R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara16 marca 2017 FACEBOOK | 3989 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy

Pierwszy rok Rejestru

R E K L A M A    B O A R D

Za nami pierwszy rok funkcjonowania Publicznego Rejestru Umów w Zamościu.

Publiczny Rejestr Umów obejmuje wydatki środków publicznych z zawartych umów i jest po zakończeniu każdego następnego miesiąca aktualizowany. Rejestr służy monitorowaniu wydawania publicznych pieniędzy przez lokalne władze samorządowe.

Stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom” od sierpnia 2015 roku starało się o uruchomienie Publicznego Rejestru Umów w zamojskim Ratuszu. Ostatecznie udało się i od 1 lutego 2016 roku mieszkańcy mają wgląd w wydatki środków publicznych miasta.

-Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia Urząd Miasta rozpoczął prowadzenie Publicznego Rejestru Umów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Czym jest wspomniany Rejestr? Sama idea jest bardzo prosta. Każdy mieszkaniec bez wychodzenia z domu może za pomocą internetu sprawdzić wszelkie umowy zawarte przez zamojski magistrat. Jest to powszechnie dostępne zestawienie, które jest aktualizowane co miesiąc, zawierające podstawowe informacje o umowach zawieranych przez Urząd Miasta Zamość. – mówi Diana Sawicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia.

Informacje obejmują datę zawarcia umowy, przedmiot umowy, podmiot z którym zawarto umowę, wartość umowy, okres obowiązywania umowy, jednostkę/komórkę Urzędu z jaką działalnością wiąże się zawarcie umowy, a także klasyfikacja budżetowa wydatku.

Jak po roku funkcjonowania oceniają efekty pomysłodawcy?

-Nieustannie docierają do nas pozytywne opinie o Rejestrze, jako narzędziu ułatwiającym dostęp do informacji publicznej. Przyjęcie się tego rozwiązania skłoniło nas do pójścia o krok dalej. W dniu 8 czerwca 2016 roku złożyliśmy wniosek o rozbudowanie rejestru poprzez zamieszczenie umów miejskich jednostek organizacyjnych. Jednak do dnia dzisiejszego wraz z mieszkańcami Zamościa czekamy na możliwość wglądu w wydatki np. MZK, PGK czy ZGL. Rejestr bez wątpienia służy monitorowaniu wydawania publicznych pieniędzy przez lokalne władze samorządowe a przejrzystość i jawność w wydawaniu środków publicznych jest bardzo istotną kwestią w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno organizacje pozarządowe, dziennikarze, ale przede wszystkim każdy obywatel nie musi zajmować się czasochłonnymi i skomplikowanymi procedurami, aby uzyskać dostęp do informacji publicznej.- twierdzi Diana Sawicka.

Jak dodaje, rzetelnie prowadzony rejestr wpływa również na wzrost zaufania do rządzących naszą małą ojczyzną ponieważ swoją transparentnością udowadniają, że chcą współpracować z mieszkańcami i nie mają nic do ukrycia.

Warto wspomnieć, że w poniedziałek 13 marca wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 przedstawił projekt ustawy o obowiązku upublicznienia rejestru umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.

Rejestr umów z zaangażowaniem środków finansowych z budżetu Miasta Zamość  za miesiąc luty 2017 roku dostępny jest  TUTAJ . Ponadto Rejestr jest poszerzony o umowy zawierane przez jednostki organizacyjne, z którymi to danymi możemy zapoznać się TUTAJ .

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

klangor
A kiedy w końcu zostanie powołany peł...
niki
Po co te dyskusje o przepisach i pierwsz...
viki
............Tylko niech ze sobą flaszk...
TORRES20400
Na sentymenty mnie wzięło. Na "starym"...
Gabriela Korkos...
Przejście do nowego akapitu (enter) mo...
Gabriela Korkos...
Redakcja postara się was nie zawieść ...
Gabriela Korkos...
Szukamy najlepszego rozwiązania dla pro...
Gabriela Korkos...
Ciekawy pomysł :)...
Gabriela Korkos...
"Niektóre kontrowersyjne ale komentowan...
Gabriela Korkos...
"poprawny merytorycznie komentarz" zosta...
ja
ciekawe kto wystartuje w konkusie...
Czesław
Dobrze, że ćwiczą. A co mają robić ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny