R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | Wywiady | ZamośćDaniel Czubara18 kwietnia 2018 FACEBOOK | 4467 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 30 komentarzy ()

Miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk; fot. materiał nadesłany
R E K L A M A    B O A R D

W maju poznamy decyzję prezydenta Zamościa, Andrzeja Wnuka odnośnie startu w jesiennych wyborach samorządowych. Już teraz możecie dowiedzieć się jak włodarz miasta podsumował mijające prawie cztery lata rządów. Zapraszamy do wywiadu z prezydentem Wnukiem.

Daniel Czubara:- Pańska kadencja powoli  dobiega końca – przynajmniej ta pierwsza. Z czego, co udało się w te kilka lat zrobić  jest Pan dumny? 

Andrzej Wnuk:- Może inaczej – jestem zadowolony z efektów ciężkiej pracy moich współpracowników, zarówno w obszarze inwestycji jak i działań społecznych. Przez te trzy i pół roku udało się zbudować kapitał społeczny w obszarach edukacji, kultury i spraw społecznych. Innymi słowy – miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów, a efektami tego otwarcia są nie tylko inwestycje w drogi, mosty, ale także zbudowanie pewnej wspólnoty. Ta wspólnota to wszystkie szesnaście osiedli a nie tylko Stare Miasto. Ta wspólnota realizuje swoje pomysły na życie a miasto w tym pomaga, a nie przeszkadza.  

Nie byłoby to możliwe bez zmian personalnych w Ratuszu i podległych jednostkach. Na 23 dyrektorów i prezesów miejskich spółek zmieniłem 17. I nie wszyscy się sprawdzili. Zmiany nadal są potrzebne. Ale nie po to, aby zmieniać, ale żeby poprawiać działania różnych instytucji czy organów.

W sensie materialnym zaś jestem zadowolony z pozyskanych ponad 230 mln zł z funduszy unijnych. Cieszę się, że zainwestowaliśmy w latach 2015, 2016 i 2017 aż 89 mln zł bez zwiększania zadłużenia, a w tym roku zainwestujemy rekordowe 111 mln zł. 200 mln zł inwestycji to może być już powód do dumy. Te inwestycje to 57 ulic osiedlowych,  ale też ważnych komunikacyjnie, jak łącznik Prosta-Namysłowskiego, ulice Sadowa, Krasnobrodzka, Kresowa, Majdan, Robotnicza i Rolnicza. W tym roku budujemy też Łanową i Błonie, Hrubieszowską, Okrzei. Poza tym powstały dwa nowe ronda, dwa mosty, hala sportowa, cztery boiska i szereg innych jakże potrzebnych mieszkańcom inwestycji.

Bardzo dużo pieniędzy wydaliśmy na kanalizację burzową, bo ta sprawa była w Zamościu zaniedbana. Odwodniliśmy Starowiejską, zbudowaliśmy kosztem ponad 2 mln zł kolektor burzowy na osiedle Planty, przy każdej nowej drodze powstała też burzówka. Remontowaliśmy rowy melioracyjne, ale też istniejąca, nie działającą dobrze kanalizację np. w ulicy Szwedzkiej.

– W kampanii wyborczej w 2014 roku mówił Pan, że Zamość potrzebuje zmian. Co udało się zmienić w Hetmańskim Grodzie Panu i Pańskim współpracownikom? 

-Poza podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi, położyłem nacisk na zmianę podejścia do mieszkańca. My nie rządzimy w sensie dziel i rządź. My wypełniamy zobowiązania, pomagamy mieszkańcom rozwiązać ich problemy. Po to budujemy drogi na osiedlach, remontujemy mosty czy wykonujemy 64 inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Nie przeszkadzamy mieszkańcom, jeśli mają inicjatywę, w ramach obowiązującego prawa i możliwości finansowych wspieramy te pomysły.  

– Co było najważniejszym momentem, wydarzeniem w ciągu tych prawie czterech lat? 

Na pewno przyjęcie przez radę miasta zaproponowanego przez przewodniczących zarządów osiedli a w tym sensie i prezydenta, programu budowy dróg lokalnych. Na równi stawiam powstanie całego programu wykorzystania środków unijnych no i pozyskanie prawie 235 mln zł z UE na inwestycje głównie na osiedlach. A warto pamiętać, że jeszcze mamy w trakcie oceny wnioski na ponad 95 mln zł.  

– Co w tym czasie sprawiło największe trudności  w zarządzaniu miastem? 

Z jednej strony zarządzanie tą zmianą o której mówiłem, a z drugiej brak przygotowanych projektów, planów budowy infrastruktury, czy nawet dokumentacji technicznej. Jedyny duży projekt Akademii Zamojskiej musieliśmy zmienić a w praktyce stworzyć na nowo. Wniosek, który poprzednio nie dostał dofinansowania, a gdy my go zmieniliśmy i złożyliśmy, zajął pierwsze miejsce w Polsce.  

– Niedawno na konferencji w ratuszu zaprezentowano inwestycje, na które pozyskano unijne dofinansowanie.  Do jakich zmian w Zamościu doprowadzą te inwestycje, co zmienią w życiu mieszkańców miasta? 

-Poprawią komfort życia mieszkańców, jak na przykład termomodernizacja obiektów oświatowych – 12 szkół i przedszkoli. Dadzą pracę nie tylko podczas trwania projektów, ale także po zakończeniu. Na przykład Centrum Integracji Społecznej w budynku dawnego dworca PKP da pracę 30 osobom. Pracę w centrum obsługi inwestora podstrefy ekonomicznej oraz w powstających tam firmach znajdzie pewnie kilkaset osób. Natomiast inwestycje w drogi, w tym budowa obwodnicy zachodniej poprawią bezpieczeństwo. Tak samo jak wymiana oświetlenia na LED przy głównych ulicach.  

– Opozycja mówi o zadłużaniu miasta, Pan wielokrotnie podkreśla, że dług maleje. Co mówią liczby i skąd zatem wynika taka rozbieżność w spojrzeniu na finanse miasta? 

-Przykro mi to mówić, ale może to wynikać tylko z dwóch przyczyn – niewiedzy lub złej woli. O ile byłbym w stanie uwierzyć w niechęć do uczenia się, to jak mam ocenić postępowanie jednej z radnych, która publicznie twierdzi, że zadłużenie wzrosło o 100 mln, podczas gdy w rzeczywistości spadło w trzy lata o 4.5 mln i wynosi 74.5 mln zł?  

Przecież te dane są ogólnodostępne, na stronie GUS, w Biuletynie Informacji Publicznej. Przedstawiamy je na sesji, w projekcie budżetu, w sprawozdaniach.  

– Skoro już jesteśmy przy dyskusjach z sali Consulatus zamojskiego ratusza. Jak ocenia Pan współpracę z radnymi? 

-To trudna współpraca, ale większość radnych działa dla rozwoju miasta i za to im dziękuję. 

– Klub PiS dalej jest bliski Pana sercu? 

-Oczywiście. Zawsze przyjmuję ich zaproszenia na spotkania i ubolewam, że oni nie przyjmują moich. Myślę, że gdyby zmienili zdanie, wiele nieporozumień udało by się wyjaśnić.  

– W trakcie tych kilku lat zmienił się  układ sił w Radzie Miasta, którą trudno dziś posegregować na prawicę – lewicę –centrum. Dziś linia podziału przebiega między „za” lub „przeciw” prezydentowi. Łatwo w takiej sytuacji zbudować poparcie dla swoich pomysłów? 

-Moim zdaniem linia podziału przebiega między tymi, którzy chcą działać dla miasta, budować, remontować, pozyskiwać pieniądze unijne a tymi, którzy krytykują. I myślę, że mieszkańcy też tak to postrzegają.  

– Niedawno prokuratura oczyściła Pana z zarzutów dotyczących kości znalezionych na placu budowy drogi przy ul. Prostej. W dalszym ciągu wyjaśniana jest sprawa tzw. antypodsłuchu. Jak Pana zdaniem się zakończy? 

-Nie mam pojęcia. Podkreślam po raz kolejny, że jestem niewinny, nie ma też dowodów, które by wskazywały na moją winę. Tak jak i w przypadku ulicy Prostej, ze spokojem oczekuję na decyzję prokuratury, czy sądu.  

– Mieszkańcy oceniają włodarzy poprzez liczbę nowych miejsc pracy i stopę bezrobocia. Jak ta sytuacja wygląda w Zamościu?  

W 2014 roku w Zamościu było 4300 osób bez pracy, teraz jest 3200. W tym czasie miejscowi przedsiębiorcy stworzyli ponad 1500 nowych miejsc pracy, w dużej mierze dzięki pieniądzom z PUP na staże i prace interwencyjne. Skuteczność tych form wsparcia to 85%. Problemem jest jednak wysokość zarobków, co jest negatywną specyfiką całego regionu.  

– Narzędziem do pozyskania inwestorów jest podstrefa ekonomiczna. Czy pojawią się jakieś nowe zakłady pracy? 

-Działa już MPlaneta, Cyberteam, za chwilę hale postawią Meble Polskie. Pracę znajdzie tam kolejnych 250 osób.  

 – Zaczyna się nowy sezon turystyczny. Znamy już gwiazdy Zamojskiej Majówki, którą praktycznie rozpocznie się sezon. W tym roku Zamość pobije rekord liczby odwiedzin turystów? 

-Jestem pewien, że tak będzie. Wskazuje na to kwiecień, w samym ZOO pobiliśmy już rekord frekwencji.  

– Jarosław Kaczyński, prezes PiS, zapowiedział projekt zakładający obniżkę pensji parlamentarzystów, ale również i samorządowców o 20 procent. Jak się Pan na to zapatruje? 

-Nie przyszedłem do Ratusza po pieniądze. Całe życie pracowałem w prywatnych firmach i cztery lata temu zarabiałem więcej niż zarabiam teraz. Dam sobie radę i po obniżce.  

– Swego czasu, jakieś kilkaset lat temu,  wójtem Zamościa był Wojciech Wnuk. Obecnie mamy XXI wiek i u steru rządów miasta jest też Wnuk, tyle, że Andrzej. Jak chciałby się on zapisać w historii Zamościa? 

-Jako dobry gospodarz.  

-Czy będzie się Pan ubiegał o kolejną kadencję i wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych? 

-Decyzję ogłoszę na początku maja.  

-Dziękuję za rozmowę.

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "K." dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 8:10:34 napisał:
  Prawdę mówi Prezydent! Pewien mieszkaniec X zarządał usunięcia tablicy poświęconej Róży Luksemburg - i tablica usunięta. Ciekawy jestem, czy z inicjatywy mieszkańca Y można nadać Ekonomikowi imię Róży Luksemburg - była wybitną ekonomistką, Zamościanką.
  15
  7
  R E K L A M A
 • "abc" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 9:08:26 napisał:
  To chyba jakieś żart, prezydent chwali się sklepem z meblami w strefie ekonomicznej. Strefa ekonomiczna powinna być dedykowana dla zakładów produkcyjnych. Takie kwiatki tylko w Zamościu. Takiemu prezydentowi to ja podziękuję jesienią.
  27
  9
  • "Do abc" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 9:34:10 napisał:
   To nie sklep kolego koleżanko abc. To przede wszystkim fabryka mebli, która także eksportuje swoje produkty za ocen czyli do Kanady.
   8
   18
  • "do do abc" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 9:49:43 napisał:
   Pojedź i zobacz czy sklep czy nie sklep. Dla mnie sklep.
   18
   5
  • "Sklep i produkcja" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 15:14:35 napisał:
   Pojedź i sprawdź. Pokażą Ci jak produkują. Dodaj jeszcze, że sklep i kibel. Bo kibel też jest.
   2
   9
 • "tru" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 9:43:17 napisał:
  Tak naprawdę owoce poznamy w drugiej kadencji wtedy ruszy zachodnia obwodnica,akademia,filharmonia,drogi itd.Pomimo wszystko uważam,że to była dobra kadencja.Miasto ożyło , no wreszcie świecą latarnie w nocy.Nie ma bajania o fabryce dla 3 tys.mieszkańców są konkretne działania.Tak trzymać
  14
  19
 • "obiektywnie" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 10:33:34 napisał:
  "W sensie materialnym zaś jestem zadowolony" ( i wystarczy:)
  9
  3
 • "mieszkaniec" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 10:40:05 napisał:
  Najgorszy prezydent w historii Zamościa. Jeszcze trochę zostało "czasu na pracę i na osiedla", i na realizacje jakiegoś z 10 zobowiązań z "Umowy dla Zamościa".
  20
  13
 • "Thomas" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 10:55:14 napisał:
  Pan Prezydent Andrzej Wnuk tym wywiadem otworzył chyba wielu ludziom oczy na pewne rzeczy - oczywiście pozytywnie. W poprzedniej kampanii samorządowej i prezydenckiej pisałem o zadłużeniu miasta, jednak pojawiły się głosy, że miasto trzyma progi bezpieczeństwa a w ogóle że to zadłużenie nie jest wielkie - więc problemu nie ma. Ale nagle pojawiają się głosy, że zadłużanie miasta jest złe. Tutaj w tej materii niezwykle ciekawie sprawę przedstawił Sławomir Ćwik mówiąc o wszystkich przeciw i nie. Tak naprawdę Sławomir powiedział jak jest - całej dyskusji był to ważny głos moim zdaniem spóźniony o co najmniej cztery lata, jeżeli nie wcześniej, zwłaszcza jakie projekty realizować. Głos opozycji jest ważny, ale tak na dobrą sprawę, to co się stało w radzie to odwrócenie sojuszy jest dziwne -, poza tymi którzy od zawsze byli w opozycji. Szczerze mówiąc opozycji nie ma, jest słaba, nie mogę doszukać się programu jaki realizuje. Oczywiście też pojawiały się głosy jaki ten challenger czy pretendent do fotela prezydenta Zamościa jest zły. Ton licznych wypowiedzi był taki, Andrzej Wnuk nie będąc prezydentem już był oceniany jako zły i urzędujący prezydent tak jakby urzędował od kilku kadencji i jako "urzędujący prezydent " zbierał cięgi za swoje rządy - jakkolwiek brzmi to absurdalnie - do takich wniosków można dojść. Szczególnie rozbawił mnie argument, że Wnuk wygrał 130 głosami kibiców Hetmana - zapewne na karcie wyborczej obok krzyżyka przy Andrzeju Wnuku jest podpis kibic HetmanaGdyby faktycznie prezydent zdobył 130 głosów, a zdobył ich znacznie więcej nie liczyłby się w tych wyborach. W czasie tej prezydentury PiS wycofał się z popierania Andrzeja Wnuka - w całym tym sporze biorę stronę prezydenta.
  15
  16
 • "ad111" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 10:59:45 napisał:
  Pitu, pitu, baju, baju , a ludzie młodzi nadal wyjeżdżają...:(
  24
  6
 • "z" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 11:18:53 napisał:
  Należy zadać pytanie czy nasze miasto się rozwija, czy też panuje w nim marazm? A może jest coś czego na pierwszy rzut oka nie widzimy i w rzeczywistości Zamość zwija się zarówno gospodarczo jak i społecznie? Nawet niedawno czytaliśmy, chyba na tym portalu, opracowania (nie wiem czy nie naukowe), że wspomniana przyszłość Zamościa jest poważnie zagrożona (prawdopodobnie naszemu miastu grozi wyludnienie). Czy możemy zatem mieć w tej sytuacji pretensje do władz miasta? To zależy od spojrzenia. Przecież są one z nadania społecznego, ale nie znaczy to, że nie podlegają ocenie. Widzimy, że są przecież w mieście jakieś inwestycje, które jak sądzę tylko cząstkowo polepszą bardzo zdegradowaną albo niedoinwestowaną infrastrukturę miejską. Warto jednak zapytać o przyszłość naszego miasta. Jaka ona będzie? Czy i jak ona zależy od tych dzisiejszych inwestycji? Pierwszy aspekt to czy tworzone są miejsca pracy dla ludzi o wysokich kwalifikacjach (począwszy od mechaników poprzez np. inżynierów, ekonomistów, a nawet dla doktorów czy profesorów określonych specjalności)? Drugi aspekt, który by świadczył o cywilizacyjnej zmianie na lepsze, to czy w naszym mieście (pomijając małe Stare Miasto) panuje odpowiedni porządek architektoniczny, estetyczny i związany z nimi administracyjny? W związku z tym, czy jest w mieście pracownik o odpowiednich kwalifikacjach lub nawet cały dział, który by prowadził intensywne kontakty w firmami czy to polskimi czy zagranicznymi, czy też nawet z ambasadami w zakresie podjęcia działalności gospodarczej w przez te firmy w naszym mieście. Zakres ten powinien wg mnie jak najszerszy - bez ograniczeń. Powinien dotyczyć każdego rodzaju działalności (motoryzacyjnej - np. skutery itp., lotniczej - np. szybowce, bankowej, wydawniczej, wszystkiego co jest w REGONIE). Pracownicy z dobrymi efektami na tym polu powinni być nawet lepiej wynagradzani niż sam prezydent. W drugim aspekcie to uważam, że w mieście powinna być powołana fachowa (ale rzeczywiście fachowa) komisja do spraw architektury miejskiej i estetyki, która miałaby decydujący wpływ na to co się w mieście buduje, jak się buduje oraz dokonywała by np. szczegółowej kontroli lub przeglądu estetyki ulic (w tym czystości), zabudowy itd. To jest mój głos. Oczywiście są też inne aspekty.
  13
  0
  • "ad111" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 11:54:08 napisał:
   I teraz nich mi ktoś powie, dlaczego Prezydent w wywiadzie nie powiedział o czymś takim co Przedmówca, tylko pitu, pitu bez konkretów?
   15
   3
 • "Jarosław" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 11:49:08 napisał:
  Z całym szacunkiem, ale niektóre pytania w tym wywiadzie są debilne.
  13
  5
  • "K." dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 17:31:12 napisał:
   Jacy rozmówcy, takie pytania!
   10
   3
   R E K L A M A
 • "Name" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 12:36:46 napisał:
  "Do Andrzeja W. przychodzi doradca (rzecznik): - Panie prezydencie, mamy problem... - No co jest. - Mamy sondaż, z którego wynika, że Zamościanom żyje się dobrze i są bardzo zadowoleni. - To super, a gdzie problem? - Sondaż przeprowadzono w Wielkiej Brytanii..."; )
  21
  6
  R E K L A M A
 • "https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/posredniaki-na-cenzurowanym-urzednicy" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 13:31:28 napisał:
  "Pośredniaki na cenzurowanym. Urzędnicy znaleźli prosty sposób na "obniżenie" bezrobocia" ( "cyferki mają się zgadzać :) "Oferty pracy w urzędzie są mizerne i wiążą się zazwyczaj z minimalną płacą" - to jedna z opinii o pośredniakach. Ludzie, którzy się z nimi zetknęli, twierdzą, że urzędnicy zamiast pomagać, piętrzą tylko problemy. Nie liczy się człowiek, ale cyferki w Excelu. Swoimi doświadczeniami z biurokracją, podzielił się z money.pl m.in. pan Sebastian z Gorzowa Wielkopolskiego. Przed dwoma laty zarejestrował się w tamtejszym urzędzie pracy. Jak opisuje nasz czytelnik, po wywiadzie zrobionym przez urzędniczkę i próbie skategoryzowania jego doświadczenia, został skierowany do osoby, która miała pomóc mu w znalezieniu pracy. - Jakie było moje zaskoczenie, kiedy ta "wielka" specjalistka nawet nie spytała mnie o moje CV ani, czy potrafię napisać list motywacyjny. Szanowna pani zaczęła przedstawiać mi oferty pracy, jakie może każdy znaleźć na stronie internetowej urzędu. Poinformowałem ją, że tam nie ma żadnej, która byłaby choć zbliżona do mojego profilu - opisuje pan Sebastian. Urzędniczka miała zasugerować, aby udał się do prywatnej agencji zatrudnienia. Po miesiącu sytuacja się powtórzyła i mężczyzna sam zrezygnował z usług urzędu pracy. Więcej podobnych przypadków Falę komentarzy na temat pracy urzędów wywołał tekst pana Marka z podwarszawskich Marek, który zgłosił się do money.pl za pośrednictwem serwisu dziejesie.wp.pl. Napisał, że ze względu na stan zdrowia, nie mógł podjąć pracy zaproponowanej przez urzędników. Pomimo dokumentów, które poświadczały przebytą operację kręgosłupa, został pozbawiony nawet statusu osoby bezrobotnej, bez prawa do zasiłku. - Jeśli w taki sposób mamy mieć zmniejszane bezrobocie, to ja dziękuję za takie statystyki - protestował pan Marek. Swoje przypadki opisali też internauci w komentarzach. Użytkowniczka "A!" przedstawiła swój problem z terminem spotkania w "pośredniaku". "Dostałam wydrukowaną kartę z terminem następnej wizyty. Gdy na nią przyszłam, to pani poinformowała mnie, że termin miałam wcześniej i zostałam już wykreślona z rejestru bezrobotnych. Napisałam odwołanie, załączyłam skan dokumentu, który informował mnie o terminie wizyty, ale niestety odpowiedzieli, że gdyby mi zależało, to mogłam się upewnić, czy ten termin jest dobry" - opisuje kobieta. Jako bezrobotna, bez prawa do zasiłku, postanowiła poświęcić pieniądze i czas, które miałaby przeznaczyć na kolejne odwołania, na poszukiwanie pracy. Użytkowniczka "Matka pracująca" opisuje z kolei swoją sprawę w cieszyńskim urzędzie. Zaoferowano jej tam staż. Kobieta wyjaśniła, dlaczego nie może go podjąć, jednak i tak została wykreślona z listy. Jak dodaje internautka "oferty pracy w urzędzie są mizerne i wiążą się zazwyczaj z minimalną płacą. Znacznie korzystniej jest samemu poszukać przez internet lub popytać wśród znajomych". Sposób na niższe bezrobocie Działania urzędników wcale nie muszą być kierowane złą wolą. Często to efekt nacisków ze strony samorządu, by poprawić statystyki. - Najprostszym sposobem na obniżenie bezrobocia, jest "karne" usuwanie z rejestru - tłumaczy ekonomistka prof. Joanna Tyrowicz z ośrodka badawczego GRAPE i Uniwersytetu Warszawskiego i dodaje, że zgodnie z prawem, po takiej sankcji do rejestru można wrócić dopiero po dziewięciu miesiącach. - Nie chodzi tu o pilnowanie ewentualnych nadużyć związanych z pobieraniem zasiłku. Po usunięciu z rejestru na niemal rok naprawdę nie ma powodu, by do niego wracać. Przez ten czas nie ma się prawa do żadnych działań aktywizacyjnych, a w praktyce nie można nawet skorzystać z poradnictwa zawodowego, bo kolejki osób zarejestrowanych są zbyt długie - przekonuje ekonomistka. Ekspertka podkreśla, że w ostatnich latach często zdarzały się okresy, gdy wyrejestrowania "karne", były liczniejsze, niż wyrejestrowania z powodu podjęcia pracy. Usprawnić urzędy Wśród internatów pojawiła się też opinia, że urzędy pracy należy w ogóle zlikwidować. Taki postulat głosili jakiś czas temu nawet politycy Kukiz`15, którzy wyliczali, że generują one około 4 mld zł kosztów rocznie. Innego zdania jest prof. Tyrowicz. - Skoro chcemy finansować szkolenia i inne formy wsparcia w znalezieniu pracy, musi być jakaś instytucja odpowiedzialna za realizację tego zadania. Dyskusja nie powinna dotyczyć tego, czy jest potrzebna, a raczej tego, jaki zakres zadań ta administracja ma realizować i co najważniejsze, czy wywiązuje się ze swoich obowiązków - wyjaśnia. Ekonomistka zwraca też uwagę, że urzędy są niedostosowane do rzeczywistości, co widać było w przypadku pana Sebastiana. Powodem jest m.in. rozdzielenie funkcji doradztwa zawodowego, od funkcji pośrednictwa zawodowego. - Jeden urzędnik doradza, drugi pomaga szukać pracy, jakby to były dwa osobne procesy. Przecież problem ze znalezieniem pracy nie dzieli się na osobne kawałki, tylko w całości skupia na danej osobie, która nie ma pracy i nie może jej znaleźć. Rozdzielenie tych dwóch funkcji nie ma zresztą żadnego uzasadnienia merytorycznego i jesteśmy jedynym znanym mi krajem o takiej strukturze. W systemie przez lata po narastały setki takich absurdów i bzdur - mówi prof. Tyrowicz."
  14
  2
 • "GB ( tłumacz z angielskiego)" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 13:36:00 napisał:
  "Miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów" :) Kraków, Warszawa, Wrocław czy jakie miasto? może...... Sitaniec :), bo ma piękny, prestiżowy hotel
  15
  1
  • "." dnia 21 kwietnia 2018 o godzinie 22:36:03 napisał:
   Bez sensu kopiuj i wklej.
   2
   2
 • "SC" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 13:53:36 napisał:
  Ludzie ocenią przy wyborach. A o to jestem spokojny mimo paru ludzi, który wszystko negują.
  8
  10
 • "KU....A!" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 14:03:08 napisał:
  "Pańska kadencja powoli dobiega końca – przynajmniej ta pierwsza. Z czego, co udało się w te kilka lat zrobić jest Pan dumny?" - Miasto się wyludnia. Wciąż minimalna produkcja. Turystyka nie udźwignie sama wszystkiego. Nie samym handlem miasto żyje. Praktycznie nie ma czegoś takiego jak rynek pracy. Płace są żałosne (ostatnio znajomy mówił mi o kuzynie, który zmienia pracę i jest bardzo zadowolony bo będzie w nowej pracy dostawał 10 złotych na rękę - sklep, 10h dziennie :/) I dla mnie najważniejsze: Nic o kulturze! W tym też jest problem! Prezydent Wnuk - założę się - będzie kandydował i założę się, że wygra. Nie można powiedzieć, że nic nie zrobił. "Cośtam" się jednak dzieje, plus kibice, a to niemały elektorat, dalej fani disco polo - wielokrotnie większy. A pamiętajmy, że końcówka powinna być efektowniejsza i efektywniejsza!
  3
  12
 • "wizerunek" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 16:11:35 napisał:
  Jak można na takim stanowisku, nie umieć porządnie zawiązać krawata? "Diabeł tkwi w szczegółach". Hasłem promocyjnym zareklamowali galerię zamiast miasto, pozamiatamy.
  17
  2
 • "Thomas" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 18:35:30 napisał:
  Czy redakcja przeprowadzi wywiad z Marcinem Zamoyskim?
  9
  9
  • "J." dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 21:09:34 napisał:
   Co? Wywiad z najgorszym prezydentem w dziejach miasta, takim nicponiem.
   15
   8
 • "POdPIS" dnia 18 kwietnia 2018 o godzinie 20:12:26 napisał:
  tylko ten zamojski "otwór" każdy z mieszkańców i przedsiębiorców ma ..upie:-) Ile taki artykuł kosztuje ?
  7
  1
 • "Don Kichot" dnia 19 kwietnia 2018 o godzinie 0:58:16 napisał:
  Kskie miekscamiejsca pracy. Ludzie iekaja za praca na zachód wracaja na weekendy, swieta. Wydaja tu pieniadze zabobione w anglii niemczech norwegii. Jaki rozwoj miasta na pewno wiecej swiecidelek i igrzysk to fakt
  8
  3
 • "Dirty Harry" dnia 19 kwietnia 2018 o godzinie 12:15:44 napisał:
  Brawo Andrzej Wnuk! Najlepszy prezydent Zamościa po 1990 roku!
  6
  21
  • "qwerty" dnia 19 kwietnia 2018 o godzinie 13:36:52 napisał:
   W mojej ocenie najgorszy prezydent w historii Zamościa.
   15
   8
   R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 19 kwietnia 2018 o godzinie 13:40:37 napisał:
  Od zawsze uważałem że Andrzej Wnuk będzie najlepszym prezydentem tego miasta od 1989 r. i tak jest bez dwóch zdań.
  10
  22
  R E K L A M A
 • "http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/a/czlowiek-roku-2017-zamosc-wyniki" dnia 21 kwietnia 2018 o godzinie 8:32:48 napisał:
  CZŁOWIEK ROKU 2017 Zamość - wyniki w kategorii Samorządność i społeczność lokalna; Andrzej Wnuk, Prezydent Zamościa, 8 głosów ps. 8 głosów z ponad 60 000 mieszkańców Zamościa, mieszkańcy "zauważyli" i "docenili" 3 lata "pracy" dla Zamościa :)
  6
  2
  • "K." dnia 21 kwietnia 2018 o godzinie 10:16:01 napisał:
   Tak, ale to było rok temu. Teraz, po polecenie wydłubania tablicy upamiętniającej miejsce urodzenia Róży Luksemburg, jest już sławny w całym powiecie, województwie. Ba, nawet w całej Polsce, w Świecie. Wielkie dzięki dla Prezydenta za rozsławienie Zamościa, pięknego Hetmańskiego Grodu.
   8
   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Tofik
Co za kretyn kazał ściąć drzewa w st...
Tomasz.N
Czasami warto odświeżyć wizerunek bud...
hm
Ludzie wejdźcie na nieoficjalną stron...
mieszkaniec
widać Hetman znów w formie XD...
rynkowiec wielk...
Oj, jak się cieszę, jak się cieszę, ...
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
okiem mieszkań...
30.000 zł to i tak o 8.000 zł mniej ...
klangor
Minister Sienkiewicz mówił" kamieni ku...
Żuk
do " Joanna" Jest okazja, żeby skoment...
Parafianka
30 tys. to nie jest suma za którą i og...
KL
Pisownia też na pałe, w szczególnośc...
gfe
No,wreszcie jakoś to wygląda.A budynki...
Plaża Open
Dziękujemy za relacje z konferencji ora...
Joanna
Ktoś kto pisał ten artykuł chyba nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny