nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany5 grudnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Preferencje w zakresie ZUS dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w 2018 roku

foto: pixabay.com

Osoby, które decydują się na założenie działalności gospodarczej w Polsce, szczególnie w początkowej fazie istnienia na rynku, mogą zwracać uwagę na wysokość obciążeń podatkowych (w tym ZUS), jakie przyjdzie im płacić. Na szczęście, obecnie w zakresie zobowiązań na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ustawodawca przewidział sporo zwolnień i ulg dla nowych przedsiębiorców. O czym warto wiedzieć i pamiętać? O tym piszemy w poniższym artykule.

Zacznijmy od tego, że każda osoba która zakłada działalność gospodarczą, musi z tego tytułu zgłosić się do ZUS (pomijamy tutaj nieistotne wyjątki w tym zakresie). Do podstawowych ubezpieczeń należą:
1. Ubezpieczenia społeczne
2. Ubezpieczenie zdrowotne
3. Fundusz Pracy

Pierwszą preferencją dla nowo powstałych firm, jest brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych. Oznacza to, że Jan Kowalski, który założył firmę 1 grudnia za miesiące od grudnia do maja, nie będzie zobowiązany do opłacania składek społecznych (zaznaczmy że mówimy o miesiącach kalendarzowych – dlatego w przypadku założenia firmy np. 2 grudnia, to powyższe zwolnienie będzie trwało do czerwca włącznie).

Drugą preferencją w zakresie składek społecznych jest tzw. ulga 24-miesięczna. Podczas tego okresu podstawą do obliczania składek jest 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego brutto. W 2018 roku kwota ta wynosi 630 zł, co daje nam opłaty w wysokości ok 200 zł miesięcznie.

W zakresie ubezpieczenia zdrowotnego niestety nie ma przewidzianych żadnych ulg – bez względu na kto i kiedy rozpoczyna własny biznes, zobowiązany będzie do opłacania składki, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Jej wysokość w 2018 roku wynosi ok. 320 zł.

Ostatnią opłatą, którą trzeba robić w związku z prowadzeniem działalności, jest składka na FP – ale tutaj, przy założeniu możliwości skorzystania ze wszystkich ulg, możemy odwlec moment jej płacenia nawet do 30 miesięcy! Fakt, że kwota składki nie jest bardzo duża (to ok. 65 zł miesięcznie), ale licząc taką kwotę przez 2,5 roku może uzbierać się całkiem pokaźna suma.

Dlatego pamiętajmy, aby przed założeniem działalności, sprawdzić np. na stronie http://efekta.waw.pl/, czy będą nam się należały preferencje w zakresie ZUS. Przypomnijmy, że tylko osoba która nie miała nigdy w Polsce działalności gospodarczej lub od jej zamknięcia minęło co najmniej 60 miesięcy, a także osoba która nie będzie świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym, ma prawo do skorzystania z ww. preferencji.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama