R E K L A M A

Z I P

FleszOliwia Bojar10 marca 2015

Płoną trawy

foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Stosunkowo wcześnie, za sprawą bezśnieżnej i suchej zimy, rozpoczął się w tym roku sezon wypalania traw. Tylko od początku tygodnia (9 marca) do chwili publikacji (10 marca) zamojscy strażacy interweniowali do płonących traw już 10 razy.

Suche trawy płonęły już m.in. w Swaryczowie, Adamowie, Kaczórkach, Bondyrzu, Grabowcu Górze, Białobrzegach, Zubowicach, a także w Zamościu na ulicach: Legionów, Kilińskiego, Powiatowej i Lipskiej.

Jak dotąd najrozleglejszym był się pożar 9 ha suchych traw w Swaryczowie, gdzie do gaszenia zaangażowano 7 zastępów strażaków. Rozległym, a dodatkowo zagrażającym pobliskim budynkom był pożar w Zamościu na ul. Powiatowej, który objął areał 5 ha. Gdyby nie interwencja strażaków w Zubowicach spłonąć mógł sad owocowy, a w Bondyrzu pobliski las.

Jak wynika z wieloletnich obserwacji, województwo lubelskie wiedzie prym w wypalaniu traw. Nie skutkują grożące za podpalenia kary aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść od 20 zł do 5 tys. zł. Jeżeli w wyniku podpalenia zagrożone jest dużej wartości mienia, życie lub zdrowie wielu osób, wtedy podpalacz może posiedzieć za kratkami nawet 10 lat. Może posiedzieć – bo w nielicznych przypadkach takiego podpalacza udaje się ustalić i udowodnić mu winę.
Trawy płoną, bo wciąż krąży mit, że wypalanie ma działanie użyźniające glebę, co w efekcie ma dawać bujniejszy odrost traw. Nic bardziej mylnego. Jak wypowiadają się specjaliści, powoduje to niekorzystne zmiany w postaci wyjałowienia ziemi, zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych. W płomieniach giną także zwierzęta gryzonie, ptaki, sarny, a także użyźniające glebę dżdżownice.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Mieszkaniec Rat...
Na osiedlu Rataja koniecznie trzeba ogra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny