R E K L A M A

Z I P

Edukacja | Tekst sponsorowanytekst nadesłany22 czerwca 2017

Pomoc dla stomatologa

Pomoc dla stomatologa, fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

W gabinecie stomatologicznym przeprowadzane są zabiegi mające na celu profilaktykę i leczenie jamy ustnej pacjentów. Niektóre z nich są na tyle skomplikowane, że stomatolog potrzebuje wsparcia ze strony wykwalifikowanej asystentki stomatologicznej. Kto może nią zostać i jakie są jej kompetencje?

Członek zespołu stomatologicznego

Podczas wykonywania zabiegów profilaktycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych stomatologowi pomaga asystentka stomatologiczna, która jest członkiem zespołu stomatologicznego. Przygotowuje pacjenta do zabiegu, porządkuje i dezynfekuje narzędzia dentystyczne, umawia terminy kolejnych wizyt, a także podaje niezbędne instrumenty dentyście zgodnie z istniejącymi procedurami. Asystentka ma za zadanie porządkować stanowisko pracy – swoje i lekarza, przed, w trakcie i po zabiegu stomatologicznym. Może przekazywać pacjentom zalecenia przed i po zabiegu w formie ustnej lub pisemnej. Jest to praca odpowiedzialna, wymagająca systematyczności i szerokiej wiedzy z zakresu stomatologii. Dlatego zawód asystentki stomatologicznej zaliczany jest do grupy profesji medycznych.

Może być pełniony przez osobę posiadającą co najmniej wykształcenie średnie medyczne. Jeśli chcemy pracować na takim stanowisku, to szansą na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest ukończenie szkoły policealnej, np. w Lublinie, na kierunku asystentka medyczna. Cykl nauczania może trwać zaledwie rok, a absolwent uzyskuje wykształcenie uprawniające do wykonywania tego zawodu.

Umiejętności asystentki stomatologicznej

Po ukończeniu kierunku asystentka stomatologiczna absolwent zdobywa umiejętności w zakresie właściwego przygotowania gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty, może także asystować podczas zabiegów. Nauka w szkole policealnej w Lublinie pozwoli świeżo upieczonej asystentce na wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu stomatologicznego. W zakres jej kompetencji będzie wchodziło przygotowywanie i przechowywanie leków, materiałów, narzędzi oraz bieżąca konserwacja sprzętu stomatologicznego.

Gdzie szukać pracy?

Asystentka stomatologiczna może szukać pracy we wszelkiego rodzaju gabinetach stomatologicznych, hurtowniach albo firmach, które zajmują się dystrybucją asortymentu stomatologicznego.

Dla pracodawcy chcącego zatrudnić taką osobę ważne jest, czy posiada ona kwalifikacje potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Po ukończonej nauce przyszłe asystentki stomatologiczne zdają egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną z odpowiednich kwalifikacji K1 – co oznacza możliwość asystowania lekarzowi dentyście i utrzymywanie gabinetu stomatologicznego w gotowości do pracy.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Adrian
Do @yyyyy . Jak widać sam masz wielki k...
dupoholik
Co na to łapserdak kominiarz?...
PAWEŁ
Ale byli :) a autorów fantastyki to u n...
o, odezwał się funkcjonariusz IV wydzi...
intelektualny o...
Gdyby ściany potrafiły mówić......
Daniel Czubara
@ad111 rozróżnij pojęcie Wojsko Opera...
ad111
@"Daniel Czubara", kolejne edycje 16 dni...
STYX
OD W.JARUZELSKIEGO SIĘ ODP......
STYX
uczcz się chłopie. I ZAPOZNAJ SIE Z HI...
jest i pusty łeb jaruzelskiego...
STYX
Harcerzyki macierewicza. Różańce, nie...
Thomas
Tak naprawdę to nie rozwiązuje jeszcze...
yyyyy
Adrian ty to masz największe zasługi u...
yyyyy
Dostałeś odpowiedź na pytanie, a jak...
@Thomad co za bełkot albo jak kto woli ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017