R E K L A M A

Z I P

Flesz | Tomaszów LubelskiDaniel Czubara12 sierpnia 2016 FACEBOOK | 4437 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 79 komentarzy ()

Matka Boska w autokarze

Autokar z ikonami; fot. Służba Celna
R E K L A M A    B O A R D

Funkcjonariusze Służby Celnej z Hrebennego udaremnili przemyt dwóch ikon. Malowidła pochodzą prawdopodobnie z przełomu XIX/XX wieku.

Celnicy znaleźli ikony w czwartek (11.08.), w trakcie kontroli ukraińskiego autokaru. Jeden obraz znajdował się w schowku na bagaż podręczny, drugi leżał w aktówce na desce rozdzielczej pojazdu.

Zapytany o malowidła 41-letni kierowca autokaru nie przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że ikony leżą w autokarze już od blisko tygodnia i nie wie czyją są własnością.

Pisane na desce ikony, w tym jedna w srebrnej koszulce, pochodzą najprawdopodobniej z przełomu XIX/XX wieku i przedstawiają wizerunek Matki Boskiej. Obie zachowane są w bardzo dobrym stanie. Na jednej z nich umieszczony jest napis w języku starocerkiewnym.

matkaboska

Malowidła mają wymiary ok.: 17 x 24 cm i 18 x 23 cm.

ikona

Wstępnie obrazy wycenione zostały na 4 tys. zł, ostatecznie jednak ich wartość, w tym też wartość historyczną, oceni rzeczoznawca.

Ikony trafiły już do celnego magazynu, a przeciwko kierowcy autokaru funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe. By nie narażać się na konsekwencje karne i móc legalnie wwieźć ikony na teren Unii Europejskiej mężczyzna powinien dopełnić formalności granicznych, w tym zgłosić ikony do kontroli celnej.

W tym roku to drugie tego typu ujawnienie na lubelskim odcinku granicy. Dwie ikony – z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Pantokratora – zatrzymali w lipcu celnicy na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie.

Na wschodniej granicy przemyt ikon należy w ostatnich latach do rzadkości. Najwięcej zatrzymań malowideł sakralnych Służba Celna notowała w latach 1990-2003. Wówczas zatrzymywane obrazy liczone były w setkach egzemplarzy.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "aaaahaaaa" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 16:24:31 napisał:
  a juz myslalem ze jakis cud sie stał i Matka Boska sie ukazała
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 16:46:32 napisał:
  A ja myślałem, że znowu nijaki @"ad111" skomentował ten artykuł w swoim stylu: "nie ma żadnej Matki Boskiej, Bóg jest jeden, a ja jestem jego prorokiem, a wy katoliccy grzesznicy kajajcie się natychmiast, bo męki piekielne dla was już przygotowane. Kopnijcie tylko w kalendarz".
  0
  0
 • "ad111" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 18:24:01 napisał:
  No własnie Bóg nie może mieć matki. Nikogo nie straszę piekłem, bo tak robią Katolicy, a ja nie jestem Katolikiem. Tak więc słabo pojąłeś "moje nauki", ale u Katolików tak już z tym jest. Wierzą klerowi, a sami nie dociekają co tak naprawdę powiedział i czego nauczał Jezus. Bawcie się dobrze w te modły do ram obrazów, do świątków i do tzw. świętych. Na zdrowie, może rzeczywiście Bóg jest tak dobry, jak mówią i się nad bałwochwalcami jednak ulituje.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 19:27:13 napisał:
  Można wiedzieć jakie wyznanie reprezentujesz?
  0
  0
 • "ad111" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 8:07:16 napisał:
  Chrześcijańskie.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 9:34:19 napisał:
  To mnie nie kontentuje. Obecnie istnieje kilkadziesiąt tysięcy odłamów chrześcijaństwa i wyznawcy wszystkich wierzą, bądź tylko mówią, że właśnie oni wyznają "prawdziwą wiarę". Starasz się wykręcić od odpowiedzi, tak jakbyś wstydził się wyznawanej religii, co kwestionuje prawdziwość Twojego zaangażowania. Plujesz na katolików i oczekujesz ataku wymierzonego w Twoją osobę, wydaje Ci się, że w ten sposób nadstawiasz drugi policzek. Problem w tym, że nikt ne uderzył Cię w pierwszy. Jak widzisz nie tak łatwo zostać męczennikiem. Wybacz, że to piszę ale dla mnie Twoje zachowanie wygląda mniej więcej tak: Wyłazisz z norki, wykrzykujesz "Wiem, wiem, znam prawdę, a wy wszyscy jesteście gupi!", po czym znowu wskakujesz do swojej norki, gdzie w samotności możesz rozkoszować się swoim zwycięstwem moralnym, oraz intelektualnym. Wszak nikt nie był w stanie podjąć z Tobą dyskusji. Pomijasz przy tym powody dla których nikt dyskusji ne podejmował. Dla części populacji byłeś za szybki w spiep...u do norki, część dostrzegła kolejnego nawiedzonego ikonoklastę jakich w historii było już sporo. Nie obrazisz mnie nazywając katolikiem. Dla wyjaśnienia sprawy jestem agnostykiem, co uczciwie przyznaję.
  0
  0
 • "Celinka@ad111" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 10:30:32 napisał:
  Chrześcijaństwo to nie wyznanie. To religia. Istotna różnica. Nawet nie wiesz, jakiego jesteś wyznania, a próbujesz innych pouczać. Żałosne.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 23:06:55 napisał:
  Pewnie jeszcze nie raz @"ad111" będzie nas przekonywał do swoich racji. Może to będzie nudne, ale żyjemy w podobno wolnym kraju, i każdy ma prawo do wyrażania swojej "ekspresji religijnej". "Tolerować" to od łacińskiego czasownika: "tolerare". "Znosić", "przecierpieć". Co do samego wyjściowego artykułu. Rozumiem, że są to materiały policyjne, więc jakiejś tam finezji nie ma co oczekiwać. Nie ma tam napisów w języku "starocerkiewnym". Nie są "pisane". Ta w koszulce (z tą blaszką na licu) to oleodruk. Obie, to znane wersje czczonych przez Prawosławnych wizerunków MB. To tzw. "ikony podróżne". Tak jak "u nas" niektórzy zabierają św. Krzysztofa na medaliku, tak Prawosławni czują się pewniej w podróży, jak mają ze sobą MB na deseczce. Ja tam tego policyjnego speca nie chcę wyręczać. Mam takich "ikon" ze 12 sztuk. I trzymam je z sentymentu. Nie sądziłem, że "ikonę", którą można nabyć, na każdym prawie ukraińskim bazarku, na polskiej granicy wyceniają na 4 tysiące. Znaczy się, bogaty w pieniądze się stałem ;-)
  0
  0
 • "z_boku" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 23:16:19 napisał:
  Coś się "ciebie" nie podoba w robocie policyjnego speca? Oleodruk be? A gdyby to był Grdul?
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 23:22:45 napisał:
  Fakt. Przesadziłem. Tam w tym artykule, nic nie ma o Policji, tylko o Służbie Celnej. Zainteresowanych uniżenie przepraszam.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 13 sierpnia 2016 o godzinie 23:49:45 napisał:
