R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćMLC20 stycznia 2017 FACEBOOK | 4411 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy ()

Powstanie zamojskie – ocalić od zapomnienia

Fot. Materiał nadesłany

R E K L A M A    B O A R D

Film dokumentalny „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944” miał swoją uroczystą premierę 17 stycznia 2017 r. o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ten zryw oddziałów AK, BCh, działających na terenach Zamojszczyzny, w celu obrony przed niemieckimi wysiedleniami, był do tej pory mało znanym epizodem walki o wyzwolenie naszego regionu. Kino zaprasza na bezpłatne seanse młodzież i dorosłych, mające na celu przypomnienie bohaterskich dokonań narodu polskiego.

Pomysłodawcą, inicjatorem powstania i zrealizowania filmu był poseł Sławomir Zawiślak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Producentami filmu byli ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Telewizja Polska S.A. Oddział w Lublinie.

W uroczystej premierze wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Olszówka – poseł na Sejm RP, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski, płk. Marek Łapiński – Komendant Główny Straży Granicznej, Ryszard Montusiewicz – Dyrektor TVP 3 Lublin, Magdalena i Rafał Kołodziejczyk – reżyserzy, Zbigniew Tracichleb – prezes PKP LHS Zamość. Diecezję zamojsko-lubaczowską reprezentował kanclerz diecezji – ks. dr Michał Maciołek. Na premierze nie zabrakło także weteranów – żołnierzy Armii Krajowej, którzy wzięli udział w filmie – Zbigniewa i Narcyza Kruków, Józefa Kukułowicza oraz pozostałych osób występujących w filmie, także licznych przedstawicieli duchowieństwa, grup rekonstrukcyjnych, samorządowców, funkcjonariuszy służb mundurowych, oficerów Wojska Polskiego garnizonu Zamość, organizacji niepodległościowych, kombatanckich. Na premierze pojawili się także liczni przedstawiciele mieszkańców regionu oraz grono członków i sympatyków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Uroczystość rozpoczęło wejście na salę dużej grupy rekonstruktorów, ubranych w stroje z epoki, których dowódca po zorganizowaniu zbiórki oddziału złożył meldunek występującemu w filmie weteranowi AK – ppłk Zbigniewowi Krukowi. Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość w krótkim rysie historycznym przedstawił tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, wysiedlenia, los Dzieci Zamojszczyzny oraz krwawe, ale jednak zwycięstwo naszych przodków, zorganizowanych w zbrojnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego – AK i BCH. Stoczenie kilkuset potyczek i bitew zatrzymało akcję wysiedleńczą Zamojszczyzny. Z zaplanowanej liczby 700 wsi Niemcy zdołali wysiedlić 297. Oddziały powstańcze odparły także ofensywę nacjonalistów ukraińskich z UPA na wschodnie tereny regionu.
Na premierze wystąpili goście ogólnopolskiej premiery Szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Podkreślili m.in. zasługi bohaterów walk w Powstaniu Zamojskim i pogratulowali powstania ważnego dokumentu przypominającego zapominane karty historii narodu polskiego. Film wg ich opinii także z uwagi na jego edukacyjny charakter pozytywnie wpłynie na krzewienie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polek i Polaków.
Następnie członkowie Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wręczyli medale – Odznakę Zasługi ŚŻŻAK Okręg Zamość dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność zamojskiego Okręgu ŚZŻAK osobom zasłużonym także na rzecz powstania filmu. Otrzymali je: Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor TVP 3 Lublin – Ryszard Montusiewicz, reżyserzy Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie oraz Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS – Zamość. Weterani, osoby występujące w filmie oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych odebrali pamiątkowe dyplomy za pomoc w jego realizacji.

W filmie wykorzystano wypowiedzi byłych żołnierzy AK (świadków tamtych wydarzeń) oraz członków ich rodzin i historyków, inscenizowane sceny oraz nowoczesną grafikę i animację komputerową.
Po premierowej projekcji filmu odbyła się krótka dyskusja z reżyserami i producentami filmu. Para reżyserów, Dyrektor TVP 3 Lublin, kompozytor muzyki do filmu oraz prezes ŚZŻAK Okręg Zamość przybliżyli uczestnikom m.in. swoje wrażenia z pracy nad filmem oraz odpowiadali na pytania widzów. Jak się okazało, materiałów zebranych podczas produkcji wystarczy na kolejny film pełnometrażowy. Ponad 9 godzin relacji naocznych świadków powstania zostało zarchiwizowanych przez TVP3 i nie ulegnie zapomnieniu.

Przypominamy, że z uwagi na edukacyjny charakter filmu, w ramach współpracy pomiędzy ŚZŻAK Okręg Zamość a CKF Stylowy w Zamościu, wszystkie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnych seansów filmowych, które odbędą się w uzgodnionych dniach i godzinach (szczegółowe informacje pod nr tel. 84 639 23 13). Rezerwacji seansów można dokonywać od 30 stycznia do 31 marca br. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Pozostałe zainteresowane obejrzeniem filmu osoby mogą skorzystać z bezpłatnych seansów po wcześniejszej rezerwacji miejsc do 24 stycznia. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF, telefoniczna rezerwacja miejsc tel. 84 639 23 13 oraz rezerwacja internetowa www.stylowy.net. Podobne bezpłatne seanse są organizowane w uzgodnieniu z ŚZŻAK Okręg Zamość w kinach na terenie Zamojszczyzny. Zainteresowani proszeni są o kontakt z dyrekcjami kin.

Autor: MLC
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "tutejszy" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 11:18:01 napisał:
  Dobrze, że film powstał, lecz nieprawdą jest twierdzenie, że cyt. "ten zryw oddziałów AK, BCh, działających na terenach Zamojszczyzny, w celu obrony przed niemieckimi wysiedleniami, był do tej pory mało znanym epizodem walki o wyzwolenie naszego regionu". Kilka lat temu TVP Lublin nakręciła cykl dokumentalny o powstaniu zamojskim. Został on nagrodzony za granicą http://www.zamosc.pl/news/82/prestizowa-nagroda-dla-quotpowstania-zamojskiegoquot.html To nie jest tak, że przed PiS-em był wielki niebyt.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "nie" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 11:49:03 napisał:
  Zgadza się. Film został już nakręcony. Nie było czarnej dziury w historii II wojny światowej.
  0
  0
 • "ad111" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 12:11:23 napisał:
  Dobrze, że przypomniano te wydarzenia, ale wcześniej też pilnowano aby pamięć nie zginęła... https://youtu.be/qgFIOhhe_Dk
  0
  0
 • "Pixel" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 19:17:26 napisał:
  Patrząc na zdjęcia można by uznać, że jest to film o pośle Zawiślaku.
  0
  0
 • "sic" dnia 22 stycznia 2017 o godzinie 6:48:13 napisał:
  Jeśli chodzi o znamienitych gości, to zacząłbym od wymienienia weteranów, a nie polityków. Ci powstańcy/weterani są znamienici.
  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
advocatus diabo...
...można by rzec "koń trojański" LPR?...
advocatus diabo...
...z czegoś trzeba "żyć"...
Oneb 2 minuty temu
Człowiek, który zmarnował potencjał ...
członki z plas... 11 minut temu
Jak myślicie , to jednostkowy przypadek...
Wojak 20 minut temu
Najliczniej na spotkaniu z Giertychem st...
nikt
OK, ale przydałoby się takie informacj...
Oneb
Wróżka, osiedle, 16:16, !, Z osiedla, ...
Dirty Harry
A mógłbyś wyjaśnić na czym miałoby...
Ciekawe czy do komitetu pani radnej zał...
observer
szerszy elektorat to taki trochę kurdup...
observer
dyżurny i wszechobecny poseł był, a g...
Thomas
Marta Pfeiffer jeżeli nie wykorzysta at...
RK
Nie rozumem co oznacza "po zamojsku" - r...
KL.
PSL jest na skraju zaniku. Aby "coś tam...
nikt
super, gdzie jest dostępny regulamin? J...
Ciekawe...
...jakim programem wyborczym, który pod...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny