Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja22 maja 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Pamięć o Prymasie wiecznie żywa

I Dzień Prymasowski w Zamościu; fot. roztocze.net
R E K L A M A    B O A R D

Questing – gra miejska, msza święta w kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz prezentacja filmu „Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II” złożyły się na I Dzień Prymasowski w Zamościu.

Uroczystości poświęcone pamięci ks. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła msza święta z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli szkół imienia Ks. Kardynała Wyszyńskiego z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Później w Osiedlowym Domu Kultury Okrąglak w Zamościu, przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego otwarta została wystawa pt. ,,Droga życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego” i zaprezentowany film ,,Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II” w reż. Pawła Woldana. Natomiast na Rynku Wielkim w Zamościu trwała gra miejska – Śladami Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu, Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” w Zamościu, kościół rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zamościu oraz Zespół Szkół nr 4 – Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu.

Uroczystości odbywały się w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego Prymasa Tysiąclecia. W tym roku bowiem przypada 35. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, ale też 50. rocznica zawierzenia Narodu w macierzyńską niewolę Maryi.

A jakie były związki Prymasa Tysiąclecia z Lubelszczyzną?

Do Kozłówki, Żułowa, Podwysokiego, Majdanu Skierbieszowskiego, Marcinówki, Stanisławki, Rozdołów i w okolice Bończy zawiodły księdza Stefana Wyszyńskiego wojenne losy. Tam się ukrywał i czynił posługę kapłańską. Już po wyzwoleniu, 12 maja 1946 roku, gdy został biskupem lubelskim, wizytował tamtejsze okolice. Wielokrotnie był też w Zamościu. Po raz pierwszy w dniach 15-16 czerwca 1946 roku, z okazji jubileuszu szkół średnich w Zamościu. W roku 2016 przypada 70-lecie tych wydarzeń.

Ściślejsze kontakty z Zamościem rozpoczęły się w październiku 1941 roku, gdy dla ukrywającego się we wsi Stanisławka ks. Wyszyńskiego fałszywe dokumenty na nazwisko Zuzelski zorganizowały komórki konspiracyjne działające w gminie Nowa Osada (Nowe Miasto). Ich druk odbywał się w drukarni sejmikowej, mieszczącej się w oficynie dawnego pałacu Zamoyskich.   

Podczas pierwszej wizyty w Zamościu, związanej z uroczystościami 30-lecia średnich szkół zamojskich, prof. Michałem Pieszko zwrócił się do księdza biskupa z prośbą o opiekę i patronat nad zamojską szkołą, jako spadkobierczynią Akademii Zamojskiej. Przemówienie nie spodobało się ówczesnym władzom, a kłopoty miał referent oraz ówczesny dyrektor Michał Bojarczuk. Potem ks. biskup celebrował mszę św. i złożył wieniec na grobie założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Następnie udał się na Rotundę, gdzie złożył hołd pomordowanym w miejscu palenia ofiar. W liście z 2 sierpnia 1946 r., skierowanym do prof. Milera, pisał o swoich odczuciach, jakie towarzyszyły mu podczas czytania zbioru wierszy prof. zatytułowanego „Rotunda”.

Spotkał się też z sierotami wojennymi w zamojskim Domu Dziecka, a w kościele św. Katarzyny poświęcił tablicę pamiątkową ku czci pomordowanych nauczycieli i uczniów w czasie okupacji hitlerowskiej.       

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Xxx
Brawo, gratulacje!!!! Szkoda tylko, że ...
z_boku
Zamość nie Monaco, gokarty to taka For...
ciekawy
czego nie rozumiesz w slowie najprawdobo...
^_^
polecamy zatyczki do uszu z apteki...
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018