R E K L A M A

Z I P

Tekst sponsorowany | Zdrowie i Urodatekst nadesłany12 czerwca 2017

„Pierwsze chwile na wagę złota” – urazowe uszkodzenia zębów.

„Pierwsze chwile na wagę złota” – urazowe uszkodzenia zębów

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Urazy zębów mogą zdarzyć się w każdym wieku. Najczęściej występują u pacjentów w wieku rozwojowym. Główną przyczyną urazów są upadki w trakcie gier, zabaw, uprawiania sportu, a także wypadki komunikacyjne i pobicia. Zatem okres od 7 do 12 roku życia, kiedy z jednej strony aktywność dziecka jest największa i kontakty z rówieśnikami są często bardzo urazowe, zaś struktura anatomiczna zębów najmniej odporna na urazy mechaniczne. Szczególnie narażone na tego typu urazy są górne siekacze centralne tzw. jedynki, czego bezpośrednią przyczyną jest fakt, że wyrzynają się one jedne z pierwszych zębów i wystają podpierając wargę górną – są ekstremalnie narażone na “strzał”. Leczenie zębów po urazie może wymagać interdyscyplinarnej współpracy lekarzy dentystów z wielu dziedzin: stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyki, implantologii i ortodoncji.

Pacjencie! Czasami po silnych urazach zębów przy braku zauważalnych objawów uszkodzenia zęba dochodzi do obumarcia miazgi lub patologicznej resorpcji, czyli zaniku tkanek zęba. Dlatego konieczna jest konsultacja u stomatologa bezpośrednio po urazie oraz okresowa kontrola kliniczna i radiologiczna. Jeśli zauważysz zmianę barwy zęba, zwiększoną ruchomość lub bolesność zęba, który miał kiedyś uraz to zgłoś się do gabinetu stomatologicznego.

Złamanie korony zęba jest najczęstszym powikłaniem urazów w zębach stałych. Jest to przerwanie ciągłości tkanek korony. Pierwsza pomoc polega na:

1) zatamowaniu krwawienia przez delikatny ucisk dziąsła,

2) delikatnym wypłukaniu resztek ukruszonego zęba ze skaleczonej okolicy ciepłą wodą,

3) położeniu zimnego kompresu na twarz w okolicy urazu, w celu zminimalizowania opuchlizny,

4) znalezieniu odłamanego fragmentu (przechowujemy go w mleku, soli fizjologicznej lub w jamie ustnej w zachyłku pomiędzy policzkiem a zębami) i niezwłocznym udaniu się do stomatologa.

Ideałem jest gdy Pacjent posiada odłamany fragment i pamięta o jego właściwym przechowywaniu. Taki fragment można z powrotem przykleić. Jeśli fragment nie był przechowywany w płynie nadal można go przykleić, ale połączenie z resztą zęba będzie mniej trwałe.

Co natomiast jeśli ząb się pokruszył, lub nie da się odnaleźć złamanej części? Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji złamanej części zęba. Materiały kompozytowe, licówki i korony porcelanowe dają możliwość przywrócenia w sposób niemal idealny estetyki i funkcji zęba.

Są też takie sytuacje, w których linia złamania nie tylko obejmuje szkliwo i zębinę, ale także odsłoni najbardziej wrażliwą tkankę zęba, tzw. „nerw”. W takich sytuacjach przeprowadza się zabiegi mające na celu zachowanie żywotności miazgi. Istnieje jednak możliwość, w której odsłonięta miazga zostanie zainfekowana i mimo pokrycia jej preparatami wspomagającymi gojenie dojdzie do jej zapalenia i martwicy. W takim przypadku leczenie kanałowe jest już nieuniknione.

Kolejnym częstym urazem jest wybicie zęba. Polega ono na całkowitym przemieszczeniu zęba poza zębodół.

Rodzicu! Jeśli u Twojego dziecka dojdzie w do wybicia zęba powinieneś wykonać parę prostych kroków, aby zwiększyć szansę na jego utrzymanie w jamie ustnej:

  1. zachować spokój i odnaleźć wybity ząb, (nie należy chwytać go za korzeń, tylko za koronę),

  2. jeśli nie widzisz wyraźnych uszkodzeń to po przepłukaniu zęba solą fizjologiczną możesz go samemu umieścić w zębodole (replantować), następnie poleć dziecku zagryźć kawałek gazy, chusteczki itp. i natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego,

  3. jeśli nie jesteś w stanie samemu replantować zęba to umieść go w jednym z następujących płynów: sól fizjologiczna, płyn do soczewek, mleko lub po dobrym wypłukaniu – w jamie ustnej w zachyłku pomiędzy policzkiem a zębami. Nie należy przechowywać wybitego zęba w zwykłej wodzie wodociągowej.

Kluczową kwestią decydująca o powodzeniu replantacji jest czas! Po około 1-2 godzinach dochodzi do obumierania komórek ozębnej (tworzących aparat utrzymujący ząb w zębodole), co znacznie pogarsza rokowanie.

Uwaga! Zębów mlecznych nie wprowadzamy z powrotem do zębodołu! W przypadku wybicia zęba mlecznego należy odszukać ząb, zatamować krwawienie przez ucisk uszkodzonego miejsca i zgłosić się do stomatologa. Zatem postępowanie w pierwszych minutach po urazie jest kluczem do sukcesu w jak najdłuższym zachowaniu zęba w jamie ustnej.

Opracowanie:
Kinga Uchman
Lekarz dentysta

Centrum Stomatologii Estetycznej
Multimed
Zamość, ul. Śląska 40,

tel. 84 639 63 30, 500 028 652,

rejestracja@multimedzamosc.pl

www.bezbolesnie.pl

www.facebook.com/bezbolesnie

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad111 7 minut temu
Duszenie kultury we własnym sosie i to ...
water
Thomas- żart to jest ?...
Kundel
Po co roztocze relacjonuje zamknięta im...
Thomas
Kornelia Wróblewska byłaby dobrym kand...
STYX
ZAMOŚĆ BASTIONEM PIS-U. BRZMI JAK OBEL...
brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017