gm. Zamość | Motoryzacja | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja5 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 5 komentarzy

Podróże koleją – tak czy nie? Mieszkańcy są za rozwojem, ale nie takim kosztem!

R E K L A M A    B O A R D

Wykonawca dokumentacji przedprojektowej, która ma posłużyć do przygotowania właściwej dokumentacji, zaprosił mieszkańców powiatu zamojskiego i miasta Zamość na konsultacje społeczne dotyczące inwestycji na liniach kolejowych nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek i budowy łącznicy omijającej stację Zawada. Na spotkanie przybyli mieszkańcy i Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Marcin Egert reprezentował PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Obecnie na odcinku Lublin – Zamość pociąg jedzie około 30 km dłuższą trasą od transportu drogowego. W większości są to linie jednotorowe i kręte, co skutkuje dużymi ograniczeniami prędkości. W Zawadzie pociąg zmienia też kierunek jazdy. Wszystko to powoduje, że czas podróży koleją wynosi ponad dwie godziny, co nie jest atrakcyjną ofertą dla podróżnych. Planowana łącznica ma omijać stacje Zawada i skrócić podróż o 15 minut.

W tej chwili pociągi dalekobieżne muszą przyjechać do Zawady i zmienić kierunek jazdy. Linia jest niezelektryfikowana. Odczepienie lokomotywy i przepięcie jej z drugiej strony jest problemem dla przewoźnika i pasażerów.

19 grudnia 2016 na wniosek Posła Sławomira Zawiślaka i Wojewody Przemysława Czarnka, Prezes PKP PLK podjął zobowiązanie, że spółka ogłosi przetarg i opracuje studium wykonalności na realizację inwestycji w postaci modernizacji linii kolejowej nr 69 na odcinku Rejowiec-Zawada oraz linii kolejowej nr 72 na odcinku od stacji kolejowej Zawada do Zamościa z odbudową łącznicy łączącej linie nr 69 i 72 wraz z ich elektryfikacją. Kolejne już konsultacje są jednym z etapów opracowywania studium wykonalności. Jaki jest ich wynik?

Mieszkańcy są za rozwojem regionu i połączeniami kolejowymi, z których będą korzystać pasażerowie jednak ze względu na planowaną lokalizację wiaduktu drogowego, który ma stanowić skrzyżowanie dwupoziomowe z planowaną łącznicą zostaną „odcięci od świata”. Występują w obronie bezpieczeństwa dzieci, możliwości dojazdu do miasta komunikacją publiczną i komfortu życia. Budowa wiaduktu, dróg serwisowych (GDDKiA) i łącznicy (PKP) będzie się wiązała z utrudnieniem w dotarciu do przystanku autobusowego, sklepu, lekarza czy szkoły, ponadto dla mieszkańców, których część działek ma zostać zajęta przez inwestycję, będzie to też oznaczało znaczne zmniejszenie odległości od drogi, lub wybudowanie pionowej ściany wiaduktu przed domem.

Jako dodatkowy argument zainteresowani sprawą podają planowaną budowę nowej linii kolejowej związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach tzw. 10 szprych do lotniska. Linia kolejowa z Trawnik przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski i Bełżec do granicy z Ukrainą ma zostać zbudowana od podstaw. Czy wówczas trasa Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek nie straci na atrakcyjności? Czy wówczas będzie potrzebna łącznica?

fot. CPK
fot. CPK

Również Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński jest zmartwiony planowanym przebiegiem inwestycji i tym, co będzie z łącznicą w przypadku budowy nowej linii kolejowej w drugiej strony Zamościa. Może się okazać, że część inwestycji nie powstanie, może lepiej byłoby wydać te pieniądze np. na drogi? Wójt zapytał w czasie konsultacji – Czy skrócenie o 15 minut podróży jest wystarczającym powodem, by wydać takie pieniądze? – O jakie pieniądze chodzi? Zapytaliśmy o to Marcina Egerta reprezentującego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wartość tej inwestycji łącznie z przebudową drogi krajowej nr 74 i budową wiaduktu szacuje się na 100 milionów złotych.

Mieszkańcy i Wójt chcą konsultacji w większym gronie również z przedstawicielem GDDKiA i udziałem lokalnych polityków. Będą czynić starania, by doszło do kolejnego spotkania.

 

mapa, PKP PLK S.A.
mapa, PKP PLK S.A.

ZADANIE A — Odbudowa łącznicy w Zawadzie między liniami 69 i 72″

źródło: mapa.plk-sa.pl
źródło: mapa.plk-sa.pl

WYG International Sp. z o.o. jest wykonawcą dokumentacji przedprojektowej dla projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 69 i 72 na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy omijającej stację Zawada.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 5 czerwca 2019 o godzinie 11:58:41 napisał:
  Jak zwykle wschodni zaścianek przeciw postępowi, a po co coś nowego, tyle lat było i OK. Gdyby wszyscy tak myśleli nie było by autostrad i nowoczesnej infrastruktury drogowej. Połączenia kolejowo-drogowej to szansa na nowe miejsca pracy, rozwój ruchu turystycznego przychody dla regionu. A ta nowa kolej to za 10 lat albo i później zależy również od tego kto będzie u władzy. Ogarnijcie się ludzie.
  R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 7 czerwca 2019 o godzinie 18:11:41 napisał:
  Na portalu w najlepsze działa CENZURA !!!!! Usunięto parę komentarzy, dlaczego ? nie było tam wulgaryzmów po prostu głos w dyskusji widocznie roztocze.net cofa się do czasów komuny. Moje gratulacje !!!!!
  • "Redakcja roztocze.net" dnia 7 czerwca 2019 o godzinie 19:19:09 napisał:
   W artykule z dzisiejszego poranka i na Facebooku jest odpowiedź na to pytanie, zacytujemy: Wczoraj przy pracach nad stroną miała miejsce awaria, w wyniku której artykuły z ostatnich kilku godzin znikły razem z komentarzami i liczbą odsłon. Przepraszamy! Postaramy się przywrócić teksty, komentarze możecie przywrócić Wy pisząc je od nowa.
   Nie zachowały się dane od 05.06.2019 od godziny 13:40 (data ostatniej kopii bezpieczeństwa) do 07.06.2019 do godziny 9:57. Większość tekstów została przywrócona, napisana jeszcze raz.
   Zachęcamy, by swój głos w dyskusji zostawić po prostu jeszcze raz.
 • "BarteS" dnia 16 czerwca 2019 o godzinie 16:34:11 napisał:
  Zwracam uwage, ze w tej chwili pociag dalekobiezny TLK Zamoyski relacji Zamosc Wsch-Warszawa Zach traci na zmiane kierunku w Zawadzie nie 15 a az 25min! Gdy za poltora roku skoncza modernizacje Lublin-Otwock to czas przejazdu dalekobieznego do stolicy wyniesolby ok. 4h plus te 25min tracone tuz przed Zamosciem. To pokazuje skale problemu, ktory rozwiaze lacznica. Do tego jeszcze okolo 2min zysku z tytulu preprowadzenia lacznicy krotsza trasaniz zajazd do Zawady na stacje. Ponadto trzeba tez zauwazyc, ze PKP nie buduje na surowym korzeniu lecz na swojej dzialce bedacej sladem lacznicy, ktora juz istniala kiedys. Zatem mieszkancy jesli budowali sie przy dzialce PKP to mieli mozliwosc i nawet obowiazek sprawdzic kto jest sasiadem. W pewnym sensie hitem jest protest mieszkanca ktory pobudowal sie na dzialce do ktorej jedynym dojazdem jest polna droga biegnaca gruntem PKP. Ot chaos planistyczny!
  • "kolejarz" dnia 6 lipca 2019 o godzinie 8:12:15 napisał:
   Manipulacja czasem, czyli w Zawadzie pociąg nie będzie się zatrzymywał?. A kwota na dzień dzisiejszy 100 mln zł, w czasie prac urośnie o 40- 50 %. Nie ma to żadnej perspektywy na przywrócenie ruchu pasażerskiego. Pieniądze utopione a utrzymanie 8-10 par pociągów w ruchu bezsensowne. Kto będzie to finansował!!.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
kontra 59 minut temu
.Komu sie opłaca spalarnia ? ...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
ciekawy
ducato chlodnia?...
KL
"Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trze...
ak
Na 1437 przyjętych do liceów- 46 nie p...
widzieliscie?
powinnismy sie obrazic? https://www.wioc...
hrubieszowski
Popieram protest w 100%. Fakt, są miast...
Jacek
Widać Veolia sfinansowała już kilka t...
Do Jan
Słyszałam co nieco o tej wybitnej dzia...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018