Chełm | Prawo i Biznes | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja2 marca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

pow. chełmski: Cementownia Rejowiec zamyka linię produkcyjną. Będą zwolnienia

fot. Cement Ożarów S.A. spółka grupy CRH, źródło: ozarow.com.pl
R E K L A M A    B O A R D

Cementownia Rejowiec z blisko stuletnią tradycją zamyka linię produkcyjną klinkieru. Jeszcze przed wakacjami pracę straci połowa załogi.

Cementownia funkcjonuje jako zakład produkcyjny cementu spółki Cement Ożarów S.A. i nosi nazwę Zakład Cementownia Rejowiec. W listopadzie 2014 r. cementownia obchodziła Jubileusz 90-lecia.

Historia Zakładu sięga stycznia 1913 roku, kiedy spółka akcyjna „Firley” kupiła 150 mórg ziemi pod fabrykę. I wojna światowa utrudniła dalsze prace budowlane cementowni. Dopiero w czerwcu 1924 r. Cementownia w Rejowcu rozpoczęła produkcję pod oficjalną nazwą: Lubelskie Fabryki Portland Cementu S.A. „FIRLEY”. Po uruchomieniu nowy producent cementu osiągnął wydajność 250 ton klinkieru na dobę.

W 1991 roku, na wniosek Rady Pracowniczej i związków zawodowych, działających w Cementowni w Rejowcu, Minister Przemysłu i Handlu dokonał podziału Kombinatu Cementowego „Chełm” w Chełmie na dwa samodzielne przedsiębiorstwa: Cementownię „Chełm” w Chełmie i Cementownię „Rejowiec” w Rejowcu Fabrycznym. – możemy przeczytać na stronie Cement Ożarów S.A.

W 1998 roku Cementownię przejęła spółka Ożarów. Obecnie zakład produkuje ponad 300 ton klinkieru na dobę.

Jak podał kilka dni temu Kurier Lubelski, Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie potwierdził zamiar zwolnień grupowych pracowników w Cementowni Rejowie. W artykule czytamy również – W Cementowni Rejowiec produkcja klinkieru opiera się na metodzie mokrej. Jest to technologia przestarzała i kosztowna. Poza tym brakuje nam już surowca, którego połowa potrzebna do tej linii produkcyjnej sprowadzana jest z zewnątrz – tłumaczy dyrektor zakładu produkcyjnego Cementowni Rejowiec, Stefan Malicki. (źródło: kurierlubelski.pl)

Zamknięcie linii produkcyjnej klinkieru nie oznacza zamknięcia zakładu, mimo że jest to jeden z głównych składników cementu. Najprawdopodobniej w Zakładzie dalej będą produkowane niektóre gatunki cementu oraz spoiwa.

Cementownia do tej pory zatrudniała ponad 100 osób, zwolnienia grupowe dotknął około 50 pracowników. Nie jest to dobra wiadomość dla rynku pracy o kilkunastoprocentowej stopie bezrobocia. Według danych GUS na dzień 31.12.2018 r. bezrobotni stanowili w Polsce 5,8 %, w województwie lubelskim 8,0 %. Powiat chełmski natomiast miał bezrobocie na poziomie 13,3 %, niewiele lepiej sytuacja wygląda w samym mieście Chełm gdzie stopa bezrobocia wyniosła 11,2 %. Dla porównanie w powiecie zamojskim bezrobocie wynosiło 9,2%, w mieście Zamość 9,9%.

Zmiany w Cementowni mogą wywołać zmiany na rynku śmieci. Jak informuje Cement Ożarów S.A. na swojej stronie internetowej – Z prowadzonych analiz wynika, że współspalanie paliw alternatywnych spowodowało znaczną redukcję emisji NOx oraz emisji CO2. Jest to ogromna korzyść dla środowiska. (…) Obecnie, w cementowni Ożarów współspala się odpady w postaci paliwa alternatywnego, które zastępują około 50% paliwa konwencjonalnego.

Czy w związku z zamknięciem linii produkcyjnej klinkieru należy się spodziewać kolejnych podwyżek ceny odbioru RDF przez cementownie? Czas pokaże.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Taka pawda
Bez sensu jest ta sonda....
Anita
Nie wiem jak Rudka, ale stawy Echo wysyc...
No name.....
A jeszcze lepiej skrytykować wszystko, ...
Thomas
22 tysiące głosów to wcale nie tak ma...
Witold
No i dobrze. Ciesz się, że chociaż ty...
Ania
To nie jest pełna lista ani laureatów...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018