II. Region | Polityka i SamorządRedakcja1 marca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Region: Gigantyczne pieniądze na drogi lokalne w woj. lubelskim

Fot. LUW
R E K L A M A    B O A R D

426 mln zł do wydania na ten rok bieżący i 105 mln zł na zadania wieloletnie – takie środki otrzyma województwo lubelskie w ramach programu Fundusz Dróg Samorządowych.


Podczas briefingu prasowego, który się odbył w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Przemysław Czarnek objaśniał szczegóły realizacji programu Fundusz Dróg Samorządowych na obszarze województwa lubelskiego, w tym naboru wniosków.
– Środki finansowe, jakie otrzymaliśmy w województwie lubelskim są, proporcjonalnie do liczby mieszkańców i powierzchni, największe w Polsce. Jesteśmy na drugim miejscu jeśli chodzi o wysokość tych środków– powiedział wojewoda podczas briefingu.

Dodatkowe pieniądze otrzyma nasze województwo na zadania wieloletnie.
– 426 mln zł do wydania na ten rok bieżący i 105 mln zł na zadania wieloletnie. Jest to gigantyczna liczba środków, niespotykana do tej pory– stwierdził.

Rekordowym rokiem pod względem pieniędzy przekazanych na inwestycje drogowe w województwie lubelskim był rok poprzedni, jak zaznaczył Przemysław Czarnek.
– Za te pieniądze było można zrobić 160 km dróg. To teraz liczcie państwo razy pięć – wyjaśniał.

– Liczymy, że da się te środki wykorzystać. Pochodzą one z Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli nie zostaną wykorzystane, bo są to gigantyczne środki i gminy mogą być nieprzygotowane, żeby je zrealizować w tym roku, nie przepadają, mogą być wykorzystane w kolejnym roku– zapewniał wojewoda. – Jesteśmy przekonani, że dzięki tym ogromnym środkom z budżetu państwa, które są w Funduszu Dróg Samorządowych będziemy w stanie wykonać kilkaset kilometrów dróg samorządowych, gminnych i powiatowych – dodał.

Wojewoda apelował o składanie wniosków. – Dzisiaj jest środków tyle, że prosimy gminy i powiaty o szybkie przygotowywanie wniosków, aby drogi w tym roku mogły być budowane. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony nabór. Przez 30 dni będziemy czekać na wnioski od gmin i powiatów. Komplet dokumentów będzie potrzebny nie na moment składania wniosku do funduszu, tylko na moment podpisania umowy. Będzie więc te kilkanaście czy kilkadziesiąt tygodni, by wszystkie te sprawy pozałatwiać – dodał.

W Funduszu Dróg Samorządowych znajduje się także pół miliarda złotych, które rozdysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Pieniądze przeznaczone będą na strategiczne w ocenie MON-u drogi lokalne, gminne, powiatowe i wojewódzkie.

Dodatkowe środki pochodzące z rezerwy MSWiA będą wykorzystywane na usuwanie skutków klęsk i powodzi. – Przywiozłem dokumenty podpisane przez ministra na 35,5 mln zł dla gmin i powiatów województwa lubelskiego, z czego 15 mln jest na drogi, usuwanie uszkodzeń powstałych w wyniku opadów atmosferycznych itd., kolejne 13 mln jest na utwardzanie wąwozów lessowych, albo wąwozów w biegu drogi, ponad 7 mln jest na usuwanie osuwisk – wyliczał wojewoda Czarnek.

Fundusz Dróg Samorządowych wspiera realizację zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego . Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ak" dnia 2 marca 2019 o godzinie 9:50:34 napisał:
  Zobaczymy czy władze Zamościa, które w ostatnich latach hojną ręką wydawały pieniądze na budowę ulic z zerowym dofinansowaniem, sięgną teraz po dofinansowanie, czy dalej będą miały gest wydając pieniądze zamojskiego podatnika.
  R E K L A M A
  • "Anonim" dnia 4 marca 2019 o godzinie 11:27:50 napisał:
   Taki sobie hejcik z rana:) Zajrzyj człowieku do internetu to się dowiesz, ze miasto pozyskało kilka milionów złotych dofinansowania m.in. na budowę ulicy Łanowej oraz 11 listopada (łącznik Prostej i Namysłowskiego). A w nowym rozdaniu, z tych pieniędzy, dostało już na Okrzei.
 • "ad111" dnia 4 marca 2019 o godzinie 12:12:07 napisał:
  Nie wiem, czy to się łapie w tym programie rządowym, ale warto pomyśleć o skończeniu drogi na ulicy Rolniczej i połączeniu jej z drogą w Płoskiem. Byłaby to idealna objazdówka dla drogi 74 na której czasami zdarzają się wypadki i są gigantyczne korki. Ponadto czym większa sieć dróg lokalnych tym łatwiej rozładować korki, a to wpływa na koszty, na srodowisko i ogólą jakość życia.
  • "Anonim" dnia 4 marca 2019 o godzinie 12:47:00 napisał:
   Nie łapie się, to na drogi powiatowe. Poza tym z tego co pamiętam, to mieszkańcy Rolniczej specjalnie nie chcieli dokończenia drogi, bo nie chcą mieć obwodnicy za oknami.
 • "ad111" dnia 4 marca 2019 o godzinie 14:33:39 napisał:
  No to kicha. A działanie w postaci odgradzania się od innych sprawia, że to jest naruszenie zasad współżycia społecznego. Żyjesz w mieście, to nie możesz narzekać, że ci samochody po ulicach jeżdżą. Co do dróg powiatowych, to nie są w najlepszym stanie, tzw. schetynówki nie zostały skończone i jest kicha kolejna. Innymi słowy, rząd nie robi łachy, że się tym zajmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
23 minuty temu
Jak po rundzie masz awans w kieszeni to ...
Antyklerykał
Próbą dyskredytacji adwersarza nie da ...
zamościak
Co oni tam wyprawiają ? Jakaś dywersja...
TORRES20400
Słuszna uwaga. To dlatego do dziś prod...
TORRES20400
@"Thomas"; uśmiech zagościł na mej sm...
observer
przecież to proste - jednymi schodami s...
ak
Doga Redakcjo proszę informować czytel...
Thomas
Antyklerykał - czy wiesz, że S...
Lena
Zjedz sobie kukurydzę i popij "mocnym f...
TORRES20400
Niektórzy majstrowali przy "Siódmej pi...
Antyklerykał
Dobrze, że w przebłysku własnej woli ...
ciekawy
aaaa schody Eschera kojarzę, no to fakt...
no name
super! ciekawe czy w tym świetnym klu...
TORRES20400
https://www.cda.pl/video/149315d0...
TORRES20400
Masz rację, jestem na łańcuchu Bestii...
Antyklerykał
Cóż, zamykanie oczu na niewygodne fakt...
z_boku
Hmmm, też mnie interesuje na czym poleg...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018