R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Kraj | Prawo i Biznestekst nadesłany17 listopada 2017

Proces karny w polskim prawie

fot. nadesłane, atrybut sędziego

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

We współczesnym świecie zaufanie obywatela do wymiaru sprawiedliwości zdaje się być głęboko nadwątlone. My, Polacy, uważamy, że sądy działają powoli, procedury są skomplikowane, a środowisko sędziowskie przekupne. Problem polega jednak na tym, że sami niewiele wiemy o tym jak działają sądy. A sądy wydajemy.

Proces karny, czy też postępowanie karne, to szereg działań zmierzający do określonego celu – ustalenia sprawcy czynu pogwałcającego przepisy prawa i wymierzenia mu kary.

W teorii każde postępowanie jest podzielone na kilka etapów: przygotowawczy, rozprawy głównej, postępowania apelacyjnego i postępowania wykonawczego. Tyle w teorii, a co to oznacza w praktyce?

Po zgłoszeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa rozpoczyna się wspomniany już etap przygotowawczy. W jego trakcie policja (lub w poważniejszych sprawach prokuratura) prowadzi postępowanie wyjaśniające. Zbiera dane, przesłuchuje świadków, ustala dowody i przygotowuje dokumentację dla sądu. Po zebraniu dowodów sprawa zostaje skierowana do sądu wraz z aktem oskarżenia.

W tym miejscu rozpoczyna się etap drugi – rozprawa główna. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa odbywa się ona w sądach I instancji – rejonowym lub okręgowym. Każda rozprawa składa się z kilu elementów stałych. Są wśród nich rozpoczęcie rozprawy, odczytanie aktu oskarżenia, przesłuchanie oskarżonego, wezwanie świadków czy przeprowadzenie dowodów. Rozprawa kończy się mowami końcowymi oskarżyciela i obrońcy oraz wydaniem wyroku. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, a na sali sądowej należy udowodnić winę, a nie niewinność oskarżonego. Rozprawa może zakończyć się wyrokiem skazującym lub uniewinniającym.

Po wyroku – co dalej?

Po wydaniu wyroku przez sąd, zależnie od wagi sprawy, orzeczenie staje się prawomocne (ważne w świetle przepisów prawa) po upływie terminu określonego odpowiednią ustawą. W tym czasie zarówno prokurator, jak i adwokat (tudzież sam oskarżony) mogą wejść na drogę postępowania odwoławczego. Jeżeli tak się dzieje, rozpoczyna się etap postępowania apelacyjnego przed sądem II instancji. Istnieje kilka środków odwoławczych. Najpowszechniejsza jest apelacja, czyli odwołanie od wyroku nieprawomocnego w terminie 14 dni od daty jego wydania. W przeciągu 7 dni od daty wydania postępowania można złożyć zażalenie, które nie jest kierowane w związku z wyrokiem, lecz przeciwko postępowaniu sądowemu. Trzecią możliwością jest kasacja, która jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym przeciwko wyrokowi sądu II instancji. Rozprawa kasacyjna odbywa się przed Sądem Najwyższym i zwykle nie dotyczy istoty sprawy, lecz jedynie braków związanych z procesem sądowym przeprowadzonym przez sądy I i II instancji. Skarga kasacyjna może być stosowana tylko w konkretnych sytuacjach.

Choć proces postępowania karnego w Polsce nie jest tak skomplikowany jak się wydaje, to jednak bez pomocy prawników ciężko poruszać się po meandrach świata prawniczego. Podstawowa wiedza jest jednak niezbędna, aby w sposób skuteczny walczyć o swoje prawa lub dobre imię.

Autor: Donata Górska. Artykuł powstał we współpracy z serwisem kaliszewska.pl.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Józef Bąk" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 17:13:40 napisał:
    Artykuł opisuje teoretyczne i proceduralne (pisane) podstawy procesu karnego. W praktyce zdecydowanie najczęściej decydują nieformalne (niepisane, pozaprawne) spsoby procedowania oraz formy załatwiania spraw. Podstawowym problemem jest cel procesu, którym obecnie jest ochrona/pomoc przestępcy (z prawidłowym pochodzeniem/z plecami) oraz pognębienie ofiary przestępstwa.
    2
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
Daniel Czubara @ Co za bzdurny artykuł....
Zygi
Wnuk juz wystarczy! dalej bedzie toczyl ...
an
Niestety Azoty mają tą dobrą sytuacj...
TORRES20400
Ja to już mam "gęsią szyjkę". Jak Pe...
jaa
Miły akcent w okresie adwentu symbolizu...
Lucyna
czy to prawda że nie zaproszono zeszło...
Eryk
gratulacje dla Pani Bogusi Sawy! Wielka,...
Thomas
Ci kandydaci nie mają najmniejszych sza...
brudny Harry
Jeśli ktoś jak STYX nie cierpi PiS-u, ...
Leonard Marczuk - to jest pomyłka delik...
z niesmakiem
Gratulacje za wyróżnienie animatora ro...
ad111
Duszenie kultury we własnym sosie i to ...
water
Thomas- żart to jest ?...
Kundel
Po co roztocze relacjonuje zamknięta im...
Thomas
Kornelia Wróblewska byłaby dobrym kand...
STYX
ZAMOŚĆ BASTIONEM PIS-U. BRZMI JAK OBEL...
brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017