R E K L A M A

Z I P

Flesz | Powiat ZamojskiDaniel Czubara6 października 2017 FACEBOOK | 5154 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Pow. Zamojski: Orkan Ksawery przeszedł przez Zamojszczyznę

Fot. KM PSP w Zamościu
R E K L A M A    B O A R D

W trakcie minionej nocy jak również w godzinach porannych dzisiaj (6 października), na terenie powiatu zamojskiego odnotowanych zostało 30 zdarzeń związanych z przechodzącym nad Polską orkanem Ksawery.

Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało, drogi są przejezdne. Straty materialne to: uszkodzone 3 samochody osobowe (Podkrasne i Malewszczyzna), przewrócona latarnia przy ul. Młodzieżowej, uszkodzone linie energetyczne – Nielisz i Majdan Wielki, Gruszka Duża. Ponadto w miejscowości Nawóz doszło do zerwania 1/4 dachu budynku niezamieszkałego. Podczas niektórych zdarzeń usuwano po kilka przewróconych drzew i konarów. Zdecydowana większość zdarzeń – 27 odnotowana została na terenie powiatu zamojskiego ziemskiego. – wylicza mł. bryg. Andrzej Szozda z KM PSP w Zamościu.

 –Mając na względzie występujące silne podmuchy wiatru apelujemy o unikanie parkowania pojazdów pod drzewami, jak również usunięcie z balkonów naszych domów i mieszkań drobnych, lekkich przedmiotów.  – dodaje rzecznik zamojskiej straży pożarnej.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "rej" dnia 6 października 2017 o godzinie 16:42:41 napisał:
  Panie strażaku Andrzeju Szozda, doceniam Pana pracę, ale muszę Panu wytknąć jedną rzecz. Nie ma czegoś takiego jak powiat zamojski ziemski. To nie wiek XV. Jest coś takiego jak powiat zamojski i powiat Zamość. Tyle albo aż tyle i trzeba to rozróżniać.
  R E K L A M A
 • "do tego wyżej" dnia 6 października 2017 o godzinie 18:10:48 napisał:
  Andrzej Szozda - Andrzeju Szozdo
 • "Daniel Czubara" dnia 6 października 2017 o godzinie 18:57:45 napisał:
  @rej pan Andrzej ma rację Ty jesteś w błędzie. Po reformie administracyjnej z 1999 r. wyróżniamy powiat zamojski grodzki, czyli miasto Zamość z prezydentem i powiat zamojski ziemski ze starostą zamojskim.
 • "takisobiekolo" dnia 6 października 2017 o godzinie 20:23:48 napisał:
  @Daniel Czubara, radzę zajrzeć do ustawy. Nie ma czegoś takiego jak powiat ziemski zamojski i powiat zamojski grodzki. Reforma administracyjna wprowadziła osobny powiat m. Zamość (grodzki), bez wyróżniania ziemskich. Są wiec powiaty jak hrubieszowski czy tomaszowski z miastami i wsiami oraz są też jak m. Zamość z jedną jst. I Panie redaktorze Zamość nie jest powiatem "zamojskim grodzkim", jest powiatem "Zamość" - czyli albo powiatem grodzkim Zamość, albo miastem na prawach powiatu - jak zwał tak zwał. Gdyby Pan miał pojęcie o reformie administracyjnej by Pan wiedział, że wszystkie utworzone powiaty grodzkie - miasta na prawach powiatu otrzymały nazwy zgodne z nazwami jst miast, a więc Chełm - powiat m. Chełm, Lublin - powiat Lublin, Zamość - powiat Zamość, a nie jakiś powiat zamojski grodzki - bo takiego nie ma! Na studiach prawniczych na prawie administracyjnym za takie "omyłki" wylatywało się z dwóją z gabinetu egzaminatora. Oczywiście nie każdy musi się na tym znać i mieć o tym pojęcie, ale myślę, ze chociaż redaktor powinien mieć jakieś ogólne pojęcie, a przynajmniej nie wprowadzać w błąd. ale żeby nie było, jeżeli w dalszym ciągu uważa Pan inaczej, to proszę mi wskazać przepis ustawy o jst albo rozporządzenie ministra gdzie ustawa ustanawia powiat zamojski jako ziemski i powiat Zamość jako powiat zamojski grodzki... PS. tylko żadnych Wikipedii, na których 6 letnie dziecko może z edytować sobie co chce :) Konkrety ustawy lub rozporządzenia, które są w tej sytuacji jednym określnikiem. Pozdrawiam, praktykujący radca prawny.
 • "Daniel Czubara" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:01:26 napisał:
  W sensie prawnym na pewno masz rację i nie będę się sprzeczał. W sensie użytkowym, także na sesjach rad gmin, powiatów, czy nawet miasta spotykam się często z określeniami i podziałem na powiat ziemski i grodzki, czyli np. Miasto Zamość. Jest to spowodowane głównie tym by ludzie wiedzieli do jakiego urzędu udać się ze swoimi sprawami. Pozwala to również uniknąć dziennikarskich "kwiatków", gdy na przykład jeden z tytułów podaje, że rada Powiatu krytykuje prezydenta miasta. Może więc taki podział prawnie nie istnieć, ale funkcjonuje on w obiegu przy załatwianiu spraw urzędowych przez zwykłych ludzi.
 • "tomek" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:04:48 napisał:
  Też słyszałem określenie powiat grodzki i to w ratuszu. jak jakaś babuleńka ze wsi chciała jakiś podatek płacić, a urzędniczka tłumaczyła jej, że to w starostwie trzeba, bo miasto to powiat grodzki.
 • "Daniel Czubara" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:10:11 napisał:
  A tu jedno ze źródeł na potwierdzenie moich słów, zgodnie z życzeniem spoza Wikipedii:"Ostatnia reforma administracyjna kraju dokonała podziału władzy na Zamojszczyźnie. Miasto Zamość otrzymało status powiatu grodzkiego, autonomicznego, z własną Radą, Zarządem i Prezydentem, zaś 15 gmin utworzyło Powiat Zamojski ziemski, którym zarządza Starosta. " Źródło: http://www.powiatzamojski.pl/zamosc.php?get=page,,14
 • "ubawiony" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:29:03 napisał:
  I tak oto od orkanu Ksawery przeszliśmy do dyskusji administracyjno-prawnej o samorządzie i zobaczyliśmy krótki odcinek jak zaorać praktykującego prawnika praktyką życia w Polsce :)
 • "Tomaszeq" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:41:21 napisał:
  Nie chcę się kłócić, ale na roztocze jeszcze nikt z redaktorem nie wygrał. Nawet jeśli redaktor nie ma racji, to pamiętajcie - i tak ma rację. Swoją drogą ja przejrzałem wikipedię, pomimo zaleceń aby tego nie robić i znalazłem chyba potwierdzenie słów prawnika, chociaż ja osobiście z prawem mam guzik wspólnego ale zobaczcie: "Powiaty ziemskie istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Zostały zlikwidowane w 1975 r. Rozważano ich ponowne utworzenie w ramach reformy samorządu terytorialnego, która weszła w życie od początku 1999 r. Jedna z dyskutowanych koncepcji przewidywała utworzenie dwóch rodzajów powiatów: grodzkich i ziemskich. Ostatecznie utworzono powiaty tylko jednego rodzaju, bez żadnego przymiotnika w nazwie. Określenie "powiat ziemski" jest także stosowane w odniesieniu do współcześnie istniejących powiatów, jednak nie jest to określenie oficjalne." Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Powiat_ziemski Jak rozumiem, powiaty ziemskie nie istnieją obecnie, a jak ktoś używa takiego określenie popełnia błąd - mały ale jednak. Zgadza się?
 • "ubawiony" dnia 6 października 2017 o godzinie 21:49:11 napisał:
  Co ty w Wikipedię wierzysz? :) Nie czytałeś co pisał prawnik? A swoją drogą problem nie w dziennikarzu, ani w roztoczu, tylko w tym, że w Polsce prawo prawem, a życie życiem i się rozmijają. No ale teraz ponoć władza ma zmienić sądy zobaczymy w jakim kierunku, miejmy nadzieję, że na lepsze.
  R E K L A M A
 • "takisobiekolo" dnia 6 października 2017 o godzinie 23:43:39 napisał:
  @Daniel Czubara, zazwyczaj nie publikuję komentarzy, bo nie mam na to czasu, dzisiaj przy piątku zrobiłem mały wyjątek. Oczywiście nie pisałem tego, żeby w jakiś sposób Pana zdyskredytować, mam jedynie na celu uświadomienia pewnych różnic - tak aby w przyszłości ich nie popełniać. Jest to co prawda błąd ale nikt nikomu "głowy nie urwie" za to, nie ma żadnej sankcji za takie postawienia sprawy. To jak z pójściem do lekarza i powiedzenie "Panie doktorze" - który załóżmy doktorem nie jest, czy zwrócenie się do magistra - Panie profesorze, o ile ten by się raczej nie obraził, to już w drugą stronę do profesora jako Panie magistrze może być różnie :) To tak jak z nazwaniem burmistrza mianem wójta - ostatnio spotkałem się z takim w Krasnobrodzie, oczywiście jest to błąd, którego należałoby uniknąć ale jakby nie patrzeć to tylko nomenklatora, a wójt czy burmistrz to jedno i to samo. No prawie bo ten pierwszy to w gminach a drugi w miastach. Jeżeli spotkał się Pan na sesjach czy w urzędach z takim określeniem powiatu jako ziemski - to zaręczam Panu, raczej jest to wynikłe z powodu braku wiedzy, niźli z chęci unikania pomyłek. Ja na takie rzeczy jestem wyczulony bo mnie o nich uczono, a następnie wymagano ode mnie ich znajomości i przestrzegania, tak jak od polonisty "karania" za złe ó w wyrazie. Wracając jednak do sedna sprawy - bo myślę, że dalsza dyskusja na ten temat nie ma większego sensu, zachęcam Pana do przejrzenia tekstu ustawy o jednostkach samorządu terytorialnego - powiatowego i również rozporządzenia rm w sprawie utworzenia powiatów. To tak na przyszłość. I tutaj taka mała ciekawostka, przeczyta Pan to zobaczy, że wraz z czytaniem zrobi się coraz ciekawej bo o ile pierwotna wersja wprowadzała jeden rodzaj powiatu (na równym sobie poziomie) - zamojski i zamość, to dopuszczała określenie tego drugiego mianem powiatu grodzkiego (miasta na prawach powiatu) lub dawniej jako miejskiego, zaś jej następne wersje zrezygnowały z tej nomenklatury, tytułując miasta jak Zamość czy Lublin już nie powiatami, a jedynie gminami wykonującymi zadania powiatu. Oczywiście w większości pewnie wiemy, że w Zamościu gmina (miejska) pełni zadania powiatu, ale też nie dla każdego jest jasne, że to rada gminy pełni zadania rady powiatu (- chociaż nie może być tytułowana radą powiatu), a prezydent zadania zarządu powiatu. Teraz do Pana @tomek, tak tutaj się zgadzam co do grodzkiego, tylko my prowadzimy dyskusję na temat "obecności ziemskiego zamojskiego i grodzkiego zamojskiego" - czyli w zasadzie nomenklatury. Teraz do szanownego Pana @ubawiony, wiesz mi to zwisa i powiewa. Zgadzasz się czy nie, nie moja sprawa, nie mój interes. Jeżeli nie potrafisz przeczytać kilku zdań ze zrozumieniem cóż, twoja strata. PS. orać to sobie możesz pole, pod warunkiem, że masz czym no i wiesz, zaorać to też trzeba umieć :) Natomiast jeśli chodzi o wiarę w wikipedię - to ja osobiście ją odradzam, chociaż jak widzisz @ubawiony, tym razem ktoś podał sensowną publikację popierającą moje twierdzenia. Mimo wszystko sam na studiach wraz z wieloma znajomymi przekonaliśmy się jak bardzo wikipedia w szczegółowych sprawach potrafi się rozmijać z rzeczywistością. O ile jest ona dobra aby sprawdzić sobie jakieś pojęcie (dla samego siebie), czy też do odrobienia pracy domowej w podstawówce czy gimnazjum to już w nieco bardziej szczegółowych sprawach może ona przynieść więcej szkody niż pożytku.
 • "kombajn" dnia 7 października 2017 o godzinie 0:04:46 napisał:
  Pragnę przypomnieć,że ta dyskusja jest nie na temat
 • "Anonim" dnia 7 października 2017 o godzinie 12:41:05 napisał:
  złamał mi kannę, niedobry Xawery
 • "Xsavier" dnia 10 października 2017 o godzinie 15:19:19 napisał:
  Zdurniałem i nie wiem czy ja zaś ziemski czy grodzki ;) zwiewam stąd ;)

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny