nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Artykuł ekspercki | Kraj | Prawo i Biznestekst nadesłany17 listopada 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Proces karny w polskim prawie

fot. nadesłane, atrybut sędziego

We współczesnym świecie zaufanie obywatela do wymiaru sprawiedliwości zdaje się być głęboko nadwątlone. My, Polacy, uważamy, że sądy działają powoli, procedury są skomplikowane, a środowisko sędziowskie przekupne. Problem polega jednak na tym, że sami niewiele wiemy o tym jak działają sądy. A sądy wydajemy.

Proces karny, czy też postępowanie karne, to szereg działań zmierzający do określonego celu – ustalenia sprawcy czynu pogwałcającego przepisy prawa i wymierzenia mu kary.

W teorii każde postępowanie jest podzielone na kilka etapów: przygotowawczy, rozprawy głównej, postępowania apelacyjnego i postępowania wykonawczego. Tyle w teorii, a co to oznacza w praktyce?

Po zgłoszeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa rozpoczyna się wspomniany już etap przygotowawczy. W jego trakcie policja (lub w poważniejszych sprawach prokuratura) prowadzi postępowanie wyjaśniające. Zbiera dane, przesłuchuje świadków, ustala dowody i przygotowuje dokumentację dla sądu. Po zebraniu dowodów sprawa zostaje skierowana do sądu wraz z aktem oskarżenia.

W tym miejscu rozpoczyna się etap drugi – rozprawa główna. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa odbywa się ona w sądach I instancji – rejonowym lub okręgowym. Każda rozprawa składa się z kilu elementów stałych. Są wśród nich rozpoczęcie rozprawy, odczytanie aktu oskarżenia, przesłuchanie oskarżonego, wezwanie świadków czy przeprowadzenie dowodów. Rozprawa kończy się mowami końcowymi oskarżyciela i obrońcy oraz wydaniem wyroku. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, a na sali sądowej należy udowodnić winę, a nie niewinność oskarżonego. Rozprawa może zakończyć się wyrokiem skazującym lub uniewinniającym.

Po wyroku – co dalej?

Po wydaniu wyroku przez sąd, zależnie od wagi sprawy, orzeczenie staje się prawomocne (ważne w świetle przepisów prawa) po upływie terminu określonego odpowiednią ustawą. W tym czasie zarówno prokurator, jak i adwokat (tudzież sam oskarżony) mogą wejść na drogę postępowania odwoławczego. Jeżeli tak się dzieje, rozpoczyna się etap postępowania apelacyjnego przed sądem II instancji. Istnieje kilka środków odwoławczych. Najpowszechniejsza jest apelacja, czyli odwołanie od wyroku nieprawomocnego w terminie 14 dni od daty jego wydania. W przeciągu 7 dni od daty wydania postępowania można złożyć zażalenie, które nie jest kierowane w związku z wyrokiem, lecz przeciwko postępowaniu sądowemu. Trzecią możliwością jest kasacja, która jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym przeciwko wyrokowi sądu II instancji. Rozprawa kasacyjna odbywa się przed Sądem Najwyższym i zwykle nie dotyczy istoty sprawy, lecz jedynie braków związanych z procesem sądowym przeprowadzonym przez sądy I i II instancji. Skarga kasacyjna może być stosowana tylko w konkretnych sytuacjach.

Choć proces postępowania karnego w Polsce nie jest tak skomplikowany jak się wydaje, to jednak bez pomocy prawników ciężko poruszać się po meandrach świata prawniczego. Podstawowa wiedza jest jednak niezbędna, aby w sposób skuteczny walczyć o swoje prawa lub dobre imię.

Autor: Donata Górska. Artykuł powstał we współpracy z serwisem kaliszewska.pl.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Józef Bąk" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 17:13:40 napisał:
    Artykuł opisuje teoretyczne i proceduralne (pisane) podstawy procesu karnego. W praktyce zdecydowanie najczęściej decydują nieformalne (niepisane, pozaprawne) spsoby procedowania oraz formy załatwiania spraw. Podstawowym problemem jest cel procesu, którym obecnie jest ochrona/pomoc przestępcy (z prawidłowym pochodzeniem/z plecami) oraz pognębienie ofiary przestępstwa.
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama