R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćMLC28 września 2016 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

Płace w kulturze – kolejna odsłona

Jolanta Późniak -Głąb, sesja Rady Miasta 26.09.2016 fot. Robert Moteka

R E K L A M A    B O A R D

Pracownicy zamojskiej kultury chcą większych podwyżek wynagrodzeń. Ze swoimi postulatami wystąpili na ostatniej (26 września) sesji Rady Miasta Zamość.


Zapowiedziane przez Wydział Kultury i Sportu UM Zamość podwyżki nie satysfakcjonują ludzi kultury, pracujących w jednostkach podległych Urzędowi Miasta Zamość. Pracownicy skupieni w NSZZ „Solidarność” Muzeum Zamojskiego oraz Książnicy Zamojskiej zwrócili się do radnych z apelem o wyrównanie zaległości w wynagrodzeniach.
Przypomnijmy, wielokrotne wystąpienia zarówno pracowników Książnicy Zamojskiej, jak i Muzeum Zamojskiego, doprowadziły do tego, że 29 sierpnia radni podjęli uchwałę w sprawie zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta na 2017 r. na jednostki kultury, podległe UM Zamość. Jeszcze w tym roku miasto chce przeznaczyć 194 tys. zł na dofinansowanie czterech z nich: Książnicy Zamojskiej, Muzeum Zamojskiego, Orkiestry im. Karola Namysłowskiego oraz Zamojskiego Domu Kultury. Z tej kwoty Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego ma otrzymać 69 660 zł, Zamojski Dom Kultury 31 665 zł, Muzeum Zamojskie 47 700 zł, a Książnica Zamojska 45 tys. zł.

Jest to dotacja podmiotowa i przy równym rozłożeniu na liczbę pracowników Książnicy i Muzeum, jaka w tych instytucjach jest zatrudniona, wyjdzie to kwota netto ok. 117 zł. Absolutnie nie zadowala to pracowników tych dwóch instytucji, dlatego „Solidarność” przypomina i prosi Radę Miasta o zabezpieczenie właściwych środków, które spowodują wyrównanie tej patologicznej sytuacji. Boimy się, że zostaje to załatwione niedużą kwotą i temat zostanie odsunięty. W końcu przebrała się miarka. Wyrażamy swoje bardzo głębokie niezadowolenie – mówiła Jolanta Późniak-Głąb, przewodnicząca NSZZ „S” pracowników Muzeum Zamojskiego.

Dalej przewodnicząca zwracała uwagę radnych na to, że Zamość, jako miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO może poszczycić się nowoczesnym muzeum i biblioteką, dlatego najwyższy czas dostrzec kapitał ludzki, który pracuje w tych instytucjach. A jak przedstawia się aktualna sytuacja płacowa pracowników kultury w mieście?
Specjalnie na sesję RM zostało sporządzone porównanie średniej płacy w poszczególnych jednostkach kultury (łącznie z kadrą kierowniczą). Ta średnia najwyższa jest w BWA Galerii Zamojskiej i wynosi 3 980 zł. W ZDK 3 072 zł. Porównywalna jest w Książnicy Zamojskiej i wynosi 3061 zł, a najniższe wynagrodzenie obowiązuje w Muzeum Zamojskim i wynosi 2 859 zł.

Podział środków, o którym zostaliśmy poinformowani, już spowodował taką sytuację, że zaczynamy jedni drugim mówić, że ci są większymi artystami, ci mniejszymi. Ci potrafią więcej, ci mniej, są mistrzami lub nie. Nie skoczymy sobie do gardła. Będziemy zwartą grupą pracowników kultury, która cały czas będzie się domagała tego, żebyśmy z końcu zaczęli zarabiać tak, jak powinniśmy – kontynuowała przewodnicząca.

Powiedziała też o zapewnieniach, jakie padły podczas komisji budżetowej, według których radni, wspólnie z prezydentem i związkami zawodowymi mieli wypracować odpowiednie mechanizmy, które w perspektywie kolejnych lat pozwolą na odzyskanie wynagrodzeń, które są podawane na stronie Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego.           
Wystąpienie przedstawicielki związków zawodowych spotkało się z natychmiastową odpowiedzią prezydenta, który stwierdził, że jest to kolejna podwyżka, jaką otrzymają pracownicy kultury. Jego zdaniem, w tej chwili środki na osobę przekraczają średnio już kilkaset złotych.

Tu mówimy o tym, co menedżerowie zechcą przeznaczyć na podwyżki wynagrodzeń. Ani Rada Miasta, ani prezydent o tym nie decydują. My decydujemy o dotacji podmiotowej, a nie o zarobkach. Finansujemy kulturę z dochodów miasta w postaci dotacji podmiotowej, czyli dla podmiotu dajemy dotację całościową – mówił prezydent.

Jak podkreślił, przyznanie większej dotacji podmiotowej od lipca tego roku będzie skutkowało tym, że w przyszłym roku dotacja, którą otrzymają te instytucje wyniesie 5 proc. więcej.

Zmiany w uchwale budżetowej, w której jeden z punktów o mówi wydatkach na wynagrodzenia, zostało przegłosowane 26 września. Za uchwałą głosowało 13 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a jeden głosował przeciwko.

 

 

Autor: MLC
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Mariusz" dnia 28 września 2016 o godzinie 10:57:58 napisał:
  Dzień dobry. Kwoty wynagrodzeń są podane oczywiście BRUTTO?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "facebook" dnia 28 września 2016 o godzinie 11:36:35 napisał:
  Zmiany w uchwale budżetowej, w której jeden z punktów o mówi wydatkach na wynagrodzenia, zostało przegłosowane 26 września. Za uchwałą głosowało 13 radnych, 7 wstrzymało się od głosu, a jeden głosował przeciwko. Za uchwałą głosowało 13 radnych z koalicji pro-prezydenckiej tzn. Radni, którzy wspierają Prezydenta Andrzeja Wnuka.
  0
  0
 • "." dnia 28 września 2016 o godzinie 11:47:13 napisał:
  Priorytetem powinny być wynagrodzenia dla pracowników kultury - i to jest bez dwóch zdań. My chwalimy się sukcesami w kulturze, które są osiągane dzięki zaangażowaniu i sercu tych pracowników, ale z drugiej strony zapominamy o tych ludziach bez których byłoby to najzwyczajniej niemożliwe i w ogóle niewykonalne. Wymiar promocji Zamościa w sferze kultury zachwyca turystów, i jest świetną wizytówką tego miasta - podnosi jego rangę. Podwyżka na "rękę" 100 zł - to koszt dla pracodawcy tego wynagrodzenia około 160 zł. Do każdych 100 zł zarobionych pracownik i pracodawca musi w formie obowiązkowych danin w formie PIT i ZUS musi doliczyć ok. 60% (dokładnie tego nie da się podać z uwagi na zmienny składnik składki ZUS. Mnie zastanawia sens budowy muzeum Arsenał - to muzeum trzeba teraz przez 5 lat utrzymać, równie dobrze te środki które ówczesna władza przeznaczyła na budowę tego muzeum, mogłaby z powodzeniem przesunąć na wynagrodzenia dla pracowników kultury.Tak na prawdę jest to dodatkowy koszt dla miasta. Jak wygląda bilans tego muzeum przychody całkowite i koszty całkowite, a może inaczej przy okazji otwarcia tego muzeum na tym portalu mówiono że przychody z biletów pokrywają od 10 - do 20 % Kosztów całkowitych w tego typu placówkach.Jak ten bilans przedstawia się faktycznie oczywiście w liczbach bezwzględnych nie procentach??? Nie zdziwiłbym się, gdyby po 5 latach powstała inicjatywa zamykamy to muzeum ponieważ za dużo kosztuje.Warto się zastanowić: ile wynosi koszt roczny utrzymania tej instytucji, ile wynoszą roczne całkowite przychody przemnożyć to przez 5 lat odjąć od tego koszt stworzenia tego muzeum (budowa, wyposażenie w eksponaty) - i zastanowić się co dalej. Jest to tym bardziej uzasadnione, że czasy są nieciekawe wzrostowi długu publicznego będzie towarzyszyło zmniejszenie subwencji i dotacji do samorządu.
  0
  0
 • "oneb" dnia 28 września 2016 o godzinie 17:09:23 napisał:
  jak było naprawdę https://www.youtube.com/watch?v=WW3PjN4FdmY
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny