R E K L A M A

Z I P

FelietonyWojciech Kowalczyk24 listopada 2014 FACEBOOK | 5159 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 16 komentarzy

Pałacem go!

Pałac w Klemensowie, źródło: wikipedia.org, foto: Aung
R E K L A M A    B O A R D

Felieton Wojciecha Kowalczyka.

 

Dziękuję internautom! Przynajmniej niektórym. Dziękuję za to, że potrafią ze mnie, lenia okrutnego, wykrzesać drzemiącą sobie spokojnie energię, zagonić do komputera i wysmażyć kolejny felieton.

 

Tym razem specjalne podziękowania kieruję w stronę niejakiego „Christmasa”. Szanowny „Christmasie”! Po przebrnięciu przez twoje wpisy jawisz mi się już nie tylko jako Christmas, jesteś Merry Christmas, a nawet Happy New Year. Raczyłeś napisać, że ze starości mylą mi się programy. No cóż, z metryką się nie dyskutuje, a ja nie mam zamiaru ukrywać swego wieku, tak jak nie ukrywam swego imienia i nazwiska. Co do programów „Wspólnego Zamościa” i osobistego programu pana Andrzeja Wnuka, to nic mi się nie pomyliło Mam je obydwa przed sobą i trudno nie dostrzec podobieństw, a nawet identyczności niektórych punktów.

 

Manifest wyborczy „Wspólnego Zamościa” miałem okazję już omówić. Jak wynika z podsumowania pierwszej tury wyborów, prawie 7 proc. wyborców nie zgodziło się z moimi wywodami i zagłosowało na tę formację.

 

Nie powiem, żeby 10 punktów Andrzeja Wnuka szczególnie mnie zafascynowało. Ogromnie za to spodobał mi się punkt naznaczony numerem 10. Trzysta nowiutkich ławek to coś akurat dla takich zramolałych staruszków, jak ja. Obawiam się tylko, czy za sugestią tzw. środowisk patriotycznych nie zostaną rzeczone ławki ustawione głównie przy pomnikach „ku czci”, bo te akurat omijam szerokim łukiem.

 

Grozą nieco powiało, kiedy przeczytałem punkty numer 5 oraz 8. Wychodzi na to, że ciupasem, na siłę będziemy ściągać zarówno opornych inwestorów, jak i turystów, którzy wolą jechać w ciepłe kraje, zamiast podziwiać uroki hetmańskiego grodu.

 

„Rutyna zabija energię” – tą mądrością kończy się punkt dotyczący kadencyjności na stanowiskach w Urzędzie Miasta. Otóż, dlaczego tej filozoficznej myśli nie rozciągnąć na inne zawody. Idźmy na całość. Tacy nauczyciele po powiedzmy 10 latach spędzonych na wtłaczaniu młodym ludziom wiedzy do głów nabierają rutyny, więc wykopmy ich z ciepłych posadek, na przykład, do układania kostki brukowej. Ale nie na długo, bo nabiorą rutyny i zaczną babrać robotę.

 

Idea, o której tu wspomniałem, nie jest nowatorska. Niejaki Mao Tse Tung w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przećwiczył w ten sposób swój wierny, chiński naród podczas tak zwanej „rewolucji kulturalnej”. Jeśli więc rutyna zabija energię, to czasem takie myślenie zabija zdrowy rozsądek i staje się niczym innym, jak tanim populizmem.

 

Podnieciłem się, nie kryję, już przy punkcie pierwszym, bo było tam coś o przedłużeniu. Ale kiedy włożyłem okulary na nos, okazało się, że chodzi o przedłużenie ulic i moje podniecenie diabli wzięli.

 

Punkt szósty to mój absolutny faworyt! Cytuję: „Wsparcie rodzin poprzez założenie drugiego żłobka, utworzenie 5 nowych placów zabaw na osiedlach, zwiększenia ilości miejsc w przedszkolach, dwóch nowych boisk typu Orlik”. Do tej listy życzeń natychmiast dodaję 4 karuzele oraz „Niebiański Młyn”, bo do „Diabelskiego” PIS ręki i pieniędzy nie przyłoży.

 

Drugi żłobek oraz zwiększenie ilości miejsc w przedszkolach (będzie akcja ”ścieśniać”?) sugerują zwiększoną prokreację. Tylko jak zachęcić do niej okoliczną ludność? Może chytrym hasłem – „nie masz trójki dzieci – nie jesteś mężczyzną”. Oczywiście trójki z prawego i sprawiedliwego łoża.

 

Pan Andrzej Wnuk, kandydat na prezydenta miasta Zamość doszedł jednak widocznie do wniosku, że sam program nie wystarczy i trzeba podeprzeć się Autorytetem. Autorytet, w osobie Jarosława Kaczyńskiego przybył, a nawet przemówił, wypowiadając następującą mądrość: ”No i mamy inne sprawy, które są załatwione. Panu prezydentowi pałac zwracają. Można powiedzieć – sprawa załatwiona…….a właśnie takie sprawy tutaj podobno, z pomocą wojewody miejscowego są załatwiane.”

 

Pomijając fakt, że od kilkunastu lat nie ma miejscowego wojewody, bo najbliższy jest w Lublinie, pan Autorytet dał się, delikatnie mówiąc, wpuścić w tak zwane maliny, czy jak kto woli, został wsadzony na minę. Albowiem rodzina Zamoyskich, jak dotąd, pałacu w Klemensowie nie odzyskała.

 

Rozumiem, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, lecz posługiwanie się kłamstwami i pomówieniami budzi we mnie wstręt i obrzydzenie. I nie jest to ani prawe, ani sprawiedliwe.

Autor: Wojciech Kowalczyk
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "gel" dnia 24 listopada 2014 o godzinie 23:33:40 napisał:
  Przedłużanie jest the best :-) Baaaardzo mi się spodobał ten tekst (poprzednie zresztą też ;-)
  R E K L A M A
 • "christmas" dnia 25 listopada 2014 o godzinie 7:11:45 napisał:
  No cóż, to może coś o realności programu Pana Prezydenta Zamoyskiego? http://strzelce24.pl/wiadomości/836-fabryka-żywności-powstanie-w-strzelcach
 • "ANA_" dnia 25 listopada 2014 o godzinie 10:14:55 napisał:
  Ja nieśmiało w kwestii formalnej. W drugim zdaniu felietonu jest błąd składniowy (Panie Autorze - proszę je uważnie przeczytać, można głośno - wtedy na pewno Pan znajdzie). I jeszcze jeden drobiazg - na końcu zdania "Co do programów „Wspólnego Zamościa” i osobistego programu pana Andrzeja Wnuka, to nic mi się nie pomyliło" powinna być kropka. Więcej nie zauważyłam, no cóż - przywilej wieku, ale głoszone tezy bardzo mi się podobają. To takie drobne lizusostwo na koniec ;)
 • "Getpost" dnia 25 listopada 2014 o godzinie 14:44:01 napisał:
  Mistrzostwo! Gratuję panie Wojtku,
 • "Thomas" dnia 27 listopada 2014 o godzinie 2:52:36 napisał:
  Co za brednie, widać ze redaktorowi puściły nerwy. WOJCIECHU KOWALCZYKU ZACZNIJ OCENIAĆ REALNOŚĆ PROGRAMU MARCINA ZAMOYSKIEGO - TUTAJ JEST SIĘ CZEGO CZEPIAĆ. Czytając wywiad z prezydentem brak odniesieniu do programu. To samo było 4 lata, i co??? To bylo 8 lat temu i wcześniej??? I co dalej to samo???? Czy po pierwszej turze doszło do debaty Wnuk Zamoyski???? Jan ie słyszałem, tym samym zostałem pozbawiony możliwości oceny programu kandydatów. Zawsze przy tego debatach, zwłaszcza gdy mamy doczynienia ze słabszym kandydatem ktoś zaliczy wpadkę. Ale tak to jest jak się przegrywa. Głos Redaktora to nie jest głos mieszkańców. To takie pomieszanie z poplątaniem. Atak na program kontrkandydata, powinien pokazać dlaczego nasz program jest lepszy. Niestety program Zamoyskiego po przeczytaniu nim wywiadu - to program polityczny i nierealny do wykonania. Co to za pomysł, że program składa się z filarów, pomiędzy którymi można stawiać znaki równości jak i znak równości filarów do tradycji rozwoju. Coś chyba nie tak jest z tym rozwojem skoro miasto się wyludnia??? Może Redaktor odpowie na to pytanie???? Skąd się to bierze??? Ale jak może być inaczej jeżeli: - Turystyka - to mit i mrzonka, - Gospodarka - przemysłu praktycznie nie ma. - jak wygląda np. sytuacje w Strefie Ekonomicznej, jak radzą sobie istniejące tam firmy??? - o tę inwestycję przetwórnię również nie wiadomo czy będzie, gdyż to nie główny wykonawca decyduje gdzie będzie tylko inwestor i właściciel w jednej osobie. Tak więc ten kto wygra, a wygra Wnuk, pierwsze będzie miał dużo pracy. A co do wnikliwej analizy Redaktora - faktycznie to jest pomieszanie z poplątaniem. Będąc obiektywnym gdyby zastosować podobną metodę z programem MZ - to na nim nie warto pozostawić nawet suchej nitki,.
 • "christmas" dnia 27 listopada 2014 o godzinie 13:51:00 napisał:
  Zobaczyłem felieton, autora, tytuł - myślę znowu coś o Wnuku... Pajacem go... a tu taka literówka :)
 • "Thomas" dnia 27 listopada 2014 o godzinie 23:26:53 napisał:
  NIe ma co to się nazywa kompromitacja.
 • "qwerty" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 7:57:45 napisał:
  "Thomas" "NIe ma co to się nazywa kompromitacja." Cieszę się, że przeczytałeś swój poprzedni post i tak ładnie się podsumowałeś. Chyba nie powinieneś pisać po alkoholu bo strasznie ci się język plącze :-)
 • "christmas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 10:06:27 napisał:
  :) No przecież wszyscy którzy popierają Wnuka to alkoholicy. I Cykliści :)
 • "Thomas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 11:25:04 napisał:
  Mury mury i jeszcze raz mury. To jest przyszłość tego miasta. A co do ciebie Qwerty skończ z tymi prymitywnymi insynuacjami,
  R E K L A M A
 • "qwerty" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 17:28:09 napisał:
  To nie insynuacje, ja tylko miałam problem z przeczytaniem twojej wypowiedzi bo ci się język plątał. cytuję Jan ie słyszałem Niestety program Zamoyskiego po przeczytaniu nim wywiadu pierwsze będzie miał dużo pracy
 • "Thomas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 20:47:43 napisał:
  zwykła literówka. Co innego literówka a co innego być alkoholikiem.
 • "qwerty" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 21:37:18 napisał:
  Ale ja nie napisałam, że jesteś alkoholikiem, to napisał Andrzej, o przepraszam "christmas" :0
 • "christmas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 23:39:19 napisał:
  Panowie, nie usuwamy komentarzy po 12 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=347051042145583&l=497d556001
 • "random" dnia 2 grudnia 2014 o godzinie 19:20:24 napisał:
  Ja bym się zainteresował faktem pewnej niezgodności: www.kronikatygodnia.pl/dziesiatka-wnuka/ a wydaniem Kroniki z Dekalogiem Wnuka (jak ktoś ma szmatławiec niech sprawdzi) Czyli jak to gazeta, cofa się w czasie i zmienia się artykuł na bardziej poprawny kościelnie. I mam pytanie, bo nie czytam szmatławców - czy prenumeratorzy byli proszeni o zwrot wydania by usunąć dowody? Ciekawi mnie także, jaki poziom niezalezności jest w tym Kroniki, jaki niezależnego prezydenta, a jaki... PiS. christmas - twoja sugestia by tobą walić w prezydenta jest nie na miejscu. Może w Słupsku sprawdź.
 • "Thomas" dnia 5 grudnia 2014 o godzinie 0:45:22 napisał:
  Posłuchajcie zwolennicy PO. Przegraliście i to jest fakt niezaprzeczany. Mając świetnego kandydata, poparliście konkurencję, dla mnie to jest kompletny bezsens,bo tak się nie robi to wbrew obyczajom i tradycji demokracji. W normalnym kraju taka partia straciła by wiarygodność. To takie pomieszanie z poplątaniem. Wybory i po wyborach, ale kijem Wisły się nie cofnie, tym bardziej że w Zamościu wybory zostały przeprowadzone nadzwyczaj sprawnie, czego nie można powiedzieć o reszcie kraju, ale to temat na Ale ja będąc zwolennikiem PO martwiłbym się czymś innym - a mianowicie WZROSTEM POTĘGI PSL I TO W WIELU MIEJSCACH W KRAJU. Platforma obywatelska - to niegdysiejsza Unia Wolności, Unia która zbankrutowała. Czy wy zwolennicy PO chcecie podzielić los UW??? Wynik wyborów pokazał jedno Wygrał PIS, potem było PO ale tuż za nią PSL. PiS i PSL zyskały, straciła za to PO, co nie wróży jej dobrze przed wyborami, co więcej PSL wyrwał sporo głosów PO. Zresztą przy tak negatywnej kampanii antyPiS-owskiej wynik PiS jest znakomity. Sami przyznacie, że taki wynik PSL to świetny prognostyk przed wyborami parlamentarnymi. Proponowałbym dalej kontynuować tę anty krucjatę, oby tak dalej a PSL osiągnie wynik ten z 1993 roku, mając prawie 140 posłów i będąc 2 siła polityczną. A wy jako PO stracicie, stracicie bardzo dużo.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny