|
| O artykule |
Autor:
Kronika Tygodnia - Robert Horbaczewski
Data:
19.08.2008, 1:01
Zmiany:
19.08.2008, 1:01
Czytane:
381x
Komentarzy:
5 [sprawdź] |
|
|
|
Lublin odchudza „Wschód” |
|
|
Prawdopodobnie około 35 pracowników PKS w Tomaszowie Lubelskim straci
pracę. Zwolnienia grupowe nie ominą też oddziału PKS w Hrubieszowie. Redukcje
obejmą głównie osoby zatrudnione w administracji
To założenia restrukturyzacji PKS Wschód, w skład którego wchodzą PKS w Hrubieszowie i Tomaszowie. W 5 oddziałach spółka zatrudnia 779 osób. Zwolnienia mają objąć co najmniej 10 proc. załogi, głównie pracowników administracji, bo tu zdaniem zarządu PKS „Wschód”, jest największy przerost zatrudnienia.
- Wiele osób
osiągnęło już wiek emerytalny. Na pewno pracy nie straci jedyny żywiciel rodziny
lub znajdujący się w trudniej sytuacji materialnej – zapewnia Teresa
Królikowska, prezes zarządu PKS „Wschód” SA w Lublinie.
Jej zdaniem, zwolnienia w firmie są konieczne, aby spółka mogła podjąć konkurencję z innymi przewoźnikami.
- Przez kilkanaście ostatnich lat nikt nic w tym kierunku nie zrobił. Efekty tych zaniedbań są widoczne – mówi prezes Królikowska.
- Z
dokumentu, który otrzymaliśmy wynika, że w całej grupie do zwolnienia jest 85
osób – mówi jeden ze związkowców. Listę zwalnianych mają przygotować dyrektorzy
oddziałów po konsultacjach społecznych ze związkami zawodowymi. Te zaplanowano
oficjalnie na 20 sierpnia.
Najbardziej gorąca atmosfera jest w tomaszowskim oddziale, gdzie zatrudnionych jest 205 osób. To jedna z największych załóg w spółce „Wschód” i dlatego tutaj redukcje kadry będą największe. Z informacji, które dochodzą do pracowników wynika, że centrala w Lublinie chce zwolnić ok. 35 osób. Wśród nich będą te, które nabyły świadczenia emerytalne i przedemerytalne (ci dostaną połowę tego, co zarabiają obecnie). Takich pracowników jest w spółce kilkunastu. Wstępna lista jest już przygotowana.
- Po trzydzieści lat pracowaliśmy w tej firmie. Rezygnowaliśmy z podwyżek, funduszu socjalnego, trzynastek, aby kupić nowe autobusy, aby tylko ta firma utrzymała się, a teraz ktoś tam w Lublinie chce nas wyrzucić. Na tych zwolnieniach się nie skończy. Będą następne - denerwuje się jeden z pracowników z wieloletnim stażem.
- Będziemy walczyć o pracowników. Zarząd w Lublinie nie
może zaczynać tworzenia firmy od wyrzucania ludzi na ulicę. Tu nie ma zbędnych
stanowisk. Wszyscy są potrzebni, aby firma działała należycie – przekonuje
Krystyna Bartecka, szefowa OPPZ w PKS Tomaszów Lubelski.
Z kolei Irena Kowalczyk, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”, na pytanie o zwolnienia odparła:
- Mnie
rozmowa o zwolnieniach nie interesuje – po czym odłożyła słuchawkę telefonu.
Mniej nerwowo jest w PKS w Hrubieszowie, gdzie załoga liczy 148 osób, z czego ok. 30 to pracownicy biurowi, reszta kierowcy i mechanicy. Tam zwolnienia były dwa lata temu.
- Tu już
nie ma komu pracować przy dokumentach – narzekają pracownicy administracyjni
oddziału. Liczą, że odejdą ci, którzy nabyli świadczenia emerytalne.
Związkowcy z obu oddziałów zapowiadają, że w przypadku
zwolnień grupowych będą domagać się zgodnie z prawem odpraw w wysokości
15-krotnego najniższego wynagrodzenia.
Więcej informacji na stronie Kroniki Tygodnia
Skomentuj ten artykuł
Drukuj ten artykuł
|
Informacje opublikowane przez INTERNAUTÓW nie podlegają cenzurze. Właściciele i redakcja Roztocze Online (www.roztocze.net) nie odpowiadają za treść zamieszczonych materiałów, tekstów i komentarzy! Jeżeli zawartość nie jest sygnowana "Roztocze.net" lub "Roztocze Online" to głowna treść tej strony jest kopią znalezioną w sieci internet.
Kopie stron internetowych zamieszczane w serwisie roztocze.net są dokonywane za zgodą autorów lub właścicieli, serwis roztocze.net nie jest w żaden sposób związany z autorami takich strony i nie odpowiada za ich treść. |
| Komentarze |
[do góry] |
Autor:
Zamościak
Tytuł:
Tyle tylko potrafi "centrala" z Lublina... Bezmózgowie...
|
Skąd:
Kiedy: 2008-08-21 08:27:32 |
|
Zarządzanie firmą nie polega na zwalnianiu ludzi ale na umiejętnym wykorzystaniu ich doświadczenia (często wieloletniego) w celu pomnażania zysków firmy. Ciąć koszty może każdy głupi. Pewnie centralka ma za mało na premie dla siebie za "ciężką i wyczerpującą" pracę. Firma to nie słupki firma to ludzie i ich potencjał. Dwója z zarządzania ode mnie. |
Autor:
Laik
Tytuł:
Trochę filozoficznie i nieprofesjonalnie.
|
Skąd:
Kiedy: 2008-08-21 10:10:20 |
|
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że PKS- y mają niezlą bazę (dworce, przystanki, sprawdzone trasy itp.). Skąd więc się biorą kłopoty? Może po prostu trzeba śmiało podjąć rękawicę jaką rzucili przewoźnicy wykorzystujące małe busy np. zaiwestować w przewozy takimi busami (choćby używanymi), wykorzystać pomieszczenia dworców i place do celów handlowych itp. Oczywiscie "polityka"kadrowa w firmie jest bardzo ważna, a byc może najważniejsza- w tym zarządowi firmy w jakimś stopniu trzeba zawierzyć. Myślę,że źle by było gdyby sytuacja PKSu pogarszała się. |
Autor:
Tytuł:
|
Skąd:
Kiedy: 2008-08-22 14:02:39 |
W przeciągu 5 lat \od 2005 r do 2007 / z PKS w Tomaszów 63 pracowników
to spora grupa średnio 12 osób w roku.PaniPrezes nie ma rozeznania, albo szuka uzasadnienia dla swoich niepopularnych zamiarów.t o proste jak się nie ma pomysłów na prowadzenie firmy a chce się wykazać zyski trzeba zwolnić pracowników. Mądry pracodawca ten, który myśli o właściwym funkcjonowaniu firmy ceni doświadczenie kadry . A swoją drogą PKS O Tomaszów jest łakomym kąskiem ma spory majątek.Nie dajmy się nasza firma,nasza praca nasze pieniądze.
Znam sprawę ... zwolniono 16 osób w oddziale Krasnystaw bo jest bardzo słaby finansowo ma się zakusy na zwolnienie 35 w Tomaszowie bo jest bardzo dobry finansowo ot skąd my to znamy... zwolnić ludzi zniszczyć firmę sprzedać majątek.nie z nami te sztuczki pani prezes nie oddamy dla zarządu tego cośmy przez wiele lat budowali.Takich pracowników jak w PKS w Tomaszowie się szanuje a nie wmiata jak śmieci.Taki zarząd Rada Nadzorcza powinna odwołać bo zniszczy całą spółkę.
pekaesiak |
Autor:
Tytuł:
|
Skąd:
Kiedy: 2008-08-22 14:43:38 |
|
PKS w Tomaszowie jest bardzo dobry finansowo na tle całej spółki dlatego,że ma świetną kadrę pracowniczą.Można zauważyć wynajęto,wydzierżawiono i zagospodarowano każdy m2 .Niech nikt nie mówi,że PKS to bankrut. Zmienić zarząd dobry gospodarz zrobiłby z tej firmy perełkę. |
Autor:
emeryt
Tytuł:
|
Skąd:
Kiedy: 2008-08-28 21:04:12 |
|
to prawda co pisze pekaesiak należy podjąć dodatkową działalność np. produkcja i sprzedaż blach,materiałów budowlanych a może i lodów.Pracowników można zagospodarować a nie wymiatać ,najlepiej wymieść zarząd z dyrektorem oddz. Tomaszów |
dodaj komentarz |
|