R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja8 września 2017

Radecznica: Będzie pogrzeb Żołnierzy Wyklętych “Jara” i “Eama”

Marian Pilarski ps. "Jar"

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek poinformował na briefingu prasowym o kolejnym, szykowanym w  województwie lubelskim, uroczystym pochówku Żołnierzy Wyklętych. Chodzi o śp. mjra Mariana Pilarskiego „Jara” i śp. ppor. Stanisława Biziora „Eama”.


Główne uroczystości pogrzebowe żołnierzy polskich zamordowanych przez komunistów zostały zaplanowane na 14 października w Sanktuarium w Radecznicy.

 – Organizowany jest pogrzeb dwóch następnych Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali zidentyfikowani przez Instytut Pamięci Narodowej dzięki wspaniałej pracy badaczy pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Msza św. i pogrzeb odbędą się w bazylice pw. Świętego Antoniego, na terenie klasztoru oo. Bernardynów, gdzie także zostaną pochowani. Jest to miejsce symboliczne, ponieważ wielu Żołnierzy Wyklętych po wojnie, w czasach konspiracji, miało tam swoje miejsce spotkań i schronienia. Bardzo się cieszymy, że ojcowie Bernardyni wyrazili zgodę na pochówek w tamtym miejscu – powiedział wojewoda Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podkreślił, że zorganizowanie uroczystego pogrzebu będzie możliwe dzięki krewnym bohaterów, którzy zgodzili się na pochowanie żołnierzy w miejscu ich wielokrotnych, konspiracyjnych spotkań. Szczegółowe informacje, wraz planem uroczystości, które odbędą się w dniach 13-14 października 2017, zostaną podane w najbliższych dniach.
 
„Jar” i „Eam” zdobyli sławę podczas drugiej wojny światowej, walcząc z okupantem niemieckim, a po wojnie podjęli walkę ze zniewoleniem komunistycznym. Zostali zamordowani w więzieniu na Zamku Lubelskim i pochowani w anonimowej mogile na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

SPAN
@ad111 - Jeszcze bardziej Ciebie nie lub...
Daniel Czubara 35 minut temu
Odpowiem krótko. Staramy się przedstaw...
"młode miasto" 53 minuty temu
Ad "to ask". Odpowiadam za redaktora - ...
leszek
Proponuje Straży Miejskiej zająć się...
ktoś z miasta
i bardzo dobrze policja wszystkiego nie ...
Thomas
O jaki puls Europy jednej czy dwóch pr...
He he
Unia - Olimpia 6 : 1. 5 : 0 do przerwy i...
eljot
Na 23 radnych obecnych było 17,a gdzie ...
Straż Miejska jest potrzebna , Policja ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017