Kraj | Motoryzacja | woj. lubelskietekst nadesłany31 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Ranking miast przyjaznych kierowcom! Gdzie jest najtaniej?

R E K L A M A    B O A R D

Dla kierowców nie ma miast idealnych, co z pewnością potwierdzą Ci często podróżujący po naszym kraju. Wszędzie możemy utknąć w korku, wziąć udział w kolizji lub mieć problem z parkingiem. W których miejscowościach jednak infrastruktura drogowa bardziej sprzyja kierowcom, a gdzie lepiej uzbroić się w cierpliwość? Sprawdzili to specjaliści z portalu Oponeo.pl oraz aplikacji Yanosik.

Lublin i Kielce ponownie najbardziej przyjazne!

Kierowcy z regionu lubelskiego z pewnością nie mają powodów do narzekań. Ich przedstawiciel zwyciężył bezdyskusyjnie w grupie miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców, gromadząc na swoim koncie 45 punktów. Lublin tym samym obronił tytuł zdobyty w roku ubiegłym.

Miasto przebadano w siedmiu kategoriach: liczba kolizji, prędkość jazdy, parkowanie, ceny paliw, koszt wymiany opon, cena ubezpieczenia OC oraz infrastruktura dla samochodów elektrycznych. Drugi w grupie Szczecin zdobył łącznie 42 oczka, a trzeci Gdańsk 41. Najgorzej wypadła Warszawa, inkasując raptem 27 punktów.

W grupie miast poniżej 300 tysięcy mieszkańców również nie doszło do zmiany lidera. Ponownie zwyciężyły Kielce (53 punkty), wyprzedzając Sosnowiec (48) oraz Gliwice (47). Najmniej przyjaznym miastem spośród mniejszych miejscowości okazała się Gdynia, przedstawiciel Trójmiasta zdobył tylko 28 punktów.

W całej Polsce coraz drożej

Niestety, jak pokazują badania specjalistów Oponeo, koszt utrzymania samochodu w Polsce stale wzrasta. Drogie parkingi i rosnące ceny paliw to utrapienie każdego kierowcy. Najwyższy skok cenowy zaliczył olej napędowy. Za litr zapłacimy średnio aż o 11,5% więcej niż w 2017 roku.

W Zamościu obowiązują opłaty na poziomie – 3,00 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania, 3,50 zł za druga rozpoczętą godzinę parkowania, 4,00 zł za trzecią rozpoczętą godzinę parkowania, 3,00 zł za czwarta rozpoczętą godzinę i za kolejne rozpoczęte godziny parkowania w 1 strefie. 1,00 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania, 1,20 zł za drugą rozpoczętą godzinę parkowania, 1,40 zł za trzecia rozpoczętą godzinę parkowania, 1,00 zł za czwartą rozpoczętą godzinę i za kolejne rozpoczęte godziny parkowania w 2 strefie.

Rosnące koszty eksploatacyjne mogą zachęcić kierowców do rozważenia alternatywnych rozwiązań, dlatego w tegorocznym rankingu po raz pierwszy wzięto pod uwagę przystosowanie miast do samochodów elektrycznych. Najbardziej przyjazna pod tym względem okazała się Warszawa. Dobrze wypadły także Wrocław, Gdańsk, Kraków i Poznań. Dla Lublina ta kategoria stanowi niechlubny wyjątek, miasto zajęło bardzo niską, przedostatnią pozycję.

Nieco wolniej, choć wciąż niebezpiecznie

Na polskich drogach wciąż jest bardzo niebezpiecznie. Pomimo coraz lepszej infrastruktury, liczba kolizji stale wzrasta. Nawet w najbezpieczniejszych pod tym względem Kielcach, Wrocławiu oraz Szczecinie zgłoszono więcej incydentów poprzez aplikację Yanosik niż w 2017 roku. To zdecydowanie niepokojąca statystyka.

W Lublinie przypadało ponad 11 kolizji na 1000 mieszkańców. Choć liczba jest bardzo wysoka, to daleko jej do niechlubnych wyników Warszawy (18.6 kolizji) czy Katowic (19 kolizji).

W 2018 roku, pomimo wzrostu liczby kolizji, odnotowano jednak delikatny spadek średnich prędkości w niemal wszystkich przebadanych miastach. Najszybciej po centrum jeździ się w Katowicach, średnio 35 km/h. W większych aglomeracjach najlepiej wypada Gdańsk (33 km/h) oraz Lublin i Łódź (32 km/h).

Poza ścisłym centrum zdecydowanie najszybciej jeździ się po Częstochowie, Gliwicach i Rzeszowie, w których średnia prędkość przekracza 50 km/h.

Przeczytaj cały ranking TUTAJ i sprawdź, które miasta w Polsce są najbardziej przyjazne kierowcom.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018