Felietony | Polityka i SamorządDaniel Czubara14 marca 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 56 komentarzy

Przegląd sił przed wyborami

Zdjęcia lotnicze. Stare Miasto, Ratusz fot. Waldemar Radczak

Pisaliśmy już dużo o wyborach wójtów, prezydentów, czy też burmistrzów. Mogę więc śmiało zapewnić, że ten tekst będzie poświęcony innym osobom.

Wybory samorządowe już za prawie rok. Dyskusje i symulacje, o tym , kto będzie przyszłym prezydentem Hetmańskiego Grodu przysłoniły nieco równie ważny temat, jakim są wybory do Rady Miasta, a w kontekście ostatnich wydarzeń te mogą być równie ciekawe. Pamiętajmy, że prezydentowi – ktokolwiek by nim nie został – łatwiej rządzi się mają zaplecze wśród radnych, niż mając radę przeciwko sobie. Jakie komitety i partie mogą odegrać kluczową rolę za rok?

Zacznijmy od analizy obecnych klubów i kół radnych w zamojskiej Radzie, począwszy od największych.

 

PiS

W 2014 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 10 radnych. To progres w stosunku do 2010 roku o dwa mandaty. W sumie Zamość często bywa nazywany bastionem PiS, jak cały region, gdzie partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się zawsze dużym poparciem w jakichkolwiek by wyborach nie było. Warto zaznaczyć, że w tej „dziesiątce” pojawiło się wiele nowych twarzy i nazwisk, w tym m.in.: Jan Obszański, Adam Pawlik, Szczepan Kitka. Wynik w granicach 8-10 mandatów pretenduje KW PiS w Zamościu do roli faworyta. Z całą pewnością na listach PiS w 2018 roku zobaczymy nowe nazwiska. Wszystko to za sprawą posunięć kadrowych w klubie PiS.

Jak już pisaliśmy w połowie kadencji z klubu za złamanie dyscypliny podczas głosowania wyrzuceni zostali radni Piotr Małysz i Krzysztof Sowa. Niedawno z kolei Wanda Sędłak opuściła klub Prawa i Sprawiedliwości bez podania przyczyn tej decyzji. W kuluarach krążą pogłoski, że radni ci mogą w przyszłości kandydować z listy lokalnego komitetu, być może … prezydenckiego. W związku z tym nowe twarze na listach i w nowym klubie PiS są niemal pewne. Kandydatów na ich miejsce na pewno nie zabraknie, bo PiS jest aktualnie „na fali”.

 

KWW Marcina Zamoyskiego

Tu wielu obserwatorów ma duży, a nawet bardzo duży znak zapytania. Cała przyszłość tego komitetu zależy bowiem od decyzji byłego prezydenta miasta, Marcina Zamoyskiego. Obecnie wycofał się on z życia politycznego i zbytnio się nie angażuje w żadne działania, jakie wskazywałyby na jego powrót do gry o ratusz. W polityce nigdy jednak nie mówi się nigdy i kto wie…

Wracając do klubu to gołym okiem widać, że zrzeszeni w nim radni nie mają pomysłu i koncepcji na to, jaki kierunek obrać. W 2014 roku klub liczył 5 radnych. Z czasem drogi radnych zdają się jednak rozchodzić. Z jednej strony Rafał Zwolak został szefem zamojskiego koła Nowoczesnej i tam robi karierę, a ponadto działa w opozycji do prezydenta Wnuka z drugiej pozostali radni – Jan Matwiejczuk, Joanna Budzyńska, Leszek Łuczka, czy Maria Stręciwilk-Gościcka – głosują tak jak rajcy popierający urzędującego prezydenta. Marszałek Piłsudski zwykł mawiać, że nie da się siedzieć na dwóch stołkach jednocześnie, w tym wypadku częściowo popierać prezydenta i częściowo krytykować. Czyżby zatem szykował się rozłam i za rok KWW Marcina Zamoyskiego nie zobaczymy? Prędzej spodziewam się, że na gruzach tej grupy powstanie KW Nowoczesna pod kierunkiem Rafała Zwolaka, który przygarnie radnych z komitetu byłego prezydenta. Wszystko zależy od samego patrona komitetu, lub kogoś, kto stanie na jego czele. Na chwilę obecną, subiektywnie, nie widzę tego komitetu w przyszłych wyborach, jeśli zabraknie na jego czele byłego prezydenta.

 

PO

Zamojska Platforma wprowadziła w 2014 roku czworo radnych: Matrę Pfeifer, Ireneusza Godzisza, Elżbietę Kucharską i Marka Kudelę. Tu sytuacja ma się nieco podobnie jak w przypadku KWW Marcina Zamoyskiego. Radni zaczynali jako zwarta opozycja wobec prezydenta popieranego PiS, jednak z czasem zarysował się podział z jednej strony Marta Pfeifer i Marek Kudela zaostrzyli kurs wobec włodarza miasta, z drugiej pozostali radni z czasem zaczęli głosować, tak jak grupa popierająca Andrzeja Wnuka. I nagle w ubiegłym roku nastąpiło tąpnięcie… z PO odeszła Marta Pfeifer.

Od wielu osób słyszałem głosy, że mogłaby być ona kandydatką PO w 2018 roku na prezydenta Zamościa. Teraz już się o tym nie przekonamy. Dla zamojskiej Platformy to na pewno strata bardzo aktywnej i rozpoznawalnej postaci. Z Martą Pfeifer można się zgadzać, lub nie, lecz nie wolno jej lekceważyć.

Pewne jest, że trudno będzie PO znaleźć równie rozpoznawalną i silną osobowość. Czy będzie to coraz bardziej angażująca się w lokalne wydarzenia była radna Katarzyna Wołoszyn? Ostatnio widać ją było na manifestacji KOD-u 13,12.2016 r. i na Strajku Kobiet 8 marca. Kto wie…

 

KWW „Zamość – nasz wspólny dom”

Pod taką nazwą startowała zamojska centrolewica. Efekt – czworo radnych: Jerzy Nizioł, Wiesław Nowakowski, Adam Kutyła i Dorota Nowosad. Może w nieco mniejszym stopniu lewicę trawi w tej kadencji ta sama choroba co PO i KWW Marcina Zamoyskiego. Z jednej strony Wiesław Nowakowski jest w opozycji do prezydenta Wnuka, z drugiej pozostali radni albo głosują zgodnie z wolą prezydenta, albo się wstrzymują od głosu.

Plusem lewicy jest jednak jej aktywność. Pomysły zielonej fali na skrzyżowaniu Peowiaków-Piłsudskiego, hasło bezpłatnych przedszkoli i żłobka, bezpłatnej komunikacji – to wszystko sprawia, że lewica ostro chce zawalczyć o elektorat socjalny, który ostatnio odebrał im PiS. „Młodzi gniewni” ze stowarzyszenia, czyli Łukasz Kwiatkowski, Diana Sawicka i spółka są aktywni tak w przedstawianiu projektów, jak i udziale w organizacji manifestacji jak np. Strajku Kobiet 8 marca. Można mieć inne poglądy od nich, ale należy docenić ich aktywność, efektem której jest m.in. wprowadzenie w zamojskim magistracie Publicznego Rejestru Umów. O ile w ostatnich wyborach centrolewica uzyskała 4 mandaty, to teraz może być czarnym, czy raczej czerwonym koniem nadchodzących wyborów. Jeżeli będą w dalszym ciągu tak aktywni i jasno określeni oraz uda im się połączyć wszystkie lokalne siły lewicy i centrum to mogą urwać nieco ze słabnących PO i KWW Marcina Zamoyskiego.

 

KW PSL

Ludowcy w Zamościu do rady Miasta nikogo nie wprowadzili jednak od wyborów w 2010 roku regularnie uzyskują ponad tysiąc głosów. W Hetmańskim Grodzie istnieje Zarząd Powiatu Grodzkiego PSL, jednak  nie przejawia większej aktywności. W wyborach w 2014 roku – poza nielicznymi przypadkami – kandydaci ludowców sprawiali wrażenie jakby kandydowali, bo trzeba było kandydować, niż walczyli o mandaty z kolegami z innych komitetów. Słowa piosenki Justyny Steczkowskiej „Czy my jesteśmy tu za karę?” same cisnęły się na usta, gdy obserwowało się kampanię ludowców w 2014 roku. Niemniej jednak ponad tysiąc głosów to stabilny elektorat PSL i jeśli nikt go nie przejmie to tradycyjnie ludowcy wystartują, ale raczej nie namieszają.

 

Wspólny Zamość

Ten komitet radnych do Rady Miasta nie wprowadził, za to niektóre osoby związane z tym komitetem odnalazły się ratuszu lub spółkach miejskich. Wymienić można np. Damiana Miechowicza – obecnie jest dyrektorem Wydziału Promocji i Turystyki UM w Zamościu, zaś prezesem Zakładu Gospodarki Lokalowej jest inna kandydatka Małgorzata Popławska. Ale o tym już na roztocze.net pisaliśmy. Nie patrzymy już w przeszłość, tylko w przyszłość, bo ta dla komitetu Wspólny Zamość wygląda diametralnie inaczej niż w 2014 roku. Wtedy był to zwykły lokalny komitet obecnie można będzie go nazwać prezydenckim. Jak pisałem wcześniej z klubem PiS rozstali się Piotr Małysz, Krzysztof Sowa i Wanda Sędłak. Czy Wspólny Zamość ich przyjmie na swoje listy? Czy jeżeli do gry nie wróci Marcin Zamoyski to Wspólny Zamość zaproponuje kandydowanie ze swoich list radnym z jego KWW?

Swoją drogą przyszły komitet prezydencki nie musi nazywać się Wspólny Zamość. Nazw takich jest sporo jak np. Wspólny Lublin, czy Wspólny Łuków. Po ostatnich wyborach marką stał się Andrzej Wnuk, więcej wartą wyborczo niż Wspólny Zamość.

 

Wolnościowcy

W 2014 roku swój komitet wystawił Kongres Nowej Prawicy grupujący konserwatywnych liberałów, libertarian, wolnościowców. KNP wystawiło nawet swojego kandydata na prezydenta – Pawła Biłanta.  Od tamtego czasu jednak lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke odszedł z partii i założył nową o wiele mówiącym skrócie KORWiN, a obecnie Wolność. Ruch wolnościowy się podzielił bo część poszła za Korwinem a część została przy KNP.

Aktualnie działań partii Wolność w Zamościu nie widać, może obudzi się przed wyborami, albo po najbliższej, niedzielnej wizycie wiceprezesa tego ugrupowania, Przemysława Wiplera. Jak na razie działalność Wolności w hetmańskim Grodzie można ocenić, jako delikatnie mówiąc pasywną. Czy pójdzie do wyborów pod swoim szyldem? Możliwe, że do wyborów pójdą z działaczami ruchu Kukiz’15, który w Zamościu ma bardzo aktywnego posła Jarosława Sachajko. W rozmowie z roztocze.net opcji współpracy Wolności i Kukiz’15 w komitetach lokalnych nie wykluczył Rafał Bukowski, lider Wolności w okręgu wyborczym Zamość – Chełm – Biała Podlaska.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Maniek" dnia 14 marca 2017 o godzinie 7:55:34 napisał:
  Ciekawe lecz ze swojej strony proszę o powstanie listy zjednoczonej opozycji. Widziałbym w niej PO, Nowoczesną, ludzi z KODu i to Stowarzyszenie Zamość Wspólny Dom. W innym wypadku dobra zmiana z PiS i Wnuka może znowu wygrać a tego nie chciałbym i myślę że wielu mieszkańców również.
  R E K L A M A
 • "abc" dnia 14 marca 2017 o godzinie 8:01:28 napisał:
  Do Maniek. Pomysł sam w sobie nie jest zły lecz bez Godzisza i Nizioła. Wtedy takie zjednoczeni ma sens i może być odebrane przez mieszkańców jako prawdziwa przeciwwaga dla PiS oraz Wnuka.
 • "moro" dnia 14 marca 2017 o godzinie 8:02:31 napisał:
  Komitet Wnuka nie da rady, weźmie wszystko PIS oraz koalicja lewicowa.
 • "zenek" dnia 14 marca 2017 o godzinie 8:37:06 napisał:
  Jak się połącza N., Zamoyskie, Po, Lewica to mogą mieć większość i swojego Prezydenta. Pis weźmie 10. Wnukowscy się nie liczą
 • "Mm" dnia 14 marca 2017 o godzinie 9:01:35 napisał:
  Koniecznie trzeba się zjednoczyć .Wnuk szans nie ma oby PIS też.
 • "zobaczycie" dnia 14 marca 2017 o godzinie 9:49:19 napisał:
  PIS - 12 , , Lewica (PO,N.KWW Zamoyskiego,Wspólny Dom 8, Kukiz 15- 3.
 • "k" dnia 14 marca 2017 o godzinie 10:00:19 napisał:
  Moim zdaniem zjednoczona lewica w Zamościu zgarnie 75% głosów w przyszłych wyborach samorządowych
 • "Rafał" dnia 14 marca 2017 o godzinie 10:05:47 napisał:
  A kogo tam jednoczyć? Jak na Kwiatkowskiego i Sawicką można z czystym sumieniem oddać głos to na Nizioła czy Kutyłę nigdy w życiu nie zagłosuję. Niech lepiej Wspólny Dom dogada się z N. i PO.
 • "Joker" dnia 14 marca 2017 o godzinie 10:27:07 napisał:
  Taa wszyscy przeciwko PiS a potem znowu wygra. A potem się pytasz to nikt na nich nie głosował... Normalnie magia kina XD
 • "x" dnia 14 marca 2017 o godzinie 10:50:21 napisał:
  A ile lokomotywy list ze Wspólnego zrobią. Gajewski ile zrobi??
  R E K L A M A
 • "xxx" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:02:43 napisał:
  Wspólny Zamość ma silne lokomotywy: rzecznik, dyrektor od promocji i prezes pgk. Moze tym razem w sumie 150 głosów zorbią:)
 • "????" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:07:57 napisał:
  Tłumnie idzmy na wybory.Walczymy o dużą frekwencję to PiS przegra z kretesem.Wspólny Zamość szedł do wyborów ranie w ramię z PIS.
 • "xyz" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:20:29 napisał:
  E tam Gajewski sam 30 powinien zrobić.
 • "czytelnik" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:22:31 napisał:
  Widzę pewną nieścisłość w tekście pana Redaktora , ponieważ o ile pamiętam lewica do wyborów szła pod nazwą KWW Jerzego Nizioła „Zamość nasz wspólny dom”. Ta mała ale jakże ważna różnica ma istotne znaczenie , ponieważ jest dowodem na to jak bardzo lewica zamojska dała się wykiwać przez obecnego nieformalnego rzecznika pana Prezydenta . Lewica do tego stopnia czuje się upokorzona , ze bardzo chętnie zapomina , iż patronem komitetu „Zamość nasz wspólny dom” by Jerzy Nizioł.
 • "Beno" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:24:21 napisał:
  Kominek z Ibiszem plus wspierający ich Mop, to będą mocne konie ciągnące listę wyborczą. Aż się boję o tym pomyśleć.
 • "Anonim" dnia 14 marca 2017 o godzinie 11:34:55 napisał:
  A może już czas postawić na całkiem nowych ludzi a nie ciągle i od wielu już lat obracać się w okół tych samych osób i układów
 • "Tak jest" dnia 14 marca 2017 o godzinie 13:12:56 napisał:
  A ja potrafię wyobrazić sobie taką oto koalicję : PO + KWW Marcina Zamoyskiego + KWW Jerzego Nizioła + Lewica ( i to niekoniecznie ta pana Kwiatkowskiego )+ Wspólny Zamość ( nawet tak ) , której kandydatem na Prezydenta Miasta będzie Jerzy Nizioł. Jestem przekonany, że przy takim rozwiązaniu "dobra zmiana" przejdzie do historii a skorzystać na tym może tylko Zamość.
 • "Polska" dnia 14 marca 2017 o godzinie 13:19:01 napisał:
  Tylko nowi,młodzi ludzie powinni być w radach miasta, prezydent Wnuk jest ok, młody,inteligentny i operatywny,po prostu nowoczesny.
 • "Henryk" dnia 14 marca 2017 o godzinie 13:36:56 napisał:
  Tak jest. Czy ty oszalałeś? Z moich obserwacji wynika, że Nizioł jest cichym rzecznikiem Wnuka. Dodatkowo wypiął się na Lewicę. Już widzę jak Zwolak, Kudela wchodzą w ten projekt:)
 • "Tak jest" dnia 14 marca 2017 o godzinie 13:49:21 napisał:
  do @Henryka . Pewnie tak jest jak mówisz ale nie zapominaj , ze dzisiaj jedynie Nizioł potrafi ze wszystkimi znaleźć wspólny język a jak wszyscy wiemy polityka to sztuka kompromisów, którą J.Nizioł opanował bardzo dobrze i właśnie dlatego taki układ wydaje mi się realny. Pamiętajmy również , że chodzi o odsuniecie od władzy "dobrej zmiany" dlatego też należy się porozumiewać i łączyć i to bez względu, ze często poglądy polityczne różnią się
  R E K L A M A
 • "Henryk" dnia 14 marca 2017 o godzinie 13:56:47 napisał:
  Masz rację JN dogada się z każdym. Jakby na miejscu Wnuka był Zawiślak to pewnie dogadałby się i z nim. Powinien na ulotkach napisać sobie hasło Pawlaka. Kto będzie rządził? Mój koalicjant. Czas zmienić obecne układy i układziki. Dogadać się powinni ale "młodzi" czyli Zwolak, Sawicka, Kudela, Kwiatkowski, Pfeifer i inni. Na taką alternatywę chętnie zagłosuję. Mam dość farbowanych lisów.
 • "k" dnia 14 marca 2017 o godzinie 14:13:06 napisał:
  Obecnym radny powinniśmy podziękować, wynikiem przy urnach wyborczych. Stawiając na młodsze pokolenie radnych.
 • "Tak jest" dnia 14 marca 2017 o godzinie 15:23:18 napisał:
  Młodzież jest jak najbardziej potrzebna w polityce jednak proces wymiany pokoleń powinniśmy realizować stopniowo i sukcesywnie . Nie zapominajmy bowiem , iż mówimy o rządzeniu miastem ( w szerokim tego słowa znaczeniu ) a do tego potrzebne jest doświadczenie. Myślę , że przyjdzie również czas i na tych polityków, których wymienia @Henryk jednak teraz potrzebujemy jak nigdy dotąd jedności a tą możemy budować tylko i wyłącznie na bazie szeroko rozumianej koalicji wszystkich partii , stowarzyszeń , komitetów wyborczych , etc, których celem jest odsunięcie od władzy "dobrej zmiany". Jak sam widzisz szanowny @Henryku potrzebujemy kogoś takiego kto potrafi tego dokonać. Uważam , że taką osobą może być J.Nizioł. Nie znam osobiście człowieka ( widziałem go kilka razy na zebraniach i w TV ) ale widzę jak elegancko wyglądają osiedla wchodzące w skład SM, którą kieruje JN , ile wynoszą czynsze ( niskie w porównaniu do innych SM) Jeżeli do tego dodamy bogate doświadczenie w pracach w RM jakie posiada JN to faktycznie możemy mieć naturalnego kandydata na Prezydenta, na którego warto postawić. Oczywiście zdaję sobie sprawę , że nie jest to rozwiązanie idealne ( tak samo jak i radny JN nie jest bez wad ) ale na ten moment uważam , ze lepszego rozwiązania dla Zamościa nie mamy
 • "Henryk" dnia 14 marca 2017 o godzinie 15:35:41 napisał:
  JN już startował i wynik wszyscy znamy. Jakby nie on to Zamoyski byłby nadal prezydentem Zamościa. Taka prawda. Mam przeczucie, że Ty możesz pisać o sobie. Mam rację? Chwalisz sam siebie?
 • "Tak jest" dnia 14 marca 2017 o godzinie 15:58:52 napisał:
  Niestety jest to charakterystyczne dla tego typu dyskusji, tj zawsze jak ktoś ma pozytywne zdanie wobec innej osoby to zapewne pisze o sobie. Nie dajmy się zwariować . Masz rację drogi @Henryku , że JN już raz startował i nie wygrał. Zgadzam się również z tym , ze gdyby nie startował to pewnie dzisiaj Prezydentem nadal byłby Marcin Zamoyski ale i odwrotnie tj gdyby nie startował Marcin Zamojski ( swoją kandydaturę zgłosi b.późno) wówczas Prezydentem mógłby zostać JN ( takie trochę gdybanie). W tej sytuacji wynik JN nie był taki zły. Jestem natomiast przekonany , ze gdyby nie fatalna kampania wyborcza jaką miał JN ( kampanią kierował p.Kwiatkowski ) jego wynik byłby o wiele lepszy. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wybory już całkiem niedługo.
 • "Thomas" dnia 14 marca 2017 o godzinie 16:27:26 napisał:
  Zakładam, że niektóre osoby mogą kandydować to i tak z z całą pewnością wygra Andrzej Wnuk co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości, dlatego, że jest to w chwili obecnej i obiektywnie rzecz biorąc najlepszy kandydat. Zaznaczam jednak, że wygrana Andrzeja Wnuka w następnych wyborach nie będzie tak łatwa jak miało to miejsce ostatnio. Co do tego, że było to łatwe zwycięstwo nie mam wątpliwości. Zakładam, że kontrkandydatem w kontrkandydatem może być Jerzy Nizioł - z punktu widzenia miasta byłoby to optymalne rozwiązanie - dlatego, że rywalizowałby ze sobą dwóch zdecydowanie najlepszych i najsilniejszych kandydatów kandydatów pod warunkiem, że do walki władzy się inny bardzo silny kandydat ML. Ostatnie wybory samorządowe, pokazały duże niezadowolenie z dotychczasowych rządów poprzednika. Wystartowało w sumie 5 kandydatów: Jerzy Nizioł, Andrzej Wnuk, Paweł Biłant, Marek Lipiec, Marcin Zamoyski - nigdy takiej sytuacji wcześniej nie było. Dla mnie zaskakujący był wynik Pawła Biłanta - człowieka znikąd, jak na debiut uzyskał niezły wynik. O reszcie nowych kandydatów można powiedzieć krótko już swoją obecnością "zawiesili wysoka poprzeczkę", ale doprowadzili do pewnej dekompozycji ówczesnego układu władzy, jakby nie patrzeć byli to kandydaci w jakiś sposób kojarzeni z władzą bardziej niż z opozycją. Swoista próżnia polityczna, która towarzyszyła ostatnim wyborom nagle przestała istnieć, wielu kandydatów uwierzyło ze można wygrać - co zresztą się stało - to również jest zasługa zawieszenia tej poprzeczki. ===================================================================================Na deser zostawiam Młode wilki, czy młodych gniewnych - otóż w ten sposób nic się nie wygra, więcej można stracić niż zyskać co zresztą się dzieje. Cała resztę pomijam milczeniem.
 • "Anonim" dnia 14 marca 2017 o godzinie 17:39:30 napisał:
  Czy ktoś już zgłosił zawiadomienie, że średniej wielkości miasto na południowym wschodzie Polski zostało w 2014 roku orżnięte metodą na Wnuczka?
 • "antymoher" dnia 14 marca 2017 o godzinie 18:18:27 napisał:
  Najważniejsze to wysłać na aut "dobrą zmianę" Uważam że w kolejnych wyborach kobiety mogą zburzyć plany wymienianym wyżej "pewniakom" ;-)
 • "jarek" dnia 14 marca 2017 o godzinie 18:23:11 napisał:
  Jeżeli Zamość Nasz Wspólny Dom znowu postawi na JN to na pewno straci więcej niż 2 lata temu. Patrzę i obserwuje jak zaechowują się ludzie na których postawiłem. Czasami żałuję że zmarnowałem swój i swojej rodziny głos. Wnuk nie wygra tych wyborów, tego można być pewnym. Za dużo popalonych mostów których odbudowac się już nie da. Ludzie postawią na młodych,
 • "jarek" dnia 14 marca 2017 o godzinie 18:27:19 napisał:
  Co do Lewicy i ludzi z nią związanych lubię Pana Adama Kutyłę, widać jego prace i chęć rozwoju miasta, przynajmniej z wypowiedzi które są w TV ale ostatnio nie wiedziec czemu idzie to w złym kierunku.
  R E K L A M A
 • "???" dnia 14 marca 2017 o godzinie 18:33:06 napisał:
  Podaj jeden przykład co zrobił do tej pory Kutyła? Nie komprmituj się.
 • "L11A" dnia 14 marca 2017 o godzinie 19:07:13 napisał:
  Miastu potrzebny jest w dalszym ciągu młody wiekiem prezydent, którego postrzeganie rzeczywistości oraz horyzonty myślowe odpowiadają potrzebom i wychodzą naprzeciw wyzwaniom XXI wieku. Tylko taka osoba może i powinna kreować i realizować wizję przyszłości dla młodych wchodzących w dorosłe życie mieszkańców naszego miasta nie zapominając jednocześnie o wszystkich pozostałych uzależnionych od mądrej władzy. Może to być zarówno aktualnie sprawujący urząd prezydent jak również całkowicie nowy kandydat nie obarczony naleciałościami okresu minionego, legitymujący się pozytywnym udokumentowanym dorobkiem w pracy zawodowej oraz wykazujący się „ludzką” postawą moralno - etyczną.
 • "dobre" dnia 14 marca 2017 o godzinie 19:20:58 napisał:
  Teraz są tylko same moralno-nieetyczne postawy.
 • "mieszkaniec" dnia 14 marca 2017 o godzinie 22:04:04 napisał:
  Tylko aby nie PSL. Dla stołka wszystko zrobią
 • "Franciszek" dnia 14 marca 2017 o godzinie 22:23:07 napisał:
  Aby tylko nie komuna- ani stara ani nowa.
 • "Agnieszka" dnia 14 marca 2017 o godzinie 22:37:03 napisał:
  Jeżeli JN będzie strartował z tego komitetu to nie macie mojego głosu. Myśle że nie tylko mojego !
 • "beretka" dnia 14 marca 2017 o godzinie 22:58:45 napisał:
  Najważniejsze, w tej sytuacji , to pójść do urn a nie dekować się w domowych pieluszkach bo " strasznie pada... mam kaca.... coś mnie w krzyżu łupie ... na pewno inni wybiorą jak trzeba...". Nie ma tak ! Należy zebrać te swoje rozleniwione cztery litery i zagłosować. Nie wystarczy na forum biadolić.
 • "Kmicic" dnia 14 marca 2017 o godzinie 23:14:33 napisał:
  A ja już mam dość lewicy i tej antypolskiej (PSL,PO,KOD,Nowoczesna) jak i tej patriotycznej udającą partię prawicową (PIS). 100 lat rządów socjalistów i komunistów to już za dużo dla Polski jak i dla naszego miasta. A efekty ich rządów widzimy dziś, miasto nasze staje się powoli miastem emerytów, biedronek, galerii, sklepów z tanią odzieżą. Młodzi nie mają tutaj perspektywy a wypędza się ich przez utrudnianie im zdobycia pracy lub założenia przedsiębiorstwa. Nakładanie wysokich podatków nic wam nie da(do lewicy!). Polak albo znajdzie obejście tych przepisów albo podda się i wyjedzie gdzie nie będą traktowali go jak niewolnika i tak Polska straci kolejnego podatnika i tak straciła już jak niektórzy mówią o 5 milionach. Dla mnie nie ma różnicy większej pomiędzy PIS a PO bo to jest ta sama kasta. Ich polityka w mieście nie bardzo się różniła zarówno PO jak i PIS opiera rozwój miasta o środki zewnętrzne. Dziwne jakoś w XVII wieku nie było Unii a Zamość się prężnie rozwijał. Czyli można bez unijnych srebrników rozwinąć miasto. Liczę na wspólną listę Kukiza i Wolnościowców, bo to jest jedyny młot na ten beton partyjny w postaci PO/PIS/Nowoczesna/SLD/PSL.
 • "Thomas" dnia 14 marca 2017 o godzinie 23:16:30 napisał:
  Henryk" dnia 14 marca 2017 o godzinie 15:35:41 napisał: JN już startował i wynik wszyscy znamy. Jakby nie on to Zamoyski byłby nadal prezydentem =================================================================== Tak naprawdę w opozycji do Marcina Zamoyskiego startowało trzech kandydatów: Andrzej Wnuk, Paweł Biłant i Sławomir Zawiślak który nie startował. Sławomir Zawiślak nie startował ale był faworyzowany jako ten który zdetronizuje Marcina Zamoyskiego - gdyby zdecydował się na start w wyborach to z całą pewnością zostałby prezydentem Zamościa. ================================================================ Jednak najciekawsze było po stronie kandydatów z drugiej strony pan Marek Lipiec wycofał się z wyścigu, to samo Jerzy Nizioł oboje poparli Marcina Zamoyskiego. Co takiego się stało, że tych dwóch kandydatów najpierw przystąpiło do wyścigu wyborczego potem z niego zrezygnowało? Analizując sytuację i nastroje z tamtych dni nie trudno było zauważyć, że słabnącą pozycję Marcina Zamoyskiego i przewidywanie jego porażki. Aczkolwiek dla wielu był pewnym kandydatem, ale gdzieś po drodze sprawy nie zaczęły się układać po myśli prezydenta i to pomimo skądinąd świetnie przygotowanej kampanii os strony medialnej. O ile wejście Polski do UE skutkowało napływem znacznych funduszy. Zaczęło się pojawiać krytyczne spojrzenie na temat wykorzystania tych środków. Z czasem pozyskanie środków europejskich (w grę wchodziły Fundusze norweskie) zaczęto utożsamiać nie z rządzącymi burmistrzami, prezydentami i wójtami, ale z prostym faktem że jest to zasługa UE i naszego w niej członkostwa z jednej strony, z drugiej zaś strony oczekiwania mieszkaniowców było inne. Tak więc mówienie, że winny jest pan Nizioł jest lekką przesadą, wszyscy pamiętają, że Marcin Zamoyski zastawiał się nad startem w kolejnych wyborach, powstały nawet spekulacje, że może nie kandydować i wycofuje się z polityki.
 • "Thomas" dnia 14 marca 2017 o godzinie 23:28:00 napisał:
  Mam pytanie czy na tym zdjęciu z lotu ptaka na starym rynku tuż przed Ratuszem jest sfotografowana ostania demonstracja kobiet w dniu kobiet ?
  R E K L A M A
 • "Normals" dnia 15 marca 2017 o godzinie 0:15:00 napisał:
  Marcin Zamoyski otrzymując i przyjmując poparcie wcześniejszych adwersarzy w tym lewicy otrzymał swoisty "pocałunek śmierci" i właśnie to plus samozadowolenie i brak wyobraźni jego sztabu przesądziło o porażce.
 • "zam" dnia 15 marca 2017 o godzinie 6:48:33 napisał:
  a są w dniu kobiet parasole na starówce
 • "Zamojski latarnik" dnia 15 marca 2017 o godzinie 7:01:35 napisał:
  Fajne hejty, które suma, sumarum nakręcają koniunkturę Wnukowi. Obecny Prezydent to jedyny stały punkt odniesienia, cała reszta jest płynna.
 • "kapitan żbik" dnia 15 marca 2017 o godzinie 13:48:18 napisał:
  do @Thomas chyba coś ci się pokręciło. Jerzy Nizioł nie wycofał się z wyścigu o fotel Prezydenta ale po prostu odpadł po pierwszej turze . Do drugiej tury doszedł A.Wnuk i M.Zamoyski . Poparcie Jerzego Nizioła dla M.Zamoyskiego wynikało z czystej kalkulacji . Mało kto przypuszczał ,ze wyścig na Prezydenta wygra A.Wnuk jednak wszystko zmienił prezes Kaczyński, który osobiście poparł jego kandydaturę. Ale o tym Jerzy Nizioł popierając M.Zamoyskiego jeszcze nie wiedział, ponieważ zapewne gdyby miał taką wiedzę wówczas poparłby pana Wnuka ( wszak wiemy jaką filozofię uznaje pan Nizioł, tj zawsze z tymi którzy rządzą ) . Chyba dla wszystkich jest oczywiste , że gdyby nie start w wyborach J.Nizioła, Marcin Zamoyski wygrałby wybory prezydenckie w I turze . Inna rzecz , ze pan Zamoyski przegrał na własne życzenie, ponieważ uznał (jak mawiał klasyk) , że "nie ma z kim przegrać" i może dlatego swoją kandydaturę wystawił zbyt późno ( tj po tym jak już J.Nizioł rozpoczął swoją kampanię ). Resumując, panowie JN oraz MZ nie dogadali się a w myśl przysłowia, „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta” . Tym trzecim było PIS , które zwietrzyło swoją szansę i poparło kandydata znanego mimo wszystko niewielkiej grupie społeczeństwa. Dla większości była to postać anonimowa ale jak się później okazało z osobistym poparciem prezesa Kaczyńskiego ( w II turze ) i to wystarczyło aby pan Wnuk został Prezydentem. Co się stało potem , wszyscy wiemy. Poseł Zawiślak uznał ze skoro na Prezydenta wybrano marionetkę to on będzie mógł rządzić miastem z "tylnego siedzenia". Całe szczęście, że plan posła poniósł sromotną porażkę ( zresztą jak każdy inny ), ponieważ Prezydent Wnuk okazał się sprawnym strategiem i poszukał sobie innych koalicjantów gdzie prym wiedzie Jerzy Nizioł . I tak oto historia zatoczyła koło……….
 • "." dnia 15 marca 2017 o godzinie 22:14:36 napisał:
  http://roztocze.net/Marcin-Zamoyski-ponownie-prezydentem/ takie tam.
 • "Thomas" dnia 15 marca 2017 o godzinie 23:19:00 napisał:
  Nikt nie słucha Disco Polo a jednak 87 181 104 wyświetlenia Zenka Martyniuka (https://www.youtube.com/watch?v=cxtnot8lY4U&list=RDWyBcLh-fF_8&index=24 ) - musi robić wrażenie i budzić zawiść drugich. Kto ogląda Martyniuka ? Czy za ten wynik odpowiedzialni są kosmici? OTÓŻ NIE KOSMICI TYLKO MY, NAWET MY. JAK TO SIĘ MA DO WYBORÓW - NIE TRZEBA TEGO TŁUMACZYĆ.
 • "Thomas" dnia 16 marca 2017 o godzinie 0:33:19 napisał:
  Kapitan Żbik@ Podobno czarne dziury potrafią zagiąć światło, a nawet czasoprzestrzeń. OTÓŻ CÓŻ TAKIEGO STAŁO SIĘ, ŻE PAN JERZY NIZIOŁ ZDECYDOWAŁ SIĘ NA START JAK RÓWNIEŻ I INNI KANDYDACI Marcina Zamoyskiego? ROZUMIEM, ZE NIE WIEDZIELI ŻE MARCIN ZAMOYSKI BĘDZIE KANDYDOWAŁ i dlatego kandydowali. Ale to nie z nami takie numery. To są tylko teorie i to spiskowe :) Zapomina się o dialektyce dziejowej jaka dokonała się na naszych oczach, i za naszą sprawą of course :) ************************************************* Kto to Bronisław Komorowski - to ówczesny Prezydent RP, który złożył wizytę w Zamościu, ten portal opublikował okazałe zdjęcie Marcina Zamoyskiego i Prezydenta Bronisława Komorowskiego. PRZYPOMINAM, ŻE KOMOROWSKI WYGRAŁ Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM WYBORY PREZYDENCKIE. co jak co ale autorytet Prezydenta Komorowskiego lubianego i sympatycznego, przeciwko znienawidzonemu Kaczyńskiemu ma się nijak do tezy Żbika Kapitana. Więc mówienie, że Wnuk wygrał dzięki Kaczyńskiemu to jakaś bzdura. ***************************************************************** Oczywiście jest to bzdura, i każdy zdawał sobie sprawę z nastrojów jakie panowały w mieście. Nie widzę nic w tym złego, ze pan JN zdecydował się kandydować - o ile mi wiadomo formacja lewicowa do której należy, jak każda szanująca partia wystawia w szranki swojego kandydata. Swojego kandydata wystawia Platforma. Czyżby lewica i Platforma wyczuli nastroje i przewidzieli klęskę Marcina Zamoyskiego? Moim zdaniem najwyraźniej tak, inaczej wystawianie swoich kandydatów nie ma sensu. ********************************************** Startuje mało znany Paweł Biłant i oczywiście najsilniejszy kandydat Andrzej Wnuk - kiedy tylko o nim usłyszałem, nie miałem wątpliwości, że to on będzie prezydentem. POWIEDZMY SOBIE WPROST POJAWIENIE SIĘ NOWYCH KANDYDATÓW NIE SPOWODOWAŁO odpływu tych głosów. Faktycznie przed ogłoszeniem zamiaru kandydatów ówczesny prezydent musiał mieć niskie poparcie poniżej 50 procent - co oznaczało, że silny konkurent może wygrać w pierwszej turze zdobywając 50% plus jeden głos - i dlatego decyzja najsilniejszych partii o wystawieniu swoich kandydatów. ****************************************************************** W odróżnieniu od kapitana Żbika nie znam pana Nizioła, podobnie jak kapitan Żbik nie zna pana Nizioła również. Domyślam się, że JN musi cieszyć się dużym szacunkiem pośród swoich wyborców. Więc mówienie, że się nie dogadał z JN z Zamoyskim - brzmi dość dziwnie - i przeczy logice zdarzeń. Jerzy Nizioł kandydował na urząd Prezydenta z myślą, aby wygrać - co chyba jest aż nadto oczywiste. EWENTUALNE SPEKULACJE O DOGADYWANIU SIĘ MIAŁBY SENS, A RACZEJ NIE MIAŁYBY SENSU GDYBY PAN NIZIOŁ W OGÓLE NIE KANDYDOWAŁ. W TAKIM RAZIE O JAKIM DOGADYWANIU MOŻNA BY MÓWIĆ? ****************************************************************** Zwrócę uwagę na dość istotny fakt - po pierwszej turze Jerzy Nizioł poprosił swoich wyborców do poparcia Zamoyskiego, wcześniej zrobił to ML. A mimo to nie wystarczyło to do zwycięstwa w pierwszej turze (przy poparciu ML. Gdyby wyborcy Nizioła poparliby Zamoyskiego wygrałby drugą turę, a mimo to wyborcy JN najwyraźniej nie poparli tak ochoczo Marcina Zamoyskiego. Arytmetyka wyborcza drugich tur pokazuje, że 1 procent więcej dla 1 kandydata, to mniej o 1 procent dla drugiego kandydata - czyli różnica dwóch procent. ************************************************************* Zwróćmy uwagę na arytmetykę wyborów w 2009 r. Marcin Zamoyski uzyskał aż 60 procent głosów w pierwszej turze ze Sławomirem Zawiślakiem, w ostatnich wyborach nie miał nawet 50 % dlatego przegrał w drugiej turze. co się stało z tymi 10 % gdzie się podział elektorat??? PODSUMUJĘ TO W 2009 W PIERWSZEJ TURZE MARCIN ZAMOYSKI UZYSKAŁ PONAD 60 % GŁOSÓW, Z KOLEI W WYBORACH W 2014 R. W PIERWSZEJ TURZE NIE MIAŁ NAWET 50 PROCENT CO OZNACZA, ŻE Z POPRZEDNIMI WYBORAMI STRACIŁ AŻ 20 % SWOICH WYBORCÓW. Idę o każdy zakład, że wcześniejsze zapowiedzi Marcina Zamoyskiego, o możliwym niekandydowaniu nie brały się znikąd. jakie faktycznie było poparcie dla Marcina Zamoyskiego - można szacować na podstawie wyników jakie osiągnął w pierwszej turze - to pokazało faktyczny rozkład sił i preferencji wyborczych w Zamościu. Nie zapominajmy, że w wyborach istnieje coś takiego jak mobilizacja elektoratu, co tylko potwierdza, że faktyczne poparcie było mniejsze. PODSUMUJĘ CZY NIZIOŁ BY KANDYDOWAŁ CZY NIE DRUGA TURA BYŁABY PRZESADZONA, LUB ZWYCIĘSTWO WNUKA W PIERWSZEJ TURZE. ********************************************************* Czy Marcin Zamoyski uważał, jak to uważa kapitan Żbik, że nie ma z kom przegrać? Nie sądzę, dlatego, że miał świetnie przygotowaną kampanię z hasłem "Tradycja Rozwoju"
 • "Thomas" dnia 16 marca 2017 o godzinie 1:06:04 napisał:
  Krótkie podsumowanie: Uważam, że Marcin Zamoyski nie miał ponad 50 procent niezbędnego poparcia do wygrania w pierwszej turze. Gdyby miał spekulacje komentatora Kapitan Żbik w dużym stopniu uprawdopodobniałyby jego tezy.
 • "Roman" dnia 16 marca 2017 o godzinie 6:40:03 napisał:
  Piewcy Wnuka chwalą JN. Wszystko jasne :)
 • "qwerty" dnia 16 marca 2017 o godzinie 7:11:28 napisał:
  Roman masz rację. Koalicja PAW i JN ma się dobrze. Problem w tym, że obaj nie mają zaplecza. Jeden skłócił się z PiS a z drugim Lewica nie chce mieć nic wspólnego. Pewnie utworzą wspólny komitet ale autentyczności tam nie widzę.
  R E K L A M A
 • "kapitan żbik" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:11:36 napisał:
  @Thomas twoje analizy zdarzeń , liczb i procentów muszę przyznać, że robią wrażenie. Widać, że jesteś bacznym obserwatorem sceny politycznej . Niestety widać również, że są to rozważania czysto teoretyczne ( pomimo , że wydają się być logiczne ) Zapominasz jednak , ze każde wybory podszyte są grą polityczną głównych aktorów. Przed podjęciem decyzji o kandydowaniu praktycznie każdy z każdym rozmawia, kalkuluje, sonduje lub mówiąc prościej układa się. Oczywiście wyborcy nigdy o tym się nie dowiedzą, ponieważ mogą wyrobić sobie niewłaściwe zdanie o kandydacie . Ale uwierz mi drogi @Thomasie dokładnie tak jest. Również w przypadku naszych lokalnych kandydatów rozmowy były prowadzone ( tak było w przypadku trzech głównych aktorów ostatnich wyborów prezydenckich w Zamościu) , na których tworzono różne układy i układanki. Jednak tak jak to zwykle bywa w polityce jedni drugich oszukali, inni się nie dogadali a jeszcze inni nie zrozumieli się. Wyborca natomiast wrzucając swój głos do urny jest święcie przekonany , ze głosuje na kandydata niezależnego, uczciwego, nieuwikłanego w żadne układy polityczne ( tutaj właściwą reakcją jest śmiech ) - ot takie błędne koło. Polityka bowiem polega na tym aby jak najskuteczniej oszukać wyborcę, natomiast nasz problem polega na tym , ze większość społeczeństwa to kupuje. Niestety obawiam się ( przy całym szacunku) , że ty @Thomas dałeś złapać się w te sidła hipokryzji.
 • "qwerty" dnia 16 marca 2017 o godzinie 14:24:03 napisał:
  Qwerty@ nie podpisuj się moim nicki name :)
 • "wieszcz" dnia 19 marca 2017 o godzinie 12:41:17 napisał:
  Krążą glosy po mieście,że pewna pani ma bardzo duże szanse w przyszłych wyborach prezydenckich.
 • "No name" dnia 20 marca 2017 o godzinie 7:23:18 napisał:
  do wieszcz. Jednak Diana Sawicka staruję?
 • "Franciszek" dnia 20 marca 2017 o godzinie 23:12:29 napisał:
  @"wieszcz" - ta młoda Pani to może wygrać najwyżej coś na fujarce /jak się nauczy grać/.
 • "Zenek" dnia 21 marca 2017 o godzinie 7:47:57 napisał:
  @Franciszek o kogo chodzi?

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Tutejszy 3 minuty temu
Oby nowe ugrupowanie nue skończyło jak...
ja 20 minut temu
Ja jadę, byłam na spotkaniu z Biedroni...
Buhaha
Nie do was wysłał tylko do wszystkich ...
K
Zapraszamy wszystkich chętnych na wyjaz...
zibi
to chyba jakas tragiczna pomylka.kto to ...
KL
Taki wyjazd powinien odbyć się na rowe...
PK
W sumie Biedroń odbierze głosy PO-KO i...
Umowa Biedronia (UB) - koleś jest tak p...
Jango Fett
Wysokie notowania ugrupowania, stosunkow...
.
Różnica 50 mln pomiędzy obiema oferta...
zapłacili chociaż ZAiKS-owi za publicz...
jola
wystarczy troszkę poguglować i wszystk...
Szymon Hołowni...
Napisał: Po czwarte - jeśli coś na...
hmm
założę się ze Kaczynski nie był na ...
przykropatrzeć
a gdzie kuna ognisko i kiełbaski ? tego...
Wspaniale moje miasto Zamość...
xx
tylko ud nie łydek bo to przecież sezo...
otco
i wszyscy spodnie do połowy ......
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama