Polityka i SamorządPiotr Rogalski 21 listopada 2013 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 12 komentarzy

Raport z odbudowy twierdzy

Bastion II - rekonstrukcja, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Odtwarzanie fundamentów Bastionu II i iniekcja fundamentów w Bastionie III – trwają prace przy rekonstrukcji południowej części twierdzy Zamość.

 

Jak zapowiadał 5 listopada kierownik Mirosław Polakowski z firmy Budimex, na początek prowadzona jest iniekcja fundamentów Bastionu III i porządkowanie kamiennych bloków fundamentów Bastionu II. Rożne prace budowlane, porządkowe, w tym oczyszczanie resztek fundamentów,  trwają prawie na całej długości południowej części murów, od furty wodnej do ul. Królowej Jadwigi.

 

budimex_zamosc_raport2

Iniekcja (wstrzykiwanie) betonu w podstawę murów Bastion III.

 

 Zdjęcia z 20 listopada. Foto: Piotr Rogalski

 

 

Odbudowywane właśnie mury obronne twierdzy zostały zniszczone na przełomie listopada i grudnia 1866 roku (147 lat temu). Jak twierdzi dr Jacek Feduszka w Tygodniku Zamojskim, w tekście o kasacie twierdzy, wysadzanie murów przeprowadzono niedbale. „Część kurtyn i umocnień murowanych zewnętrznych oraz wewnętrznych wysadzono w powietrze lub zrzucono do fos, natomiast budynki forteczne, bramy i nadszańce pozostały nietknięte. Szczególnie precyzyjnie wysadzano lub rozebrano elementy fortyfikacji przylegające do głównych dróg wjazdowych do twierdzy” – pisze dr Feduszka w TZ.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "denny" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 16:09:48 napisał:
  Tyle milionów na cegły i pustaki, brak słów....
  R E K L A M A
 • "ak" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 18:04:24 napisał:
  Żeby wybudowali jakiś stadion tak jak w wielu miastach to by było gdzie pieniądze topić a tak przyjadą turyści i będą się szwendać .
 • "blast" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 18:13:56 napisał:
  "ak" to może powiesz nam kto by niby ściągał ludzi na ten stadion:P
 • "erw" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 20:42:57 napisał:
  Jaki stadion, dla kogo ? Kibiców już nie ma, piłki też - jest futbol za pieniądze których u nas nie ma, co widać po wyburzeniu halo osir a kibice to hooligans na utrzymaniu mam i tatusiów - do czasu...
 • "Paweł" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 21:17:26 napisał:
  hej, co z Wami? Ja zrozumiałem sarkazm "ak" ;) Niemniej ten zamojski MineCraft z miliona cegieł oko cieszy :)
 • "Thomas" dnia 21 listopada 2013 o godzinie 22:57:23 napisał:
  Pieniądze wywalone w błoto.
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 22 listopada 2013 o godzinie 1:20:26 napisał:
  A co na to wszystko Rada Miasta? Na sesjach nie słyszę głosów sprzeciwu radnych w odniesieniu do gospodarowania budżetem miasta oraz ustalania priorytetowych projektów finansowanych z kasy miejskiej. Należy zatem uznać, że prowadzona polityka finansowa jest dziełem wspólnym zarówno Prezydenta jak również Rady Miasta. Nawiązując do konstatacji poprzednika należy o wyjaśnienie zwrócić się do obydwu organów: Rady i Prezydenta to jest tych, którzy mają dbać o racjonalne i gospodarne wykorzystanie pieniędzy z naszych podatków. A radni miescy - cóz tkwią dalej w stanie samouwielbienia w związku z wiekopomnymi dokonaniami.
 • "lawyer" dnia 22 listopada 2013 o godzinie 10:33:23 napisał:
  Przesadzacie z tym wywalaniem w błoto. Przecież dużo nie padało to i błota za wiele nie ma :-) A tak na poważnie - inwestycja prowadzona jest o ile kojarzę głownie z środków tzw. Funduszu Norweskiego lub dotacji z środków unijnych - pochwalcie tych, którzy potrafili te pieniądze do Zamościa ściągnąć. Takie okazje już mogą się nie powtórzyć a Zamość ma szanse być unikalny i dzięki temu ma szanse rozwijać przemysł turystyczny. I trzeba zrozumieć, że przemysł to nie tylko fabryki, których tutaj za wiele nie powstanie a już na pewno nie mogą ich wybudować władze Miasta za środki unijne przeznaczone na turystykę. Omówienie przemysłu turystycznego wg Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82_turystyczny
 • "no" dnia 22 listopada 2013 o godzinie 10:53:08 napisał:
  I co z tych "okazji" wynika...
 • "ww" dnia 22 listopada 2013 o godzinie 22:18:07 napisał:
  ak - jaki stadion, dla kogo? stadiony niech budują niemcy, włosi, hiszpanie - ci którzy grają w piłkę...
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 23 listopada 2013 o godzinie 23:42:37 napisał:
  Przede wszystkim niech Zamość zacznie zarabiać a nie liczy na mannę z nieba. Jak wyglądają dochody Zamościa w ujęciu przychodów budżetowych z roku na rok? Patrząc się na kolejne sprawozdania miasta Zamość nie wygląda to zaciekawie - a to oznacza że obrana droga rozwoju nie jest właściwa. Ja od Lawyer słyszę że podstawą rozwoju jest turystyka - i podaje tutaj definicję przemysłu turystycznego z Wikipedii - nawiasem mówiąc trochę ubogą w treść. Ok niech będzie turystyka, ale nie na zasadzie jako złotego środka, ale jako jednej z wielu możliwości do zarabiania. Poza tym Zamość nie jest Bóg wie jaka atrakcją turystyczną - tym bardziej że komunikacja Zamościa z resztą kraju jest niezbyt dobra - samo to ze nie ma porządnego dworca mówi samo za siebie. Lawyer - czy to że ściąganie pieniędzy oznacza że miasto się rozwija? Czy rozwojem można nazwać remont czy modernizację starej drogi czy chodnika? Drogi, chodniki i inna infrastruktura z czasem się zużywa - i trzeba ją wymienić na nową. WYMIANA STAREJ I ZUŻYTEJ INFRASTRUKTURY TO ŻADEN ROZWÓJ - TO OBOWIĄZEK WŁADZY MAJĄCY NA CELU ZAPOBIEŻENIE DEKAPITALIZACJI MAJĄTKU PUBLICZNEGO /KSIĘGOWE I FIZYCZNE ZUŻYCIE/. mechanizm pozyskiwania środków UE jest mechanizmem - urzędnik pisze wniosek a inny urzędnik go ocenia i na tej podstawie jest przyznane dofinansowanie lub nie. TAK WIĘC NIE PISZMY O JAKIEŚ SZCZEGÓLNEJ ROLI TYCH CO PISZA LUB POZYSKUJĄ, przede wszystkim ściąganie pieniędzy a zarabianie to odrębna para kaloszy. jeżeli korzystanie ze środków UE - jest celem samym w sobie to Zamość daleko nie zajedzie. Wiele samorządów - wmawia ludziom, ze jak nie ma środków z UE to nic się nie zrobi. jakimś dziwnym trafem zapomina się że Polska dopiero od 2004 r. jest w UE. Oznacza to ze Zamość NIE mógł się dzięki UE rozwinąć. Czy Ściąganie środków z UE to jakieś szczególne osiągnięcie i szczególne umiejętności? Generatory wniosków czy odpowiednie dokumenty można bez problemu znaleźć na stronie internetowej tego czy innego projektu. Tragedią byłoby nie ściągniecie tych środków. Pytanie jest takie czy te środki są właściwie wykorzystane? Podam dwa przykłady - duże rondo w Zamościu - czy nie lepsze byłyby światła? Kolejny przykład to siłownia pod goła chmurka na nowym Mieście. Co to w ogóle jest? Dlaczego powycinano drzewa i posadzono młode - czy tamte drzewa były już takie spróchniałe? I dlaczego przedszkolu zabiera się taki kawał placu?
 • "semper fidelis" dnia 24 listopada 2013 o godzinie 15:23:39 napisał:
  "przedszkolu zabiera się kawał placu", bo temu misiu oko wypadło, panie kierowniku...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
eh
Szkoda, że remont w sezonie turystyczny...
ja
Zgadzam się z opinią LZ. Zalew w zamo...
LZ
To chyba dawno nad zalewem nie byłeś. ...
Sylwia
Ja rozumiem,ze mieszkamy na prowincji,al...
Jaroo
Za to zdj�cie to powinien si� obrazi...
Widać że perspektywiczny .. weteran....
mieszkaniec
Zamojski zalew to syf. Nie powinni w og...
zamoscianin
w sumie jak by nie Gierek nie byloby uli...
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018