R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara16 marca 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy ()

Pierwszy rok Rejestru

R E K L A M A    B O A R D

Za nami pierwszy rok funkcjonowania Publicznego Rejestru Umów w Zamościu.

Publiczny Rejestr Umów obejmuje wydatki środków publicznych z zawartych umów i jest po zakończeniu każdego następnego miesiąca aktualizowany. Rejestr służy monitorowaniu wydawania publicznych pieniędzy przez lokalne władze samorządowe.

Stowarzyszenie „Zamość – nasz wspólny dom” od sierpnia 2015 roku starało się o uruchomienie Publicznego Rejestru Umów w zamojskim Ratuszu. Ostatecznie udało się i od 1 lutego 2016 roku mieszkańcy mają wgląd w wydatki środków publicznych miasta.

-Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia Urząd Miasta rozpoczął prowadzenie Publicznego Rejestru Umów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Czym jest wspomniany Rejestr? Sama idea jest bardzo prosta. Każdy mieszkaniec bez wychodzenia z domu może za pomocą internetu sprawdzić wszelkie umowy zawarte przez zamojski magistrat. Jest to powszechnie dostępne zestawienie, które jest aktualizowane co miesiąc, zawierające podstawowe informacje o umowach zawieranych przez Urząd Miasta Zamość. – mówi Diana Sawicka, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia.

Informacje obejmują datę zawarcia umowy, przedmiot umowy, podmiot z którym zawarto umowę, wartość umowy, okres obowiązywania umowy, jednostkę/komórkę Urzędu z jaką działalnością wiąże się zawarcie umowy, a także klasyfikacja budżetowa wydatku.

Jak po roku funkcjonowania oceniają efekty pomysłodawcy?

-Nieustannie docierają do nas pozytywne opinie o Rejestrze, jako narzędziu ułatwiającym dostęp do informacji publicznej. Przyjęcie się tego rozwiązania skłoniło nas do pójścia o krok dalej. W dniu 8 czerwca 2016 roku złożyliśmy wniosek o rozbudowanie rejestru poprzez zamieszczenie umów miejskich jednostek organizacyjnych. Jednak do dnia dzisiejszego wraz z mieszkańcami Zamościa czekamy na możliwość wglądu w wydatki np. MZK, PGK czy ZGL. Rejestr bez wątpienia służy monitorowaniu wydawania publicznych pieniędzy przez lokalne władze samorządowe a przejrzystość i jawność w wydawaniu środków publicznych jest bardzo istotną kwestią w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno organizacje pozarządowe, dziennikarze, ale przede wszystkim każdy obywatel nie musi zajmować się czasochłonnymi i skomplikowanymi procedurami, aby uzyskać dostęp do informacji publicznej.- twierdzi Diana Sawicka.

Jak dodaje, rzetelnie prowadzony rejestr wpływa również na wzrost zaufania do rządzących naszą małą ojczyzną ponieważ swoją transparentnością udowadniają, że chcą współpracować z mieszkańcami i nie mają nic do ukrycia.

Warto wspomnieć, że w poniedziałek 13 marca wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz’15 przedstawił projekt ustawy o obowiązku upublicznienia rejestru umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.

Rejestr umów z zaangażowaniem środków finansowych z budżetu Miasta Zamość  za miesiąc luty 2017 roku dostępny jest  TUTAJ . Ponadto Rejestr jest poszerzony o umowy zawierane przez jednostki organizacyjne, z którymi to danymi możemy zapoznać się TUTAJ .

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
roman2
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400 8 minut temu
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert 18 minut temu
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert 19 minut temu
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk 28 minut temu
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400 38 minut temu
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas 42 minuty temu
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara 42 minuty temu
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy 46 minut temu
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Thomas 47 minut temu
Czyli mamy początek końca Sławomira Z...
TORRES20400 48 minut temu
Czegoś mi tu jednak brakuje. PiS ogłos...
Zamościanin 51 minut temu
Ja tylko przypomnę, że przed poprzedni...
Daniel Czubara 53 minuty temu
Ale zawsze ciekawiej jak jest co najmnie...
Oneb 56 minut temu
Kolejni kandydaci z góry skazani na por...
KL. 56 minut temu
Niestety, ale niektórzy nie mogą zrozu...
niestety 59 minut temu
przeszkadza mi to co pis robi z krajem...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny