R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Kraj | Prawo i Biznestekst nadesłany17 listopada 2017 FACEBOOK | 4003 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Proces karny w polskim prawie

fot. nadesłane, atrybut sędziego

R E K L A M A    B O A R D

We współczesnym świecie zaufanie obywatela do wymiaru sprawiedliwości zdaje się być głęboko nadwątlone. My, Polacy, uważamy, że sądy działają powoli, procedury są skomplikowane, a środowisko sędziowskie przekupne. Problem polega jednak na tym, że sami niewiele wiemy o tym jak działają sądy. A sądy wydajemy.

Proces karny, czy też postępowanie karne, to szereg działań zmierzający do określonego celu – ustalenia sprawcy czynu pogwałcającego przepisy prawa i wymierzenia mu kary.

W teorii każde postępowanie jest podzielone na kilka etapów: przygotowawczy, rozprawy głównej, postępowania apelacyjnego i postępowania wykonawczego. Tyle w teorii, a co to oznacza w praktyce?

Po zgłoszeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa rozpoczyna się wspomniany już etap przygotowawczy. W jego trakcie policja (lub w poważniejszych sprawach prokuratura) prowadzi postępowanie wyjaśniające. Zbiera dane, przesłuchuje świadków, ustala dowody i przygotowuje dokumentację dla sądu. Po zebraniu dowodów sprawa zostaje skierowana do sądu wraz z aktem oskarżenia.

W tym miejscu rozpoczyna się etap drugi – rozprawa główna. W zależności od wagi popełnionego przestępstwa odbywa się ona w sądach I instancji – rejonowym lub okręgowym. Każda rozprawa składa się z kilu elementów stałych. Są wśród nich rozpoczęcie rozprawy, odczytanie aktu oskarżenia, przesłuchanie oskarżonego, wezwanie świadków czy przeprowadzenie dowodów. Rozprawa kończy się mowami końcowymi oskarżyciela i obrońcy oraz wydaniem wyroku. Należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje zasada domniemania niewinności, a na sali sądowej należy udowodnić winę, a nie niewinność oskarżonego. Rozprawa może zakończyć się wyrokiem skazującym lub uniewinniającym.

Po wyroku – co dalej?

Po wydaniu wyroku przez sąd, zależnie od wagi sprawy, orzeczenie staje się prawomocne (ważne w świetle przepisów prawa) po upływie terminu określonego odpowiednią ustawą. W tym czasie zarówno prokurator, jak i adwokat (tudzież sam oskarżony) mogą wejść na drogę postępowania odwoławczego. Jeżeli tak się dzieje, rozpoczyna się etap postępowania apelacyjnego przed sądem II instancji. Istnieje kilka środków odwoławczych. Najpowszechniejsza jest apelacja, czyli odwołanie od wyroku nieprawomocnego w terminie 14 dni od daty jego wydania. W przeciągu 7 dni od daty wydania postępowania można złożyć zażalenie, które nie jest kierowane w związku z wyrokiem, lecz przeciwko postępowaniu sądowemu. Trzecią możliwością jest kasacja, która jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym przeciwko wyrokowi sądu II instancji. Rozprawa kasacyjna odbywa się przed Sądem Najwyższym i zwykle nie dotyczy istoty sprawy, lecz jedynie braków związanych z procesem sądowym przeprowadzonym przez sądy I i II instancji. Skarga kasacyjna może być stosowana tylko w konkretnych sytuacjach.

Choć proces postępowania karnego w Polsce nie jest tak skomplikowany jak się wydaje, to jednak bez pomocy prawników ciężko poruszać się po meandrach świata prawniczego. Podstawowa wiedza jest jednak niezbędna, aby w sposób skuteczny walczyć o swoje prawa lub dobre imię.

Autor: Donata Górska. Artykuł powstał we współpracy z serwisem kaliszewska.pl.

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Józef Bąk" dnia 17 listopada 2017 o godzinie 17:13:40 napisał:
    Artykuł opisuje teoretyczne i proceduralne (pisane) podstawy procesu karnego. W praktyce zdecydowanie najczęściej decydują nieformalne (niepisane, pozaprawne) spsoby procedowania oraz formy załatwiania spraw. Podstawowym problemem jest cel procesu, którym obecnie jest ochrona/pomoc przestępcy (z prawidłowym pochodzeniem/z plecami) oraz pognębienie ofiary przestępstwa.
    2
    0
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

@Kimicic
Kmicic ładne pranie mózgu przeszedłe...
Kmicic
Nie ma czegoś takiego jak wójt miasta ...
Marchlewski
Teraz Fundacja Róży Luksemburg przyst...
K.
Wstyd na cały świat. O popisie wójta ...
d
to co kasy ni ma? a projekt unijny??...
SC
Ale tylko stadion piłkarski a nie jaki...
Agnieszka
I teraz wszystkich przeciwników WOŚP i...
niech przekażą tak 1% firmy spoza Zamo...
Tir
Co wspólnego ma z tym Zamość , niech ...
ka
Przekaż 1% podatku na KRS: 0000270261 z...
ka
UKS KIKO Zamość 5741...
La La Land
Przeraża mnie to dziadowanie... już na...
9
A Watykan nie może się dołożyć ?...
Hm
Najważniejsze to utrzymywać ciemnotę ...
.
Ile kosztuje bilet BUS z Zamościa do Lu...
ad111
A już się martwiłem, że trochę dłu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny