Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany9 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Nerwobóle

R E K L A M A    B O A R D

Ból zazwyczaj związany jest z widocznym uszkodzeniem ciała. Nerwoból to szczególny przypadke bólu, który dość często powstaje bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Nerwoból to bardzo często ból, który nie jest związany z widocznym uszkodzeniem ciała lub innym bodźcem. Boli nas jakaś część ciała, a nie widać przyczyny. Ból jest ostry, szarpiący i promieniuje, często ma charakter napadowy, czyli okresy bólu przeplatają się z okresami bez bólu. Najczęściej nerwoból jest związany z uszkodzeniem nerwu obwodowego, który przenosi bodźce do mózgu. Uszkodzenia te są w tej części ciała, która „boli” (więcej na stronie https://portaldlazdrowia.pl/nerwobole/).

Z uwagi na miejsce występowania rozróżnia się kilka typów nerwobólu (neuralgii):

– Jednym z najczęściej występujących typów nerwobólu jest neuralgia nerwu trójdzielnego, występująca w rejonie twarzy. Uszkodzony jest jeden z nerwów czaszkowych odpowiedzialny za czucie w różnych częściach twarzy. Przyczyny tego uszkodzenia nerwu nie są jednoznacznie dowiedzione, przypuszcza się, że może to być uraz, stan zapalny zębów lub zatok. Leczenie tego typu neuralgii odbywa się poprzez stosowanie leków przeciwpadaczkowych, fizykoterapii, rzadko poprzez chirurgiczne przecięcie nerwu.

– Neuralgia popółpaścowa to nerwoból towarzyszący półpaścowi, odczuwany w miejscu wysypki. Czasami ból jest odczuwany długo po ustąpieniu półpaśca, nawet przez kilka lat. Leczenie farmaceutyczne, przede wszystkim leki przeciwdepresyjne.

– Neuralgia językowo-gardłowa odczuwana jak ból jak „po porażeniu prądem”, boli ucho, tylna ściana gardła, korzeń języka, czasem wszystko na raz. Leczenie farmakologiczne.

– Neuralgia splotu ramiennego w obrębie obręczy barkowej i ramienia z promieniowaniem do dalszej części ręki. Przyczyną może być ucisk lub uszkodzenie nerwów spowodowane zwyrodnieniami w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Ból jest ostry, nasila się przy ruchach głowy (kaszel, kichanie), przy uciskaniu mięśni. Pomagają leki przeciwbólowe, fizjoterapia, w przypadku przyczyny od kręgosłupa pomóc może leczenie zwyrodnienia.

– Neuralgia międzyżebrowa to skutek uszkodzenia nerwów po reumatoidalnym zapaleniu stawów lub zapaleniu tętnic. Szarpiący lub piekący ból, narastający w czasie wdechu, pochylaniu się do przodu albo w czasie wysiłku fizycznego. Terapia to leki przeciwbólowe oraz maści lub plastry rozgrzewające.

Najczęściej przyczyny neuralgii związane są wprost z uciskiem na nerw lub jego uszkodzeniem albo podrażnieniem. Inne przyczyny to stres, braki witamin z grupy B, infekcje, reakcja na działanie niektórych leków lub toksyn, a także jako objawy towarzyszące innym chorobom.

Typowym objawem neuralgii jest nagły atak bólu – kłujący, palący, szarpiący, mrowiący. Inne objawy to zmiana czucia w obrębie miejsca bólu, ból przy czynnościach, które zwykle nie wywołują bólu np. głęboki wdech. Objawy towarzyszące to osłabienie siły mięśniowej, mrowienie i drętwienie. Kiedy zgłosić się do lekarza? Właściwy moment to wystąpienie bólu i objawów towarzyszących w przypadku gdy ból nie ustępuje po zażyciu zwykłych środków przeciwbólowych. O bólu, nerwobólach, ich przyczynach i sposobach leczenia więcej na stronie Portaldlazdrowia.pl.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
ja z zamoscia
Idąc tokiem myślenia Pana Przewodnicz...
"Tony papierów...
Najważniejszy temat sesji już za nami....
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018