Zamknij

Myślisz nad rozwodem - odpowiedzi które powinniście znać

09:07, 01.06.2018 tekst nadesłany | kategoria: Artykuł zewnętrzny opłacony Aktualizacja: 10:13, 08.07.2019
Skomentuj 48227541 - cropped image of divorce judge hitting gavel on golden rings at desk in courtroom 48227541 - cropped image of divorce judge hitting gavel on golden rings at desk in courtroom

Podjęłaś/podjąłeś decyzję! Liczne rozmowy lub kłótnie ze współmałżonkiem doprowadziły do ostatecznej decyzji - bierzesz rozwód. Stoisz przed jednym z najbardziej nerwowych momentów życia. Z jednej strony obawa przed opinią innych, z drugiej niepokój związany z otwarciem samodzielnego etapu życia. To wszystko może przytłoczyć.

Wierzymy, że przedstawiony poradnik umożliwi Ci poznanie najważniejszych zagadnień dotyczących rozwodu, a także poprawi Twoją pewność siebie.

JESTEM ZDECYDOWANY NA ROZWÓD. JAKICH POTRZEBUJĘ DOKUMENTÓW, ABY PRZYGOTOWAĆ POPRAWNIE POZEW O ROZWÓD?

Podstawowym dokumentem do sporządzenia pozwu jest odpis aktu małżeństwa. Sytuacja się komplikuje o ile małżeństwo posiada dzieci. W tej sytuacji poza aktem małżeństwa są potrzebne odpisy aktu urodzenia wszystkich dzieci. Jeżeli jedno z małżonków domaga się alimentów potrzebny jest wówczas spis wydatków na wszystkie dzieci oraz potwierdzenia wysokości tych wydatków. Dodatkowo potrzebna jest lista wydatków własnych oraz potwierdzona wysokość dochodów. Szczególnie należy pamiętać o udokumentowaniu zaciągniętych kredytów. Gdy małżonkowie zawierali porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinno się złożyć odpowiedni dokument w Sądzie. Dokumenty należy sporządzić w dwóch egzemplarzach dla Sądu oraz trzecim w przypadku sporządzania pozwu w imieniu Klienta.

CZY ZŁOŻENIE W SĄDZIE POZWU JEST RÓWNOZNACZNE Z ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA?

Nie jest. Podczas postępowania Sąd musi się upewnić czy nie istnieją przesłanki do tego, by odmówić rozwiązania małżeństwa. Jednym z koniecznych warunków do rozwodu jest zapewnienie o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia. W związku z tym musisz udowodnić brak więzi emocjonalnej, fizycznej oraz gospodarczej między Wami. Spełnienie tego warunku wciąż jednak nie jest jednoznaczne z rozwiązaniem małżeństwa. Na przeszkodzie może jednak stanąć stwierdzenie Sądu, iż w wyniku rozwodu mogą ucierpieć małoletnie dzieci małżonków lub rozwód sprzeczny jest z zasadami współżycia społecznego. Sąd może tak uznać w przypadku kiedy jedno z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę, konieczna w jego sytuacji jest stała pomoc i rozpad małżeństwa byłby dla niego rażącą krzywdą. Do utrzymania małżeństwa dojdzie również w sytuacji kiedy rozpadu żąda współmałżonek WPEŁNI ODPOWIEDZIALNY za rozkład pożycia, chyba że drugi współmałżonek wyrazi na to zgodę lub jego odmowa okaże się w zaistniałej sytuacji sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Tak więc podczas składania pozwu należy zastanowić się czy nie występuję jedna lub więcej z przesłanek do utrzymania małżeństwa.

POZEW ZOSTAŁ ZŁOŻONY. CO DALEJ?

Jedyne co musisz teraz zrobić to czekać na wyznaczenie przez Sąd terminu rozprawy. Dobrze też jest rozwiązać w tym czasie wszystkie kwestie sporne z małżonkiem, ustalenie ich przed rozpoczęciem postępowania przyspieszą rozwiązanie małżeństwa. W dniu wyznaczonego terminu należy stawić się o odpowiedniej godzinie przed salą i czekać na wezwanie. Na pierwszej rozprawie będziesz tylko Ty i współmałżonek, ewentualnie Wasi pełnomocnicy oraz skład sędziowski. Rozpocznie się ona sprawdzeniem obecności, a w następnej kolejności Sąd wysłucha czy nie zmieniły się Wasze stosunki lub roszczenia względem siebie od momentu złożenia pozwu - okres od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy może trwać od paru tygodni do paru miesięcy, przez ten czas wiele więc może się w tych kwestiach zmienić.

Po wysłuchaniu stron przez Sąd, jeżeli jest między Wami jakikolwiek konflikt, wyznaczy on kolejną rozprawę, na której to przesłuchani zostanę świadkowie. Ważne jest aby świadomie i mądrze ich wybrać, warto być pewnym czy potwierdzą oni Twoją wersję. Jeśli nie będziesz pewny ich odpowiedzi na któreś z pytań - nie zadawaj go. 

CO RÓŻNI ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE OD ROZWODU Z ORZEKANIEM O WINIE?

Jakie znaczenie dla Ciebie maja różnice wynikające z rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie lub bez? Przede wszystkim w możliwości domagania się alimentów. Małżonek, którego sytuacja materialna po rozwodzie znacząco się pogorszy może dochodzić alimentów jeśli w orzeczeniu o winie został uznany za niewinnego. W przypadku rozwiązania małżeństwa bez orzekania dochodzić może alimentów małżonek znajdujący się w niedostatku.

Nie można zapominać, iż postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie przebiega o wiele szybciej i zwykle oszczędza małżonkom wielu nieprzyjemnych momentów.

Trzeba mieć również na uwadze, iż samo orzeczenie o winie nie jest związane z podziałem majątku.

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM MAJĄTKU?

Może się tym zająć złożony zostanie taki wniosek przez któregoś z małżonków. Warunkiem jednak jest, iż nie wydłuży to znacznie czasu trwania postępowania rozwodowego. Zazwyczaj jednak Sąd zatwierdza zgodny wniosek o podziale majątku złożony przez małżonków. 

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM KREDYTÓW?

Nie. Sąd nie orzeka w postępowaniu rozwodowym o podziale zaciągniętych zobowiązań.

POSTĘPOWANIE ROZWODOWE ZAKOŃCZYŁO SIĘ ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA. MOGĘ WRÓCIĆ DO SWOJEGO POPRZEDNIEGO NAZWISKA? JAK MOGĘ TEGO DOKONAĆ?

Jak najbardziej! Rozwiedziony małżonek ma prawo po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie w ciągu trzech miesięcy powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa. Nie wolno jednak zapomnieć o tym terminie, gdyż po jego przekroczeniu prawo to wygasa. Aby tego dokonać należy stawić się osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego (lub Konsulacie), tam złożyć przed Kierownikiem USC (Konsulem) oświadczenie o powrocie do nazwiska sprzed małżeństwa. Następnie Kierownik USC (Konsul) oświadczenie to podpisuje i dalej przekazuje je do Urzędu, w którym znajduje się akt małżeństwa, gdzie nanoszona jest odpowiednia wzmianka.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

Potrzebujesz wsparcia?

Pomożemy.

Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz

tel. +48 797 392 234

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%