R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara5 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4285 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Pierwszy rok 500 +

baner programu

R E K L A M A    B O A R D

Takiego programu, na taką skalę, nigdy nie było i nie jest to jednorazowa zapomoga tylko stały, konsekwentnie realizowany comiesięcznie program, co ma niebagatelne znaczenie dla wielu rodzin – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, podczas konferencji podsumowującej rok działania Programu Rodzina 500 plus.


 1 kwietnia minął pierwszy rok od kiedy został wcielony w życie  rządowy Program Rodzina 500+, realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Urodziny programu to najlepszy czas na podsumowanie. W ciągu ostatniego roku do rodzin z woj. lubelskiego trafiło już 1,4 mld zł w ramach tego programu.
 
W konferencji, oprócz wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, wzięli też udział Mariusz Kidaj, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Tomasz Pitucha, pełnomocnik  wojewody lubelskiego ds. rodziny. Briefing rozpoczął się wyświetleniem krótkiego filmu z udziałem rodziny, która opowiedziała o zmianach jakie nastąpiły w jej  życiu dzięki otrzymaniu wsparcia z programu 500+.
 
Wojewoda przypomniał, że według oficjalnych danych w dalszym ciągu jesteśmy najbiedniejszym regionem w Polsce, jednym z czterech najbiedniejszych regionów w UE.

Mówię o tym dlatego, żeby podkreślić jaką wagę mają pieniądze, które trafiają w województwie lubelskim z programu 500 plus – zaznaczył wojewoda Czarnek, odnosząc się również do krytycznych opinii na temat tego programu. – Jestem zażenowany faktem, że w dalszym ciągu są politycy w Polsce, którzy kompletnie nie rozumieją rzeczywistości wielu tysięcy polskich rodzin i w dalszym ciągu twierdzą, że program jest niepotrzebny, że źle wpływa na kobiety, że kobiety nie chodzą do pracy. To są bzdury. Nie znam żadnej kobiety, która nie mając takiej konieczności rezygnowałaby z pracy dla tysiąca złotych, które dostaje w ramach programu – podkreślił wojewoda Czarnek.
 
Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko. 
W okresie od kwietnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. na terenie województwa lubelskiego złożono ponad 177 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze (177 521 wniosków). Wydano ponad 178 tys. decyzji (178 120). Spośród tej liczby przeszło 168 tys. (168 104) stanowiły decyzje pozytywne.
 
Z analiz przeprowadzonych przez Wydział Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie wynika, że na terenie województwa lubelskiego zmniejszyła się liczba rodzin z dziećmi korzystających ze świadczeń pomocy społecznej w stosunku do lat ubiegłych z uwagi na wprowadzenie programu Rodzina 500+. Analizując przekazane przez ośrodki pomocy społecznej dane można zaobserwować tendencję spadkową w liczbie osób korzystających z różnych form wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej. W 2016 roku nastąpił znaczny, bo ponad 10% spadek liczby osób, które wystąpiły z wnioskiem o udzielenie pomocy społecznej.
 
Podsumowując, w województwie lubelskim program Rodzina 500+ w sposób bezpośredni znacząco poprawia sytuację materialną rodzin z dziećmi i korzystnie wpływa na gospodarkę w regionie. Nastąpiła znaczna poprawa standardu życia rodzin, co nie pozostaje bez znaczenia w odniesieniu do sytuacji rodzin korzystających z pomocy społecznej. Odnotowano wzrost wydatków na odzież i obuwie, transport, edukację, rekreację i kulturę, turystykę oraz gastronomię.
 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400 27 minut temu
Był: http://zamosc.tv/tv/13955-lech-wal...
Thomas 45 minut temu
No i co był?...
historyk
Jestem przeciwny wymazywaniu z historii ...
zamościak
pokłon przed wejściem i możesz wejś...
L11A
Kabareciarze słuchajcie uważnie, warto...
kibic
Gratulacje dla Padwy za drugie miejsce, ...
Thomas
Liczę na to, że Portal umieści w ca...
le cho
Przyjdę, bo każde jego publiczne wyst...
.
Problemy niepełnosprawnych dzieci i ma...
...
Po co się jeden z drugim męczysz ... n...
observer
Za Pana osiągi - CZAPKI Z GŁÓW. Chyl...
racja
Powodzenia Panie Trenerze wydaje się ,...
L.
Mało napisał? Bo im mniejszy tekst, ty...
22-400
"Artykuł", jak niemal wszędzie, słaby...
KL.
Następna taka konferencja niemiecko-pol...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny