R E K L A M A

Z I P

II. Region | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja13 marca 2018 FACEBOOK | 4537 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy ()

Region: Czas na dekomunizację pomników tylko do końca marca

Fot. LUW

– Mamy za sobą dekomunizację ulic i ona przebiegła w województwie lubelskim bardzo spokojnie. Mam nadzieję, że w podobny sposób będą przebiegać działania związane z dekomunizacją pomników i tablic upamiętniających system komunistyczny bądź osoby z nim związane – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. 

Wojewoda  wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej dekomunizacji pomników. Po konferencji prasowej odbyło się spotkanie z samorządowcami, w którym uczestniczył także wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski oraz dr Rafał Drabik z lubelskiego oddziału IPN.

Celem konferencji było przybliżenie uwarunkowań prawnych i rzeczowych obecnego etapu procesu dekomunizacji. Zgodnie z ustawą obowiązek usunięcia pomnika, spoczywający na właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której pomnik się znajduje. Termin wykonania został określony do 31 marca 2018 r. W przypadku nie wykonania obowiązku, wojewoda w drodze decyzji, będzie nakazywał właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, jego usunięcie. Wydanie decyzji o usunięciu pomnika będzie wymagało opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Przez słowo pomnik należy rozumieć także: kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
 
– To jest ogromne zaniedbanie III Rzeczpospolitej Polskiej dotyczące procesów dekomunizacji. My po prostu tej dekomunizacji nie przeprowadziliśmy, zarówno w sferze nazw ulic, jak i pomników, odnoszących się do totalitarnego ustroju komunistycznego, którego propagowanie zabronione jest w Konstytucji RP. Komunizm tym tylko różni się od faszyzmu i nazizmu, że wymordował więcej ludzi na świecie. Nie ma żadnych innych różnic pomiędzy zbrodniczą ideologią komunistyczną a zbrodniczą ideologia faszystowską i nazistowską. W związku z powyższym w ramach edukacji przyszłych pokoleń jesteśmy zobowiązani jako demokratyczne i niepodległe państwo do usunięcia z przestrzeni publicznej wszystkich tych elementów, które w sposób sprzeczny z systemem ustrojowym i prawnym, a przede wszystkim sprzeczny z moralnością, propagują wydarzenia, osoby i symbole odnoszące się do totalitarnej przeszłości PRL – podkreślił wojewoda Czarnek.
 
Na terenie województwa lubelskiego zostały rozpoznane 103 przypadki, w których pomniki naruszają postanowienia ustawy dekomunizacyjnej. W większości przypadków gminy przystąpiły do realizacji ustawy, część tablic czy pomników została już zdemontowana.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Sąsiad" dnia 13 marca 2018 o godzinie 9:22:25 napisał:
  A czy zamojska tablica Róży Luxemburg zostanie usunięta z podcienia zamojskiej starówki ?
  1
  7
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 13 marca 2018 o godzinie 9:27:03 napisał:
  Czy te działania podniosą miejsce Lubelszczyzny w rozwoju gospodarczym i cywilizacyjnym...?
  9
  2
 • "janek" dnia 13 marca 2018 o godzinie 9:47:09 napisał:
  a czy dzięki tym działaniom będzie więcej miejsc pracy dla mieszkańców zamojszczyzny, a ci którzy już tą pracę mają będą mogli liczyć na godziwsze zarobki?
  6
  2
 • "addxc" dnia 13 marca 2018 o godzinie 10:50:24 napisał:
  Jako dziecko wierzy człowik, że ludzie są wspaniali itp. a potem jak dorośnie dowiaduje sie, że to prawie same sk... a te komunistyczne, nadal sie panoszące, to do kwadratu (o pozostałych zbrodniczych systemach nie wspominając).
  1
  4
 • "Eeee" dnia 13 marca 2018 o godzinie 11:53:31 napisał:
  Niestety Różę Luxemburg usuwają także. No cóż takie czasy. Kiedyś będziemy usuwać pomniki Kaczyńskiego. Skoro dziś usuwamy żołnierzy IAWP. A co oni winni, że trafili do zsrr i walczyli z Niemcami akurat na wschodzie? Jaka ich wina? W Berlinie jest pomnik Róży Luxemburg. Tam nikomu nie wadzi. Pis pisze historię na nowo. Zaklamaną jak ta pisana za PRLu
  8
  0
 • "Włodarz, dobry Włodarz" dnia 13 marca 2018 o godzinie 11:54:07 napisał:
  Ten Prezydent Zamościa mi się podoba, jedna prośba i tablicy Róży Luxemburg nie ma.
  1
  5
 • "observer" dnia 13 marca 2018 o godzinie 12:08:08 napisał:
  w następnej kolejności - świadectwa i dyplomy. Ja maturę i studia skończyłem za tzw. komuny, nie mówiąc już o podstaw,owce. W przedszkolu nie byłem? więc co mam qr....wa robić????
  2
  1
 • "cyniczny" dnia 13 marca 2018 o godzinie 12:51:06 napisał:
  te wszystkie dzialania i tak sa tylko po to by odwrocic uwage od wysokich nagrod klasy rzadzacej i innych nieudanych reform
  4
  0
 • "Zając" dnia 13 marca 2018 o godzinie 12:54:31 napisał:
  Nu pogadi Zajec.
  1
  0
 • "ad111" dnia 13 marca 2018 o godzinie 13:15:07 napisał:
  Propaganda i Spisek...
  4
  1
  R E K L A M A
 • "cyniczny" dnia 13 marca 2018 o godzinie 17:40:11 napisał:
  widocznie komus sie nie podoba ze Roza Luksemburg jest znana na wikipedii w wiekszej ilosci jezykow niz Kaczynski
  4
  1

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny