R E K L A M A

Z I P

Flesz | Powiat ZamojskiDaniel Czubara5 września 2017

Pow. Zamojski: Trzech oskarżonych o zabójstwo w Chomęciskach Małych

fot. pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Tą sprawą żyła cała Zamojszczyzna. 25 września przed zamojskim sądem ruszy proces trzech młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 71-latka z Chomęcisk Małych.

 

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Zamościu razem z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Zamościu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie doprowadzili po prawie dwóch latach do rozwiązania zagadki kryminalnej. Dotyczyła ona zabójstwa samotnie mieszkającego, 71-letniego mieszkańca Chomęcisk Małych pow. zamojskiego.

W lipcu 2015 r. odnaleziono ciało pokrzywdzonego w jego domu znajdującym się na uboczu wsi. Mężczyzna zamieszkiwał samotnie. Na jego ciele ujawniono szereg obrażeń zadanych zarówno – jak wynikało z opinii biegłych – narzędziami tępymi lub tępokrawędzistymi, jak też narzędziami ostrymi. Obrażenia znajdowały się na całym ciele. Przyczyną śmierci były uszkodzenia umiejscowione w rejonie głowy. Na miejscu zdarzenia ujawniono znaczną ilość śladów krwi na ścianach i drzwiach oddzielających sień od pokoju. Ślady takie ujawniono także na drewnianym drągu, leżącym na podłodze.

Jak ustalili śledczy zabójców było trzech. Krew w żyłach mrozić może jednak wiek sprawców tej brutalnej zbrodni. Przypomnijmy, iż w chwili czynu w lipcu 2015 r. dwóch ze sprawców miało ukończone 15 lat, natomiast trzeci – ukończone 17 lat.

W wyniku długotrwałych i żmudnych badań biegłym udało się ustalić, że na drzwiach – oprócz krwi pokrzywdzonego – znajduje się także plama krwi pochodząca od innego człowieka. Funkcjonariusze Policji przystąpili więc do typowania osób mogących mieć związek ze zdarzeniem. Materiał biologiczny zabezpieczony od tych osób został przesłany do IES w Krakowie. Biegli stwierdzili, że żadna z próbek nie odpowiada genotypowi krwi z opisanej plamy. Wskazali jednak, że jedna próbka pochodzi od osoby bardzo blisko spokrewnionej z osobą, której krew znajdowała się na drzwiach. W wyniku powyższego policjanci ustalili syna jednej z osób, od których wcześniej pobrano próbki. Próbkę materiału biologicznego tego mężczyzny (syna) wysłano ponownie do IES w Krakowie. Tym razem wynik opiewał na stuprocentowe trafienie. Według biegłych, to właśnie ten człowiek pozostawił ślad krwi na drzwiach w domu pokrzywdzonego.– relacjonuje przebieg śledztwa Bartosz Wójcik z Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, po czym postawiono mu zarzut zabójstwa z rozbojem i zarzut składania fałszywych zeznań. 

W sprawie ustalono, iż w mieszkaniu u 71-latka podejrzany nie był sam. Towarzyszyli mu dwaj koledzy – 17- i 18-letni (w chwili czynu mieli oni ukończone odpowiednio 15 i 17 lat). Ich również zatrzymano w czwartek. Wydano wobec nich analogiczne postanowienia o przedstawieniu zarzutu zabójstwa popełnionego w związku z rozbojem.

Podejrzani zostali przebadani przez biegłych psychiatrów i psychologa. W złożonych opiniach biegli wypowiedzieli się, że wszyscy trzej podejrzani są poczytalni i mogą brać udział w procesie karnym. Dwaj z nich mają prawidłowo ukształtowaną osobowość, natomiast trzeci posiada osobowość nieprawidłową o rysie dyssocjalnym. W chwili czynu ten właśnie podejrzany wykazywał wysoki stopień demoralizacji w postaci intensywnego nieprzystosowania społecznego, natomiast dwaj pozostali – przeciętny poziom demoralizacji w postaci nieprzystosowania społecznego.- informuje rzecznik zamojskiej prokuratury. 

Końcowo podejrzani usłyszeli zarzuty, iż w dniu 20 lipca 2015 r. w Chomęciskach Małych dokonali zabójstwa 71-letniego mieszkańca tej wsi poprzez uderzanie rękami, kopanie oraz zadanie mu kilkunastu uderzeń w głowę, klatkę piersiową, brzuch, kończyny górne i dolne niebezpiecznymi narzędziami w postaci drewnianego kołka (długość 1,12 metra, masa 1,4 kilograma) oraz motyki z metalowym ostrzem, czym spowodowali u pokrzywdzonego szereg obrażeń ciała, w tym obrażenia czaszkowo-mózgowe skutkujące jego śmiercią, a następnie zabrali w celu przywłaszczenia pieniądze w kwocie 10 zł oraz radio marki Beskid Unitra Diora. Ponadto prokurator zarzucił jednemu ze sprawców, że będąc przesłuchiwanym wcześniej w tej sprawie w charakterze świadka zaprzeczył, by kiedykolwiek był w domu pokrzywdzonego. Chodzi o podejrzanego, który pozostawił swój ślad DNA na drzwiach w budynku i którego biegli określili jako najbardziej zdemoralizowanego. 

Wszyscy podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Różnią się one szczegółami, jednak w ogólnej linii co do przebiegu zdarzenia są zgodne. Podejrzani – jak opisywaliśmy wcześniej – uczestniczyli także w wizjach lokalnych nagrywanych kamerą video na miejscu zdarzenia. Podejrzani przebywają nadal w jednostkach penitencjarnych. Z uwagi na dobro śledztwa zarządzono umieszczenie ich w różnych zakładach karnych – w Zamościu, Chełmie i Hrubieszowie. W dniu 25 lipca 2017 r. prokurator skierował w tej sprawie akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Zamościu. Pierwsza rozprawa wyznaczona została na dzień 25 września 2017 r. – tłumaczy Bartosz Wójcik. 

Oskarżeni mogą spodziewać wyroku najmniej od 12 lat więzienia do maksimum 25, a nawet kary dożywocia. 

 

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
Daniel Czubara @ Co za bzdurny artykuł....
Zygi
Wnuk juz wystarczy! dalej bedzie toczyl ...
an
Niestety Azoty mają tą dobrą sytuacj...
TORRES20400
Ja to już mam "gęsią szyjkę". Jak Pe...
jaa
Miły akcent w okresie adwentu symbolizu...
Lucyna
czy to prawda że nie zaproszono zeszło...
Eryk
gratulacje dla Pani Bogusi Sawy! Wielka,...
Thomas
Ci kandydaci nie mają najmniejszych sza...
brudny Harry
Jeśli ktoś jak STYX nie cierpi PiS-u, ...
Leonard Marczuk - to jest pomyłka delik...
z niesmakiem
Gratulacje za wyróżnienie animatora ro...
ad111
Duszenie kultury we własnym sosie i to ...
water
Thomas- żart to jest ?...
Kundel
Po co roztocze relacjonuje zamknięta im...
Thomas
Kornelia Wróblewska byłaby dobrym kand...
STYX
ZAMOŚĆ BASTIONEM PIS-U. BRZMI JAK OBEL...
brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017