Kraj | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany25 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Ogólnopolski Dzień Transplantacji z perspektywy Fundacji DKMS

DKMS, materiały prasowe, fot. nadesłane
R E K L A M A    B O A R D

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający przełomowy moment w historii polskiej medycyny. W tym dniu świętuje również Fundacja DKMS, która od 2008 roku wspiera polską transplantologię i nieustannie stara się o to, aby dla chorych na nowotwory krwi, którzy potrzebują przeszczepienia, znalazł się zgodny Dawca.

Dziś, w 2019 roku, w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln ludzi, co jest efektem wieloletniej pracy i zaangażowania tysięcy osób. 26 stycznia to szczególny dzień zarówno dla Dawców faktycznych, Dawców potencjalnych, jak i Pacjentów – którzy otrzymali szansę na życie. Nie można też zapominać o lekarzach transplantologach, dzięki którym ta niesamowicie potrzebna nam wszystkim dziedzina – stale się rozwija.

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu – aż 1 do kilku milionów. Pomimo ponad 1,4 mln osób zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS nadal co 5. Pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Aby dokonać przeszczepienia i dać szansę na wyzdrowienie tysiącom osób, niezbędne jest znalezienie zgodnego Dawcy. Czym jest przeszczepienie? Przeszczepienia dokonuje się głównie u Pacjentów, cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, takie jak: białaczki, chłoniaki, zespoły mieloproliferacyjne, a także choroby nienowotworowe, jak: ciężka niedokrwistość aplastyczna, inne ciężkie zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci, choroby metaboliczne. Od Dawcy spokrewnionego – lub niespokrewnionego – z talerza kości biodrowej lub krwi obwodowej pobierane są krwiotwórcze komórki, które przeszczepiane są do organizmu Pacjenta. Lek, który nosisz w sobie Nie ma innych źródeł krwi i szpiku kostnego niż ludzki organizm. Ani jednego, ani drugiego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym ich źródłem jest człowiek, dlatego tak ważne jest to, żeby idea dawstwa szerzyła się w społeczeństwie, ponieważ nie można przewidzieć – kogo i kiedy może spotkać choroba. Procedura zostania potencjalnym Dawcą szpiku jest prosta i wymaga od nas jedynie zamówienia pakietu, dostępnego na stronie: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka a następnie odesłania pakietu na wskazany adres. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej, a wyniki badania, wraz z danymi z formularza, załączonego do pakietu, wprowadzone są do bazy Dawców komórek macierzystych. Jeśli telefon któregoś dnia zadzwoni, to znaczy, że nasz bliźniak genetyczny potrzebuje właśnie naszej pomocy.

5 kroków_2.jpg

2019 rok vs 1984

Obecnie, w bazie Fundacji DKMS, zarejestrowanych jest ponad 1,4 mln potencjalnych Dawców, a w przeciągu 10 lat działalności fundacji Dawcą faktycznym zostało 6205 osób, które podarowały potrzebującym Pacjentom szansę na życie. W samym 2018 roku do bazy Fundacji DKMS zarejestrowało się 210 000 nowych, potencjalnych Dawców, a 1334 osoby zostały faktycznym Dawcą szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Jak wyglądały początki dawstwa w Polsce? Pierwsze – i pierwsze udane – przeszczepienie szpiku allogenicznego (materiał komórkowy pochodzi od Dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego) w Polsce przeprowadził w 1984 roku prof. Wiesław Jędrzejczak. Sześcioletnia pacjentka otrzymała wówczas szpik od swojej siostry. Już rok później prof. Jędrzejczak wraz z zespołem ponownie dokonał pierwszego – i równie udanego – przeszczepienia autologicznego (autoprzeszczep – materiał komórkowy pobiera się od samego biorcy – Dawca i Biorca to ta sama osoba) szpiku. Lata 80-te zapoczątkowały dynamiczny rozwój polskiej transplantologii i już w 1989 roku prof. Kazimierz Sułek dokonał pierwszego przeszczepienia komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. W 1996 roku prof. Jerzy Hołowiecki wraz z zespołem dokonał pierwszego – i udanego – przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. To tylko część z długiej listy sukcesów polskich transplantologów.

#1_1200x1200px.png

Polacy Naszpikowani Wiedzą!

Wiedza na temat dawstwa i transplantologii jest w Polsce coraz powszechniejsza, między innymi dzięki projektom Fundacji DKMS, takim jak Naszpikuj się wiedzą, które dostarczają Polakom rzetelną wiedzę – i odpowiedzi na wiele pytań. O zainteresowaniu społeczeństwa tematem dawstwa świadczą liczne akcje, jak na przykład Dni Dawców Szpiku, których uczestnicy mogą zarejestrować się do bazy Fundacji DKMS, aby zwiększyć szansę na znalezienie bliźniaka genetycznego dla chorych, potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych. Coraz więcej młodych ludzi organizuje akcje w swoich lokalnych społecznościach, miejscach pracy czy nauki, a najlepszym tego przykładem jest studencka akcja HELPERS’ GENERATION, mobilizującą społeczność akademicką – i nie tylko – do rejestracji w bazie. Do zostania potencjalnym Dawcą szpiku zachęcają też osoby publiczne, które pokazują, jak prostą – i szybką – procedurą, jest zostanie potencjalnym Dawcą Szpiku. Jedną z takich osób jest aktor bijącego rekordy oglądalności serialu „Ślepnąc od świateł” – Kamil Nożyński, który zarejestrował się podczas akcji „VS Życie”, powstałej przy kooperacji Fundacji DKMS oraz Noizz.pl. Swoim doświadczeniem podzieliła się również Karolina Czarnecka – aktorka i wokalistka – która w 2018 roku oddała szpik kostny za pośrednictwem Fundacji DKMS, dołączając do grona Dawców Faktycznych.

Kamil Nożyński - aktor serialu

Kamil Nożyński – aktor serialu „Ślepnąc od świateł” podczas rejestracji do Bazy Dawców Fundacji DKMS w ramach akcji „VS ŻYCIE”

Więcej informacji o kampanii na stronie: https://vs-zycie.noizz.pl/

Warto pamiętać o tym, że każdy, kto dołącza do bazy Fundacji DKMS, nie tylko zwiększa szanse na znalezienie zgodnego Dawcy dla chorych na nowotwory krwi, ale jednocześnie wspomaga rozwój polskiej transplantologii.
 
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,4 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 205 (styczeń 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018