R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja8 września 2017

Radecznica: Będzie pogrzeb Żołnierzy Wyklętych “Jara” i “Eama”

Marian Pilarski ps. "Jar"

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował na briefingu prasowym o kolejnym, szykowanym w  województwie lubelskim, uroczystym pochówku Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o śp. mjra Mariana Pilarskiego „Jara” i śp. ppor. Stanisława Biziora „Eama”.


Główne uroczystości pogrzebowe żołnierzy polskich zamordowanych przez komunistów zostały zaplanowane na 14 października w Sanktuarium w Radecznicy.

 – Organizowany jest pogrzeb dwóch następnych Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali zidentyfikowani przez Instytut Pamięci Narodowej dzięki wspaniałej pracy badaczy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Msza św. i pogrzeb odbędą się w bazylice pw. Świętego Antoniego, na terenie klasztoru oo. Bernardynów, gdzie także zostaną pochowani. Jest to miejsce symboliczne, ponieważ wielu Żołnierzy Wyklętych po wojnie, w czasach konspiracji, miało tam swoje miejsce spotkań i schronienia. Bardzo się cieszymy, że ojcowie Bernardyni wyrazili zgodę na pochówek w tamtym miejscu – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podkreślił, że zorganizowanie uroczystego pogrzebu będzie możliwe dzięki krewnym bohaterów, którzy zgodzili się na pochowanie żołnierzy w miejscu ich wielokrotnych, konspiracyjnych spotkań. Szczegółowe informacje, wraz planem uroczystości, które odbędą się w dniach 13-14 października 2017, zostaną podane w najbliższych dniach.
 
„Jar” i „Eam” zdobyli sławę podczas drugiej wojny światowej, walcząc z okupantem niemieckim, a po wojnie podjęli walkę ze zniewoleniem komunistycznym. Zostali zamordowani w więzieniu na Zamku Lubelskim i pochowani w anonimowej mogile na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

TORRES20400
Ale co niby mają poprawić?...
Zegarmistrz
W tekście jest dużo nieścisłości. P...
Zegarmistrz
Nawet tutaj Zawiślak musiał przemówi...
TORRES20400
Oczywiście, poza p. Oliwią....
TORRES20400
O co tu się czepiać? P. Oliwia przepis...
por.zUbek
"xyz" ma rację! Fejsbuk jako źródło ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017