Biała Podlaska | Chełm | Polityka i Samorząd | Puławy | ZamośćRedakcja29 lipca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

MOF Zamość: Dodatkowe 93 mln zł na realizację projektów w formule ZIT

Fot. Archiwum UMWL, źródło: rpo.lubelskie.pl

Serwis Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, listu intencyjnego o współpracy samorządów województwa lubelskiego, w realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

List sygnowali prezydenci czterech miast: Agata Fisz (prezydent Chełma), Janusz Grobel (prezydent Puław), Dariusz Stefaniuk (prezydent Białej Podlaskiej) i Andrzej Wnuk (prezydent Zamościa).

W imieniu Województwa Lubelskiego list podpisał Marszałek Sławomir Sosnowski.

Na współpracy skorzystają nie tylko miasta, ale również miejskie obszary funkcjonalne (MOF), do których należy 15 gmin:

 • MOF Biała Podlaska: miasto Biała Podlaska, gmina Biała Podlaska,
 • MOF Chełm: miasto Chełm, gminy Chełm i Kamień,
 • MOF Puławy: miasto Puławy, gminy: Puławy, Końskowola, Janowiec, Kazimierz Dolny i Żyrzyn,
 • MOF Zamość: miasto Zamość, gminy Zamość, Sitno i Łabunie.

W wyniku pomyślnie zakończonych negocjacji z Komisją Europejską województwo lubelskie uzyskało dodatkowe 93 mln zł na realizację projektów w formule ZIT na terenach miejskich obszarów funkcjonalnych. Środki te mogą zostać przeznaczone na następujące obszary wsparcia:

 • wzrost konkurencyjności MŚP – 20 mln zł
 • transport niskoemisyjny – 20 mln zł
 • efektywność energetyczna sektora publicznego – 28 mln zł
 • promocja niskoemisyjności – 25 mln zł.

List intencyjny jest pierwszym etapem współpracy samorządów w ramach ZIT, która stanowi warunek realizacji projektów. W dalszej kolejności zostaną opracowane Strategie ZIT, zaś po ich zatwierdzeniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju możliwe będzie dokładne określenie podziału środków między poszczególne MOF-y.

Ekstra 93 mln zł. Na co konkretnie pójdą?

O szczegółach mówi Marek Kowalski z Departamentu Zarządzania RPO w lubelskim urzędzie marszałkowskim.

Idea Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

ZIT jest instrumentem zaproponowanym przez Komisję Europejską, dzięki któremu partnerstwa miast i gmin z miejskich obszarów funkcjonalnych mogą realizować wspólne przedsięwzięcia. Ideą ZIT jest współpraca partnerów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą nie tylko miasta, ale całego obszaru MOF.

Współpraca samorządów w województwie lubelskim ma doprowadzić do zwiększenia efektywności podejmowanych dotychczas działań i właściwego przygotowania się do realizacji wspólnych projektów w tej i przyszłej perspektywie finansowej. Planowane jest też wsparcie finansowe w przygotowaniu projektów oraz podnoszenie zdolności administracyjnych i kompetencji samorządów do ich realizacji.

Już myślimy o nowej perspektywie

Rozwój instrumentu ZIT w naszym regionie wpisuje się w założenia na przyszłą perspektywę finansową UE po 2020 roku. Na cel związany z polityką miejską przeznaczonych będzie wówczas nie mniej niż 6% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Właśnie dlatego współpraca oraz wsparcie dla samorządów w ramach ZIT dotyczyć będzie w dużym stopniu właściwego przygotowania strategii i projektów do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej po roku 2020.

źródło: rpo.lubelskie.pl

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ak" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 17:42:04 napisał:
  "Dodatkowe" to znaczy że już jakieś były. Ktoś wie na co zostały przeznaczone.
  R E K L A M A
  • "Klio" dnia 29 lipca 2018 o godzinie 18:57:16 napisał:
   Z SIT powstanie hub komunikacyjny przy peowiaków, zakupionych zostanie 10 autobusów, na podstrefie gospodarczej będzie centrum obsługi inwestora, a w turystyce powstanie min. eksperymentatorium. Ogólnie prawie 250 mln z nowej perspektywy już miasto pozyskało.
 • "Nikt" dnia 30 lipca 2018 o godzinie 23:28:28 napisał:
  Centrum obsługi inwestora :-))))))))))) czyli gościa co da komuś coś za darmo, ciekawe na czym "obsługa" będzie polegała :-), ale a tam, będzie łatwiej wyjechać

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jango Fett
Czy to faktycznie ma być obwodnica wewn...
KL
Następna głupia obwodnica. Zamościowi...
love_zamosc
Życze powodzenia w walce o prawa pracow...
MPK
"Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia ...
MPK
zibi - oj chyba jest za pozno...
Aha?
Poza tym, że info. średnio świeże i ...
Kmicic
PIS jest partią katolickich komunistów...
Kmicic
Kolejna partia socjalistów, która jesz...
Edyward
Pewnie był nawalony jak stodoła...
Tutejszy
Oby nowe ugrupowanie nue skończyło jak...
ja
Ja jadę, byłam na spotkaniu z Biedroni...
Buhaha
Nie do was wysłał tylko do wszystkich ...
K
Zapraszamy wszystkich chętnych na wyjaz...
zibi
to chyba jakas tragiczna pomylka.kto to ...
KL
Taki wyjazd powinien odbyć się na rowe...
PK
W sumie Biedroń odbierze głosy PO-KO i...
Umowa Biedronia (UB) - koleś jest tak p...
Jango Fett
Wysokie notowania ugrupowania, stosunkow...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama