Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja22 maja 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Pamięć o Prymasie wiecznie żywa

I Dzień Prymasowski w Zamościu; fot. roztocze.net

Questing – gra miejska, msza święta w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz prezentacja filmu „Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II” złożyły się na I Dzień Prymasowski w Zamościu.

Uroczystości poświęcone pamięci ks. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół imienia Ks. Kardynała Wyszyńskiego z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Później w Osiedlowym Domu Kultury Okrąglak w Zamościu, przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego otwarta została wystawa pt. ,,Droga życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego” i zaprezentowany film ,,Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II” w reż. Pawła Woldana. Natomiast na Rynku Wielkim w Zamościu trwała gra miejska – Śladami Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu, Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, kościół rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu oraz Zespół Szkół nr 4 – Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu.

Uroczystości odbywały się w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. W tym roku bowiem przypada 35. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, ale też 50. rocznica zawierzenia Narodu w macierzyńską niewolę Maryi.

A jakie były związki Prymasa Tysiąclecia z Lubelszczyzną?

Do Kozłówki, Żułowa, Podwysokiego, Majdanu Skierbieszowskiego, Marcinówki, Stanisławki, Rozdołów i w okolice Bończy zawiodły księdza Stefana Wyszyńskiego wojenne losy. Tam się ukrywał i czynił posługę kapłańską. Już po wyzwoleniu, 12 maja 1946 roku, gdy został biskupem lubelskim, wizytował tamtejsze okolice. Wielokrotnie był też w Zamościu. Po raz pierwszy w dniach 15-16 czerwca 1946 roku, z okazji jubileuszu szkół średnich w Zamościu. W roku 2016 przypada 70-lecie tych wydarzeń.

Ściślejsze kontakty z Zamościem rozpoczęły się w październiku 1941 roku, gdy dla ukrywającego się we wsi Stanisławka ks. Wyszyńskiego fałszywe dokumenty na nazwisko Zuzelski zorganizowały komórki konspiracyjne działające w gminie Nowa Osada (Nowe Miasto). Ich druk odbywał się w drukarni sejmikowej, mieszczącej się w oficynie dawnego pałacu Zamoyskich.   

Podczas pierwszej wizyty w Zamościu, związanej z uroczystościami 30-lecia średnich szkół zamojskich, prof. Michałem Pieszko zwrócił się do księdza biskupa z prośbą o opiekę i patronat nad zamojską szkołą, jako spadkobierczynią Akademii Zamojskiej. Przemówienie nie spodobało się ówczesnym władzom, a kłopoty miał referent oraz ówczesny dyrektor Michał Bojarczuk. Potem ks. biskup celebrował mszę św. i złożył wieniec na grobie założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Następnie udał się na Rotundę, gdzie złożył hołd pomordowanym w miejscu palenia ofiar. W liście z 2 sierpnia 1946 r., skierowanym do prof. Milera, pisał o swoich odczuciach, jakie towarzyszyły mu podczas czytania zbioru wierszy prof. zatytułowanego „Rotunda”.

Spotkał się też z sierotami wojennymi w zamojskim Domu Dziecka, a w kościele św. Katarzyny poświęcił tablicę pamiątkową ku czci pomordowanych nauczycieli i uczniów w czasie okupacji hitlerowskiej.       

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Zamość to nie...
E, Rafał! Jak już chwalisz się że wi...
as 40 minut temu
Fajnie. Może coś będzie KONKRETNIE wi...
hmm... 52 minuty temu
Ciekawe co było w historii przeglądani...
viki
Przecież to nawet nie KOD bo KOD to jak...
nienasycona ćw...
hmmm.... obstawiam że jeżeli ktoś ły...
dd
Trzech radnych natomiast tablety dwa. Cz...
Redakcja
To tymczasowa strona....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018