R E K L A M A

Z I P

Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany1 czerwca 2018 FACEBOOK | 5262 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Myślisz nad rozwodem – odpowiedzi które powinniście znać

Podjęłaś/podjąłeś decyzję! Liczne rozmowy lub kłótnie ze współmałżonkiem doprowadziły do ostatecznej decyzji – bierzesz rozwód. Stoisz przed jednym z najbardziej nerwowych momentów życia. Z jednej strony obawa przed opinią innych, z drugiej niepokój związany z otwarciem samodzielnego etapu życia. To wszystko może przytłoczyć.

Wierzymy, że przedstawiony poradnik umożliwi Ci poznanie najważniejszych zagadnień dotyczących rozwodu, a także poprawi Twoją pewność siebie.

JESTEM ZDECYDOWANY NA ROZWÓD. JAKICH POTRZEBUJĘ DOKUMENTÓW, ABY PRZYGOTOWAĆ POPRAWNIE POZEW O ROZWÓD?

Podstawowym dokumentem do sporządzenia pozwu jest odpis aktu małżeństwa. Sytuacja się komplikuje o ile małżeństwo posiada dzieci. W tej sytuacji poza aktem małżeństwa są potrzebne odpisy aktu urodzenia wszystkich dzieci. Jeżeli jedno z małżonków domaga się alimentów potrzebny jest wówczas spis wydatków na wszystkie dzieci oraz potwierdzenia wysokości tych wydatków. Dodatkowo potrzebna jest lista wydatków własnych oraz potwierdzona wysokość dochodów. Szczególnie należy pamiętać o udokumentowaniu zaciągniętych kredytów. Gdy małżonkowie zawierali porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinno się złożyć odpowiedni dokument w Sądzie. Dokumenty należy sporządzić w dwóch egzemplarzach dla Sądu oraz trzecim w przypadku sporządzania pozwu w imieniu Klienta.

CZY ZŁOŻENIE W SĄDZIE POZWU JEST RÓWNOZNACZNE Z ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA?

Nie jest. Podczas postępowania Sąd musi się upewnić czy nie istnieją przesłanki do tego, by odmówić rozwiązania małżeństwa. Jednym z koniecznych warunków do rozwodu jest zapewnienie o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia. W związku z tym musisz udowodnić brak więzi emocjonalnej, fizycznej oraz gospodarczej między Wami. Spełnienie tego warunku wciąż jednak nie jest jednoznaczne z rozwiązaniem małżeństwa. Na przeszkodzie może jednak stanąć stwierdzenie Sądu, iż w wyniku rozwodu mogą ucierpieć małoletnie dzieci małżonków lub rozwód sprzeczny jest z zasadami współżycia społecznego. Sąd może tak uznać w przypadku kiedy jedno z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę, konieczna w jego sytuacji jest stała pomoc i rozpad małżeństwa byłby dla niego rażącą krzywdą. Do utrzymania małżeństwa dojdzie również w sytuacji kiedy rozpadu żąda współmałżonek WPEŁNI ODPOWIEDZIALNY za rozkład pożycia, chyba że drugi współmałżonek wyrazi na to zgodę lub jego odmowa okaże się w zaistniałej sytuacji sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Tak więc podczas składania pozwu należy zastanowić się czy nie występuję jedna lub więcej z przesłanek do utrzymania małżeństwa.

POZEW ZOSTAŁ ZŁOŻONY. CO DALEJ?

Jedyne co musisz teraz zrobić to czekać na wyznaczenie przez Sąd terminu rozprawy. Dobrze też jest rozwiązać w tym czasie wszystkie kwestie sporne z małżonkiem, ustalenie ich przed rozpoczęciem postępowania przyspieszą rozwiązanie małżeństwa. W dniu wyznaczonego terminu należy stawić się o odpowiedniej godzinie przed salą i czekać na wezwanie. Na pierwszej rozprawie będziesz tylko Ty i współmałżonek, ewentualnie Wasi pełnomocnicy oraz skład sędziowski. Rozpocznie się ona sprawdzeniem obecności, a w następnej kolejności Sąd wysłucha czy nie zmieniły się Wasze stosunki lub roszczenia względem siebie od momentu złożenia pozwu – okres od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy może trwać od paru tygodni do paru miesięcy, przez ten czas wiele więc może się w tych kwestiach zmienić.

Po wysłuchaniu stron przez Sąd, jeżeli jest między Wami jakikolwiek konflikt, wyznaczy on kolejną rozprawę, na której to przesłuchani zostanę świadkowie. Ważne jest aby świadomie i mądrze ich wybrać, warto być pewnym czy potwierdzą oni Twoją wersję. Jeśli nie będziesz pewny ich odpowiedzi na któreś z pytań – nie zadawaj go. 

CO RÓŻNI ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE OD ROZWODU Z ORZEKANIEM O WINIE?

Jakie znaczenie dla Ciebie maja różnice wynikające z rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie lub bez? Przede wszystkim w możliwości domagania się alimentów. Małżonek, którego sytuacja materialna po rozwodzie znacząco się pogorszy może dochodzić alimentów jeśli w orzeczeniu o winie został uznany za niewinnego. W przypadku rozwiązania małżeństwa bez orzekania dochodzić może alimentów małżonek znajdujący się w niedostatku.

Nie można zapominać, iż postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie przebiega o wiele szybciej i zwykle oszczędza małżonkom wielu nieprzyjemnych momentów.

Trzeba mieć również na uwadze, iż samo orzeczenie o winie nie jest związane z podziałem majątku.

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM MAJĄTKU?

Może się tym zająć złożony zostanie taki wniosek przez któregoś z małżonków. Warunkiem jednak jest, iż nie wydłuży to znacznie czasu trwania postępowania rozwodowego. Zazwyczaj jednak Sąd zatwierdza zgodny wniosek o podziale majątku złożony przez małżonków. 

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM KREDYTÓW?

Nie. Sąd nie orzeka w postępowaniu rozwodowym o podziale zaciągniętych zobowiązań.

POSTĘPOWANIE ROZWODOWE ZAKOŃCZYŁO SIĘ ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA. MOGĘ WRÓCIĆ DO SWOJEGO POPRZEDNIEGO NAZWISKA? JAK MOGĘ TEGO DOKONAĆ?

Jak najbardziej! Rozwiedziony małżonek ma prawo po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie w ciągu trzech miesięcy powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa. Nie wolno jednak zapomnieć o tym terminie, gdyż po jego przekroczeniu prawo to wygasa. Aby tego dokonać należy stawić się osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego (lub Konsulacie), tam złożyć przed Kierownikiem USC (Konsulem) oświadczenie o powrocie do nazwiska sprzed małżeństwa. Następnie Kierownik USC (Konsul) oświadczenie to podpisuje i dalej przekazuje je do Urzędu, w którym znajduje się akt małżeństwa, gdzie nanoszona jest odpowiednia wzmianka.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

Potrzebujesz wsparcia?

Pomożemy.

Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz

tel. +48 797 392 234

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny