Flesz | Galerie | Powiat Zamojski | ZamośćRedakcja23 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

pow. zamojski: Mały wydatek daje duże bezpieczeństwo – czujniki dymu i czadu [VIDEO]

st. bryg. Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu, mł. bryg Andrzej Szozda Oficer Prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu
R E K L A M A    B O A R D

22 listopada w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Zamościu, odbyła się konferencja prasowa na temat ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Spotkanie prowadził st. bryg. Jacek Sobczyński Komendant Miejski PSP w Zamościu. Nadrzędnym celem kampania jest zmniejszenie ilości pożarów w budynkach mieszkalnych oraz zmniejszenie ilości osób poszkodowanych w tego rodzaju zdarzeniach.

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem silnie trującym bezbarwnym i bezwonnym, którego obecności zmysły ludzkie nie są w stanie wykryć. Gaz ten powstaje w wyniku niepełnego spalania (w sytuacji niedoboru tlenu) różnych materiałów, również paliwa spalanego w urządzeniach grzewczych.

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi, w dużych stężeniach może powodować uszkodzenie mózgu oraz innych narządów, w konsekwencji nawet zgon.

Jest jednak prosty i tani sposób by zadbać o bezpieczeństwo bliskich i domów. Tym prostym sposobem jest zainstalowanie czujnika tlenku węgla, bądź autonomicznej czujki pożarowej. Urządzenia w krótkim czasie, są w stanie wykryć zagrożenie, a głośny sygnał akustyczny pozwoli na podjecie właściwych działań (przewietrzenie pomieszczenia, czynności gaśniczych lub działań związanych z naprawą urządzeń grzewczych).

Urządzenia takie można nabyć w sklepach ogólno-budowlanych lub w sklepach internetowych już od 30 zł, a ich konserwacja wiąże się jedynie z wymianą baterii 9V. Urządzenie należy zainstalować w górnej części pomieszczenia najlepiej na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Domy piętrowe i z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno urządzenie na każdej kondygnacji. Działanie urządzenia może być zakłócane ruchem powietrza, czyli np. nie może być instalowane przy kratkach wentylacyjnych. Nie powinno być też niczym przesłonięte np. zasłonami, meblami ani znajdować w pozycji płaskiej np. na blacie, szafce.

W trakcie konferencji przypomniano ogóle zasady bezpieczeństwa, a także obowiązki właścicieli i zarządców obiektów dotyczących bezpiecznego użytkowania instalacji.

Instalacje elektryczne (szczególnie gdy są wykorzystywane elektryczne urządzenia ogrzewcze), należy poddawać okresowym przeglądom nie rzadziej niż raz na 5 lat, instalacje wentylacyjno-dymowe nie rzadziej niż raz na rok. Czynności powinny przeprowadzać osoby posiadające stosowne kwalifikacje. Dodatkowo z przewodów dymowych należy usuwać zanieczyszczenia tj. sadze z częstotliwością:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym lub ciekłym raz na 3 miesiące,
  • od palenisk opalanych paliwem gazowym raz na 6 miesięcy.

Usuwanie sadzy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, można wykonać we własnym zakresie z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad BHP.

Usuwanie zalegającej w kominie sadzy jest niezmiernie ważne, gdyż jej zapalenie się może doprowadzić do pożaru budynku. W trakcie trwającego sezonu grzewczego (od początku września 2018 r.), na terenie powiatu zamojskiego wystąpiły 32 pożary w budynkach mieszkalnych, 14 z nich to pożary sadzy. Największym z nich był pożar dachu krytego gontem i poddasza drewnianego budynku mieszkalnego usytuowanego w miejscowości Obrocz, jaki miał miejsce w dniu 12 listopada 2018 r.. Właściciel oszacował straty na kwotę 200 tys. zł. W minionym sezonie odnotowano 124 pożary budynków mieszkalnych.

W trakcie bieżącego sezonu w Tworyczowie oraz przy ul. Weteranów odnotowano 1 przypadek zatrucia tlenkiem węgla – 1 osoba poszkodowana. Podczas ubiegłego sezonu grzewczego odnotowano 8 przypadków wystąpienia tlenku węgla poszkodowanych zostało 7 osób w tym 3 dzieci.

Ponadto przedstawiciele Straży Pożarnej przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa takich jak:

  • zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza (absolutny zakaz zasłaniania kratek wentylacyjnych), stosowanie nawiewników okiennych,

  • zapewnienie szczelności przewodów odprowadzających spaliny, i sprawności urządzeń grzewczych,

  • oczyszczanie kominów z zalegającej sadzy,

  • zapewnienie okresowych przeglądów urządzeń grzewczych i instalacji użytkowych,

  • zachowanie stosownych odległości min. 1m, przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca c.o. oraz urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przekraczającej ponad 100 st. C.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
observer
wybory, wybory. ale nie pomyśleli o prz...
?
Skoro przenosiny mają być w następnym...
Zamościanin
Tak komentarze mogą pochodzić z Veolii...
wesoły antek
Taka podwyżka a dla czego panowie się ...
Ćwik&Zwola...
Rozumiem że ta psedo konferencja to ost...
Ma byc
@jas na filmie mowia ze ma byc tam gdzie...
jas
A co z delegaturą urzędu wojewódzkieg...
Ja nie mogę
Nie no Pan Ćwik jest gotowy do EU. Pozi...
Fredek
A co wspólnego z domem dziecka w Tomasz...
Kto
A co z wynajmującymi tam pomieszczenia ...
"Zulugula"
To chodźmy wszyscy do do Kauflandu du...
pasażer
A może tak pan radny zajął by się ni...
Jan III
Dużo dni ma ten maj 922?...
Do ‚ed’
Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wz...
Wilk
Sondaż do niczego. Jak sie pozwala glos...
KL
Czy wynik sondy wyborczej jest zaskakuj...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018