Felietony | Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka19 października 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Mój ranking wyborczy

R E K L A M A    B O A R D

Mamy zwyczaj podchodzić bardzo racjonalnie do wyborów. Nawet swój pierwszy głos był przemyślany. Miało to miejsce w Lwowie w Konsulacie RP na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Było to prawie 30 lat temu, ale tego głosowania nie zapomnę nigdy. Czułem się, jakby ktoś przywrócił mi kawałek zabranej ojczyzny, czułem się patriotą. Może dlatego, że mój dziadek często snuł opowieści o czasach studenckich we Lwowie, a ja jako młody chłopak, bywając tam często, widziałem, jak to piękne miasto niszczeje.

 

Po niespełna 30 latach znowu czuję to uczucie, jestem na obczyźnie, choć w Polsce i w Zamościu. Wyjaśniałem, dlaczego tak czuję w felietonie „Smutny punkt widzenia”. Sami możecie to poczuć, oglądając relacje z konferencji o „zamojskiej ośmiornicy”. Zamość w moich oczach wygląda dziś jak Lwów trzydzieści lat temu. Pod podszewką jest w coraz gorszym  stanie choć z zewnątrz obwiesza się go świecidełkami.

Dlatego tegoroczne wybory samorządowe są jednym z najważniejszych historycznie momentów Zamościa. W związku z tym chciałby podzielić się z Państwem moim doświadczeniem i wiedzą oraz odczuciami na temat kandydatów na prezydenta miasta.

Dlaczego ja? Od czterech lat jako dziennikarz specjalizujący się w polityce lokalnej i samorządzie miałem okazję widzieć i słyszeć rzeczy, które na co dzień nie docierają do opinii publicznej. Mam też tą wyjątkową okazję, że znam osobiście wszystkich kandydatów. Ze wszystkim na stopie prywatnej lub półprywatnej. Z dwoma nawet „piłem wódkę”.

Najwcześniej poznałem Sławomira Ćwika, trafiliśmy razem do jednej klasy liceum i choć nasze charaktery różniły się diametralnie, to dotrwaliśmy do końca raczej w zgodzie. Potem nasze drogi się rozeszły, by się ponownie spotkać w jednej z zamojskich firm. Później przez wiele lat nasze relacje pozostawały jedynie telefoniczne i to rzadko. 

W miedzyczasie moje losy zetknęły mnie z Jarosławem Sachajko. Pracowaliśmy razem w WSZiA, a ponieważ byłem asystentem technicznym zajmującym się informatyką na uczelni, a Jarosław Sachajko był wykładowcą informatyki, często dyskutowaliśmy o różnych problemach i aspektach technicznych. Później  obserwowałem też jego dynamiczną karierę polityczną.

Następnie moje drogi splotły się z Andrzejem Wnukiem, głównie za sprawą Piotra Rogalskiego i współpracy roztocze.net z Kroniką Tygodnia. Razem zakładaliśmy Zamojskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, dyskutowaliśmy o samorządzie, LHS i wielu innych sprawach. Nawet planowaliśmy wspólne działania biznesowe, choć do tego nie doszło. Spotykaliśmy się też na gruncie prywatnym. Później nasze drogi się rozeszły, a w zasadzie ja postanowiłem pozostać w większym dystansie. Tuż po objęciu przez Andrzeja władzy w Ratuszu uległy diametralnej zmianie  Po którymś z moich tekstów na roztocze.net zadzwonił, wyraził swój żal z powodu krytyki i zakończył „mój były przyjacielu”. Na tym nasze relacje prywatne się skończyły, a pozostały jedynie służbowe prezydent-dziennikarz.

Martę Pfeifer poznałem osobiście cztery lata temu. Po kilku materiałach prasowych trafiłem do grona dziennikarzy zapraszanych przez opozycję. Pomagałem przy analizach, otrzymywałem materiały i wymienialiśmy się informacjami. Chętnie przez nią bywałem cytowany. To trwało do ubiegłego roku, kiedy to na kilka miesięcy porzuciłem Zamość by wyjechać „za chlebem”. Mogłem jednak przez trzy lata ocenić wiele jej cech i poziom kompetencji.

Podzieliłem swoją ocenę kandydatów na cztery dla mnie najważniejsze walory:
1. Kompetencje – rozumiane jako wykształcenie, wiedza, umiejętności, doświadczenie.
2. Uczciwość – choć stawiam ją na drugim miejscu jest dla mnie równie ważna jak kompetencje.
3. Europejskość – to słowo to pewien „kontener”, zawiera się w nim postawa zwana „klasą”, znajomość języków, umiejętność rzeczowej rozmowy na wysokich szczeblach biznesowych czy rządowych, naturalna elegancja w wyglądzie i zachowaniu.
4. Charakter– subiektywna ocena na podstawie zachowań czy działań, również ocena postawy moralnej – choć ta trochę wynika z uczciwości wobec otoczenia, ale świadczy też o charakterze.

Co oznaczają gwiazdki? To pewna forma subiektywnej oceny w każdej z kategorii. Państwo możecie poszperać po internecie, poczytać, posłuchać i ocenić po swojemu. Do czego zachęcam. W poszczególnych kategoriach oznaczyłem osoby o maksymalnej liczbie punktów.

KOMPETENCJE

Sławomir Ćwik ****
Wykształcenie prawnicze i ekonomiczne to dobry punkt wyjścia, by dobrze zarządzać miastem. Ćwik przez całe swoje dorosłe życie zarządzał lub był osobą zajmującą się prawnymi aspektami działania biznesu. Wykazał się w wielu momentach demokratycznym stylem zarządzania, dalekim od nakazowo-rozdzielczego, choć potrafi postawić na swoim. Mnie jednak nie zdarzyło się nigdy, żeby upierał się przy swoim, po poznaniu obiektywnych argumentów. Potrafi zarządzać dużymi zespołami ludzkimi, a to w urzędzie ważna cecha.

Marta Pfeifer **
W tym towarzystwie osoba najmniej doświadczona w zarządzaniu dużymi organizmami, podobnie jest z wykształceniem. Jej wyższe studia nie mają charakteru finansowego, prawnego czy menadżerskiego. Natomiast nie można jej odmówić doświadczenia w pracy w samorządzie. Miałem okazję oceniać jej umiejętności praktyczne w analizie dokumentów czy rozumieniu bardziej skomplikowanych aktów prawnych i ich interpretacji. Obawiam się, że w tym zakresie władzę nad działaniem urzędu przejęliby tzw. „merytoryczni’ czyli zazwyczaj dyrektorzy, których decyzje i opinie często bywały „pod siebie”, a nie dla mieszkańców. Merytorycznie – i niezbyt surowo – oceniam w tej kategorii Martę Pfeifer na dwie gwiazdki.

Jarosław Sachajko ***
Jeżeli chodzi o poziom wykształcenia to niewątpliwie doktorat Jarosława Sachajki stawia go najwyżej. Jednak jest to doktorat ekstremalnie mało przydatny w Zamościu. Jest jednak posłem i szefem komisji rolnictwa. Niewątpliwie daje mu to sporo doświadczenia, choć jeżeli chodzi o zarządzanie i finanse to niewiele jednak wnosi. Z tego co mi wiadomo, to Sachajko nie miał okazji zarządzać dłużej większymi grupami ludzi. Owszem jest posłem i ma sporą grupę działaczy wokół siebie, ale to inna forma zarządzania niż z poziomu prezydenta. Ze względu na wykształcenie przydzielam 3 gwiazdki. Tylko trzy bo jest ekspertem od rolnictwa, a nie od zarządzania.

Andrzej Wnuk ***
Gruntownie wykształcony (prawnik) doświadczony w biznesie, choć bez spektakularnych sukcesów. Niewątpliwie potrafi administrować tym, co otrzymuje. Nieoficjalnie krytykowany za autokratyczny styl zarządzania. Autokracja nie jest cenionym stylem zarządzania w normalnie funkcjonującym organizmie administracyjnym. Z tego powodu u mnie otrzymuje trzy gwiazdki.

 

UCZCIWOŚĆ

Sławomir Ćwik ****
Nie słyszałem, żeby Ćwik czy to w pracy, czy prywatnym życiu kogoś okłamał, czy oszukał. Pamiętam wiele sytuacji ze wspólnej pracy, gdy polemizował ostro z zarządem spółki na temat zapisów prawnych w umowach, które mogły wprowadzić w błąd zawierającego te umowy. I choć te byłyby korzystne dla spółki, Ćwik zawsze stawał po stronie rzetelności. Ostatnim przykładem niech będzie zlecenie reklamy na naszym portalu. Z naszych analiz prawnych wynika, że banner internetowy uruchomiony przed ciszą wyborczą może być wyświetlany również w ciszy (jak bannery wiszące na płotach) i chcieliśmy sprzedać emisję na dwa dni dłużej. Ćwik się nie zgodził, tłumacząc, że w jego ocenie nie byłoby to uczciwe.

Marta Pfeifer ****
Podobnie jak za Ćwika mogę ręczyć tak i za Martę Pfeifer również. Wielokrotnie widziałem ją szczerze oburzoną na niesprawiedliwość czy kłamstwa. Nigdy nie usłyszałem jednak, by sugerowała cokolwiek, co można by uznać kłamstwo czy grę nie fair. Stąd też maksymalna ocena.

Jarosław Sachajko ****
Nie mam żadnych podstaw by sądzić, że Sachajko wykazuje się podwójną moralnością czy jakimkolwiek brakiem uczciwości. Jest zasadniczy podobnie jak Ćwik. Stąd ta sama ocena.

Andrzej Wnuk
Pozostawiam  jego osobę bez gwiazdek. Mógłbym pisać na ten temat wiele. Ale wystarczy może tylko to. Ten Pan, przed sądem mając świadomość o konsekwencjach, składał fałszywe zeznania czyli kłamał. Potwierdza to zlecona przez sąd opinia biegłego. Jest to naprawdę trudne do uwierzenia, jak tak można. Ale niestety to prawda. Publicznie powiedział to też (świadomy odpowiedzialności) adwokat uczestniczący w sprawie, Jarosław Kaczyński. Też uczestniczyłem w tym procesie jako świadek i widziałem część akt.  Wiem, że najprawdopodobniej po publikacji tego tekstu otrzymam pozew o zniesławienie, NIE OBAWIAM SIĘ TEGO dowody są twarde. Sam we wspomnianym procesie wskazałem fakty na to, że manipulowano dowodami, by pogrążyć Marka Kudelę  i nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.

 

EUROPEJSKOŚĆ

Sławomir Ćwik ****
Doświadczenie w rozmowach i negocjacjach na poziomie Giełdy Papierów Wartościowych, jednej z najważniejszych w naszym kraju instytucji związanych z gospodarką. Współpracował z europejskimi bankami i firmami telekomunikacyjnymi. Do tego praca magisterska traktująca o biznesie i UE. Włada doskonale angielskim biznesowym. Dobrze daje sobie radę z merytorycznymi wystąpieniami publicznymi. Niewątpliwie sukcesem było zebranie w całość słabnących w Zamościu przedstawicieli partii politycznych pod jednym szyldem i pod jego przywództwem. To największa koalicja w Polsce w tych wyborach. Pokazuje to doskonałe umiejętności negocjacyjne.

Marta Pfeifer ***
Angielski podstawowy i brak większych doświadczeń w relacjach z dużym biznesem czy organizacjami. Jej atutem niewątpliwie jest aparycja i umiejętność występowania publicznego. Stąd trzy gwiazdki

Jarosław Sachajko ****
Duże doświadczenie w wystąpieniach publicznych w tym w telewizji, znany ekspert od rolnictwa. Dobry angielski. Dobrze ubrany o nienagannej aparycji.

Andrzej Wnuk ****
Trudno odmówić czaru i uroku Wnukowi. Jest też świetnym mówcą, choć wada wymowy czasem razi, ale profesjonaliści są w stanie to zaakceptować. Świetnie potrafi lawirować nawet na nieznanych wodach. Oczytany i błyskotliwy. Doskonale ma wypracowane techniki NLP w zakresie wystąpień czy rozmów. W jego materiałach można przeczytać, że posiada znajomość angielskiego na poziomie B2 (zaawansowany). 4 gwiazdki choć za nieumiejętność zarządzania konfliktami np z Gminą powinienem obniżyć o jedną

 

CHARAKTER

Sławomir Ćwik ***
Czasem wycowany, zamyślony, czy zdawkowy w wypowiedziach. Mam wrażenie, że to wynik roztropności. Pracowity. Jego jako jedynego oceniam,  że potrafi pracować nie tylko merytorycznie  ale też fizycznie. To ważne, bo wzywany do pomocy, nawet jak dotyczy ona karczowania zaniedbanych cmentarzy stawia się niezwłocznie. Kilka razy przy akcjach społecznych pokazał, że można na niego liczyć nie tylko w garniturze, ale i ubraniu roboczym. To ważne, bo może świadczyć o tym, że rozumie problemy nie tylko „krawaciarzy”, ale też rozumie problemy ludzi pracujących. Przy tym wszystkim jest towarzyski i potrafi się z siebie śmiać. Wadą lub zaletą, to zależy od punktu widzenia, jest formalistą szczególnie w stosowaniu prawa. Trzy gwiazdki za czasami nadmierną sztywność i odgrzewane dowcipy. Zapewniam, że kawałów Ćwik nie potrafi opowiadać, choć niestety próbuje zbyt często. Dlatego tylko trzy gwiazdki.

Marta Pfeifer ***
Prywatnie miła i ciepła osoba. Problemy zaczynają się gdy „walczy”. Bezkompromisowa i twarda, „dojedzie” oponenta, choćby nie miała racji. Opiekuńcza, choć nie nadmiernie. Jednak jej niezłomność w walce z prezydentem można uznać za przejaw nonkonformizmu, co niewątpliwie stawia ją wysoko wśród zamojskich elit. O merytorycznej ocenie wyżej.


Jarosław Sachajko ***

Trudno go rozgryźć czy jest idealistą czy populistą. Ja jednak przypominając sobie czasy sprzed prawie 20 lat, gdy pracowaliśmy razem, mam wrażenie, że niewiele się zmienił. Jego poglądy na konkretny temat były niezmienne i niezachwiane. Nawet jak wszyscy się z nich śmiali czy drwili. Tak jest i teraz. To w sumie dobra postawa, bo pomimo tego, że ma się wrażenie, że część haseł czy idei jest populistyczna, to ja wierzę, że to bardziej wynik idealizmu. Sąsiedzi żartują na jego temat, że kosi trawę w białej koszuli. Trzy gwiazdki z powodu braku dystansu do otoczenia i nadmiernego idealizmu.

Andrzej Wnuk *
Nie jestem w stanie ocenić charakteru Andrzeja Wnuka głównie z tego powodu, że nie wiem kiedy udaje, a kiedy jest prawdziwy. Raczej odbieram go jak genialnego aktora, który jest tak doskonały w swoim fachu, że trudno go rozgryźć.  Potrafi rozsiewać empatię, żal, rozczarowanie, radość, smutek oraz złość niemal jednocześnie.  Andrzeja Wnuka i oceniam go na jedną gwiazdkę. Choć teraz myślę, że to i tak za dużo, bo był już wielokrotnie publicznie oskarżany o arogancję i bezczelność.  Nie lubię ludzi którzy ubierają się w maski w zależności od sytuacji czy kontekstu  dlatego jedna gwiazdka.

 

Kategorie ocen można mnożyć. Te które wybrałem są swoistymi kontenerami.  Każdy z nich może mieć dla Was inną wartość dla Was. Ktoś może uważać, że liczą się tylko kompetencje, a uczciwość czy charakter nie mają nic do rzeczy. To już Wasza sprawa.

Czy moje ocena są subiektywna? Tak. Ale dziele się nią, bo niewielu z naszych czytelników miało możliwość pracować czy współpracować ze wszystkimi kandydatami. Wszyscy wiemy, że w pracy i codziennym życiu lepiej poznaje się ludzi ich wady i zalety i łatwiej jest oceniać ich późniejsze działania przez ten pryzmat. A jak ktoś ma zupełnie inną ocenę? To bardzo dobrze. Można sobie wyciągnąć średnią.

Dobrego i odpowiedzialnego wyboru Państwu życzę.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 35.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Robert Moteka
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał 3 minuty temu
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
do Ewy 31 minut temu
Obejrzyj transmisje z dotychczasowych se...
Ewa 52 minuty temu
Głosowalam na niego w wyborach na radne...
mieszkaniec
Nowoczesna już się skończyła jest na...
wiktor
mam ogromny szacunek do św. J.P. II a n...
www
Rafał Zwolak bardzo zmiennym jest, jak ...
kinoman
kultowy serial Sami swoi tylko w innym w...
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018