R E K L A M A

Z I P

FelietonyPiotr Rogalski13 kwietnia 2014 FACEBOOK | 4422 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 8 komentarzy ()

Polityka miejska i stategia miasta

Krajowa Polityka Miejska

R E K L A M A    B O A R D

Felieton Piotra Rogalskiego o tym, jaka powinna być polityka miejska. 

 

Ministerstwo infrastruktury przygotowało dokument, który ma spowodować, że samorządy zaczną zmieniać swoje polityki miejskie. Zdaniem wiceministra Marcelego Niezgody intencją ministerstwa infrastruktury i rozwoju jest to, by „polskie miasta i miasteczka wraz z ich obszarami funkcjonalnymi były motorami wzrostu gospodarczego, stanowiąc jednocześnie miejsca przyjazne do życia, z którymi mieszkańcy się identyfikują i w których chcą mieszkać, pracować oraz realizować swoje pasje”.

 

Tymczasem – jak zauważają eksperci – “w samorządach trwa pełzająca, obywatelska rewolucja. Mieszkańcy domagają się konsultacji, referendów, udziału w dzieleniu miejskiej kasy”, również w Zamościu. Zamościanie mają głosować na co wydać część budżetu miasta. To jednak za mało, i nie chodzi tylko wielkość tzw. “budżetu obywatelskiego”. Na przykład, w dyskusji na stronach roztocze.net widać duży rozdźwięk pomiędzy przekonaniem ludzi decydujących o obecnej polityce miasta z odczuciami zamościan, którym nie powiodło się. Jedni piszą o odrzucaniu szansy na zmianę swojej sytuacji życiowej, drudzy o budowaniu murów” i nawołują żeby „Zamoyski zbudował fabrykę”.

 

Zaczęło się 12 lat temu

W 2002 r. wprowadzone zostały bezpośrednie wybory prezydentów i burmistrzów. Od tego czasu, nie tylko w 12 dużych miastach, prezydenci nie zmienili się od kilkunastu lat. Również w Zamościu prezydent Zamoyski wygrywa od 3 kadencji i chwali się setkami milionów złotych pozyskanymi na inwestycje w infrastrukturę. W sytuacji, w której rząd zadłuża się głównie na wydatki bieżące, wypłatę wynagrodzeń, emerytur, to samorządy właściwie w całości wydają kredyty na inwestycje. Zdaniem wielu to sukces przekładający się na kolejne reelekcje prezydentów miast. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i szef Związku Miast Polskich twierdzi nawet, że wydatki ponoszone przez samorządy „ratują rozwój Polski, nie wspominając o podnoszeniu jakości życia, poprawie poziomu cywilizacyjnego”.

 

W Zamościu też. Raporty porównujące poziom PKB wytworzonego w Zamościu w 2002 roku i teraz, podobnie jak wysokość średniej pensji czy poziom siły nabywczej zamościan zmieniły się na korzyść. Jednocześnie ta zakonserwowana sytuacja polityczna manifestuje się choćby w narastającym znużeniu ekipy rządzącej, rutynie, zurzędniczeniu. No i narastającym oporem opozycji i wykluczonych. Dowodem jest ta podskórna dyskusja tocząca się poza oficjalnym obiegiem: na forach dyskusyjnych, w komentarzach pod tekstami w serwisach informacyjnych.

 

Dr Dorota Piontek, politolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza twierdzi w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej, że w roku przedwyborczym sztabem wyborczym staje się cały urząd, bez trudu można zaplanować inwestycje tak, by skończyły się podczas kampanii uroczystym przecinaniem wstęg. „Jeśli wieloletni prezydent nie wykaże się nagle skrajną niekompetencją, to mógłby rządzić dożywotnio”- ocenia dr Piontek.

 

Pomysły

Od kilku lat nad nową ustawą samorządową pracuje prezydent Komorowski. Jeśli jego propozycja wejdzie w życie to mieszkańcy będą mogli łatwiej organizować referenda wiążące dla władz, a prezydenci miast zostaną senatormi. Prezydent Komorowski nie widzi jednak potrzeby wprowadzania kadencyjności dla prezydentów i burmistrzów.

 

Ministerstwo infrastruktury i rozwoju stworzyło inny projekt. Strategia zapisana w Krajowej Polityce Miejskiej stawia miastom pięć celów. Mają być one: konkurencyjne, silne lokalnymi zasobami ludzkimi i gospodarczymi, spójne poprzez m.in. włączenie do życia obszarów zdegradowanych i zrównoważone. Powinny być też zwarte, czyli nierozlewające się na przedmieścia. “Rozlewanie się miast”, w tym m.in. powstawanie osiedli oddalonych od centrum, powoduje, że zwiększają się koszty transportu miejskiego. To tylko hasła. Wielkie hasła bo jako cel rząd stawia “dążenie do ciągłej poprawy JAKOŚCI ŻYCIA w polskich miastach, to wspólny element wszystkich wątków tematycznych KPM” – czytamy w uzasadnieniu do projektu Krajowej Polityki Miejskiej.

 

Konsultacje

Konieczność i poczucie konsultacji narasta. Właśnie zamojski magistrat ogłosił ankietę (TUTAJ więcej o tym i sama ankieta), za pomocą której konsultuje zamiany w strategii miasta. Ministerstwo infrastruktury i rozwoju również próbuje zapytać zainteresowanych, czy i jakie zmiany są konieczne w zarządzaniu miastami.

 

Jedno jest pewne, zarządzanie miastem powinno odbywać się wg dwóch fundamentalnych zasad, dość dobrze sformułowanych w Krajowej Polityce Miejskiej:

a) zasadę partnerstwa, która charakteryzuje się wspólnym określeniem i realizacją celów rozwojowych danego obszaru funkcjonalnego,

b) zasadę wielopoziomowego zarządzania, która polega na efektywnej koordynacji działań między rządem (i całą administracją rządową), samorządami województw i samorządami lokalnymi w układzie pionowym oraz poziomej współpracy jednostek samorządu terytorialnego (jst) i innych podmiotów w funkcjonalnym obszarze miejskim (środowisk biznesu, instytucji lokalnych, organizacji pozarządowych, mieszkańców) – wszystkich partnerów, których działania mogą być istotne dla osiągania wspólnych celów.

 

Zdaniem komentatorów życia społecznego: “ostateczny kształt przepisów nie jest pewny. Wokół nich trwa lobbing. Ścierają się prezydenci, którzy chcą umocnienia pozycji, oraz aktywiści, którzy uważają, że więcej władzy powinno trafić do mieszkańców”.

 

Do końca czerwca będą jeszcze trwały dyskusje nad dokumentem Krajowa Polityka Miejska (TUTAJ dokument Krajowa Polityka Miejska). Rząd powinien przyjąć Krajową Polityką Miejską we wrześniu. Strona ministerialna o KPM.

Autor: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Major Minor" dnia 15 kwietnia 2014 o godzinie 6:15:37 napisał:
  Po co konsultacje skoro i tak nikt potem z tego nie korzysta. Niby głos obywateli a tak naprawdę to wytrych.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "zam" dnia 15 kwietnia 2014 o godzinie 8:19:20 napisał:
  No cóż wydaje mi, że autor powyższego artykułu bezrefleksyjnie tj. jednym pociągnięciem pióra (prawie na bezdechu i prawie jak „profesor socjologii”) podzielił mieszkańców Zamościa na tych „którym powiodło się” i którzy są zadowoleni z obecnej sytuacji oraz na przegranych – wykluczonych, a zatem niezadowolonych którzy „nawołują żeby „Zamoyski zbudował fabrykę””. W takim stylu można przecież zawsze pisać, bo autor jak śmiem się domyślać należy do tych wygranych. Mam inną ocenę sytuacji. To nie wykluczeni mieszkańcy Zamościa na forach dyskusyjnych Internetu (przecież to nie jest podziemie) domagają się rozwoju miasta. To nie wykluczeni mieszkańcy widzą degradację demograficzną i gospodarczą miasta (kolej, PKS, upadek prawie wszystkich większych zakładów pracy itd.). To nie bezdomni ani ludzie nie posiadający źródeł utrzymania martwią się sytuacją swojego miasta. To, że reforma administracyjna pozbawiła nasze miasto wpływu na możliwość korzystania ze środków UE, bo jak widzimy obecnie korzystają z nich głównie miasta wojewódzkie – co odzwierciedla chwalona przez autora zasada „ wielopoziomowego zarządzania, która polega na efektywnej koordynacji działań między rządem (i całą administracją rządową), samorządami województw i samorządami lokalnymi w układzie pionowym” – nie powinno było zahamować rozwoju Zamościa. Była recepta na rozwój, możliwa do realizacji na poziomie naszego miasta i jest ona nadal aktualna. Ale przy takim nastawieniu?
  0
  0
 • "Ad" dnia 15 kwietnia 2014 o godzinie 10:44:39 napisał:
  Brawo "zam"! Trudno się nie zgodzić z Twoją oceną i recenzją Autora tego felietonu pisanego z pozycji "sytego" i pogardzającego "głodnymi". Nie podział społeczeństwa jest siłą społeczeństwa, a wręcz przeciwnie. Bogate kraje mają bogatą i szeroką klasę średnią, a my dążymy coraz bardziej do modelu południowoamerykańskiego, gdzie 5% społeczeństwa zawiaduje 90% dóbr wszelakich. Szkoda, że takie myślenie w ogóle znajduje uznanie pośród tzw. elit, które w większości wywodzą się ze stanów niższych. Szkoda, ale zazwyczaj już tak jest, że ludzie z awansu społecznego, którym się bardziej powiodło od innych, bardziej też pogardzają swoimi byłymi pobratymcami.
  0
  0
 • "Józef Bąk" dnia 16 kwietnia 2014 o godzinie 10:47:55 napisał:
  Zgadza się "zam" dobrze to ujął. Ci rzekomo przegrani są solą tej ziemi, a nie tzw. elyty, które teraz są nazywane tzw. wygranymi.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 16 kwietnia 2014 o godzinie 23:19:14 napisał:
  Cieniutko Panie Rogalski, nie spodziewałem się rewelacji po Panu, ale to co przeczytałem to paradygmatyczna definicja nieskończoności Alberta Einsteina. Wańkowicz z Pana nie będzie - cieszy mnie to nie bardzo.
  0
  0
 • "notomasz" dnia 23 kwietnia 2014 o godzinie 9:36:43 napisał:
  W naszych realiach jedyna siłą i opozycją staje się świadome społeczeństwo! Dlatego czarno widzę przyszłość tzw partii politycznych rodem z Magdalenki!
  0
  0
 • "Obserwator" dnia 24 kwietnia 2014 o godzinie 14:19:58 napisał:
  dlatego są takie wściekle ataki na Zawiślaka - które nie sugerują że jak nie my to Zawiślak - tylko to że nie ma żadnej alternatywy. ZDYSKREDYTOWANIE ZAWISLAKA - JAKO JEDYNEJ SIŁY OPOZYCJI MA NA CELU POKAZAĆ ŻE NIE MA W OGÓLE ŻADNEJ OPOZYCJI W ZAMOŚCIU. A SKORO NIE MA TO NAJLEPSZYM WYBOREM JEST PANUJĄCY NAM MARCIN ZAMOYSKI. Jestem ciekaw czy w nadchodzącej kampanii będzie debata dwóch najsilniejszych kandydatów - bo to co ostatnio zrobił Marcin Zamoyski było mocno nieeleganckie. I aby przekonać wyborców - to np. na tym portalu przedstawia się rzekome sukcesy obecnych władz. MAŁO KTO ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE DRUGA PREZYDENTURA ZAMOYSKIEGO ZBIEGŁA SIĘ PRZYSTĄPIENIEM POLSKI DO UE i dużymi środkami z UE. na fali tych środków wielu prezydentów zamiast polec sztucznie mają wydłużone kadencje - chyba tylko dlatego, ze dla wielu wyborców środki europejskie to manna z nieba, kompletnie nie mają pojęcia jak i dlaczego są one przyznawane (brak elementarnej wiedze o tych mechanizmach). Ale faktycznie jak się spojrzy na frekwencję w ostatnich wyborach = to obecne władze nie zostały wybrane nawet przez połowę uprawnionych do głosowania - co oznacza że druga połowa nie akceptuje tego co się dzieje. Co było w Warszawie - nawoływanie do tego aby nie iść do referendum, bo większa frekwencja zmiecie z powierzchni Hankę Gronkiewicz Waltz. na gruncie zamojskim - niska frekwencja będzie - bo skoro tyle wyjechało zagranicę - to trudno oczekiwać aby każdy z emigrantów zarobkowych specjalnie przyjechał na wybory, to samo z mieszkańcami którzy pracują w innych miastach, a są zameldowani w Zamościu. Tak więc podstawą potencjalnego sukcesu wyborczego władz będzie niska frekwencja w wyborach. dLATEGO WMAWIA SIĘ ŻE JEDYNA ALTERNATYWĄ DLA ZAMOYSKIEGO JEST ZAWIŚLAK - I STRASZY SIĘ ZAWIŚLAKIEM. Jednocześnie zapomina, się że poseł ma ograniczane możliwości - z uwagi na swoisty ostracyzm, ale mimo to robi wiele tak jak np. to że w Zamościu utworzono WOG, media pisały wtedy że dzięki posłowi Zawiślakowi - a wiec zostały ocalone miejsca pracy. Te same media nie pisały o wkładzie prezydenta Marcina Zamoyskiego w zaangażowanie się w tę sprawę -CIEKAWE DLACZEGO??? Jednak na nieszczęście zbliżają się wybory do PE będą one pierwsze i na ich podstawie będzie można ocenić siłę rządzących i opozycji. BĘDZIE TO PRÓBA GENERALNA PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI. Proponowałbym to zdjęcie kandydatów PSL do PE = widać nie było w ich oczach entuzjazmu - co jest wielce wymowne - może nie dlatego że jest tylko jedno miejsce, ale może i nawet tego miejsca zabraknąć. Aczkolwiek czy to jak się rozmawia ze znajomymi, czy słyszy się przypadkowe głosy - skala niezadowolenia z władz jest ogromna. Nawet z ciekawości, nikt nie chwali odbudowy murów, o dziwo wszyscy mówią o wysokich kosztach tych prac. to o czym nie piszecie na tym portalu to o skali wyludniania się naszego miasta, wszakże Zamość odnosi same sukcesy gospodarcze - co ma wpływ na frekwencję.
  0
  0
 • "Obserwator" dnia 24 kwietnia 2014 o godzinie 16:23:22 napisał:
  dlatego są takie wściekle ataki na Zawiślaka – które nie sugerują że jak nie my to Zawiślak – tylko to że nie ma żadnej alternatywy.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
Bimbru szkoda. Zbieranie "zabytków" z I...
z_boku
Ufff.... Już myślałem że Jakuba zła...
z_boku 35 minut temu
No to trzeba mu pogratulować. Tam go je...
Persona non gra... 36 minut temu
Proponuję Przemysława Kitę za Piotra ...
Asd 47 minut temu
Czyli za jednym zamachem wzmocnienie Het...
Oneb
Ptaszki ćwierkają, że ktoś wyszedł ...
Taka kasa ! Więcej niż Prezydent. Nies...
Oneb
Ptaszki ćwierkające, że kandydatką n...
...
Hahahahhhah .... akcje Krajowej Spółki...
lewicowy
karteczka bredzisz. Zamojskie SLD weszł...
ad111
Daltego cały ten "news" wyjęty jest ni...
fucha
A po co radnemu Niziołowi twój głos. ...
fucha
Po co tak się pchać na ten urząd Prez...
z_boku
Zamość tylko mignął w tym spocie, ż...
observer
geriatria klimakteryjna + wieloobrotowo-...
karteczka
Stare dzieje . Wydaje się , że koledzy...
ad111
Filmik słabiutki, nie ma się czym eksc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny