R E K L A M A

Z I P

FelietonyWojciech Kowalczyk6 grudnia 2014 FACEBOOK | 5159 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Nie wierzę w św. Mikołaja

Mikołaj 2014
R E K L A M A    B O A R D

Felieton Wojciecha Kowalczyka.

 

Wiara w dobrotliwego starca z wielką siwą brodą, rozdającego upragnione prezenty minęła kiedy miałem pięć, może sześć lat. Powodem tej nagłej utraty wiary był zbyt duży podarek, który moja mama usiłowała wtłoczyć mi pod poduszkę. Nastąpiło nagłe przebudzenie, a zamiast faceta w czerwonej czapce zobaczyłem mamę, też czerwoną, tyle, że ze zmieszania. Od tamtego czasu, co roku dostawałem już upominki bez mikołajowej otoczki. Teraz trochę mi żal, że zostałem tak wcześnie pozbawiony dziecięcego świata czarów i baśni.

 

Z biegiem lat życie systematycznie pozbawiało mnie wielu rzeczy, w które dotychczas bezgranicznie wierzyłem, a ja za każdym razem robiłem wielkie oczy, że jak to, to nie jest tak, jak myślałem? I tak, tkwiąc w nieustannym zdumieniu, że świat nie jest taki, jakim go sobie wyobrażamy, dociągnąłem do chwili, kiedy wiek człowieka określany jest elegancko jako bardzo dojrzały.

 

Wiara, jeśli nie w cuda, to przynajmniej w dobroć i bezinteresowność drugiego człowieka, systematycznie we mnie słabła, aż doszła do punktu, który można określić, jako krytyczny. Nie powiem, żeby dzisiejszy sceptycyzm pomagał mi żyć – wręcz przeciwnie. Kiedy więc słyszę zapewnienia, obietnice, przyrzeczenia i inne górnolotne formuły, otwiera się w mojej głowie klapka z napisem „nie wierzę”.

 

Pamiętam ( jeszcze) jak zaufałem słowom krzepkiego górnika, który został I sekretarzem KC PZPR, że Polska będzie rosła w siłę, a ludzie żyć będą dostatniej. Polska nie urosła, a wkurzeni rodacy wyszli na ulice. Potem przyszedł stan wojenny, a facet ukrywający się za ciemnymi okularami przekonywał mnie, że ojczyzna stanęła na skraju przepaści. Po nim pojawił się wąsaty jegomość z długopisem podobnym do maczugi i obiecywał puścić aferzystów i komunistów w skarpetkach, a mnie dawał 100 milionów. I ja, głupi, mu uwierzyłem, choć w niczym nie przypominał świętego Mikołaja.

 

Po nim przewinął się cały orszak obiecywaczy – raz z lewa, raz z prawa, a skutek ich obiecanek za każdym razem był taki sam.

 

W zasadzie dotrzymywali słowa tylko w jednej kwestii, a mianowicie w zmianach personalnych. W sumie to nic dziwnego, bo łatwiej jest przeprowadzić roszady osobowe, to znaczy wywalić na pysk dotychczasową ekipę, a przyjąć do swego orszaku tych, którym: a) zawdzięcza się stanowisko, b) krewnych, pociotków, rodzinę bliższą i dalszą, c) przyjaciół – o ile się takich posiada, d) towarzyszy partyjnych, których może by się i nie chciało, ale Matka Partia każe przyjąć, więc nie ma wyjścia, e) potencjalnych rywali, inteligentniejszych i jeszcze bardziej bezwzględnych w dążeniu do upragnionego stołka, w celu udupienia ich na niższych stanowiskach.

 

Powyższe odnosi się do władzy panoszącej się na wszystkich szczeblach, począwszy od rządu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a na urzędzie wójta gminy skończywszy.

W Zamościu era Marcina Zamoyskiego, jako prezydenta miasta, skończyła się bezpowrotnie. Opinii o jego rządach w mieście będzie pewnie tyle, ilu jest mieszkańców. Dopiero z perspektywy czasu, kiedy opadną emocje, będzie można na chłodno ocenić, jakim był gospodarzem miasta. Przed nami nowa kadencja nowego prezydenta. Rzecz jasna najwięcej emocji w początkowej fazie prezydentury Andrzeja Wnuka budzić będą zmiany personalne, a te wydają się być, zgodnie z jego zapowiedzią, nieuniknione.

 

Program wyborczy prezydenta Wnuka miałem okazję już omówić i mogę stwierdzić tylko jedno – jest miałki, nijaki i nieprzystający do ambicji miasta. Za to łatwy do zrealizowania. Przynajmniej w niektórych punktach, choćby takich, jak ustawianie ławek i koszy na śmieci, czy też właśnie dokonanie czystek w ratuszu.

 

Z ławek pewnie skorzystają emeryci, renciści, znietrzeźwiali obywatele miasta i gmin przyległych, oraz bezdomni, którzy będą mieli okazję się gdzie się przekimać.

Co do zmian na stanowiskach urzędniczych, to tak naprawdę dotknie to tylko tych, którzy jeszcze trzymają się stołków i tych, którzy na nie za chwilę się wgramolą. Oraz ich rodzin. Dla przeciętnego mieszkańca Zamościa te widowiskowe egzorcyzmy nie będą miały najmniejszego znaczenia.

 

Nie jestem wróżką, ale coś mi się wydaje, że na ratuszowych wyższych stołkach znów ujrzymy starych, zaprawionych w urzędniczych bojach, towarzyszy. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że nagle z politycznego niebytu powróci dawny prezydent miasta w towarzystwie swego ucznia, który pozycją w politycznym bagienku przerósł nauczyciela. Do pełnego obrazka należałoby dodać jeszcze paru aktywistów z PiS, bo przecież logo tej partii nie pojawiło się przy portrecie Wnuka za friko.

 

Wszystko to może się okazać marginesem, nic nie wartym folklorem politycznym, jeśli nowi włodarze miasta z należytą powagą i odpowiedzialnością wezmą się solidnie do roboty i zechcą łaskawie zrobić coś pożytecznego dla miasta i jego mieszkańców. O wiele gorzej będzie, jeśli głównym mottem nowej ekipy będzie udowadnianie na każdym kroku, że poprzednicy nie zrobili nic, a jeśli już coś uczynili, to nie tak, jak było trzeba.

 

Potęgę państw, miast, czy małych miejscowości buduje się, bowiem na fundamentach, które położyli poprzednicy, a nie na zgliszczach. Co daję pod rozwagę nowej władzy.

Autor: Wojciech Kowalczyk
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "NIKt" dnia 6 grudnia 2014 o godzinie 9:07:55 napisał:
    Wojtku, w sobotni poranek oczekuję czegoś co poderwie mnie do działania. Odezwy, szyderstwa, inteligentnego żartu. A tu taki "wieczorny", refleksyjny wręcz smutny tekst. Ale jak to ktoś napisał zdaje w komentarzach na ezamosc - referendum. Urządźmy sobie rozrywkę, należy nam się w majestacie prawa. Za 10 miesięcy. Wystarczy - poczekać - znaleźć 15 osób które podpiszą się pod wnioskiem o odwołanie prezydenta - zebrać podpisów, kserokopie już są ;-) teraz wiadomo co co były robione - pójść do głosowania referendalnego - wybrać nowego-starego prezydenta Jakie z tego korzyści: - faktycznie ktoś posprząta ratusz (należy się niektórych harcowników i nierobów zamieść) - tradycji krótkiego rządzenia PiS stanie sie zadość - a tradycja ważna rzecz - Zamoyski zrealizuje swoje plany, ale że dostał obuchem postara się jeszcze bardziej, nawet jakby miał nie wymieniać wsadzonej ekipi.
    R E K L A M A

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny