R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | Tekst sponsorowanytekst nadesłany30 marca 2017

Organizacje Pożytku Publicznego – przekaż 1% podatku na ważne cele

foto: nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

W tym roku, po raz kolejny, każda osoba płacąca podatki, może w swoim zeznaniu rocznym PIT 36, PIT 37 lub każdym innym, także PIT online wybrać  i wskazać organizację pożytku publicznego oraz przekazać na jej działalność statutową jeden procent należnego fiskusowi podatku. Przekazywana kwota może być mniejsza niż wartość 1% podatku, jednak nie może przekroczyć wartości 1% podatku należnego.

Wskazując OPP , sami decydujemy, do jakiej organizacji i na jaki cel faktycznie wydane zostaną nasze pieniądze. Możemy to zrobić wskazując w jednym formularzu PIT 2017 lub PIT 2017 online tylko jedną organizację. Jeśli jednak składamy w danym roku kilka PIT-ów jednocześnie (np. uzyskując dochody z tytułu umowy o pracę – PIT-37 oraz z kapitałów pieniężnych – PIT-38), to w każdym z nich możemy wskazać albo tę samą OPP albo kilka różnych.Żeby pieniądze, czyli równoważność jednego procenta wyliczonego do zapłaty podatku trafiły na konto wybranej firmy, wystarczy wpisać we właściwe miejsce formularza jej numer KRS . W przypadku deklaracji podatkowej PIT-37 to pozycje. 131-135. Dodatkowo, w sekcji, „Informacje uzupełniające” możemy wpisać cel szczegółowy, na jaki kierujemy pieniądze oraz podać swoje dane. Nie jest to jednak wymagane. Przy szybkim i prostym wypełnianiu PIT online, pomocny będzie program PIT za darmo, który znajdziemy na jednym z wielu portali podatkowych. Przy tej formie rozliczenia nie musimy nic wpisywać ani obliczać w podanych wyżej polach – wybieramy odpowiednią organizacje pożytku publicznego z katalogu a program automatycznie uzupełnia dane w odpowiednich rubrykach. Warunkiem przekazania pieniędzy z 1% podatku przez urząd skarbowy jest terminowe złożenie zeznania rocznego(dla PIT-28 będzie to nie później niż 31 stycznia, dla pozostałych PIT-ów – 30 kwietnia).oraz obecność wybranej instytucji na liście organizacji mających status OPP. Lista ta jest umieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Biuletynie Informacji Społecznej. Wykaz wszystkich OPP, które możemy wspomóc przekazując 1% naszego podatku można znaleźć również w bazach ngo: bazy.ngo.pl/lista-baz (w oparciu o treści zamieszczone na www.pitax.pl) Przekazanie pieniędzy OPP przez naczelnika urzędu skarbowego następuje od maja do lipca.

Wykaz OPP zawiera informacje takie, jak:      

  • nazwa i dane adresowe organizacji
  • numer   wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego
  • numer   identyfikacji podatkowej, jeżeli został on nadany organizacji oraz wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego

Status organizacji pożytku publicznego można otrzymać pod warunkiem, iż działalność prowadzona jest nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata.

Czy osoby na emeryturze mogą przekazać 1% na OPP?

Każda osoba pobierająca emeryturę, która otrzymała z ZUS PIT 40 jest już rozliczona z Urzędem skarbowym. Jednak w ich rocznym zeznaniu PIT nie została wskazana żadna OPP i 1% podatku trafia do fiskusa. Jest jednak możliwość oddania 1% na cele społeczne: należy wypełnić PIT-37 w oparciu o kwoty z otrzymanego z ZUS PIT-40A i w odpowiednia pola wpisać KRS OPP lub w przypadku rozliczenia PIT online wybrać OPP z listy .

Zgoda na przekazanie OPP informacji o darczyńcy.

W sytuacji, gdy podatnik wypełniając formularz pity 2017, również PIT 2017 przez internet zadeklarował przekazanie 1% swojego podatku wskazanej OPP i wyraził zgodę na ujawnienie swoich danych osobowych (imienia  i nazwiska), wysokości wskazanej w zeznaniu kwoty oraz informację na temat celu szczegółowego, naczelnik US ma obowiązek przekazać te informacje w lipcu lub w sierpniu w roku w którym zostało złożone zeznanie podatkowe.

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
por.zUbek
@brawo - nie trzeba być "nienawistnym l...
por.zUbek
Ja to co będzie? Obserwując pokraczn...
Dobrolina
Strasznie duża ta reprezentacja Miasta ...
brawo
Mam nadzieje, że Pan Poseł nie czyta k...
z_boku 29 minut temu
Tutaj jest wzór jak należy chwalić h...
hm 42 minuty temu
Stal nie zechce awansować i pogubi punk...
Persona non gra...
Ogarnijcie się. Ignorujcie tego pana "H...
i jeszcze dziękujemy panu posłowi Zawi...
kolka
Może jeszcze dyrektor sportowy prezesem...
por.zUbek
...i zabrakło wazeliny w okolicy! ;D...
kopać gałe
Pomysł na ........ "tanie szkolenie AMS...
kopać gałe
wielcewiedzący znaw"f"co zamojskiego fu...
maw
Nie skrzyżowanie grozy tylko imbecyle w...
kibic lat 80
jesteście żałośni. Ku**a szkoda mi w...
azor
Mieszkańcy Zamościa powinni podziękow...
Czytam i nie wi...
Ktoś próbuje reklamować posła Zawiś...
He he
Widzę, że chłopaki nie śpią w nocy,...
Zamośc
Dziękuję wszystkim którzy przyczynili...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017