R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | WywiadyDaniel Czubara7 listopada 2016

My działamy, a nie obiecujemy

Fot. MRM Zamość

R E K L A M A    B O A R D

Mówią działacze Młodzieżowej Rady Miasta Zamość. Co takiego planują? Zapraszamy do lektury wywiadu z Malwiną Wilczek, Jakubem Jakubiakiem i Dominikiem Wojtowiczem.

-Gratuluję wyboru. Co wpłynęło na to, że zdecydowaliście się zaangażować w działalność MRM?

Malwina Wilczek:- Dziękuję bardzo. Nie ma jakiegoś konkretnego czynnika, konkretnego zdarzenia, które wpłynęło na decyzję o pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta Zamość. Od zawsze słyszałam od ludzi, że wszędzie jest mnie pełno, że udzielam się społecznie itd. Ja po prostu to lubię. Lubię jak wokół mnie dużo się dzieje, bo to łączy młodych ludzi i sprawia, że nie stają się bezmyślnymi nastolatkami aktywnymi jedynie w Internecie. Jestem radną MRM Zamość od czerwca 2015 roku, jednakże mimo solidnej obecności i dokładnego słuchania podczas pierwszych sesji, nie byłam na nich zbytnio aktywna. Po prostu siedziałam i słuchałam, z resztą jak większość. Nie ukrywam, że wiem, jaką trudność sprawiało to byłemu przewodniczącemu. Aktywnie zaczęłam działać dopiero pod koniec 2015 roku, a może i nawet na początku 2016. W tym roku szkolnym, jeszcze przed ukształtowaniem się nowej Rady udało mi się otworzyć oddział MaY Zamość, organizacji młodzieżowej działającej na całym świecie i uważam, że to naprawdę coś! W sumie to właśnie dzięki temu nabrałam więcej wiary w siebie i uwierzyłam, że jeśli rzeczywiście się chce, to można pociągnąć za sobą ludzi i zrobić coś wspaniałego.

Jakub Jakubiak:- W Młodzieżowej Radzie Miasta jestem od czerwca 2015 roku, przyznam, iż pierwszy rok mojej kadencji był niczym innym jak zwyczajną wegetacją. Członkiem rady byłem jedynie na papierze i nie mam zamiaru tego ukrywać. Mówiąc prosto z mostu – nie angażowałem się w życie rady. Pod koniec września tego roku zostałem członkiem ogólnoświatowej organizacji MaY, oddział Zamość – to właśnie ten krok pchnął mnie do podjęcia decyzji, by zacząć aktywnie uczestniczyć w życiu miasta i poniekąd wspierać jego rozwój kulturowy.

Dominik Wojtowicz:-  Od zawsze chciałem wpływać na moje otoczenie. Zmieniać po trochu świat na lepsze. Gdy dowiedziałem się o Młodzieżowej Radzie Miasta pomyślałem że to może być coś ciekawego. Wiadomo każdy od czegoś zaczynał.

-Przypomnijcie naszym Czytelnikom co może MRM, jakie ma kompetencje?

Malwina Wilczek:- Co może? Dużo. Naprawdę, zauważyłam, że jeśli czegoś chce, to można to osiągnąć. Możemy wyciągnąć dla siebie sporo korzyści, między innymi uczymy się samodzielności, ale i również pracy w grupie, umiejętności porozumiewania się z innymi i dochodzenia do porozumień, a z tego co pamiętam, to tych rzeczy nie ma w wymaganiach do egzaminu gimnazjalnego czy matury więc raczej w szkole nas tego nie uczą. Z naszej pracy, z naszej działalności może (mam nadzieję) wyniknąć coś naprawdę fajnego i ciekawego z korzyściami dla wszystkich mieszkańców.

Jakub Jakubiak:- Młodzieżowi radni, są to osoby uczące się zazwyczaj w gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych, lecz są przypadki, gdzie członkami są również uczniowie szkół podstawowych. Praca w MRM, to przede wszystkim odpowiedzialność za swoje środowisko, uczymy się tu samodzielności, poznajemy zasady działania samorządu, a także zdobywamy doświadczenie, które będziemy mogli wykorzystać w późniejszych etapach życia. Mamy także możliwość wpływania na swoje miasto czy powiat, poprzez konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Można by rzec, że młodzieżowi radni są głosem swoich rówieśników.

Dominik Wojtowicz:- Ciężko jest jednoznacznie określić kompetencje MRM. Jesteśmy głosem młodego pokolenia i staramy się przekazywać władzom naszego miasta, czego oczekują od nich właśnie te młode osoby.

Zaprzysiężenie za Wami. Teraz do pracy. Jakie stawiacie sobie cele i co chcecie zrealizować w trakcie swojej kadencji?

Malwina Wilczek:- My działamy, a nie obiecujemy. Z doświadczenia naszej Rady wiemy, że mówienie i obietnice to nie wszystko. Postaramy się zrealizować część planów pozostawionych po poprzednim prezydium, ale już w takiej kolejności jak powinno to być. Mianowicie: planujemy, dopracowujemy, realizujemy i dopiero zaczynamy kolejny. Pierwszą rzeczą na liście ‘’DO REALIZACJI’’ jest debata samorządów z zamojskich szkół, ale o tym więcej wkrótce.

Jakub Jakubiak:- Jako swego rodzaju “następcy” naszym głównym celem jest kontynuacja działań podjętych przez wcześniejszy zarząd MRM. Osobiście jestem tego zdania, iż jakiekolwiek obiecywanie nie ma tu racji bytu. Od zawsze jestem zwolennikiem działania, aniżeli składania stu obietnic, z których nie spełnimy nawet dziesięciu. Jako MRM powinniśmy działać w trybie: obieramy jeden konkretny cel- skupiamy się na nim – realizujemy – przechodzimy do kolejnego. Mogę zdradzić, że pierwszy cel jaki obraliśmy, to zorganizowanie debaty dla samorządów uczniowskich z zamojskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Dominik Wojtowicz:- Naszym celem jest aktywizacja młodzieży w naszym mieście. Nasi poprzednicy pozostawili nam wiele pomysłów jak i również nowym młodym radnym nie brakuje kreatywności. Nie chciałbym zapeszać więc nie będę zdradzał szczegółów.

-W listopadzie odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Zamość. Planujecie współpracę z sąsiedzką, “siostrzaną” Radą?

Malwina Wilczek:- W czerwcu 2015 roku oficjalnie zawiązaliśmy współpracę z Młodzieżową Radą Miasta Lublin i z pewnością będzie ona kontynuowana. Jeżeli zaś chodzi o nowe współprace- jesteśmy na nie jak najbardziej otwarci. Nie ma nic lepszego niż łączenie ludzi, bo razem możemy więcej, co dwie głowy to nie jedna, a co powiedzieć o kilkanaście czy kilkadziesiąt. Współpracujemy również ze Stowarzyszeniem Wszystko Gra, ale o tym również więcej dowiedzą się Państwo wkrótce, ponieważ nie chcemy wszystkiego zdradzać już na samym początku.

Jakub Jakubiak:- MRM Zamość jest otwarta na wszelkie współprace z innymi tego typu organami samorządu terytorialnego i nie tylko. Obecnie utrzymujemy stałą współpracę m.in. z MRM Lublin, pragnę podkreślić, iż nie zamierzamy zwalniać w nawiązywaniu nowych znajomości, im mocniejszą grupę, sieć – czy jakkolwiek inaczej to nazywać – stworzymy, tym więcej celi możemy zrealizować, jednocześnie pomagając naszym znajomym z innych Młodzieżowych Rad Miasta.

Dominik Wojtowicz:- Jeśli nowo wybrana Młodzieżowa Rada Gminy wyrazi chęć współpracy to na pewno podejmiemy kroki w tym kierunku. Myślę że ta współpraca przyniosłaby korzyści obu stronom.

-Dziękuję za rozmowę.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Goliard" dnia 7 listopada 2016 o godzinie 17:41:56 napisał:
    Brawo Wy!
    0
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Prokurator 29 minut temu
Nie kasuja, tylko wyłączają, bo sa do...
L11A 51 minut temu
Nie wypowiadam się na temat Pana Kwiatk...
michał
Antyklerykał do nogi !...
do Rysio
Jeśli już poruszyłeś ten temat to; P...
Tekst nadesłan...
jaka kobieta ?...
Tekst nadesłan...
Z tym tytułem to niezły przypał. No a...
Szacunek
Żona Pana Paszta zmarła tydzień temu....
Lena
Dziękuję portalowi roztocze.net za tę...
He he
Po trzecie: zamilcz już, tzw. "Szacunku...
Szacunek
Do „He he” po pierwsze co tak ci śm...
He he
Dopóki tzw. "Szacunek" i niejaki "Rex" ...
Rex
Zgadzam się z przedmówcą. Praktycznie...
Szacunek
Kasujcie komentarze. Więc powtórzę. ...
Rysio
A fundacja hetman?to upadlosc!a kase dos...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny