Dęblin | Edukacja | Kraj | Lublintekst nadesłany4 września 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

PLK zwiększają liczbę uczniów kolejowych kierunków

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły o 3 kolejne szkoły współpracę z placówkami, kształcącymi przyszłych kolejarzy. Obecnie PLK współpracować będą z 41 szkołami. Uczniowie szkół mogą liczyć na stypendia oraz specjalistyczne praktyki zawodowe. Będą wykładowcy z kolejową wiedzą oraz doposażenie pracowni dydaktycznych.

3 września w kilkudziesięciu szkołach w całym kraju rozpoczęli edukację przyszli kolejarze. To technicy transportu kolejowego, technicy dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych, elektroenergetycy transportu szynowego oraz specjaliści od automatyki, którzy w przyszłości zasilą kadry PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Klasy kolejowe ma już m.in. Łódź, Wrocław, Stargard, Lublin, Sosnowiec, ale także Dęblin i Małaszewicze. Wraz z nowym rokiem szkolnym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły współpracę z trzema kolejnymi szkołami – Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Legnicy, Zespołem Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni oraz Zespołem Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Do grona szkół współpracujących z PLK dołączy także Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie, z którymi zarządca infrastruktury jeszcze we wrześniu podpisze list intencyjny.

Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z 41 placówkami. Zasadniczy cel – zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy i doświadczenia obecnej kadry. PLK zapewniają uczniom możliwość odbycia praktyk zawodowych u boku wykwalifikowanych pracowników. Mogą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności m.in. na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. Na wsparcie dydaktyczne mogą liczyć także nauczyciele. Spółka zapewnia pomoc przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego i udostępnia wykwalifikowanych wykładowców przedmiotów zawodowych. Zarządca infrastruktury wspiera również szkoły sprzętem dydaktycznym. PLK na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej, np. urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy, semafory.

Szkoły otwierają się na kolej

Zainteresowanie kierunkami kolejowymi rośnie z roku na rok, o czym świadczy nie tylko coraz większa liczba szkół, które chcą podjąć współpracę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A, ale także uruchamiane przez szkoły nowe kierunki kolejowe. W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. J. Bema w Siedlcach pojawił się nowy kierunek – technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, natomiast w Zespole Szkół nr 4 w Nowym Sączu prowadzona jest po raz drugi rekrutacja na kierunek technik transportu kolejowego.

Stypendia dla najlepszych studentów PK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ufundują także stypendia najlepszym studentom studiów stacjonarnych II stopnia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. To kolejne z działań zarządcy infrastruktury, wspierające edukację przyszłych kolejarzy. Będą oni otrzymywali wsparcie finansowe przez dwa ostatnie semestry studiów. Obecnie o przyznanie stypendium w wysokości 1200 zł aplikuje 8 studentów kierunku budownictwo, specjalność drogi kolejowe, konstrukcje budowlane i inżynierskie, technologia i organizacja budownictwa, mosty i budowle podziemne. Odbędą oni także staż w PLK, a po zakończeniu studiów wyższych zyskają możliwości zdobycia zatrudnienia. Dodatkowo w ramach porozumienia studenci wspólnie z PLK będą uczestniczyć w projektach badawczych.

Współpraca PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i przedstawicieli branży kolejowej z Politechniką Krakowską jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na pracowników kolei. Taka forma współpracy nie tylko wspiera edukację i rozwój przyszłych kolejarzy, ale też pozwala na podjęcie pracy przez wyspecjalizowane kadry inżynierskie i techniczne, odpowiadające potrzebom rynku kolejowego.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad111
Proszę bardzo, edukacji nigdy zbyt wiel...
z_boku
Nie od dzisiaj wiadomo że palenie trawy...
ad112
sprawdź co znaczy słowo ''wycieczka''...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
A.K
A dużo było wymienionych nazwisk były...
Reginis
Wysłałem na adres mailowy redakcji, al...
ad111
Powstaje pytanie, czy Szanowni Wycieczko...
mieszkanka
Tak to jest jak pracuje człowiek 12 god...
sfrustrowany1
żenada, jedna wielka żenada, przerost ...
Kubel
A gdzie kierownik budowy ?, pociągną...
Jak po rundzie masz awans w kieszeni to ...
Antyklerykał
Próbą dyskredytacji adwersarza nie da ...
zamościak
Co oni tam wyprawiają ? Jakaś dywersja...
TORRES20400
Słuszna uwaga. To dlatego do dziś prod...
TORRES20400
@"Thomas"; uśmiech zagościł na mej sm...
observer
przecież to proste - jednymi schodami s...
ak
Doga Redakcjo proszę informować czytel...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018