R E K L A M A

Z I P

FelietonyWojciech Kowalczyk6 grudnia 2014

Nie wierzę w św. Mikołaja

Mikołaj 2014

R E K L A M A    B O A R D

Felieton Wojciecha Kowalczyka.

 

Wiara w dobrotliwego starca z wielką siwą brodą, rozdającego upragnione prezenty minęła kiedy miałem pięć, może sześć lat. Powodem tej nagłej utraty wiary był zbyt duży podarek, który moja mama usiłowała wtłoczyć mi pod poduszkę. Nastąpiło nagłe przebudzenie, a zamiast faceta w czerwonej czapce zobaczyłem mamę, też czerwoną, tyle, że ze zmieszania. Od tamtego czasu, co roku dostawałem już upominki bez mikołajowej otoczki. Teraz trochę mi żal, że zostałem tak wcześnie pozbawiony dziecięcego świata czarów i baśni.

 

Z biegiem lat życie systematycznie pozbawiało mnie wielu rzeczy, w które dotychczas bezgranicznie wierzyłem, a ja za każdym razem robiłem wielkie oczy, że jak to, to nie jest tak, jak myślałem? I tak, tkwiąc w nieustannym zdumieniu, że świat nie jest taki, jakim go sobie wyobrażamy, dociągnąłem do chwili, kiedy wiek człowieka określany jest elegancko jako bardzo dojrzały.

 

Wiara, jeśli nie w cuda, to przynajmniej w dobroć i bezinteresowność drugiego człowieka, systematycznie we mnie słabła, aż doszła do punktu, który można określić, jako krytyczny. Nie powiem, żeby dzisiejszy sceptycyzm pomagał mi żyć – wręcz przeciwnie. Kiedy więc słyszę zapewnienia, obietnice, przyrzeczenia i inne górnolotne formuły, otwiera się w mojej głowie klapka z napisem „nie wierzę”.

 

Pamiętam ( jeszcze) jak zaufałem słowom krzepkiego górnika, który został I sekretarzem KC PZPR, że Polska będzie rosła w siłę, a ludzie żyć będą dostatniej. Polska nie urosła, a wkurzeni rodacy wyszli na ulice. Potem przyszedł stan wojenny, a facet ukrywający się za ciemnymi okularami przekonywał mnie, że ojczyzna stanęła na skraju przepaści. Po nim pojawił się wąsaty jegomość z długopisem podobnym do maczugi i obiecywał puścić aferzystów i komunistów w skarpetkach, a mnie dawał 100 milionów. I ja, głupi, mu uwierzyłem, choć w niczym nie przypominał świętego Mikołaja.

 

Po nim przewinął się cały orszak obiecywaczy – raz z lewa, raz z prawa, a skutek ich obiecanek za każdym razem był taki sam.

 

W zasadzie dotrzymywali słowa tylko w jednej kwestii, a mianowicie w zmianach personalnych. W sumie to nic dziwnego, bo łatwiej jest przeprowadzić roszady osobowe, to znaczy wywalić na pysk dotychczasową ekipę, a przyjąć do swego orszaku tych, którym: a) zawdzięcza się stanowisko, b) krewnych, pociotków, rodzinę bliższą i dalszą, c) przyjaciół – o ile się takich posiada, d) towarzyszy partyjnych, których może by się i nie chciało, ale Matka Partia każe przyjąć, więc nie ma wyjścia, e) potencjalnych rywali, inteligentniejszych i jeszcze bardziej bezwzględnych w dążeniu do upragnionego stołka, w celu udupienia ich na niższych stanowiskach.

 

Powyższe odnosi się do władzy panoszącej się na wszystkich szczeblach, począwszy od rządu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a na urzędzie wójta gminy skończywszy.

W Zamościu era Marcina Zamoyskiego, jako prezydenta miasta, skończyła się bezpowrotnie. Opinii o jego rządach w mieście będzie pewnie tyle, ilu jest mieszkańców. Dopiero z perspektywy czasu, kiedy opadną emocje, będzie można na chłodno ocenić, jakim był gospodarzem miasta. Przed nami nowa kadencja nowego prezydenta. Rzecz jasna najwięcej emocji w początkowej fazie prezydentury Andrzeja Wnuka budzić będą zmiany personalne, a te wydają się być, zgodnie z jego zapowiedzią, nieuniknione.

 

Program wyborczy prezydenta Wnuka miałem okazję już omówić i mogę stwierdzić tylko jedno – jest miałki, nijaki i nieprzystający do ambicji miasta. Za to łatwy do zrealizowania. Przynajmniej w niektórych punktach, choćby takich, jak ustawianie ławek i koszy na śmieci, czy też właśnie dokonanie czystek w ratuszu.

 

Z ławek pewnie skorzystają emeryci, renciści, znietrzeźwiali obywatele miasta i gmin przyległych, oraz bezdomni, którzy będą mieli okazję się gdzie się przekimać.

Co do zmian na stanowiskach urzędniczych, to tak naprawdę dotknie to tylko tych, którzy jeszcze trzymają się stołków i tych, którzy na nie za chwilę się wgramolą. Oraz ich rodzin. Dla przeciętnego mieszkańca Zamościa te widowiskowe egzorcyzmy nie będą miały najmniejszego znaczenia.

 

Nie jestem wróżką, ale coś mi się wydaje, że na ratuszowych wyższych stołkach znów ujrzymy starych, zaprawionych w urzędniczych bojach, towarzyszy. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że nagle z politycznego niebytu powróci dawny prezydent miasta w towarzystwie swego ucznia, który pozycją w politycznym bagienku przerósł nauczyciela. Do pełnego obrazka należałoby dodać jeszcze paru aktywistów z PiS, bo przecież logo tej partii nie pojawiło się przy portrecie Wnuka za friko.

 

Wszystko to może się okazać marginesem, nic nie wartym folklorem politycznym, jeśli nowi włodarze miasta z należytą powagą i odpowiedzialnością wezmą się solidnie do roboty i zechcą łaskawie zrobić coś pożytecznego dla miasta i jego mieszkańców. O wiele gorzej będzie, jeśli głównym mottem nowej ekipy będzie udowadnianie na każdym kroku, że poprzednicy nie zrobili nic, a jeśli już coś uczynili, to nie tak, jak było trzeba.

 

Potęgę państw, miast, czy małych miejscowości buduje się, bowiem na fundamentach, które położyli poprzednicy, a nie na zgliszczach. Co daję pod rozwagę nowej władzy.

Autor: Wojciech Kowalczyk
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "NIKt" dnia 6 grudnia 2014 o godzinie 9:07:55 napisał:
    Wojtku, w sobotni poranek oczekuję czegoś co poderwie mnie do działania. Odezwy, szyderstwa, inteligentnego żartu. A tu taki "wieczorny", refleksyjny wręcz smutny tekst. Ale jak to ktoś napisał zdaje w komentarzach na ezamosc - referendum. Urządźmy sobie rozrywkę, należy nam się w majestacie prawa. Za 10 miesięcy. Wystarczy - poczekać - znaleźć 15 osób które podpiszą się pod wnioskiem o odwołanie prezydenta - zebrać podpisów, kserokopie już są ;-) teraz wiadomo co co były robione - pójść do głosowania referendalnego - wybrać nowego-starego prezydenta Jakie z tego korzyści: - faktycznie ktoś posprząta ratusz (należy się niektórych harcowników i nierobów zamieść) - tradycji krótkiego rządzenia PiS stanie sie zadość - a tradycja ważna rzecz - Zamoyski zrealizuje swoje plany, ale że dostał obuchem postara się jeszcze bardziej, nawet jakby miał nie wymieniać wsadzonej ekipi.
    0
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Twój anioł st...
do ''ad111'' - powiedz ilu używasz nick...
ad111
Jestem pod "wrażeniem" merytoryczności...
ConceptOfPower
Rozumiem, że jak się nie ma merytorycz...
ad111
Nie zaprzeczam, że komuna była stracon...
do Tomaszowa, może jeszcze Mazowieckieg...
..jan
Klub Agros zaprasza mieszkańców Zamoś...
ConceptOfPower
Lekkoatletyka jest sportem letnim, nie z...
.
ad111@ jeszcze w 1980 roku Hiszpania mia...
..jan
Jak I ligowy klub lekkoatletyczny wysta...
ad111
No tak, a Polskę po wojnie to ufoludki ...
.
Powinniśmy skupić się na bilansie nie...
Czesław
Co to za durnoty i banialuki. Tekst spon...
.
100 lat niepodległości? Polska była n...
ConceptOfPower
A ja ciągle nie rozumiem tego, dlaczego...
mieszkaniec
Czytają komentarze m.in. antyklerykała...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny