Krasnobród | Polityka i SamorządDaniel Czubara29 stycznia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze

NIK krytykuje – burmistrz broni

Krasnobród; fot. UM w Krasnobrodzie

W minionym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała miażdżący raport na temat uzdrowisk w Polsce. Z  raportem NIK nie zgadza się burmistrz Krasnobrodu, Kazimierz Misztal.

Posiadanie statusu uzdrowiska nie gwarantuje, że dany obszar spełniał i nadal spełnia wymogi wyznaczone dla uzdrowiska. Dotyczy to również właściwości leczniczych klimatu lub wykorzystywania surowców naturalnych. Brak odpowiedniej dbałości gmin o stan środowiska naturalnego może prowadzić do utraty statusu uzdrowiska, a w konsekwencji ograniczenia pacjentom dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego. Taki jest główny wniosek z raportu NIK o stanie uzdrowisk w Polsce.

Żadna z kontrolowanych miejscowości nie spełniała wymogów określonych dla uzdrowisk. W 10 miejscowościach (z 11 badanych) przekroczono dopuszczalne normy hałasu, w jednej nie przeprowadzono pełnego zakresu badań klimatu. Oceny jakości powietrza nie odzwierciedlały rzeczywistego poziomu jego zanieczyszczeń. Badania jednej lub dwóch (z pięciu) wymaganych substancji, przeprowadzano na obszarze powiatu, a nie w uzdrowiskach. Zastrzeżenia dotyczące jakości powietrza sformułowano w odniesieniu do pięciu miejscowości. Mimo ustawowego obowiązku gminy nie monitorowały stanu środowiska w uzdrowiskach (z wyjątkiem doraźnych działań gmin Muszyna i Rabka-Zdrój). Ponadto, w dwóch uzdrowiskach nie wykorzystywano w lecznictwie uzdrowiskowym surowców znajdujących się na ich obszarach. (…)

Żadna ze skontrolowanych przez NIK miejscowości nie spełniała wszystkich pięciu wymogów określonych dla uzdrowisk. W aż 10 – z 11 badanych – miejscowościach (Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Krasnobród, Muszyna, Nałęczów, Połczyn-Zdrój, Rabka-Zdrój, Wapienne, Złockie i Żegiestów) przekroczono np. dopuszczalne normy hałasu (przekroczenia w porze dziennej sięgały od 3 proc. do 42 proc, w porze nocnej od 8 do 29 proc, a w uzdrowisku Dąbki w ogóle nie przeprowadzono takich badań). W dwóch uzdrowiskach (Dąbki i Krasnobród), nie wykorzystywano w lecznictwie uzdrowiskowym surowców naturalnych (borowiny), znajdujących się na ich obszarach. Minister Zdrowia potwierdził możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego we wszystkich 11 miejscowościach, mimo że nie spełniły one wszystkich wymogów określonych dla uzdrowisk.” – czytamy w raporcie NIK.

Źródło: Raport NIK

Zdaniem NIK brak dbałości o stan środowiska naturalnego może prowadzić do obniżenia walorów uzdrowiskowych gmin oraz stanowić barierę w ich rozwoju, a w konsekwencji ograniczyć dostęp pacjentów do lecznictwa uzdrowiskowego. NIK zwraca uwagę, że gminy uzdrowiskowe, które nie będą spełniać warunków dotyczących m.in. natężenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza, czy wykorzystywania surowców naturalnych mogą utracić status uzdrowiska.

Część informacji zawartych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli na temat uzdrowisk jest nieprecyzyjna, a inne są nieprawdziwe. Tak władze Krasnobrodu odpowiadają na zarzuty kontrolerów NIK.

Status uzdrowiska otrzymaliśmy w 2002 roku i od początku wykorzystujemy borowinę, która do 2015 roku była sprowadzana z Horyńca, ale od prawie 2 lat mamy własną kopalnię i z niej czerpiemy ten surowiec – powiedział Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal.

Jego zdaniem wątpliwe są również zarzuty, dotyczące braku monitoringu jakości powietrza, oparte na danych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

– Minister środowiska jasno określa jak powinny wyglądać takie badania i kto je może prowadzić, ale gmin uzdrowiskowych na tej liście ma. Oczywiście możemy je organizować na własną rękę, ale nikt nie będzie brać na poważnie takich wyników pod uwagę, bo nie jesteśmy instytucją, która ma do tego uprawnienia. Poza tym NIK bierze pod uwagę dane WIOŚ, które nijak się mają do rzeczywistego stanu jakości powietrza, bo najbliższa od nas stacja badawcza znajduje się w odległości około 30 kilometrów w Zamościu i jeśli w zasięgu tej stacji pojawiają się przekroczenia to uznaje się, że występują one na całym obszarze – dodaje wypowiedzi dla IAS burmistrz Krasnobrodu.

Ponadto burmistrz Misztal podkreśla, że od roku gmina prowadzi badania jakości powietrza, ponieważ za rok będzie się starać o potwierdzenie statusu uzdrowiska na kolejne lata, ale jego zdaniem bez ingerencji państwa, na przykład z nagłaśnianym ostatnio problemem smogu, samorządy same sobie nie poradzą.

Jesteśmy jedną z 5 gmin, które zostały zakwalifikowane do programu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym. Zapisaliśmy w nim m.in. wsparcie mieszkańców przy wymianie kotłów na ekologiczne i inne pomysły na poprawę jakości powietrza, ale żadnego samorządu samodzielnie nie stać na efektywne działania bez pomocy centralnej, choćby w formie dotacji na lepszej jakości paliwa, czy filtry, ograniczające emisję zanieczyszczeń -tłumaczy burmistrz podkreślając, że władze planują działania podkreślające uzdrowiskowy charakter gminy.

Punktem wyjściowym dla nadania Krasnobrodowi statutu uzdrowiska były znane walory klimatyczne, letniskowe, krajobrazowe tej miejscowości, tradycje uzdrowiskowe oraz zainteresowanie społeczeństwa urządzeniem uzdrowiska. Badania lokalnego klimatu przeprowadził Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Badania te wykazały, że warunki bioklimatyczne Krasnobrodu posiadają walory lecznicze i pozwalają na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Rukki" dnia 29 stycznia 2017 o godzinie 8:43:10 napisał:
  Panie Burmistrzu Weź się Pan w końcu do roboty Powietrze samo się nie oczyści
  R E K L A M A
 • "awa" dnia 29 stycznia 2017 o godzinie 12:42:32 napisał:
  Panie "Rukki" zacznij Pan chodzić nogami lub kręcić rowerkiem i zachęcaj Pan do tej praktyki wszystkich zmotoryzowanych i będzie czyste powietrze i pieców nie będzie potrzeby zmieniać i narażać ludzi na kolosalne koszty opału ekologicznego.
 • "Oo" dnia 29 stycznia 2017 o godzinie 12:46:06 napisał:
  Kiepski burmistrz,niech Pan nie biadoli,Krasnobród nie jest trudno objąć monitoringiem jakości powietrza połączonym z..monitoringiem zawartości pieców z uwagi na mała liczbę mieszkańców.Za bycie uzdrowiskiem trzeba płacić czasem również poprzez pomoc(dofinansowanie do zakupu ekologicznych pieców).Bycie uzdrowiskiem zobowiązuje i pociąga za sobą określone obowiązki na straży,których powinni stać burmistrzowie itd.
 • "Mk" dnia 29 stycznia 2017 o godzinie 16:55:07 napisał:
  dofinansowanie do pieców ekologicznych to jedno(cena pieców zawyżana z uwagi na dofinansowanie) a bardzo wysoki koszt opału ekologicznego to drugi i istotny problem dla wszystkich, którzy będą zmuszani go kupować(niestety brak dofinansowania). Niech się przestaną powypowiadać ci, którzy żyją wygodnie jak w krainie mlekiem i miodem płynącej bo oprócz nich są też tacy, którzy koniec z końcem nie mogą związać i chcą palić drewnem(najbardziej ekologicznym paliwem). Niestety ale "awa' ma rację, ograniczajmy jazdę samochodami bo są największymi trucicielami powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
teren prywatny - prawo właściciela. A ...
Argument
Jest gorzej bo u nas takich tumanów wyk...
observer
Tak UE - to ta wyimaginowana wspólnota ...
Stonka
Pod innymi sklepami nie postawili parkom...
Jurek 24 minuty temu
I bardzo dobrze!!! Teren prywatny to war...
z_boku 49 minut temu
Najlepiej pogonić portugalskie i niemie...
ja 53 minuty temu
W czym problem? Jadę do pracy w piątek...
Faworytka
W takim razie miasto powinno firmie Je...
dd
Skoro kupili ten teren i wybudowali tam ...
Popieram ,trochę szacunku by się przyd...
Peter
Wyjaśnione że trudno jaśniej, działa...
Zamościanin
Niesamowite! Naprawdę nie było nikogo ...
name
Jakaś tromba pisała te słowa: Tagi ha...
Ansztajn z Zamo...
Tragedią tego świata jest system eduka...
Hrabia Walgodes...
Panie Radny co Pan mówisz: Rafał Zwola...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018