R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja30 grudnia 2017 FACEBOOK | 4437 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Region: 18 za,13 przeciwko – Sejmik uchwalił budżet Województwa Lubelskiego

Fot. lubelskie.pl
R E K L A M A    B O A R D

Kilkaset milionów złotych na inwestycje drogowe, kilkadziesiąt milionów na kolej i zdrowie. Ponad połowa wydatków w tegorocznym budżecie Województwa Lubelskiego przeznaczona jest na inwestycje. Środki unijne, które zasilą realizacje inwestycji samorządu województwa to blisko 500 mln złotych. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 18 radnych Województwa Lubelskiego, przeciwko było 13. 

– Tegoroczny budżet województwa to budżet prawdziwy i realny, który przyczyni się do dalszego rozwoju regionu. Po raz kolejny stawiamy na inwestycje. Cieszę się, że  mieszkańcy województwa lubelskiego będą mogli korzystać z kolejnych wyremontowanych dróg, zmodernizowanej kolei i obiektów muzealnych w nowej atrakcyjniejszej szacie. Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali za tym budżetem. – mówił Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. 

W projekcie budżetu plan inwestycji stanowi 51% wydatków ogółem tj. 631 milionów złotych  (o 56% wyższy niż w 2017 roku).  Prawie 65% inwestycji to zadania drogowe 408,9 milionów złotych w tym w ramach: 

  • Regionalnego Programu Operacyjnego 240,9 mln zł (drogi 801, 815, 820, 829, 830, 835 – 3 odcinki, 836, 837),
  • Programu Polski Wschodniej – 102,4 mln zł (drogi 747, 835),
  • Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś – Ukraina – 23,4 mln zł (droga 812). 

Łącznie w ramach programów unijnych 366,7 mln zł.

Ponadto w projekcie budżetu zaplanowano wydatki na inwestycje własne drogowe ze środków województwa na kwotę 16,2 mln zł, w tym zadania wieloletnie 4,2 mln zł (drogi 874, 838, 844) oraz zadania roczne 12 mln zł (drogi 801, 812, 858, 846, 836).

W ramach inwestycji współfinansowanych z UE kwotę 493 mln zł przeznaczono przede wszystkim na: drogi – 366 mln zł , kolej – 50,2 mln zł, zdrowie – 45,6 mln zł oraz kulturę – 5,7 mln zł.

Projekt Budżetu Województwa Lubelskiego na 2018 r. przedstawiony przez Zarząd Województwa opiewa na kwotę 1.113,9 mln zł po stronie dochodów i 1.237,5 mln zł po stronie wydatków.  Są to wielkości wyższe od analogicznych kwot bieżącego roku odpowiednio o 17,8% i 22,2%. Również rozchody budżetu tj. spłata kredytów zaciągniętych w latach poprzednich, wg harmonogramów są wyższe o 38% i wyniosą 88,9 mln.

W strukturze dochodów najwyższy udział mają dochody z tytułu dotacji na finansowanie programów z udziałem środków europejskich tj. 483 mln zł, co  stanowi niemalże 44 % dochodu ogółem, z czego 358 mln zł to dotacje na zadania inwestycyjne. Kolejno dochody własne 275 mln zł z 25% udziału, subwencje 249 mln zł z 22 % udziału. Dotacje celowe na zadania zlecone 53 mln zł (4,8% udziału) oraz na zadania własne 49,5 mln zł (4,4% udziału).

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny