R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | Tekst sponsorowanytekst nadesłany30 marca 2017 FACEBOOK | 3978 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Organizacje Pożytku Publicznego – przekaż 1% podatku na ważne cele

foto: nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

W tym roku, po raz kolejny, każda osoba płacąca podatki, może w swoim zeznaniu rocznym PIT 36, PIT 37 lub każdym innym, także PIT online wybrać  i wskazać organizację pożytku publicznego oraz przekazać na jej działalność statutową jeden procent należnego fiskusowi podatku. Przekazywana kwota może być mniejsza niż wartość 1% podatku, jednak nie może przekroczyć wartości 1% podatku należnego.

Wskazując OPP , sami decydujemy, do jakiej organizacji i na jaki cel faktycznie wydane zostaną nasze pieniądze. Możemy to zrobić wskazując w jednym formularzu PIT 2017 lub PIT 2017 online tylko jedną organizację. Jeśli jednak składamy w danym roku kilka PIT-ów jednocześnie (np. uzyskując dochody z tytułu umowy o pracę – PIT-37 oraz z kapitałów pieniężnych – PIT-38), to w każdym z nich możemy wskazać albo tę samą OPP albo kilka różnych.Żeby pieniądze, czyli równoważność jednego procenta wyliczonego do zapłaty podatku trafiły na konto wybranej firmy, wystarczy wpisać we właściwe miejsce formularza jej numer KRS . W przypadku deklaracji podatkowej PIT-37 to pozycje. 131-135. Dodatkowo, w sekcji, „Informacje uzupełniające” możemy wpisać cel szczegółowy, na jaki kierujemy pieniądze oraz podać swoje dane. Nie jest to jednak wymagane. Przy szybkim i prostym wypełnianiu PIT online, pomocny będzie program PIT za darmo, który znajdziemy na jednym z wielu portali podatkowych. Przy tej formie rozliczenia nie musimy nic wpisywać ani obliczać w podanych wyżej polach – wybieramy odpowiednią organizacje pożytku publicznego z katalogu a program automatycznie uzupełnia dane w odpowiednich rubrykach. Warunkiem przekazania pieniędzy z 1% podatku przez urząd skarbowy jest terminowe złożenie zeznania rocznego(dla PIT-28 będzie to nie później niż 31 stycznia, dla pozostałych PIT-ów – 30 kwietnia).oraz obecność wybranej instytucji na liście organizacji mających status OPP. Lista ta jest umieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Biuletynie Informacji Społecznej. Wykaz wszystkich OPP, które możemy wspomóc przekazując 1% naszego podatku można znaleźć również w bazach ngo: bazy.ngo.pl/lista-baz (w oparciu o treści zamieszczone na www.pitax.pl) Przekazanie pieniędzy OPP przez naczelnika urzędu skarbowego następuje od maja do lipca.

Wykaz OPP zawiera informacje takie, jak:      

  • nazwa i dane adresowe organizacji
  • numer   wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego
  • numer   identyfikacji podatkowej, jeżeli został on nadany organizacji oraz wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego

Status organizacji pożytku publicznego można otrzymać pod warunkiem, iż działalność prowadzona jest nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata.

Czy osoby na emeryturze mogą przekazać 1% na OPP?

Każda osoba pobierająca emeryturę, która otrzymała z ZUS PIT 40 jest już rozliczona z Urzędem skarbowym. Jednak w ich rocznym zeznaniu PIT nie została wskazana żadna OPP i 1% podatku trafia do fiskusa. Jest jednak możliwość oddania 1% na cele społeczne: należy wypełnić PIT-37 w oparciu o kwoty z otrzymanego z ZUS PIT-40A i w odpowiednia pola wpisać KRS OPP lub w przypadku rozliczenia PIT online wybrać OPP z listy .

Zgoda na przekazanie OPP informacji o darczyńcy.

W sytuacji, gdy podatnik wypełniając formularz pity 2017, również PIT 2017 przez internet zadeklarował przekazanie 1% swojego podatku wskazanej OPP i wyraził zgodę na ujawnienie swoich danych osobowych (imienia  i nazwiska), wysokości wskazanej w zeznaniu kwoty oraz informację na temat celu szczegółowego, naczelnik US ma obowiązek przekazać te informacje w lipcu lub w sierpniu w roku w którym zostało złożone zeznanie podatkowe.

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
bywalec minutę temu
Proponuję zrobić tak: rezerwacja nick...
No 11 minut temu
To tylko w PiS tak zwalniają......
No 12 minut temu
Powód jest prosty - pani Dyrektor Krupa...
luke 24 minuty temu
Szanowna zamojska wladzo wy popieracie p...
Tuż tuż 35 minut temu
Obsadzanie stołkami miernych ale wierny...
Thomas
Jaki jest powód ogłoszenia konkursu? C...
Thomas
Zbliżają się wybory, będą niemiłe ...
Adam
Jestem pod wrażeniem prac Pani Agnieszk...
Artur
Powód likwidowania możliwości komento...
Stary
Jeśli Kuśmierz się sprawdzi w Zamośc...
zamościanin
Lubię, podczytywać komentarze, nawet j...
Jan
Bardzo się koleżanko mylisz. Ci księ...
.
Torres ma rację - zawłaszczanie nickó...
.
Może redakcja zajmie się rezerwacją n...
malapeta
Turystyka w województwie kończy się w...
antyhejt
A może przywrócić banowanie trolli ja...
malapeta
Najohydniejszy rodzaj cenzury połączon...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny