nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama ev esyasi depolama

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćMLC20 stycznia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Powstanie zamojskie – ocalić od zapomnienia

Fot. Materiał nadesłany

Film dokumentalny „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944” miał swoją uroczystą premierę 17 stycznia 2017 r. o godzinie 18.00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ten zryw oddziałów AK, BCh, działających na terenach Zamojszczyzny, w celu obrony przed niemieckimi wysiedleniami, był do tej pory mało znanym epizodem walki o wyzwolenie naszego regionu. Kino zaprasza na bezpłatne seanse młodzież i dorosłych, mające na celu przypomnienie bohaterskich dokonań narodu polskiego.

Pomysłodawcą, inicjatorem powstania i zrealizowania filmu był poseł Sławomir Zawiślak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Producentami filmu byli ŚZŻAK Okręg Zamość oraz Telewizja Polska S.A. Oddział w Lublinie.

W uroczystej premierze wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Olszówka – poseł na Sejm RP, Przemysław Czarnek – Wojewoda Lubelski, płk. Marek Łapiński – Komendant Główny Straży Granicznej, Ryszard Montusiewicz – Dyrektor TVP 3 Lublin, Magdalena i Rafał Kołodziejczyk – reżyserzy, Zbigniew Tracichleb – prezes PKP LHS Zamość. Diecezję zamojsko-lubaczowską reprezentował kanclerz diecezji – ks. dr Michał Maciołek. Na premierze nie zabrakło także weteranów – żołnierzy Armii Krajowej, którzy wzięli udział w filmie – Zbigniewa i Narcyza Kruków, Józefa Kukułowicza oraz pozostałych osób występujących w filmie, także licznych przedstawicieli duchowieństwa, grup rekonstrukcyjnych, samorządowców, funkcjonariuszy służb mundurowych, oficerów Wojska Polskiego garnizonu Zamość, organizacji niepodległościowych, kombatanckich. Na premierze pojawili się także liczni przedstawiciele mieszkańców regionu oraz grono członków i sympatyków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.
Uroczystość rozpoczęło wejście na salę dużej grupy rekonstruktorów, ubranych w stroje z epoki, których dowódca po zorganizowaniu zbiórki oddziału złożył meldunek występującemu w filmie weteranowi AK – ppłk Zbigniewowi Krukowi. Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość w krótkim rysie historycznym przedstawił tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, wysiedlenia, los Dzieci Zamojszczyzny oraz krwawe, ale jednak zwycięstwo naszych przodków, zorganizowanych w zbrojnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego – AK i BCH. Stoczenie kilkuset potyczek i bitew zatrzymało akcję wysiedleńczą Zamojszczyzny. Z zaplanowanej liczby 700 wsi Niemcy zdołali wysiedlić 297. Oddziały powstańcze odparły także ofensywę nacjonalistów ukraińskich z UPA na wschodnie tereny regionu.
Na premierze wystąpili goście ogólnopolskiej premiery Szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk i Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Podkreślili m.in. zasługi bohaterów walk w Powstaniu Zamojskim i pogratulowali powstania ważnego dokumentu przypominającego zapominane karty historii narodu polskiego. Film wg ich opinii także z uwagi na jego edukacyjny charakter pozytywnie wpłynie na krzewienie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polek i Polaków.
Następnie członkowie Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wręczyli medale – Odznakę Zasługi ŚŻŻAK Okręg Zamość dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność zamojskiego Okręgu ŚZŻAK osobom zasłużonym także na rzecz powstania filmu. Otrzymali je: Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor TVP 3 Lublin – Ryszard Montusiewicz, reżyserzy Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie oraz Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS – Zamość. Weterani, osoby występujące w filmie oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych odebrali pamiątkowe dyplomy za pomoc w jego realizacji.

W filmie wykorzystano wypowiedzi byłych żołnierzy AK (świadków tamtych wydarzeń) oraz członków ich rodzin i historyków, inscenizowane sceny oraz nowoczesną grafikę i animację komputerową.
Po premierowej projekcji filmu odbyła się krótka dyskusja z reżyserami i producentami filmu. Para reżyserów, Dyrektor TVP 3 Lublin, kompozytor muzyki do filmu oraz prezes ŚZŻAK Okręg Zamość przybliżyli uczestnikom m.in. swoje wrażenia z pracy nad filmem oraz odpowiadali na pytania widzów. Jak się okazało, materiałów zebranych podczas produkcji wystarczy na kolejny film pełnometrażowy. Ponad 9 godzin relacji naocznych świadków powstania zostało zarchiwizowanych przez TVP3 i nie ulegnie zapomnieniu.

Przypominamy, że z uwagi na edukacyjny charakter filmu, w ramach współpracy pomiędzy ŚZŻAK Okręg Zamość a CKF Stylowy w Zamościu, wszystkie szkoły mogą skorzystać z bezpłatnych seansów filmowych, które odbędą się w uzgodnionych dniach i godzinach (szczegółowe informacje pod nr tel. 84 639 23 13). Rezerwacji seansów można dokonywać od 30 stycznia do 31 marca br. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9. Pozostałe zainteresowane obejrzeniem filmu osoby mogą skorzystać z bezpłatnych seansów po wcześniejszej rezerwacji miejsc do 24 stycznia. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF, telefoniczna rezerwacja miejsc tel. 84 639 23 13 oraz rezerwacja internetowa www.stylowy.net. Podobne bezpłatne seanse są organizowane w uzgodnieniu z ŚZŻAK Okręg Zamość w kinach na terenie Zamojszczyzny. Zainteresowani proszeni są o kontakt z dyrekcjami kin.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MLC
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "tutejszy" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 11:18:01 napisał:
  Dobrze, że film powstał, lecz nieprawdą jest twierdzenie, że cyt. "ten zryw oddziałów AK, BCh, działających na terenach Zamojszczyzny, w celu obrony przed niemieckimi wysiedleniami, był do tej pory mało znanym epizodem walki o wyzwolenie naszego regionu". Kilka lat temu TVP Lublin nakręciła cykl dokumentalny o powstaniu zamojskim. Został on nagrodzony za granicą http://www.zamosc.pl/news/82/prestizowa-nagroda-dla-quotpowstania-zamojskiegoquot.html To nie jest tak, że przed PiS-em był wielki niebyt.
  R E K L A M A
 • "nie" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 11:49:03 napisał:
  Zgadza się. Film został już nakręcony. Nie było czarnej dziury w historii II wojny światowej.
 • "ad111" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 12:11:23 napisał:
  Dobrze, że przypomniano te wydarzenia, ale wcześniej też pilnowano aby pamięć nie zginęła... https://youtu.be/qgFIOhhe_Dk
 • "Pixel" dnia 20 stycznia 2017 o godzinie 19:17:26 napisał:
  Patrząc na zdjęcia można by uznać, że jest to film o pośle Zawiślaku.
 • "sic" dnia 22 stycznia 2017 o godzinie 6:48:13 napisał:
  Jeśli chodzi o znamienitych gości, to zacząłbym od wymienienia weteranów, a nie polityków. Ci powstańcy/weterani są znamienici.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama