R E K L A M A

Z I P

EdukacjaMichał Karchut10 listopada 2014 FACEBOOK | 4192 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 15 komentarzy ()

„Nie budujmy Akademii od komina”

Debata akademicka na PWSZ, foto: Michał Karchut

R E K L A M A    B O A R D

O aspiracjach akademickich Zamościa mówili w ubiegłym tygodniu kandydaci na prezydenta miasta. Głos w tej sprawie zabrał również rektor PWSZ.

 

W debacie zorganizowanej przez studentów politologii pojawili się dwaj kandydaci. Ze względu na pełnione obowiązki, w auli PWSZ nie mogli pojawić się dwaj kandydaci: Jerzy Nizioł i Marcin Zamoyski.

 

Na debatę składało się kilka wątków. Mówiono o założeniach programowych, miejscu absolwentów szkół wyższych w rozwoju miasta i o wizji akademickiego Zamościa.

 

– Moim pomysłem na Zamość jest powołanie klastra uczelni – mówił Andrzej Wnuk, niezależny kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. – Powinniśmy pozyskać środki europejskie i wykorzystać środki miejskie, aby stworzyć atrakcyjną ofertę i bazę, i ściągnąć jak najwięcej studentów do Zamościa. Bo studenci to sól i kapitał tej ziemi – wyjaśnił Andrzej Wnuk.

 

Paweł Biłant, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwina- Mikkego, widziałby tu uniwersytet. – Moim zdaniem powinno wyglądać to tak, że powinniśmy namówić Uniwersytet Jagielloński, z racji rozbudowanej i świetnej kadry naukowej, żeby otworzyli u nas filię, która kształciłaby studentów drugiego i trzeciego stopnia. To dałoby asumpt do stworzenia Uniwersytetu Zamojskiego – wyjaśnił Paweł Biłant.

 

Zdaniem prof. Waldemara Martyna, rektora PWSZ Zamość i gospodarza debaty, „zaczynamy budowę domu od komina”.
– Komin to jest Akademia Zamojska, a komin powinien być budowany na końcu –  mówił rektor. – Jeżeli mamy mieszkania, to mamy zainteresowanych profesorów, a wtedy jesteśmy w sposób właściwy przygotowani, jak to ma wyglądać. Jeśli ktoś chce stworzyć Akademię, proszę bardzo, jestem pierwszy do podjęcia takich działań. Mogę powiedzieć, że przeszedłem szkołę, potrafię być organizatorem. Tylko jak ja mam być organizatorem, to uprzejmie proszę dać mi 60 mieszkań dla profesorów. I ja wtedy powiem, ależ oczywiście, otwieramy, robimy trzy kierunku, które dają stopnie doktorskie i mamy Akademię Zamojską – oznajmił prof. Martyn.

 

– Debata z minuty na minutę coraz ciekawsza, zwłaszcza końcówka, kiedy rektor, studenci i wykładowcy włączyli się do dyskusji – komentowała Alina, studentka politologii.

 

– Było świetnie, szkoda, że nie wszyscy kandydaci mogli przybyć – mówiła Katarzyna, studentka nauk politycznych.

 

W opinii dra Kazimierza Chrzanowskiego, prorektora PWSZ,  “różnica w poglądach kandydatów, którzy się zjawili na debacie, w poglądach na miasto, na jego funkcjonowanie, jest na tyle znacząca, że ta lekcja samorządowa dla studentów jest dobra”.

 

– Myślę, że było trochę politycznego show, ale też sporo merytoryki, trzeba przyznać, że kandydaci byli kulturalni i przygotowani do debaty – podsumował prof. Henryk Chałupczak, moderator spotkania i szef instytutu nauk społecznych PWSZ.

 

Oprócz przedwyborczej akademickiej debaty prezydenckiej, studenci wzięli udział we własnych wyborach samorządu studenckiego oraz zorganizowali seminarium naukowe pn. „Masz głos, masz wybór” w ramach ogólnopolskiej akcji propagującej aktywność społeczną w wyborach.

Autor: Michał Karchut
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Ilona" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 17:19:36 napisał:
  Jak zwykle tow. Chrzanowski nie mógł powstrzymać się od zabrania głosu..
  0
  0
  R E K L A M A
 • "LOLA" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 17:57:02 napisał:
  Już paru profesorów właśnie zamyka jeden uniwersytet. Zamość jest za małym miastem na uczelnie wyższe. Można robić tu jakieś kursy i podyplomówki ale nie kształcenie na poziomie wyższym. Na miasto akademickie jest za późno o jakieś 10 lat.
  0
  0
 • "ilonka" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 18:22:21 napisał:
  radziecka nauka wie wszystko
  0
  0
 • "thomas" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 19:12:28 napisał:
  Biłant i Wnuk jak dwaj bracia i na zdjęciu i w demagogii wyborczej.
  0
  0
 • "sinus" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 19:27:51 napisał:
  Na terenie dawnego województwa zamojskiego mieszka ok.500 tysięcy mieszkańców, to nie jest za mały teren na nowe uczelnie, problemem jest zła oferta edukacyjna obecnych i niski poziom nauczania.
  0
  0
 • "do sinusa" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 20:44:01 napisał:
  skoro ta jest zła, to jaka oferta sinusik jest dobra???
  0
  0
 • "!" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 22:16:04 napisał:
  Za mało studiów o kierunkach bardziej praktycznych za dużo humanistycznych w Zamościu jest. Po co politologia na kierunku dziennym jest jakby wystarczyła tylko zaoczna. Nasz region bardziej potrzebuje praktyków a nie teoretyków po studiach humanistycznych. Co z tego że u nas tyle tych kierunków humanistycznych jak one nic nie wnoszą dodatniego dla naszego regionu. Żeby chociaż jakieś projekty dla dobra regionu robili tutaj nawet przedent Zamojski który tak popierał PWSZ olał go i nie przychodzi na debatę no to o czy to wszystko świadczy.
  0
  0
 • "sinus" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 22:40:19 napisał:
  informatyka, która nie kształci programistów, pedagogika, która kształci słabo mówiących po polsku nauczycieli, matematyka, którą trzeba ugruntowywać na lepszych uczelniach, gdzie rusycystyka, gdzie romanistyka, gdzie filologia języka polskiego? brak inżynierii budowlanej, co będzie robić tak duża grupa młodzieży po politologii? etc...
  0
  0
 • "do sinusa i "i"" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 22:51:38 napisał:
  znać, że bardzo chcesz, ale wiedza malutka. nasz region potrzebuje kononowiczów i chłopów feudalnych.
  0
  0
 • "Ciekawy" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 0:55:18 napisał:
  to, że Biłant nie pomoże państwowej uczelni to rzecz pewna. A Wnuk? Cóż, czas pokaże
  0
  0
  R E K L A M A
 • "LOLA" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 7:29:36 napisał:
  Dużo zależy też od poziomu uczelni. Jak będzie uczelnia na wysokim poziomie to i w takim Zamościu się utrzyma. Jak poziom będzie mierny to nie ma szans na to żeby studenci się nabierali na fajnie nazwany kierunek. Ale najważniejsza jest kadra. Nie każdego zatrudnionego na wyższej uczelni da się nazwać naukowcem.
  0
  0
 • "." dnia 11 listopada 2014 o godzinie 16:57:45 napisał:
  Była Sobie Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) w Zamościu- co pan Panie prezydencie zrobił, aby ich zatrzymać?????? Teraz trzeba jeździć do Warszawy.
  0
  0
 • "zmc" dnia 12 listopada 2014 o godzinie 17:56:36 napisał:
  WAT czy TSWL bo to jakby dwie różne rzeczy ;)
  0
  0
 • "Zamość" dnia 13 listopada 2014 o godzinie 21:04:20 napisał:
  Oj chyba komuś tu się marzą mieszkanka za free. Przy okazji: komina się nie buduje na końcu, ale tego pewnie na politologii nikt nie uczy, bo i po co.
  0
  0
 • "aardvark" dnia 13 listopada 2014 o godzinie 23:54:49 napisał:
  Nasi radzieccy uczeni, okryli, ze jesli chce sie cos zbudowac, potrzebne sa na to srodki. A mysleli, ze wystarczy beczka spirtu, pare kawalkow sloniny i przywiezie sie profesorow z Ukrainy. No i tak bylo. Ale jest postep, niestety zatrzymali sie na poziomie handlu barterowego, i chca mieszkaniami kusic kadre naukowa. A o pieniedzach nie slyszeli, ha? Tylko, ze za bardzo z naukowcami radzieckimi nikt nie chce handlu ubijac. Zalosne jest to bajanie o Akademii. Z czy, z kim i do czego.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Thomas
Kapitalizm tak, nie dla NEP, NIE socjal...
Thomas
A co będzie jak pojawią się dziki - o...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o dzikich...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
Kerim
Roztocze to mój ulubionych blog o lubel...
Thomas
Wzrost populacji jest miuchronny....
J.
Oj, będzie się działa na tej łące. ...
antyklerykał
No szacun za cytat z niewygodnego dla kl...
antyklerykał
Pogadali, a i tak dzisiątki milionów d...
antyklerykał
Na "kopułę" to autko, a każdy zobaczy...
z_boku
Przedszkolaki to może nie, ale uczniowi...
.
Czy wy wiecie ile miasto zaoszczędzi na...
Kudłaty
Położy się Endryu na łące, zamknie ...
marci
a za winklem już czeka laweta...
observer
jedyny komentarz - to brak komentarza...
TORRES20400
@"z_boku"; Dobre. Ale też przerażając...
Kibol
A wychowanków grało tylko dwuch reszta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny