R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara6 września 2016 FACEBOOK | 4287 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 64 komentarze ()

Orzeł w opałach

Srebrzysty Orzeł

R E K L A M A    B O A R D

Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Orzeł … złoty? Srebrny?!  – kto wie może tak brzmiałby wiersz Władysława Bełzy w wersji zamojskiej.

Biały, złoty, srebrny i na powrót – zgodnie z heraldyką, a nawet „heraldycznością” – biały – takie kolory przybierał w ciągu ostatnich pięciu miesięcy orzeł z godła państwowego w sali Consulatus zamojskiego ratusza. Sprawa ubarwienia orła znalazła swój finał na sierpniowej sesji Rady Miasta Zamościa.  Ale zacznijmy od początku.

W kwietniu tego roku remont przeszła sala Consulatus. Jej nowy wystrój również określany był mianem „weselnego”. W sumie zmieniono układ miejsc w Sali w wyniku czego dziennikarze i mieszkańcy wylądowali na podeście gdzie ongiś swoje miejsce miało prezydium Rady Miasta, zaś na podłodze pojawiła się zielona wykładzina. Prócz tego dziennikarzom zakazano swobodnego poruszania poza wyznaczoną strefą. W Consulatusie przybyło złota, a to za sprawą pozłacanych grzejników i … orła w godle(!). 

Jak tłumaczył dziennikarzom prezydencki doradca w funkcji rzecznika, Marek Gajewski, remont sali Consulatus to pomysł prezydenta Andrzeja Wnuka. Po zwróceniu uwagi radnej Marty Pfeifer do przewodniczącego Rady Miasta Jana Matwiejczuka orzeł na kolejnej sesji … zmienił kolor i stał się srebrny (!).

I tu warto przytoczyć odpowiedź prezydenckiego doradcy, Marka Gajewskiego jakiej udzielił „Tygodnikowi Zamojskiemu” pytany o sprawę orła w Consulatusie. Zacytujmy fragment artykułu autorstwa Jadwigi Herety.

Pytany przez nas, nie przypominał sobie, by ktokolwiek miał zastrzeżenia do złotego godła RP. Tak czy owak na następnej sesji orzeł był już poprawiony. Przemalowano go… na srebrno. Wszystko „zgodnie z heraldycznością” – podkreślał w mailu Marek Gajewski.”

Jak można się domyślić rzecznikowi chodziło najpewniej o heraldykę. Problem w tym, że zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. orzeł winien być biały. Jeśli już nawet nie ustawa to słowa pieśni „Niech żyje nasz Orzeł Biały” mogą nasuwać wskazówkę, co do barwy ptaka w godle.

Sprawa farbowanego orła znalazła swój finał na ostatniej sierpniowej sesji Rady Miasta Zamościa, a podjął ją radny Adam Kutyła (KWW Jerzego Nizioła).

Swoją wypowiedzią nie chcę rozdrapywać zabliźnionych ran, ale z jednym elementem, występującym na tej sali nie mogę się zgodzić. Zresztą nie zgadza się tez wiele osób. Mam na myśli nasze godło państwowe, jakim jest orzeł biały. Mówili o tym radni, bo w swoim czasie był on koloru złotego, po tej interwencji domorosły artysta-malarz przemalował go na srebrny i nadal nie odpowiada warunkom, jakie stawia ustawa. (…) O tej sprawie mówił również pan pułkownik Marek Kwiecień, znawca protokołu flagowego, heraldyki oraz weksylologii. (…) Nie należało dopuścić, do tego, aby w taki sposób profanowano nasze godło państwowe. Każdy z nas czuje się patriotą, ale najczęściej to w słowach, a jak przyjdzie do czynów, to robi się pewne uchybienia. – mówił radny Adam Kutyła. Następnie przekazał przewodniczącemu Rady Miasta godło Polski zgodne z ustawą. Godło to następnie zawiesił w sali Consulatus wiceprezydent Andrzej Zastąpiło, zdejmując przedtem „farbowanego” orła.  Na tym historia farbowanego orła się kończy, przynajmniej w sali Consulatus.

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "emeryt" dnia 6 września 2016 o godzinie 7:58:21 napisał:
  Do roboty niech się wezmą!. Pracy w Zamościu od tego nie przybędzie. Najgorsza rada od wielu lat.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "zbulwersowana" dnia 6 września 2016 o godzinie 8:42:27 napisał:
  zastanawiające się ryczałty za telefon, gdzie w dzisiejszych czasach max do 100 pln na miesiąc można mieć rozmowy do wszystkich, a tu BACH - 600 pln, czy państwo przewodniczący osiedli dzwonią do duszyczek za granicę, że muszą mieć aż takie zwroty??? no chyba, że tow skali roku... to przepraszam... ale coś mi się nie wydaje
  0
  0
 • "Jan" dnia 6 września 2016 o godzinie 8:58:35 napisał:
  Ale Temat !!!! Portal zszedł na psy i pikuje. Pseudodziennikarstwo
  0
  0
 • "Jan" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:02:14 napisał:
  Może będzie ktoś uprzejmy i przedstawi ile razy w tygodniu roztocze + tz robi błędów w literówce.
  0
  0
 • "Szarlej" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:07:18 napisał:
  Zaplułem monitor ze śmiechu :) Takie rzeczy tylko w Zamościu.
  0
  0
 • "obiektywny" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:09:53 napisał:
  Jakimi sprawami zajmują się radni ? To jest żenujące.Na ratuszu i wielu miejscach użyteczności publicznej też trzeba powymieniać godła bo nie są zgodne z heraldyką ? Wstyd Panowie radni zaproponujcie rozwiązania służące mieszkańcom a nie zajmujecie się pierdołami.
  0
  0
 • "Anka" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:10:32 napisał:
  Ktoś tutaj totalnie nie ma szacunku dla symboli Miasta i Polski. Przekreślony herb Zamościa, przefarbowany orzeł i jeszcze udają, że nic się nie stało i wszystko jest ok. Żenujące dyletanctwo.
  0
  0
 • "Z-124" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:27:20 napisał:
  Bo złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy, a radnym pazurki orła
  0
  0
 • "Marek" dnia 6 września 2016 o godzinie 9:31:13 napisał:
  Panie Kutyła skończ Pan i wstydu oszczędź.
  0
  0
 • "." dnia 6 września 2016 o godzinie 10:04:42 napisał:
  Andrzej Wnuk odniósł sukces mamy inwestora w Specjalnej Strefie Ekonomicznej - co istotne jest to inwestor z branży przetwórstwa spożywczego, jest to o tyle ważne,gdyż Powiat Zamoyski jest powiatem typowo rolniczym, tak przetwórnia stwarza możliwości zbytu dla producentów rolnych. I tu jest ten ból. Kolor orła to niestety ale kolejny niepotrzebny temat temat zastępczy. To jest kolejna próba odejścia od tematów istotnych dla tego miasta, a zajmowanie się problemami których de facto nie ma. Czy Radni Miasta Zamość już wiedzą skąd sfinansują podwyżki?? Raczej oczekiwałbym takich inicjatyw. Pytanie do Radnych - czy Szanowni Radni z Opozycji i większości mają pomysł na to jak sfinansować podwyżki pracownikom kultury??? Moja propozycja niech Radni w ramach solidarności przekażą zrzekną się swoich diet albo je przekażą. Jeżeli chodzi o metodykę wykonania godła jest ona jak najbardziej prawidłowa. Czy Orzeł jest biały, czy jest złoty czy srebrny czy to Orłowi przynosi jakąś ujmę??? Ponieważ orzeł który jest symbolem naszego kraju jest godłem - zasługuje na szacunek. Ujmą dla Orła z godła był brak korony i jeszcze dwóch dodatkowych insygniów. Ktoś tu podał heraldyka - proszę bardzo niech wypowie si w tej dziedzinie ekspert - sądzę że za chwilę się pojawią z wiedzą z wikipedii.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Ami" dnia 6 września 2016 o godzinie 11:18:16 napisał:
  Patriotyczni urzędasy Wnuka, zamiast uporać się wcześniej z uwagami zgłaszanymi na temat wizerunku Orła Białego, teraz wylewają strumienie jadu na radnego, który ich w tym wyręczył. Szacun dla Pana radnego. Niech ratuszowi hejterzy nadal szczekają.
  0
  0
 • "real" dnia 6 września 2016 o godzinie 11:25:27 napisał:
  Szkoda, że panu radnemu nie przeszkadzało, kiedy orzeł miał zdjętą koronę w PRL-u, na straży którego stał jako wojskowy...
  0
  0
 • "Hejt" dnia 6 września 2016 o godzinie 11:26:44 napisał:
  Hahahaha. Usuńcie jeszcze orła w Urzędzie Wojewódzkim (srebrny), na sztandarze komendy straży pożarnej (srebrny), na salach sądowych (srebrne)... Pierdoły i jeszcze raz pierdoły.
  0
  0
 • "." dnia 6 września 2016 o godzinie 11:51:17 napisał:
  Ja uważam, że taka a nie inna postawa to kręcenie na siebie sznura w kolejnych wyborach do samorządu. Wyborcy oczekują czegoś więcej, i z tego więcej będą rozliczać przy urnach a do wyborów coraz bliżej, na pewno będzie wiele zaskakujących wyników. Przestrzegam jednocześnie, że mini sonda na najlepszego (wstawić) nie oddaje rzeczywistych nastrojów i preferencji politycznych elektoratu - w przypadku radnych nie wygląda to za kolorowo, zwłaszcza jak uśredni się wynik osiągnięty w sondzie przez liczbę okręgów.
  0
  0
 • "janzam" dnia 6 września 2016 o godzinie 12:03:41 napisał:
  Niestety nie mamy szacunku zarówno do godła jak i flagi. Powinniśmy brać przykład z USA.
  0
  0
 • "oneb" dnia 6 września 2016 o godzinie 16:03:12 napisał:
  Oj! oj! oj! uffffffffffff. A już się bałem, że mikrofon się złamie. Co za energia. Mam nadzieję, że z taką samą energią, jak machnęła Pani mikrofonem, pracuje Pani dla mieszkańców, chodzi od urzędu do urzędu, żeby ulżyć zamościanom.
  0
  0
 • "Z-124" dnia 6 września 2016 o godzinie 16:44:50 napisał:
  Jak się nie ma pomysłu na miasto, to się wymyśla pseudoaferki. To z braku lepszych zajęć. Jak nie podsłuchy, to telefon głuchy. A teraz orła cień... cieniasy!
  0
  0
 • "emerytka" dnia 6 września 2016 o godzinie 16:53:47 napisał:
  Zaraz zostanie mi wypomniane moje " babcine poglądy", zostanę określona mianem " konserwy". Powiedzcie mi jednak: jak mamy wychowywać przyszłe pokolenia( i to dzisiejsze też ) ??? W braku szacunku dla ludzi, symboli narodowych,państwa polskiego? Nie przytoczę wielokrotnie cytowanych słów Jana Zamoyskiego, bo wszyscy je doskonale znacie.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 6 września 2016 o godzinie 17:19:35 napisał:
  Pan radny się z letargu przebudził. Że niby srebrny brzydki. Pewnie ten był ładniejszy. Trzeba było przynieść orła z marcepanu: http://niewygodne.info.pl/artykul5/02052-Najwieksze-osiagniecie-Bronislawa-Komorowskiego.htm
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 6 września 2016 o godzinie 18:56:40 napisał:
  Czerwono - różowi zajmują się symboliką państwową. Jednego podważyć jednak nie mogą. Za czasów słusznie minionych za podobne próby "obalenia ustroju" siedzieliby na dołku. Dziś mogą pojęczeć przed kamerami i na portalu internetowym udając konserwatystów z żółtymi, młotem w jednej i sierpem w drugiej,rękoma korzeni światopoglądowych. Nie ma demokracji? Ten materiał dowodzi jednak, że jest... Weźcie się wreszcie za konkretną pracę przypisaną do społecznych funkcji, które piastujecie...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "@road..." dnia 6 września 2016 o godzinie 19:44:13 napisał:
  Godło to przynależność. Nie ma nas.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 6 września 2016 o godzinie 20:23:11 napisał:
  Tamten "stary srebrny", też był zgodny z Ustawą (a przynajmniej z heraldyką, którą teraz wszystkie Janusze sobie gęby wycierają). Teraz nagle się obudzili "heraldycy" z "bożej łaski". Gdzie byli, jak na wieży ratuszowej zmieniano orła? Tam zdaje się był na sali dyrektor Muzeum Zamojskiego, był też były radny Zacharow - i co, nic nie mieli do powiedzenia? Ciekawe.
  0
  0
 • "obserwator" dnia 6 września 2016 o godzinie 20:32:36 napisał:
  roadrunner hahaha...Z komentarza na komentarz rozkręcasz się coraz bardziej w lizusostwie... " łubu dubu,łubu dubu niech żyje nam Prezes naszego klubu..."...hahaha.Ostatnie zdanie ze swojej wypowiedzi powinieneś zadedykować sobie bo sukcesów nie widać panie Jarząbek...hahaha
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 6 września 2016 o godzinie 21:00:49 napisał:
  Ja tam nie wnikam, w co tam ma do powiedzenia @"Roudrunner", ale wiem co miał do powiedzenia prof. Gumowski, prof. Szymański, i paru innych. Jakiś "lewicowy" radny wyrwał się z "poprawianiem" - tu przerwa, bo facet sam nie wie, czy godła, czy herbu - i świruje tu na wielkiego patriotę.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 6 września 2016 o godzinie 21:02:55 napisał:
  Osiedlowy Insane in the Membrane, łowco Radnych, Dyrektorów, Prezydenta. Krótki komunikat dostosowany do odbiorcy: Abonent z którym korespondujesz pęka ze śmiechu. ŻADEN Z NICH NIE JEST MNĄ, HOW COPY, OVER? Parafrazując Misia: Proszę Państwa oto Miś, Miś jest bardzo grzeczny dziś, chętnie Państwu łapę poda. Nie chce podać, jego wina... Trzeba zabić hmhmhmhm... Hehehe.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 6 września 2016 o godzinie 21:23:34 napisał:
  Co jakiś czas, w imię tzw. "partykularnych interesów" pojawia się temat "Herbu Rzeczypospolitej Polskiej". Zwłaszcza jak się nie ma poważnych zajęć i osiągnięć, a czymś się trzeba wykazać. http://www.jakiznaktwoj.pl/orzelbialy
  0
  0
 • "?" dnia 7 września 2016 o godzinie 8:13:43 napisał:
  "łon...?, to nie łon" cyt.
  0
  0
 • "." dnia 7 września 2016 o godzinie 9:15:54 napisał:
  Można to podsumować w prostych, aczkolwiek na pozór trudnych słowach, a mianowicie: Orzeł Biały i Godło Polskie to świętości. Dyskusja na temat Orła w Koronie została sprowadzona do zwykłej awantury inaczej tego nie można określić. Tak naprawdę sprawy nie ma i jej nigdy nie było. Skoro nie ma tej sprawy to uważam że czas sesji Rady Miasta jest na tyle cenny, że takie oczywiste rzeczy nie powinny być poruszane. Ja oczekuję od Radnych wskazania NIE TO CO TRZEBA ZROBIĆ (KAŻDY TO WIE), ALE JAK TO ZROBIĆ PO TO ZOSTALIŚCIE WYBRANI. Zamiast cieszyć się, że Prezydent Andrzej Wnuk jest dobrym prezydentem, że uzyskał absolutorium, że mamy nowego inwestora w Strefie i szkoda, że nie jest to także inwestor zapowiadany przez poprzednika obecnego prezydenta - i tak mamy jedną inwestycję zamiast dwóch.
  0
  0
 • "obserwator" dnia 7 września 2016 o godzinie 12:01:17 napisał:
  roadrunner jest grożba ?
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 7 września 2016 o godzinie 12:30:50 napisał:
  Nie. To nie " grożba ", to publiczne poświadczenie braku inteligencji zdefiniowane pytaniem twojego autorstwa. Kontekstu wiersza znowu nie zrozumiałaś? Nic nowego...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 7 września 2016 o godzinie 19:17:02 napisał:
  W tej sprawie, są dwie kwestie. Pewna "nieszczęśliwość" w wystroju plastycznym Sali Consulatus (w tym złoty orzeł + złote kaloryfery) i reakcja opozycji - "przynieśliśmy herb, który co prawda nie spełnia kryteriów i wymogów heraldyki, ale za to jest w złotych ramkach". Jedna i druga strona, urządza sobie niestosowne żarty, z bardzo poważnej sprawy. Panie prezydencie Wnuk. Te sprawy są zbyt poważne, żeby je tak pozostawiać w "estetyce weselnej". Panie radny Kutyła, bardzo mnie cieszy, że Pan stawia pierwsze kroki w temacie "heraldyka". Poznał Pan nowy termin "weksykologia". To dobrze rozwijać się wraz z wiekiem i poznawać nowe problemy, sprawy, itd. Dobre to i chwalebne. Rozumiem, że w Pana okręgu wyborczym, już nie ma innych spraw do rozwiązania?
  0
  0
 • "emerytka" dnia 7 września 2016 o godzinie 20:20:29 napisał:
  Reasumując: Godło ,to świętość i błędem było przemalowania orła ( ów ) na inne niż biały kolory Pracownicy UM powinni w najbliższym czasie sprawdzić jakiego koloru są orły umieszczone na godłach wiszących w urzędzie Kolorowe orły na czerwonym tle powinny być natychmiast zdjęte ze ścian a na ich miejsce należy zawiesić godło naszego kraju. Jeżeli UM nie przewidział w budżecie wydatku związanego z naprawą tego typu szkód , proponuję wystawienie przed Ratuszem skarbonki.Mieszkańcy chętnie " zrzucą się " po parę groszy.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 7 września 2016 o godzinie 20:32:56 napisał:
  Jeżeli żądania emerytki nie zostaną spełnione, to zreasumuje każdy wątek na tym i nie tylko portalu, bez względu na stan swojej wiedzy...Ma smoka i nie zawaha się go użyć. Drżyjcie niewierni i nieposłuszni, wszechwiedząca opanuje Wasz Świat. O Mamo, jak mawiał Johny Bravo wciągnięty w Strefę Mroku, o Mamo. Hehehe. Masakra.
  0
  0
 • "obserwator" dnia 7 września 2016 o godzinie 20:51:55 napisał:
  roadrunner nawet w lizusostwie powinien być jakiś umiar.Rozumiem że wczorajszy dzień,scislej mowiac przedpołudnie nie było najłatwiejsze dla Ciebie ale nie jest to powód żeby wyżywać się na emerytce.Wyraziła tylko swoją opinię nie atakując nikogo...Zrelaksuj się i uspokój,poczytaj coś.Może o Iranie...hahaha ;-)
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 września 2016 o godzinie 21:00:12 napisał:
  @"emerytka"; Dobra zapewne z Ciebie kobieta, więc się nie będę nad Tobą pastwił. Akurat ten "srebrny" spełniał wymogi heraldyki, a ten obecny nie. Parę postów wyżej jest link, zadaj sobie trud i przeczytaj jego zawartość. Żeby coś "reasumować", należy posiadać jakąś minimalną wiedzę w temacie.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 7 września 2016 o godzinie 21:09:17 napisał:
  Znowu Goofy - Movie? Hehehe. Wiesz co cechuje głupotę? Upór przejawiający się odpornością na bodźce zewnętrzne. Personalne wycieczki w stronę Bogu Ducha Winnych, mogą kiedyś zakończyć się użyciem młota pneumatycznego w zabetonowanym środowisku. Tradycyjnie, nic nie zrozumiesz, na skutek niemocy wywołanej ołowiem stabilizującym beton w dwóch używanych na przemian i w tym samym celu częściach ciała... Dobranoc, manekinie z funkcją pisania, obostrzony skazą braku znajomości użycia polskich znaków...
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 września 2016 o godzinie 21:36:16 napisał:
  Moim zdaniem radny Kutyła dał się podpuścić "na patriotę", i wyszło jak wyszło. Nie chodzę na te sesje, bo to bez sensu. Jednakże rozumiem, że "zamianka" odbyła się przez aklamację? Wywodzę z tego, że jak przyniosę na sesję Rady Miasta "Herb Rzeczypospolitej Polskiej", zgodny z regułami heraldyki, to też mi go natychmiast zawieszą? ????? Przykład Rafała Wszoły jest zachęcający. Naprzychodził, naobrażał - ale "łączkę" ma swojego imienia. Rada Miasta ma jakieś tam komisje, nawet jedna ma coś w nazwie "porządek publiczny"? To niby po co ona jest? Znaczy się ta Komisja? Przecież tam powinno to być deliberowane.
  0
  0
 • "obserwator" dnia 7 września 2016 o godzinie 21:55:24 napisał:
  Do roadrunner.Personalne wycieczki?Kogo masz na myśli bo ja nie wymieniłem żadnego nazwiska panie dyrektorze roadrunner...? Dobranoc...hahaha ;-)
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 7 września 2016 o godzinie 22:53:55 napisał:
  Kapituluję. Dialogi z ucieleśnieniem idiotyzmu nie mają sensu, szkoda czasu... Zespół manii prześladowczej, to dziedzina dla wszystkowiedzących emerytek. Babciu ratuj celną diagnozą, właśnie spłynęły mi tatuaże... Kobieta-obserwator mnie bije... Hehehe.
  0
  0
 • "emerytka" dnia 8 września 2016 o godzinie 7:48:31 napisał:
  Jak to było? Idioci się rodzą, czy się ich sieje?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 8 września 2016 o godzinie 7:57:22 napisał:
  srebrny orzeł jest zgodny z przepisami
  0
  0
 • "oneb@TORRES20400" dnia 8 września 2016 o godzinie 8:24:49 napisał:
  Komisja Porządku powinna zmienić nazwę na Komisję Obrażonych Awanturników. Oczywiście "dbających o kulturę wypowiedzi (cudzych), szanujących cudze poglądy (pod warunkiem, że są zgodne z ich poglądami), bez wstydu i żenady (w rzeczywistości jestem bardzo zażenowany, jak słucham tych idiotycznych wypowiedzi i wstyd mi za takich radnych, oni niestety bardzo źle świadczą o naszym pięknym Zamościu)".
  0
  0
 • "oneb@emerytka" dnia 8 września 2016 o godzinie 8:30:47 napisał:
  Jak nie odróżniacie godła od herbu, to rzeczywiście, jak chcecie wychowywać dzieci?
  0
  0
 • "@emerytka" dnia 8 września 2016 o godzinie 8:32:32 napisał:
  nie zaczynaj z nim, bo przegrasz
  0
  0
 • "mieszkaniec Zmc" dnia 8 września 2016 o godzinie 10:13:10 napisał:
  Warto przypilnować całego herbu Orzeł Biały i w ew. zmienionej konstytucji nazwać go ponownie herbem Polski. Przy okazji zamknąć koronę, pozłocić całe łapy, lekko skorygować kontur (obraz powinien być płaski) oraz odcień tarczy, żeby dało się go opisać słownie, a nie tylko CMYKiem. Herb powinien wszędzie wyglądać identycznie i do cholery nie być robiony z plastiku.
  0
  0
 • "emerytka" dnia 8 września 2016 o godzinie 13:15:33 napisał:
  Przegrac, to ja mogę z równorzędnym partnerem a nie z ........ Do swojego poziomu już nie raz próbował mnie sprowadzić ( i nie tylko mnie ).....bez rezultatów.
  0
  0
 • "oneb" dnia 8 września 2016 o godzinie 13:45:56 napisał:
  Orzeł to godło Polski, orzeł na czerwonym tle to herb Polski. To wszystko na białym tle i to jeszcze w jakiejś ramce jakby rodem z jakiegoś taniego hipermarketu - ktoś ma jakiś pomysł? Panie Prezydencie, proszę jak najszybciej zdjąć to coś świeżo zawieszone na ścianie. Radni robią Zamościowi wystarczający wstyd. Może zrobić szkolenie z heraldyki polskiej panu Kutyle i jego koleżankom i kolegom z prawa i z lewa? Przynajmniej prawicowi radni powinni wiedzieć, jak ma wyglądać prawdziwe godło i prawdziwy herb Polski. Problemy z liczeniem, problemy z czytaniem, problemy z wyrażaniem się, teraz jeszcze problemy ze znajomością historii Polski.
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 8 września 2016 o godzinie 13:53:14 napisał:
  Siła i Mądrość...wieców pierwszomajowych, forpoczta gromiąca czerwoną łuną bandurzenia zakorzenionego we frustracji zakrapianej ostatnim, nawet głupim, ale jednak słowem... Drażnienie napompowanej Indyczki, która nie rozumie, iż jest daniem głównym na stole Święta Dziękczynienia to prawdziwa przyjemność... Czekam z niecierpliwością na kolejne "Opowieści z krypty"... Zwyciężaj o Wszechwiedząca. Hehehe.
  0
  0
 • "obserwator" dnia 8 września 2016 o godzinie 14:04:35 napisał:
  roadrunner teraz to mnie rozbawiłeś na serio hahahahah ;-)Oj słabiutki jesteś,słabiutki...;-)
  0
  0
 • "i" dnia 8 września 2016 o godzinie 15:22:02 napisał:
  Mnie bardziej martwi poziom doradcy prezydenta, skąd on wziął tą "heraldyczność". Jeżeli prezydent potrzebuje takich doradców to źle świadczy o nim samym.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "MKw." dnia 8 września 2016 o godzinie 19:20:33 napisał:
  No błagam... dokąd to wszystko zmierza? Mój grzech podstawowy polega na tym, że skoro już Pon Bócek dał mi rozum to staram się go używać. Sprawa jest prosta... i aby nie było wątpliwości warto sięgnąć do opinii poważnej instytucji. Najwyższa Izba Kontroli(NIK) i raport z kwietnia 2005 r. NIK badała w nim zgodność używania symboli państwowych z regulującą to Ustawą i opracowuje raport w postaci ”Informacji o wynikach kontroli używania symboli państwowych przez organy administracji publicznej”. Dodam, raport świetny i wielce interesujący a nawet rozwiązujący problem "Orła w opałach" ;) http://www.pogotowieflagowe.pl/doc/wyniki_kontroli_nik.pdf Chcemy być szanowani - szanujmy swoje symbole!!!!!!!!!
  0
  0
 • "klj" dnia 8 września 2016 o godzinie 22:05:40 napisał:
  AD wypowiedzi: "." dnia 6 września 2016 o godzinie 10:04:42 napisał: Andrzej Wnuk odniósł sukces mamy inwestora w Specjalnej Strefie Ekonomicznej – co istotne jest to inwestor z branży przetwórstwa spożywczego, jest to o tyle ważne,gdyż Powiat Zamoyski jest powiatem typowo rolniczym, tak przetwórnia stwarza możliwości zbytu dla producentów rolnych. I tu jest ten ból. " Proszę nie zmieniać rzeczywistości z tym inwestorem rozmowy prowadził Prezydent Zamoyski a gdy o tym mówił przed wyborami - to niektórzy twierdzili, że to tylko "gadka" wyborcza. Odsyłam do wywiadów z Prezydentem Zamoyskim. Prawdą jest że proces ten został zainicjowany przez byłych Włodarzy.
  0
  0
 • "oneb" dnia 8 września 2016 o godzinie 22:57:43 napisał:
  Słuchałem tamtego wywiadu, oglądałem też program telewizyjny na temat inwestora, który obiecał tą sama inwestycję gdzie indziej. To nie był ten temat. Inna tez była liczba potencjalnych pracowników. A dlaczego Powiat Zamoyski, a nie powiat zamojski? Został sprzedany?
  0
  0
 • "." dnia 9 września 2016 o godzinie 0:08:47 napisał:
  Ja oczekuję od Radnych wskazania NIE TO CO TRZEBA ZROBIĆ (KAŻDY TO WIE), ALE JAK TO ZROBIĆ PO TO ZOSTALIŚCIE WYBRANI.
  0
  0
 • "." dnia 9 września 2016 o godzinie 0:23:03 napisał:
  "klj"@ dnia 8 września 2016 o godzinie 22:05:40 napisał: Proszę nie zmieniać rzeczywistości z tym inwestorem rozmowy prowadził Prezydent Zamoyski a gdy o tym mówił przed wyborami – to niektórzy twierdzili, że to tylko „gadka” wyborcza. Odsyłam do wywiadów z Prezydentem Zamoyskim. Prawdą jest że proces ten został zainicjowany przez byłych Włodarzy. * * * * * * 1. Proszę udowodnić, że to ta słynna fabryka inwestycja którą dumnie zapowiadała poprzednia władza. Zdaje się, że opisywało to Papierowe wydanie Roztocze.net. 2. Odwołuję się do expose Prezydenta elekta dotyczącej tej inwestycji. 3. Czy to jest ta sama inwestycja?? Czy jest to inny inwestor. 4. Reszty inwestycji nie pamiętam. Na koniec albo zaklinasz rzeczywistość albo ja się mylę. Skoro się nie mylę - to wyprowadź mnie z błędu.
  0
  0
 • "1" dnia 9 września 2016 o godzinie 7:16:02 napisał:
  Proponuję przeczytać jeszcze jeden artykuł związany z podstrefą i inwestorem. http://roztocze.net/tak-sie-nie-negocjuje/
  0
  0
 • "2" dnia 9 września 2016 o godzinie 8:01:30 napisał:
  Dywagacje o inwestorze "załatwionym" przez władzę należy zacząć od najważniejszej rzeczy. Ta inwestycja to nie inwestycja w SSE (strefa ekonomiczna) tylko zwykła sprzedaż gruntu. Różnica polega na tym, że inwestor przechodzący przez procedurę SSE MUSI się zobowiązać do określonych działań (zatrudnienie ludzi, inwestycja itp) i podlega zwolnieniom podatkowym nie tylko z podatków lokalnych ale też z podatku dochodowego czy CIT. Przy zwykłej sprzedaży gruntu przez miasto, nic się nie musi tam dziać. Ot dobry grunt w dobrej cenie sobie ktoś kupił. I to nie taki dobry bo rolny, a odrolnienie kosztuje. Sprzedano już kilka działek w ten sposób na tamtym terenie i... jakoś cudów nie ma. Sprzedawanie po kilka arów nie ma sensu a raczej trąci bezsensem. Jak się pojawi chętny na 30 ha pod wielką inwestycję to zabraknie albo trzeba będzie odkupować drożej.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 9 września 2016 o godzinie 15:42:54 napisał:
  Temat inwestora w podstrefie jest bardzo ważny, ale to chyba temat na inny wątek? Wróćmy do "orła w opałach". @"MKw" przywołuje raport NIKu z 2005. Nie rozwodząc się nad tym, w jakich okolicznościach powstał i dlaczego. W skrócie: stwierdza on zgodność używania Symboli Narodowych (zgodnych z Ustawą Zasadniczą) z praktyką Urzędów Państwowych. W żadnym razie nie jest to praca naukowa z zakresu heraldyki. W raporcie jasno stwierdza się, że projekt z 1927 roku POWSTAŁ JAKO RZEŹBA (str. 15 w PDF). Stąd cieniowanie, i kontrowersje w zastosowaniu go "na płasko". Pierwotnie bowiem, miał służyć jako wzór do bicia monet (które są wypukłe, a nie płaskie). Temu miało służyć CIENIOWANIE. Przedstawienie trójwymiaru w dwuwymiarze. Zakrętami historii, ten wzór znalazł się jako obowiązujący w obecnej Ustawie Zasadniczej. Dlatego, ten "stary srebrny" z Consulatusa, jako wypukły, był nie tylko zgodny z obecną Konstytucją, ale też z regułami heraldyki (też nie jest bez wad, ale ujdzie). Radny Kutyła przywlókł do ratusza dość niezwykłe przedstawienie herbu RP. Dlaczego? W heraldyce używa się tylko dwóch "metali": złota i srebra. Odpowiednio "na płaskim" koloru żółtego i białego. Dotyczy to zarówno samego godła jak i tarczy. Herb = godło w tarczy. Każde użycie tych "kolorów metalicznych" w postaci "ramki" jest jego, tak to się w heraldyce nazywa, UCHYBIENIEM HERBU.Oprawa nie może być konkurencją. Takie rozwiązanie stosowano, kiedy właściciel herbu, uznawał np. dziecko z nieprawego łoża. Wtedy właśnie m. in. herb uzyskiwał obwódkę, albo był przekreślony. Różnie to wyglądało, to jedna z metod tzw. sygnalizacji herbowej. Jako przykład, podam dwa przykłady "organizmów państwowych", mających bogatą tradycję heraldyczną, które "nie cieniują": 1. Laicka i republikańska Francja. Francja z wielu względów nie posiada herbu. Posługuje się godłem: https://www.google.pl/imgres?imgurl=https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Armoiries_r%25C3%25A9publique_fran%25C3%25A7aise.svg/200px-Armoiries_r%25C3%25A9publique_fran%25C3%25A7aise.svg.png&imgrefurl=https://pl.wikipedia.org/wiki/God%25C5%2582o_Francji&h=227&w=200&tbnid=QxcNY15azObdyM:&tbnh=160&tbnw=141&docid=fQb0otd2qOX3NM&usg=__FnkgBoU5bUhnv42JhITUYupxBaI=&sa=X&ved=0ahUKEwjazZWns4LPAhUrDZoKHX32BZYQ9QEIIjAA Tutaj zgodnie, z regulaminem roztocze.net, dotyczącego zamieszczania linków, kontynuuję w poście poniżej:
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 9 września 2016 o godzinie 15:48:32 napisał:
  Państwo Watykan, też od "bardzo długiego czasu" stosuje "nie cieniowany herb", bez ramki: https://www.google.pl/search?q=herb+stolicy+apostolskiej&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiq_uqPtoLPAhXBESwKHQv6BUQQsAQINQ&biw=1366&bih=657
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 9 września 2016 o godzinie 15:52:17 napisał:
  Może jednak trzeba zrobić "krok w tył", i wrócić do tego "srebrnego wypukłego", bez złotej ramki?
  0
  0
  R E K L A M A
 • "oneb@TORRES20400" dnia 9 września 2016 o godzinie 17:06:20 napisał:
  Wyobrażasz sobie wrzaski na następnej sesji? Ja tak. Chyba nie ma wyjścia. Panie Prezydencie, trudno, niech Pan zaryzykuje i niech ktoś zdejmie to coś ze ściany.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 9 września 2016 o godzinie 21:30:11 napisał:
  Wyobrażam sobie. Przecież "radni" nie mają żadnej wiedzy w temacie. Będą dukać z kartek, na których ktoś, coś tam im tam wcześniej, coś napisał. Albo nie będzie w ogóle tematu. Może to i lepiej.
  0
  0
 • "mieszkaniec" dnia 10 września 2016 o godzinie 14:02:53 napisał:
  Pan prezydent mam nadzieję zweryfikuje podpowiedzi doradców. Proszę się nie obrażać, tylko zrobić tak jak powinno być. Nasze miasto na to zasługuje. Jak doradcy mają z tym problem, to proszę zmienić doradców. Budżet miasta tylko zyska. do oneb - temat symboli narodowych to również temat na radę miasta i dla radnych. To delikatny temat ALE DLA KAŻDEGO MIESZKAŃCA, bo mieszkańcy miasta są patriotami i dla nich jest to ważne. Co to znaczy? Radni nie powinni tym się zajmować wg ciebie? Tylko wg ciebie drogi są ważne? Współczuje ci serdecznie.
  0
  0
 • "oneb@mieszkaniec" dnia 10 września 2016 o godzinie 15:13:51 napisał:
  Byłbym zadowolony, gdyby radni z takim samym entuzjazmem, jak wieszali obrazek, podchodzili do innych spraw. I nie mówię tu o comiesięcznym obrażaniu pozostałych osób w Sali Consulatus. A co do obrazka, najpierw niech ci radni coś poczytają, czegoś się nauczą, jak na razie totalna amatorszczyzna. Poza tym , to może dla Ciebie delikatny temat, dla mnie nie delikatny, tylko bardzo istotny, wiążący się z moją tożsamością. I oczywiście ty wiesz lepiej, co ja myślę. Ten tekst, że mi współczujesz, ale czego? I do czego potrzebne mi Twoje współczucie? Nawet Cię nie znam. I niech tak zostanie.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Tylko i wylacznie. Cala 'wyzsza' kadra t...
Australijczyk 5 minut temu
Klakiery miauczą, jest dobrze. Czytają...
KL. 12 minut temu
Fajna para z Katarzyny i Rafała....
Za poetą Adame...
...ŚMIESZY, TUMANI, PRZESTRASZA......
Józef Bąk
Szczury uciekają z tonącego okrętu. S...
Łojeju,ale było ludzi! Całe mnóstwo,...
:)
Rafałek, jak tam scenic? Bezpieczne prz...
abc
Strata czasu. Nowoczesna powstała w kon...
kornik
Nareszcie w tym Zamościu jest ktoś poz...
obserwator
Lubię tych ludzi, są mili, widoczni i ...
L.
Bzykanie się zaszkodziło....
mieszkaniec
Ta partia jest już skończona...
KL.
Tylko Kornelia na prezydenta Zam!...
kibic
No jak wejdą do Superligi to przebiją ...
do na antyklery...
Taaa. Za to poprzednicy strasznie dbali ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny