R E K L A M A

Z I P

Felietony | Rolnictwo i Środowisko | Zdrowie i UrodaRedakcja3 października 2018 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Nie dla spalarni śmieci w Zamościu

R E K L A M A    B O A R D

Problem śmieci to kłopot powszechny. Jest ich coraz więcej, ale tak nie musi być. Są przykłady gdzie poradzono sobie z ich nadmiarem bez potrzeby spalania.

 

Ostatnio głośno zrobiło się o śmieciach za sprawą planów budowy spalarni przy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu. Opinia publiczna zareagowała zdecydowanie i dość głośno przeciw tej inicjatywie. Inwestorem ma być koncern Veolia dostawca ciepła dla największych osiedli Zamościa. To oczywiście prywatna firma i wpływ na jej pomysły inwestycyjne mieszkańcy mają niewielki. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy władze miejskie wypowiadając się, nie negują tego pomysłu, a prezes spółki PGK  wręcz zachwalał pomysł budowy spalarni.

Dotychczas zamojskie śmieci nienadające się do recyklingu i kompostowania trafiały na rynek spalarni, między innymi do Cementowni Chełm czy Rejowiec. Restrykcyjne przepisy dotyczące składowania nie pozwalają „leżeć” rosnącym górom śmieci na składowiskach. Rynek obrotu śmieciami to olbrzymie pieniądze i olbrzymie wpływy. Te firmy są zainteresowane tym by śmieci było jak najwięcej. A wcale tak być nie musi.

Specjaliści monitorujący rynek śmieci mówią wręcz, że spalarnie powodują wzrost liczby śmieci. Głównie dlatego, że powodują mniejszą segregację i ograniczają selektywną zbiórkę. Są na to twarde liczbowe dowody. Władze muszą sprzeciwiać się budowy spalarni!

Są za to przykłady, że dobra zbiórka odpadów, mądrze zorganizowana przez samorząd może zmniejszyć ilość śmieci przeznaczonych do składowania i spalania nawet o70%. To w zupełności wystarcza by Zamość był czystym miastem bez spalarni. Miasto turystyczne w systemie „zero odpadów” (ang. „zero waste”), to wielki atut.

Problem w tym, że obecne władze miasta nie mają zupełnie konceptu, jak to zrobić. A nawet marnują dostępne im narzędzia i środki na autopromocję i zamiatanie problemu pod dywan. Wolą pośrednio wspierać budowę spalarni swoimi zaniechaniami, niż rozwiązać problem.

Mam przed sobą kilka gazetek propagandowych ratusza, w których władza chwali, chwali, chwali… siebie. Zamiast uczyć mieszkańców jak skutecznie segregować śmieci. Woli się chwalić światełkami, które przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, niż wspierać energooszczędność.

Vrhnika mała (18.000 mieszkańców) gmina w Słowenii dzięki edukacji oraz systemom odbioru odpadów dostosowanych do oczekiwań mieszkańców osiągnęła poziom 76,17% selektywnej zbiórki odpadów ima na celu osiągnięcie poziomu 82% w najbliższych latach.

W Zamościu zmarnowaliśmy ostatnie lata w tym zakresie. Nasz poziom recyklingu osiągnięty przez PGK (w roku 2017) wyniósł 42,95%, a plan do 2020 roku to zaledwie 50%.

Pozornie gorzej jest w Gminie Zamość. Poziom recyklingu dla niej to 38,83%. Ale procenty nie mówią wszystkiego. Zamojski mieszkaniec wytworzył ponad 200kg śmieci, a mieszkaniec gminy połowę tego. To oczywiście wynika z różnych przyczyn, ale pokazuje ile mamy jeszcze do zrobienia.

Poza edukacją ważne są systemy zbiórki śmieci. Odnoszę wrażenie, że władze miasta i władze spółki nie mają kompletnie głowy do tego by sytuację polepszyć, choć są gotowe i sprawdzone rozwiązania.
Jest inne rozwiązanie zamiast spalarni.

Głównym problemem jest to, że nie chce nam się dzielić śmieci i często mamy ograniczone możliwości. Idea czystych miast polega na tym, że trzeba mieszkańcom to ułatwiać. Tak zrobiono w Płocku. Inżynier Andrzej Bartoszkiewicz po wnikliwej obserwacji niemieckich systemów doszedł do wniosku, że wdrożenie ich nie jest możliwe w Polsce, jednocześnie znalazł lepsze rozwiązanie na nasz brak dyscypliny społecznej. Stworzył mini „segregatornię”. Lekki budynek przystosowany do segregacji śmieci na 25 frakcji, co jest ewenementem na skalę światową. Mało tego, nie obciąża to mieszkańców ani wkwestii segregacji, ani wzakresie kosztów odbioru śmieci. Efektem działania jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska, adalej do spalarni nawet o 70%.

Taki punkt może zarabiać na siebie i daje miejsca pracy. Jest wstanie obsłużyć około 800 mieszkańców. Zastępuje on zwykłe i śmierdzące zazwyczaj altany śmietnikowe. Z  doświadczenia Płocka, gdzie wdrożono ten system, wynika, że poza korzyściami, o których napisałem, zmniejszyła się znacząco liczba gryzoni. Dzięki temu, że gnijące frakcje są przechowywane w mini chłodniach.
PGK zamiast szastać pieniędzmi, powinno realizować taki czy podobny projekt i wdrażać go w kolejnych osiedlach. Wystarczy chcieć!

Sławomir Ćwik

Od redakcji:
W ostatnich dniach zawiązał się społeczny komitet  “Nie dla spalarni śmieci w Zamościu” jego założyciele będą działać na rzecz zatrzymania budowy spalarni. Założycie komitetu to między innymi lekarze, społecznicy, dziennikarze i politycy.  Więcej o działaniach komitetu można będzie się już wkrótce dowiedzieć na stronie niedlaspalarni.zam.pl oraz na profilu facebookowym @ZamośćBezSpalarni  warto go polubić i przekazać informację znajomym.

Przejść na profil komitetu można klikając na obrazek poniżej.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny