R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Kraj | Prawo i Biznestekst nadesłany17 listopada 2017 FACEBOOK | 4420 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1) ()

Proces karny w polskim prawie

fot. nadesłane, atrybut sędziego

R E K L A M A    B O A R D

We współczesnym świecie zaufanie obywatela do wymiaru sprawiedliwości zdaje się być głęboko nadwątlone. My, Polacy, uważamy, że sądy działają powoli, procedury są skomplikowane, a środowisko sędziowskie przekupne. Problem polega jednak na tym, że sami niewiele wiemy o tym jak działają sądy. A sądy wydajemy.

Proces karny, czy też postępowanie karne, to szereg działań zmierzający do określonego celu – ustalenia sprawcy czynu pogwałcającego przepisy prawa i wymierzenia mu kary.

W teorii każde postępowanie jest podzielone na kilka etapów: przygotowawczy, rozprawy głównej, postępowania apelacyjnego i postępowania wykonawczego. Tyle w teorii, a co to oznacza w praktyce?

Po zgłoszeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa rozpoczyna się wspomniany już etap przygotowawczy. W jego trakcie policja (lub w poważniejszych sprawach prokuratura) prowadzi postępowanie wyjaśniające. Zbiera dane, przesłuchuje świadków, ustala dowody i przygotowuje dokumentację dla sądu. Po zebraniu dowodów sprawa zostaje skierowana do sądu wraz z aktem oskarżenia.

W tym miejscu rozpoczyna się etap drugi – rozprawa główna. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa odbywa się ona w sądach I instancji – rejonowym lub okręgowym. Każda rozprawa składa się z kilu elementów stałych. Są wśród nich rozpoczęcie rozprawy, odczytanie aktu oskarżenia, przesłuchanie oskarżonego, wezwanie świadków czy przeprowadzenie dowodów. Rozprawa kończy się mowami końcowymi oskarżyciela i obrońcy oraz wydaniem wyroku. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, a na sali sądowej należy udowodnić winę, a nie niewinność oskarżonego. Rozprawa może zakończyć się wyrokiem skazującym lub uniewinniającym.

Po wyroku – co dalej?

Po wydaniu wyroku przez sąd, zależnie od wagi sprawy, orzeczenie staje się prawomocne (ważne w świetle przepisów prawa) po upływie terminu określonego odpowiednią ustawą. W tym czasie zarówno prokurator, jak i adwokat (tudzież sam oskarżony) mogą wejść na drogę postępowania odwoławczego. Jeżeli tak się dzieje, rozpoczyna się etap postępowania apelacyjnego przed sądem II instancji. Istnieje kilka środków odwoławczych. Najpowszechniejsza jest apelacja, czyli odwołanie od wyroku nieprawomocnego w terminie 14 dni od daty jego wydania. W przeciągu 7 dni od daty wydania postępowania można złożyć zażalenie, które nie jest kierowane w związku z wyrokiem, lecz przeciwko postępowaniu sądowemu. Trzecią możliwością jest kasacja, która jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym przeciwko wyrokowi sądu II instancji. Rozprawa kasacyjna odbywa się przed Sądem Najwyższym i zwykle nie dotyczy istoty sprawy, lecz jedynie braków związanych z procesem sądowym przeprowadzonym przez sądy I i II instancji. Skarga kasacyjna może być stosowana tylko w konkretnych sytuacjach.

Choć proces postępowania karnego w Polsce nie jest tak skomplikowany jak się wydaje, to jednak bez pomocy prawników ciężko poruszać się po meandrach świata prawniczego. Podstawowa wiedza jest jednak niezbędna, aby w sposób skuteczny walczyć o swoje prawa lub dobre imię.

Autor: Donata Górska. Artykuł powstał we współpracy z serwisem kaliszewska.pl.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
  • "Józef Bąk" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 17:13:40 napisał:
    Artykuł opisuje teoretyczne i proceduralne (pisane) podstawy procesu karnego. W praktyce zdecydowanie najczęściej decydują nieformalne (niepisane, pozaprawne) spsoby procedowania oraz formy załatwiania spraw. Podstawowym problemem jest cel procesu, którym obecnie jest ochrona/pomoc przestępcy (z prawidłowym pochodzeniem/z plecami) oraz pognębienie ofiary przestępstwa.
    2
    0
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kandydat Nizio... 56 minut temu
Czyżby kandydatem był pan Nizioł? P...
TORRES20400
Kandydat jest. Ale to nie ten, co wielu ...
Szymon
Nikogo nie poparli? Co z jedynym wspóln...
Normals
Przypatrzmy się tym Obywatelom teraz ju...
Normals
Zadanie pierwsze: pogonić komunę, /je...
z_boku
Mundurki wprowadził, cudne były ;)...
Nauczycielka
Pamiętam jakie cuda wymyślał pan Gier...
nikt
co by było , gdyby nie stary zarząd T...
nemezis
Objazdowa TRUPA cyrkowa. Takiej woltyże...
nemezis
Nie chce mi się wierzyć, że radnej po...
@ "socjal"
Pisać każdy może. Wszak żyjemy w wol...
z_boku
Dodatkowo podać personalia do publiczne...
L.
Dobry, stary pomysł. Był kiedyś pręg...
z_boku
Jednak powinna być przywrócona kara ch...
socjal
Czyli bez zmian widzę. Nie ma konstruk...
Emerytka
Czy Pani Mucha coś zaśpiewa w Zamości...
Brawo Zamość
Mieszkam poza Zamościem przepraszam z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny