R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara10 marca 2017

Obrona Terytorialna przyjmuje

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Około 300 podań o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej złożono już w zamojskiej WKU, a 1800 w skali województwa lubelskiego. Pierwszeństwo mają absolwenci klas mundurowych i członkowie organizacji proobronnych. Na razie trwa organizacja 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaś  pod koniec roku rozpocznie się formowanie batalionu w Zamościu.

O Obronie Terytorialnej, jej celach i zasadach przyjęcia do służby mówił podczas konferencji w Liceum Ogólnokształcącym Centrum Szkół Mundurowych Zamość płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, były dowódca zamojskiego garnizonu. Nieprzypadkowo spotkanie odbyło się w tej szkole. Jak podkreślał płk Nastarowicz, pierwszeństwo w naborze do WOT będą mieli absolwenci szkół mundurowych, klas o profilu wojskowym oraz członkowie organizacji paramilitarnych. na konferencję licznie przybyła młodzież ze szkół średnich, gimnazjów, czy też studenci kierunku bezpieczeństwo narodowe Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej z wykładowcą ppłk Markiem Kwietniem.

-Zgodnie z ustalonymi zasadami pierwszeństwo mają byli żołnierze, absolwenci klas wojskowych, członkowie organizacji proobronnych. Obrona Terytorialna potrzebuje osób o różnych wykształceniu, różnych fachowców. Około 20 procent chętnych to kobiety. Zainteresowanie jest duże. W Zamościu jest dopiero 300 w skali województwa 1800 podań. Mówię dopiero trzysta w Zamościu, ponieważ na razie skupiliśmy się na formowaniu brygady lubelskiej i cała akcja promocyjna była nakierowana na obszar działania WKU Lublin.Gdy ruszy akcja promocyjna na ternie WKU Zamość, czy Chełm, kiedy na przełomie roku ruszymy z przyjmowaniem ochotników do batalionu w Zamościu, będzie to zdecydowanie więcej. Żołnierzy przyjmujemy na razie w Lublinie, ale szkolić ich będziemy tutaj w Zamościu, bo tu jest bardzo dobra baza szkoleniowa. – powiedział nam pułkownik Nastarowicz. Dowódca 2. LBOT odpowiadał również na pytania młodzieży zainteresowanej karierą w siłach zbrojnych.

-Wiele się mówi na temat tego, kiedy i jak będą organizowane brygady obrony terytorialnej. Młodzież tak naprawdę tego nie wie, stąd pomysł na organizację takiej konferencji, by opowiedzieć jak będzie wyglądała ta służba, nabór do niej. Wśród młodzieży zauważmy bardzo duże zainteresowanie tym tematem. Młodzież klas wojskowych ma szansę korzystania ze wsparcia w ramach projektów Ministerstwa Obrony Narodowej, współpracy z jednostkami wojskowymi, ministerstwo przeznacza też pieniądze na szkolenia. – tłumaczył Paweł Kozak, pełnomocnik ds. proobronnych LO Centrum Szkół Mundurowych Zamość.  

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Docelowo w Polsce ma zostać utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej.

Ci, którzy zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, a dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będą mieli szansę na podpisanie kontraktu od 1 do 6 lat w ramach OT.

Wszyscy ci, którzy chcieliby zasilić korpus oficerski WOT – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej – będą mogli ubiegać się o miejsce na szkoleniu oficerskim Wojsk Obrony Terytorialnej. Na takie szkolenie aplikować mogą absolwenci następujących kierunków studiów: obronność i bezpieczeństwo państwa, zarządzanie kryzysowe, nauki społeczne, nauki humanistyczne, wychowanie fizyczne, edukacja i wychowanie, ekonomia. Ma to na celu zaspokojenie kluczowego zapotrzebowania na ekspertów z dziedzin newralgicznych dla tej formacji.

Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę wojskową po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku, wraz z wymaganymi dokumentami, kwalifikowani są przez Komisję rekrutacyjną do terytorialnej służby wojskowej, a po otrzymaniu rekomendacji kierowani są do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia o braku przeciwskazań do pełnienia czynnej służby lub służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych. Po spełnieniu wszystkich warunków żołnierz rezerwy zostanie powołany do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz w miesiącu, w pierwszym dniu, w którym w danej jednostce wojskowej ustalono termin obowiązkowego pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie.

Osoby, które nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi wojskowej po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, kwalifikowani są przez Komisję rekrutacyjną do terytorialnej służby wojskowej, a po otrzymaniu rekomendacji, kierowani są do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia o braku przeciwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej. Po spełnieniu wszystkich warunków osoba zostanie powołana do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz na kwartał, z określeniem miejsca stawienia się na szkolenie podstawowe.

Osoby, które nie posiadają orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej lub posiadające kategorię D tej zdolności po zgłoszeniu się do właściwego WKU, złożeniu stosownego wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, po otrzymaniu rekomendacji Komisji rekrutacyjnej, kierowani są do: do wojskowej komisji lekarskiej — w celu określenia zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej, a także do wojskowej pracowni psychologicznej — w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej;

Po spełnieniu wszystkich warunków osoba zostanie powołana do terytorialnej służby wojskowej, które następuje raz na kwartał, z określeniem miejsca stawienia się na szkolenie podstawowe.

W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie może nastąpić wyłącznie na stanowisko służbowe w korpusie szeregowych.

Osoba zainteresowana pełnieniem terytorialnej służby wojskowej – ochotnik składa wniosek do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień (WKU). Wnioski przyjmowane są od 02.01.2017 r.

Wśród zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej znajdują się m.in.:

 • prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi (w przypadku wybuchu konfliktu). Działania te będą miały na celu zniszczenie lub zatrzymanie sił potencjalnego przeciwnika.
 • ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
 • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji.
 • współpraca z elementami systemu obronnego państwa, w tym szczególnie z wojewodami i organami samorządu terytorialnego.
 • ochrona społeczności lokalnych przed skutkami ataków w cyberprzestrzeni.
 • szerzenie w społeczeństwie idei wychowania patriotycznego.
Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "aaa" dnia 10 marca 2017 o godzinie 8:14:06 napisał:
  Dla dowództwa robota pewna przynajmniej przez okres rządów PIS. Co dalej tego nie wie nikt.
  15
  8
 • R E K L A M A
 • "wyborca" dnia 10 marca 2017 o godzinie 9:37:12 napisał:
  Paweł Kozak udawania jak bardzo oddany jest sprawie. Uważam , że powinien być kandydatem PIS na Prezydenta.
  5
  8
 • "abc" dnia 10 marca 2017 o godzinie 10:31:22 napisał:
  Bardzo dobrze, że jest w Zamościu taka szkoła. Brawo! Życzę powodzenia.
  7
  9
 • "Lolo" dnia 10 marca 2017 o godzinie 13:23:51 napisał:
  Na wojsku się nie znam bo jetem cywilem ale pani blondynka na zdjeciach z oficerami bardzo ładna :)
  7
  4
 • "Horn" dnia 10 marca 2017 o godzinie 13:28:38 napisał:
  Powiem tak: fanem Antoniego nie jestem, ale pomysł z obroną terytorialną uważam za dobry. Podobne rozwiązanie tylko że moim zdaniem lepsze jest w Szwajcarii , gdzie każdy obywatel ma prawo do broni i jest w razie konfliktu powoływany do służby w obronie kraju. Co do szkoły to sporo dobrego o niej słyszę na mieście i coraz więcej czytam na roztoczu też. Dobra praca zostaje dostrzeżona. Nie zmieniam jednak dalej zdania i twierdzę, że minister obrony powinien być inny.
  12
  4
 • "Joker" dnia 10 marca 2017 o godzinie 13:55:46 napisał:
  Jak się patrze na tych młodych wojaków to ja już wole sam się bronić
  8
  12
 • "kojak" dnia 10 marca 2017 o godzinie 14:17:30 napisał:
  Bez przesady "Joker" przynajmniej chcą coś robić a nie przesiadują z telefonikiem i kompem całe dnie!!!!
  12
  6
 • "wilk" dnia 10 marca 2017 o godzinie 14:19:55 napisał:
  LO CSM - najlepsza szkoła mundurowa w Zamościu i regionie! :)
  8
  5
 • "ad111" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:31:49 napisał:
  No nie przesadzajcie z tą "najlepszą" szkołą, bo wyniki maturalne temu przeczą. Co do idei szkoły mundurowej to OK, co do WOT, to też pewnie OK, ale nie w takim wydaniu jak lansuje to obecny MOB, bo to mrzonki.
  4
  8
 • "ad111" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:32:26 napisał:
  Miało być MON nie MOB, sorry...
  0
  7
 • R E K L A M A
 • "prezes" dnia 10 marca 2017 o godzinie 15:36:37 napisał:
  Pan Marek Kwiecień posiada stopień pułkownika /płk/, a nie jak podano w materiale ppłk /podpułkownik/.
  3
  3
 • "Anonim" dnia 10 marca 2017 o godzinie 19:42:40 napisał:
  Podobno kibole mają być przyjmowani poza kolejnością na podstawie liczby zaliczonych ustawek i udokumentowanych okrzyków: "Donald matole ..."
  3
  9
 • "Anonim" dnia 11 marca 2017 o godzinie 9:50:54 napisał:
  no to ty jesteś POza konkurencją grzesiu
  3
  0
 • "janosik 2" dnia 11 marca 2017 o godzinie 13:56:09 napisał:
  joker -stary komuchu tobie nikt nie dogodzi .
  3
  0
 • "Joker" dnia 13 marca 2017 o godzinie 10:04:51 napisał:
  "kojak" no co ja poradzę że wyglądają jak dzieci z piaskownicy co chcą się bawić w wojnę. @"janosik 2" - "stary komuchu tobie nikt nie dogodzi . " Ale twoją starą sobie cenie dobrze robi ;P
  1
  1
 • "kojak" dnia 13 marca 2017 o godzinie 14:59:12 napisał:
  jak się ma 16 lat to się nie wygląda jak stary wiarus - takie to odwieczne prawo natury i podobno można to zrozumieć
  1
  0
 • "Joker" dnia 14 marca 2017 o godzinie 10:15:23 napisał:
  @"kojak"-"jak się ma 16 lat to się nie wygląda jak stary wiarus" u mnie to klasa wyglądała jak z programu 997, większość poszukiwana za pobicie i gwałt.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

kibic 42 minuty temu
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho...
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
lewak
Dlaczego kandydat pis-u ma wygrać?.Zamo...
cyanide3
Pani poseł, jak zresztą wszyscy z osob...
Zamościanin
Zamościanie wybierzmy za rok wartościo...
Czesław
A gdzie tzw. siara, kwas, dym, czad?...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017