R E K L A M A

Z I P

FelietonyHenryk Szwarcwaldzki2 lutego 2015

Piąta władza

foto: freeimages.com

R E K L A M A    B O A R D

Zamość ma pięciu władców. Każdy ma inne zadania, cele i narzędzia do rządzenia. Pierwszych trzech władców rządzi dzięki usankcjonowaniu ich przez prawo, pozostałych dwóch tylko dlatego, że prawo pozwala im wpływać na pozostałych.

 

Pierwszą władzą jest Rada Miasta, rządzi ona prawem lokalnym i decyduje częściowo o tym kto dostanie i ile, a kto wcale.  Drugą władzą jest oczywiście Urząd Miasta. Zadaniem tej władzy jest wykonywać uchwały tej pierwszej, nigdy odwrotnie. Jest w tym wiele paradoksów, ot choćby fakt, że ci którzy zarabiają mniej wydają polecenia tym którzy zarabiają więcej. Diety radnych są zazwyczaj niższe niż wynagrodzenia np. dyrektorów wydziałów. Tych paradoksów jest więcej ale wróćmy do wyliczanki.

Trzecią władzą, o której najmniej słychać, to władza sądownicza. Jej głównym zdaniem jest rozstrzygać spory o ile powstaną. Ostatnio zrobiło się o niej ciut głośniej, za sprawą sporów wyborczych. Niestety często wykorzystuje się ją w formie straszaka. Nie taka chyba jej rola.
Czwartą władzą są media. Tygodniki, dzienniki, telewizje, radia czy internetowi mają podobno spełniać rolę publicznego kontrolera trzech wyżej wymienionych władz. Ale to nie do końca działa.

Oczywiście jak spojrzycie na media z najwyższych półek, znajdziecie masę informacji „z kontroli”, ale dotyczą one najwyższej półki kontrolowanych. A co w Zamościu? Nikt z „lokalnych” nie jest w stanie skontrolować władzy. Do tego potrzeba pieniędzy, czasu, ludzi, wiedzy i chęci. Władza numer jeden i dwa pozostaje, w Zamościu, praktycznie bez medialnej kontroli i może sobie robić co chce, ale to trochę wina piątej władzy.

Kto jest piątą władzą w naszym mieście? Piątą władzą jesteście wy, komentatorzy-internauci. Władzą nieokiełznaną i nastawioną na swój ukryty głęboko zysk. Publikujecie, oczekujecie, żądacie, wymagacie, pouczacie, załatwiacie polityczne rozgrywki, wsadzacie na stołki i zdejmujecie z nich. Nie wymaga się od was rzetelności, poprawności, inwestycji, nazwiska ani nawet polszczyzny. Jesteście największą władzą choć najmniej liczebną.

 

Policzyłem, że w ostatnim okresie wyborczym ponad 2000 komentarzy wygenerowało….. około 30 osób, a prawie połowa miała ponad 10 tożsamości. Dawało to wrażenie ponad 200 komentatorów. Wrażenie, tylko wrażenie! W tej chwili aktywny udział bierze kilkanaście osób,  komentarzy jest mniej ale są o niebo wartościowsze. A oglądalność serwisu jakby miała to w nosie bo  trzyma się na świetnym poziomie, jakby nic się nie stało.

 

Pomimo tego wielu „doradców” mówi mi „otwórz komentarze dla niezarejestrowanych”. A to nie jest takie proste.

 

Po pierwsze prawo i odpowiedzialność. Za wszystko co pojawia się w wydawnictwie czy na antenie, wydawca (my) odpowiada karnie i cywilnie. W kilku orzeczeniach sądu wydawca, który nie był w stanie (nie chciał) wskazać internauty który napisał komentarz, odpowiadał za słowa tego internauty jak za swoje. Nie stać mnie by dziś zapłacić 50 000 zł za to, że Xxxx napisze coś brzydkiego na prezydenta.Można takie ryzyko ograniczyć stosując, cenzurę prewencyjną, czyli najpierw czytać to co przesyłają internauci, potem podejmować decyzję czy publikować czy nie. Przy średniej ilości komentarzy z ubiegłego roku, musiałbym zatrudnić cenzora. Później oczywiście pojawią się pretensje o słuszności jego decyzji.

 

Po drugie wymiar moralny. Cenzurowanie czy mechanizmy związane z kasowaniem są jakby w opozycji do naszej konstytucji i powodują, że czwarta władza zaczyna wkraczać w rolę trzeciej, sądowniczej. Dlaczego ja mam rozstrzygać, czy zwrot „zaraz ci pokażę” jest już groźbą karalną czy nie jest. Czy sędzia z Sądu Okręgowego pisze za mnie artykuły, albo wykonuje czynności administracyjne związane z obsługą serwera. Nie, więc dlaczego ja mam rozstrzygać co jest dobre a co złe.

 

Po trzecie wizerunkowy. Zarzucano nam w prywatnych rozmowach, że z roztocze.net zrobił się dół kloaczny przez komentarze. To nie było przyjemne. Zdarzyło się, że bardzo wartościowe osoby odmówiły udziału w Morando z powodu komentarzy jakimi obrzucano niewinne osoby. A co najmniej przyjemne, obrzucano samo roztocze.net kłamliwymi zarzutami. Dziś jestem w stanie polemizować z tymi co są zarejestrowani i bronić się przed kłamstwami czy oszczerstwami. W przypadku otwartych komentarzy, ta sama osoba pod różnymi nickami rzucała się na mnie niczym wataha wściekłych kundli. W takiej okoliczności bronić swoich racji się nie da. Szczególnie, gdy ktoś tracący argumenty zaczyna atakować ad personam.

 
Tak to wygląda. Zajmuję się komentarzami od roku 2004. Obserwuje komentatorów, chodzę składać zeznania, odpowiadam na pisma z prokuratur. Czytam zmieniające się ustawy i orzeczenia szukając drogi pozwalającej zachować wasze prawa i pozwalającej nam spać spokojnie nie troszcząc się własne dobro. Dlatego jedynym w mojej opinii rozwiązaniem jest anonimowa, bez danych osobowych, rejestracja użytkowników i pozwolenie im publikowania komentarzy w formie usługi tak jak to się odbywa teraz.

 

Ale to na nic. Większość głosujących w ankiecie jest za otwarciem komentarzy dla niezarejestrowanych. Dziwi mnie to, ale nec Hecules contra plures. Muszę poszukać takiego rozwiązania prawnego, które pozwoli mi spokojnie zasypiać bez względu na to co napiszecie.

Autor: Henryk Szwarcwaldzki
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ad111 minutę temu
Chodzi o to, że nie zmieniam zdania pra...
Twój anioł st...
do ''ad111'' - powiedz ilu używasz nick...
ad111
Jestem pod "wrażeniem" merytoryczności...
ConceptOfPower
Rozumiem, że jak się nie ma merytorycz...
ad111
Nie zaprzeczam, że komuna była stracon...
do Tomaszowa, może jeszcze Mazowieckieg...
..jan
Klub Agros zaprasza mieszkańców Zamoś...
ConceptOfPower
Lekkoatletyka jest sportem letnim, nie z...
.
ad111@ jeszcze w 1980 roku Hiszpania mia...
..jan
Jak I ligowy klub lekkoatletyczny wysta...
ad111
No tak, a Polskę po wojnie to ufoludki ...
.
Powinniśmy skupić się na bilansie nie...
Czesław
Co to za durnoty i banialuki. Tekst spon...
.
100 lat niepodległości? Polska była n...
ConceptOfPower
A ja ciągle nie rozumiem tego, dlaczego...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny