R E K L A M A

Z I P

Tekst sponsorowany | Zdrowie i Urodatekst nadesłany12 czerwca 2017 FACEBOOK | 4010 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

„Pierwsze chwile na wagę złota” – urazowe uszkodzenia zębów.

„Pierwsze chwile na wagę złota” – urazowe uszkodzenia zębów

R E K L A M A    B O A R D

Urazy zębów mogą zdarzyć się w każdym wieku. Najczęściej występują u pacjentów w wieku rozwojowym. Główną przyczyną urazów są upadki w trakcie gier, zabaw, uprawiania sportu, a także wypadki komunikacyjne i pobicia. Zatem okres od 7 do 12 roku życia, kiedy z jednej strony aktywność dziecka jest największa i kontakty z rówieśnikami są często bardzo urazowe, zaś struktura anatomiczna zębów najmniej odporna na urazy mechaniczne. Szczególnie narażone na tego typu urazy są górne siekacze centralne tzw. jedynki, czego bezpośrednią przyczyną jest fakt, że wyrzynają się one jedne z pierwszych zębów i wystają podpierając wargę górną – są ekstremalnie narażone na “strzał”. Leczenie zębów po urazie może wymagać interdyscyplinarnej współpracy lekarzy dentystów z wielu dziedzin: stomatologii zachowawczej, endodoncji, protetyki, implantologii i ortodoncji.

Pacjencie! Czasami po silnych urazach zębów przy braku zauważalnych objawów uszkodzenia zęba dochodzi do obumarcia miazgi lub patologicznej resorpcji, czyli zaniku tkanek zęba. Dlatego konieczna jest konsultacja u stomatologa bezpośrednio po urazie oraz okresowa kontrola kliniczna i radiologiczna. Jeśli zauważysz zmianę barwy zęba, zwiększoną ruchomość lub bolesność zęba, który miał kiedyś uraz to zgłoś się do gabinetu stomatologicznego.

Złamanie korony zęba jest najczęstszym powikłaniem urazów w zębach stałych. Jest to przerwanie ciągłości tkanek korony. Pierwsza pomoc polega na:

1) zatamowaniu krwawienia przez delikatny ucisk dziąsła,

2) delikatnym wypłukaniu resztek ukruszonego zęba ze skaleczonej okolicy ciepłą wodą,

3) położeniu zimnego kompresu na twarz w okolicy urazu, w celu zminimalizowania opuchlizny,

4) znalezieniu odłamanego fragmentu (przechowujemy go w mleku, soli fizjologicznej lub w jamie ustnej w zachyłku pomiędzy policzkiem a zębami) i niezwłocznym udaniu się do stomatologa.

Ideałem jest gdy Pacjent posiada odłamany fragment i pamięta o jego właściwym przechowywaniu. Taki fragment można z powrotem przykleić. Jeśli fragment nie był przechowywany w płynie nadal można go przykleić, ale połączenie z resztą zęba będzie mniej trwałe.

Co natomiast jeśli ząb się pokruszył, lub nie da się odnaleźć złamanej części? Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji złamanej części zęba. Materiały kompozytowe, licówki i korony porcelanowe dają możliwość przywrócenia w sposób niemal idealny estetyki i funkcji zęba.

Są też takie sytuacje, w których linia złamania nie tylko obejmuje szkliwo i zębinę, ale także odsłoni najbardziej wrażliwą tkankę zęba, tzw. „nerw”. W takich sytuacjach przeprowadza się zabiegi mające na celu zachowanie żywotności miazgi. Istnieje jednak możliwość, w której odsłonięta miazga zostanie zainfekowana i mimo pokrycia jej preparatami wspomagającymi gojenie dojdzie do jej zapalenia i martwicy. W takim przypadku leczenie kanałowe jest już nieuniknione.

Kolejnym częstym urazem jest wybicie zęba. Polega ono na całkowitym przemieszczeniu zęba poza zębodół.

Rodzicu! Jeśli u Twojego dziecka dojdzie w do wybicia zęba powinieneś wykonać parę prostych kroków, aby zwiększyć szansę na jego utrzymanie w jamie ustnej:

  1. zachować spokój i odnaleźć wybity ząb, (nie należy chwytać go za korzeń, tylko za koronę),

  2. jeśli nie widzisz wyraźnych uszkodzeń to po przepłukaniu zęba solą fizjologiczną możesz go samemu umieścić w zębodole (replantować), następnie poleć dziecku zagryźć kawałek gazy, chusteczki itp. i natychmiast udaj się do gabinetu stomatologicznego,

  3. jeśli nie jesteś w stanie samemu replantować zęba to umieść go w jednym z następujących płynów: sól fizjologiczna, płyn do soczewek, mleko lub po dobrym wypłukaniu – w jamie ustnej w zachyłku pomiędzy policzkiem a zębami. Nie należy przechowywać wybitego zęba w zwykłej wodzie wodociągowej.

Kluczową kwestią decydująca o powodzeniu replantacji jest czas! Po około 1-2 godzinach dochodzi do obumierania komórek ozębnej (tworzących aparat utrzymujący ząb w zębodole), co znacznie pogarsza rokowanie.

Uwaga! Zębów mlecznych nie wprowadzamy z powrotem do zębodołu! W przypadku wybicia zęba mlecznego należy odszukać ząb, zatamować krwawienie przez ucisk uszkodzonego miejsca i zgłosić się do stomatologa. Zatem postępowanie w pierwszych minutach po urazie jest kluczem do sukcesu w jak najdłuższym zachowaniu zęba w jamie ustnej.

Opracowanie:
Kinga Uchman
Lekarz dentysta

Centrum Stomatologii Estetycznej
Multimed
Zamość, ul. Śląska 40,

tel. 84 639 63 30, 500 028 652,

rejestracja@multimedzamosc.pl

www.bezbolesnie.pl

www.facebook.com/bezbolesnie

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Thomas 11 minut temu
Krótko Program czyli co chcemy...
roman2 19 minut temu
Chłopaki zapili i nie mieli jak się d...
ad111
Słowo klucz - wojewoda...:)...
Przypadek
Identyczny błąd jak na nagraniu w Zamo...
dasdas
ech... już jak tak kopiujecie wszystkie...
K.
I co dalej? Prosimy o bieżące relacje ...
petrolhead
Czy poprzez zdanie "Lublin sukcesywnie r...
Prawo i sprawie...
W takim razie ktoś powinien napisać do...
eneretyk 60+
Dlaczego to się dzieje bez udziału age...
Thomas
Nic z tego nie będzie, ten pierwszy zar...
Thomas
Czy to prawda, że któryś z naszych p...
ConceptOfPower
@@Kimicić Ty za to rzeczowe argumenty p...
Jobot
Ehhh...gratuluję odwagi wejścia w pole...
Mako
Konkretnie o CO CHODZI ???...
Jacek
Pompowanie tematu. W zasadzie nic nowego...
Zamość
Tak najbardziej brudne są te duże, mob...
Tomek
Nieważne jak się skończy ale czy kto...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny