R E K L A M A

Z I P

Biała Podlaska | Chełm | Polityka i Samorząd | Puławy | ZamośćRedakcja29 lipca 2018 FACEBOOK | 5263 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

MOF Zamość: Dodatkowe 93 mln zł na realizację projektów w formule ZIT

Fot. Archiwum UMWL, źródło: rpo.lubelskie.pl

Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, listu intencyjnego o współpracy samorządów województwa lubelskiego, w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

List sygnowali prezydenci czterech miast: Agata Fisz (prezydent Chełma), Janusz Grobel (prezydent Puław), Dariusz Stefaniuk (prezydent Białej Podlaskiej) i Andrzej Wnuk (prezydent Zamościa).

W imieniu Województwa Lubelskiego list podpisał Marszałek Sławomir Sosnowski.

Na współpracy skorzystają nie tylko miasta, ale również miejskie obszary funkcjonalne (MOF), do których należy 15 gmin:

 • MOF Biała Podlaska: miasto Biała Podlaska, gmina Biała Podlaska,
 • MOF Chełm: miasto Chełm, gminy Chełm i Kamień,
 • MOF Puławy: miasto Puławy, gminy: Puławy, Końskowola, Janowiec, Kazimierz Dolny i Żyrzyn,
 • MOF Zamość: miasto Zamość, gminy Zamość, Sitno i Łabunie.

W wyniku pomyślnie zakończonych negocjacji z Komisją Europejską województwo lubelskie uzyskało dodatkowe 93 mln zł na realizację projektów w formule ZIT na terenach miejskich obszarów funkcjonalnych. Środki te mogą zostać przeznaczone na następujące obszary wsparcia:

 • wzrost konkurencyjności MŚP – 20 mln zł
 • transport niskoemisyjny – 20 mln zł
 • efektywność energetyczna sektora publicznego – 28 mln zł
 • promocja niskoemisyjności – 25 mln zł.

List intencyjny jest pierwszym etapem współpracy samorządów w ramach ZIT, która stanowi warunek realizacji projektów. W dalszej kolejności zostaną opracowane Strategie ZIT, zaś po ich zatwierdzeniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju możliwe będzie dokładne określenie podziału środków między poszczególne MOF-y.

Ekstra 93 mln zł. Na co konkretnie pójdą?

O szczegółach mówi Marek Kowalski z Departamentu Zarządzania RPO w lubelskim urzędzie marszałkowskim.

Idea Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

ZIT jest instrumentem zaproponowanym przez Komisję Europejską, dzięki któremu partnerstwa miast i gmin z miejskich obszarów funkcjonalnych mogą realizować wspólne przedsięwzięcia. Ideą ZIT jest współpraca partnerów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą nie tylko miasta, ale całego obszaru MOF.

Współpraca samorządów w województwie lubelskim ma doprowadzić do zwiększenia efektywności podejmowanych dotychczas działań i właściwego przygotowania się do realizacji wspólnych projektów w tej i przyszłej perspektywie finansowej. Planowane jest też wsparcie finansowe w przygotowaniu projektów oraz podnoszenie zdolności administracyjnych i kompetencji samorządów do ich realizacji.

Już myślimy o nowej perspektywie

Rozwój instrumentu ZIT w naszym regionie wpisuje się w założenia na przyszłą perspektywę finansową UE po 2020 roku. Na cel związany z polityką miejską przeznaczonych będzie wówczas nie mniej niż 6% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Właśnie dlatego współpraca oraz wsparcie dla samorządów w ramach ZIT dotyczyć będzie w dużym stopniu właściwego przygotowania strategii i projektów do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej po roku 2020.

źródło: rpo.lubelskie.pl

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ak" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 17:42:04 napisał:
  "Dodatkowe" to znaczy że już jakieś były. Ktoś wie na co zostały przeznaczone.
  R E K L A M A
  • "Klio" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 18:57:16 napisał:
   Z SIT powstanie hub komunikacyjny przy peowiaków, zakupionych zostanie 10 autobusów, na podstrefie gospodarczej będzie centrum obsługi inwestora, a w turystyce powstanie min. eksperymentatorium. Ogólnie prawie 250 mln z nowej perspektywy już miasto pozyskało.
 • "Nikt" dnia 30 lipca 2018 o godzinie 23:28:28 napisał:
  Centrum obsługi inwestora :-))))))))))) czyli gościa co da komuś coś za darmo, ciekawe na czym "obsługa" będzie polegała :-), ale a tam, będzie łatwiej wyjechać

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny