Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany1 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Myślisz nad rozwodem – odpowiedzi które powinniście znać

Podjęłaś/podjąłeś decyzję! Liczne rozmowy lub kłótnie ze współmałżonkiem doprowadziły do ostatecznej decyzji – bierzesz rozwód. Stoisz przed jednym z najbardziej nerwowych momentów życia. Z jednej strony obawa przed opinią innych, z drugiej niepokój związany z otwarciem samodzielnego etapu życia. To wszystko może przytłoczyć.

Wierzymy, że przedstawiony poradnik umożliwi Ci poznanie najważniejszych zagadnień dotyczących rozwodu, a także poprawi Twoją pewność siebie.

JESTEM ZDECYDOWANY NA ROZWÓD. JAKICH POTRZEBUJĘ DOKUMENTÓW, ABY PRZYGOTOWAĆ POPRAWNIE POZEW O ROZWÓD?

Podstawowym dokumentem do sporządzenia pozwu jest odpis aktu małżeństwa. Sytuacja się komplikuje o ile małżeństwo posiada dzieci. W tej sytuacji poza aktem małżeństwa są potrzebne odpisy aktu urodzenia wszystkich dzieci. Jeżeli jedno z małżonków domaga się alimentów potrzebny jest wówczas spis wydatków na wszystkie dzieci oraz potwierdzenia wysokości tych wydatków. Dodatkowo potrzebna jest lista wydatków własnych oraz potwierdzona wysokość dochodów. Szczególnie należy pamiętać o udokumentowaniu zaciągniętych kredytów. Gdy małżonkowie zawierali porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinno się złożyć odpowiedni dokument w Sądzie. Dokumenty należy sporządzić w dwóch egzemplarzach dla Sądu oraz trzecim w przypadku sporządzania pozwu w imieniu Klienta.

CZY ZŁOŻENIE W SĄDZIE POZWU JEST RÓWNOZNACZNE Z ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA?

Nie jest. Podczas postępowania Sąd musi się upewnić czy nie istnieją przesłanki do tego, by odmówić rozwiązania małżeństwa. Jednym z koniecznych warunków do rozwodu jest zapewnienie o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia. W związku z tym musisz udowodnić brak więzi emocjonalnej, fizycznej oraz gospodarczej między Wami. Spełnienie tego warunku wciąż jednak nie jest jednoznaczne z rozwiązaniem małżeństwa. Na przeszkodzie może jednak stanąć stwierdzenie Sądu, iż w wyniku rozwodu mogą ucierpieć małoletnie dzieci małżonków lub rozwód sprzeczny jest z zasadami współżycia społecznego. Sąd może tak uznać w przypadku kiedy jedno z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę, konieczna w jego sytuacji jest stała pomoc i rozpad małżeństwa byłby dla niego rażącą krzywdą. Do utrzymania małżeństwa dojdzie również w sytuacji kiedy rozpadu żąda współmałżonek WPEŁNI ODPOWIEDZIALNY za rozkład pożycia, chyba że drugi współmałżonek wyrazi na to zgodę lub jego odmowa okaże się w zaistniałej sytuacji sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Tak więc podczas składania pozwu należy zastanowić się czy nie występuję jedna lub więcej z przesłanek do utrzymania małżeństwa.

POZEW ZOSTAŁ ZŁOŻONY. CO DALEJ?

Jedyne co musisz teraz zrobić to czekać na wyznaczenie przez Sąd terminu rozprawy. Dobrze też jest rozwiązać w tym czasie wszystkie kwestie sporne z małżonkiem, ustalenie ich przed rozpoczęciem postępowania przyspieszą rozwiązanie małżeństwa. W dniu wyznaczonego terminu należy stawić się o odpowiedniej godzinie przed salą i czekać na wezwanie. Na pierwszej rozprawie będziesz tylko Ty i współmałżonek, ewentualnie Wasi pełnomocnicy oraz skład sędziowski. Rozpocznie się ona sprawdzeniem obecności, a w następnej kolejności Sąd wysłucha czy nie zmieniły się Wasze stosunki lub roszczenia względem siebie od momentu złożenia pozwu – okres od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy może trwać od paru tygodni do paru miesięcy, przez ten czas wiele więc może się w tych kwestiach zmienić.

Po wysłuchaniu stron przez Sąd, jeżeli jest między Wami jakikolwiek konflikt, wyznaczy on kolejną rozprawę, na której to przesłuchani zostanę świadkowie. Ważne jest aby świadomie i mądrze ich wybrać, warto być pewnym czy potwierdzą oni Twoją wersję. Jeśli nie będziesz pewny ich odpowiedzi na któreś z pytań – nie zadawaj go. 

CO RÓŻNI ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE OD ROZWODU Z ORZEKANIEM O WINIE?

Jakie znaczenie dla Ciebie maja różnice wynikające z rozwiązania małżeństwa z orzeczeniem o winie lub bez? Przede wszystkim w możliwości domagania się alimentów. Małżonek, którego sytuacja materialna po rozwodzie znacząco się pogorszy może dochodzić alimentów jeśli w orzeczeniu o winie został uznany za niewinnego. W przypadku rozwiązania małżeństwa bez orzekania dochodzić może alimentów małżonek znajdujący się w niedostatku.

Nie można zapominać, iż postępowanie rozwodowe bez orzekania o winie przebiega o wiele szybciej i zwykle oszczędza małżonkom wielu nieprzyjemnych momentów.

Trzeba mieć również na uwadze, iż samo orzeczenie o winie nie jest związane z podziałem majątku.

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM MAJĄTKU?

Może się tym zająć złożony zostanie taki wniosek przez któregoś z małżonków. Warunkiem jednak jest, iż nie wydłuży to znacznie czasu trwania postępowania rozwodowego. Zazwyczaj jednak Sąd zatwierdza zgodny wniosek o podziale majątku złożony przez małżonków. 

CZY TO SĄD ZAJMIE SIĘ PODCZAS POSTĘPOWANIA PODZIAŁEM KREDYTÓW?

Nie. Sąd nie orzeka w postępowaniu rozwodowym o podziale zaciągniętych zobowiązań.

POSTĘPOWANIE ROZWODOWE ZAKOŃCZYŁO SIĘ ROZWIĄZANIEM MAŁŻEŃSTWA. MOGĘ WRÓCIĆ DO SWOJEGO POPRZEDNIEGO NAZWISKA? JAK MOGĘ TEGO DOKONAĆ?

Jak najbardziej! Rozwiedziony małżonek ma prawo po uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie w ciągu trzech miesięcy powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa. Nie wolno jednak zapomnieć o tym terminie, gdyż po jego przekroczeniu prawo to wygasa. Aby tego dokonać należy stawić się osobiście w Urzędzie Stanu Cywilnego (lub Konsulacie), tam złożyć przed Kierownikiem USC (Konsulem) oświadczenie o powrocie do nazwiska sprzed małżeństwa. Następnie Kierownik USC (Konsul) oświadczenie to podpisuje i dalej przekazuje je do Urzędu, w którym znajduje się akt małżeństwa, gdzie nanoszona jest odpowiednia wzmianka.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

Potrzebujesz wsparcia?

Pomożemy.

Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Zielmachowicz

tel. +48 797 392 234

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
nienasycona ćw...
hmmm.... obstawiam że jeżeli ktoś ły...
dd
Trzech radnych natomiast tablety dwa. Cz...
Redakcja
Dziękujemy za ten komentarz. I My i Ty ...
Redakcja
To tymczasowa strona. Dostęp zostanie w...
Redakcja
To tymczasowa strona....
.
Czy zostanie zachowany dostęp do archiw...
Kubel
Chaba wejdą wszyscy? na barana...
tur
Też nie rozumiem jak można wstawić na...
KL
"Ostatni będą pierwszymi, a pierwsi os...
MS
posel Zawislak najlepszy ale od końca...
MS
Panowie ale sukces oddaj tez diety!...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018