II. Region | Lifestyletekst nadesłany23 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Konkurs Drzewo Roku na półmetku!

R E K L A M A    B O A R D

Za nami pierwsza połowa głosowania na Drzewo Roku 2018. W konkursie, organizowanym przez Klub Gaja, swój głos może oddać każdy internauta na stronie www.drzeworoku.pl . Zobacz zdjęcia tegorocznych kandydatów, poznaj ich dzieje i wybierz drzewo, które tworzy historię ludzi, odmienia ich życie, wyznacza nowe kierunki. Głosowanie kończy się 30 czerwca.

W głosowaniu prowadzi Klęczące drzewo w Krasnymstawie w woj. lubelskim, które zdobyło już ponad 2 tysiące głosów. Jeszcze nie tak dawno drzewo to miało zostać wycięte w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni miejskiego rynku. Dzięki stanowczemu sprzeciwowi mieszkańców, drzewo zostało ocalone. Dziś jest symbolem miasta, którego wizerunek widnieje na znaczku pocztowym. Drugie miejsce w konkursie zajmuje obecnie Dąb Henryk w Krakowie z blisko 1500 głosami internatów. Ten ponad 200-letni dąb szypułkowy nie miał łatwego życia ze względu na swoją lokalizację w pobliżu ruchliwej drogi. Jednak dzięki ludziom trwa dalej. W czasie okupacji niemieckiej został ocalony przed wycinką przez Henryka Bartyzel, który mieszkał w pobliżu dębu. Po wojnie stał się jego opiekunem i społecznym strażnikiem. W uznaniu jego zasług dąb otrzymał imię „Henryk”. Dzisiaj liczna grupa mieszkańców, naukowców, radnych i urzędników dba o to niezwykłe drzewo i jego historię. Na trzecim miejscu plasuje się Dąb Bartek w Kotwasicach w woj. wielkopolskim. Ten ponad 400-letni pomnik przyrody bywa często mylony ze słynnym Bartkiem z Bartkowa w woj. świętokrzyskim, jednak to piękne, majestatyczne drzewo ma swoją, równie piękną historię. To swoisty świadek wielu wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności. Widnieje w herbie gminy, jest natchnieniem dla lokalnych poetów, ciekawym obiektem dydaktycznym, fotograficznym i malarskim, a także obowiązkowym punktem na trasie wycieczek rowerowych.

Pozostałe drzewa, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i współcześnie to:

Dąb Mieszko w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)

Jesion Maciej w Bronisławiu ( gmina Dobre, woj. kujawsko-pomorskie)

Topola Odolanka w Warszawie (woj. mazowieckie)

Bukowianin w Bukowinie Sycowskiej (gmina Międzybórz, woj. dolnośląskie)

Platan Karol w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie)

Drzewo Czasu w Warszawie (woj. mazowieckie)

Hajducka Grusza w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa, woj. opolskie)

Dąb „Krystyn” w Białym Borze ( gmina Przecław, woj. podkarpackie)

4 Platany – Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota w Żaganiu ( woj. lubuskie)

Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)

Dąb herb w Wałbrzychu ( woj. dolnośląskie)

Lipa w Krapkowicach ( woj. opolskie)

Zielona Grusza w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)


Zobacz zdjęcia drzew, przeczytaj ich historie i zagłosuj na http://www.drzeworoku.pl

 

Wszystkie biorące udział w głosowaniu drzewa są przykładem tego zaskakującego dialogu między przyrodą, a nami. Milczą, a jednak jakoś przywołują, czy to zamierzchłe czasy naszej historii, czy miłośników lasu i grzybów, którzy co roku celebrują pod swoim drzewem początek i zakończenie grzybowego sezonu, czy w końcu mieszkańców zwykłego bloku, dla których jedno z drzew pod budynkiem jest naprawdę żywym sąsiadem. Niektóre z nich może nie mają swojego imienia lub specjalnej nazwy, ale na pewno mają miejsce w sercach ludzi. To wspaniałe historie, które warto choćby przeczytać!- zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku


Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są  podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400 21 minut temu
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018