  Masz świeżego Grdula i Flippera. Sam Wiesz Gdzie. Dobranoc :)
  0
  0
 • "ad111" dnia 15 sierpnia 2016 o godzinie 9:29:25 napisał:
  Kto się obraza i na co? Kto kogo obraża i dlaczego? Gdy sobie odpowiesz na te pytania "TORRES20400", ale szczerze, to może nawet dojdziesz do wniosków, które Cię samego zaskoczą.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 15 sierpnia 2016 o godzinie 9:34:19 napisał:
  Nadal wymigujesz się od odpowiedzi.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 15 sierpnia 2016 o godzinie 11:23:11 napisał:
  @"z_boku"; Nie doczekamy się odpowiedzi, bo facet nie wie jakiego jest wyznania/jaką religię wyznaje. Wie tylko tyle, że katolicy to "bałwochwalcy", ciemna masa manipulowana przez kler, chociaż "być może Bóg się nad nimi ulituje". ;-))))
  0
  0
 • "ad111" dnia 15 sierpnia 2016 o godzinie 13:51:38 napisał:
  Już to swego czasu wyjaśniałem, ale mogę powtórzyć. Dla Waszej ciekawości, to sam siebie określam jako wierzącego w Boga opisanego w NT. Wyznaję wiarę określoną przez Jezusa w NT. Do wiary w Boga nie potrzebuję interpretacji teologicznych napisanych przez "wilków w owczej skórze" oraz szamańskich gestów. Nie potrzebuję modlić się w wydaniu faryzejskim. Poniższy cytat z NT Ew.wg. Mateusza odzwierciedla moją postawę w tej kwestii: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Modlitwa Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie." Wystarczy czytać ze zrozumieniem Biblię, próbować się do niej stosować i nie dawać się manipulować przez kler, który zwodzi, naciąga na kasę i nakazuje wiarę w jakieś bożki. @”TORRES20400″, już Ci to kiedyś pisałem w innym wątku, ale widocznie nie dotarło. Właśnie o to chodzi, że co innego nauka KK, co innego praktyka ludu, co innego Biblia, co innego NT i przesłanie Jezusa. Jak Tobie to nie przeszkadza, to Twoja sprawa. Mnie to przeszkadza. I nie sil się na dyskredytowanie mojej osoby, bo słabo Ci to wychodzi. Dyskutujemy o tzw. Matce Boskiej i wszelkie wycieczki osobiste do mnie świadczą tylko o Twoim braku argumentów. Pozdrawiam.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 15 sierpnia 2016 o godzinie 15:17:04 napisał:
  Wiesz, tak na prawdę, to zwisa mi, coś ty tam sobie wykombinował w głowie, na temat religii. Uczepiłeś się katolików. Wypisujesz jakieś dziwadła, że w błedzie są, że bałwochwalcy, że kler wypacza, że to i tamto. Jednocześnie posługujesz się cytatami z katolickiej "Biblii Tysiąclecia". Do ciebie nie dociera, że to katolicy przetłumaczyli Biblię, którą czytają. Nie dociera do ciebie, że to "kler katolicki" przetłumaczył tę wersję Biblii (są jeszcze inne), którą się posługujesz i zamieszczasz cytaty. Wykaż się jakąś umysłowo logiczną konsekwencją - jak odrzucasz "kler katolicki który wypacza", to odrzuć też to tłumaczenie Biblii, której ten ów kler dokonał. Widzę, że jesteś takim "sierotą religijnym". Katolicyzm niby ci nie pasuje, ale chciałbyś w nim uczestniczyć. Tylko nikt nie będzie naginał doktryny pod jednego osobnika. Nie pasuje ci katolicyzm, czy prawosławie, to nie. Dziękujemy. Idź sobie dalej i dalej szukaj "swojej prawdy". Są Mormoni, Kwarkowie, Świadkowie Jehowy - na pewno coś dla siebie znajdziesz. Jak już się ogarniesz z tym, w co tak na prawdę chcesz wierzyć. Módl się do kogo chcesz, i jak chcesz. Katolikom nic do tego. I jak to słusznie zauważył @"z_boku": nie nadstawiaj drugiego policzka, bo jeszcze się jakoś nie znalazł chętny, do uderzenia w pierwszy. Jak cię interesuje temat "wyznawców" Matki Boskiej, to na początek, taki krótki artykulik: http://www.fronda.pl/blogi/tylko-prawda-jest-ciekawa/podstawowe-herezje-i-bledy-gnostyczne,22225.html
  0
  0
 • "ad111" dnia 16 sierpnia 2016 o godzinie 9:00:12 napisał:
  Po pierwsze, kler uczestniczył w pisaniu/tłumaczeniu/opracowywaniu Biblii Tysiąclecia tworząc ją na swój obraz i wygodę, a mimo to nie stosuje się do zapisanych tam doktryn, zwłaszcza w odniesieniu do nauczania Jezusa. Tu jest ten problem, którego nie chcesz widzieć. Dyskusja jednak z Tobą jest raczej bezprzedmiotowa, bo szukasz argumentów ad personam, nie ad meritum. Do tego poziom agresji wypowiedzi świadczy, że muszę zaprzestać w trosce o Twoje zdrowie. Doktryna KK jest mi znana i ten Twój link jest tej doktryny potwierdzeniem. Poniżej cytat/streszczenie z większego opracowania, które gdzieś przeglądałem. W tym cytacie znajdziesz wykładnię tego, dlaczego mam wątpliwości co do słuszności niektórych doktryn głoszonych przez KK, a zwłaszcza co do kultu tzw. Matki Boskiej. "...Święto Wniebowstąpienia Maryi Panny to jedno z wielu świąt przejętych przez rzymskokatolicką wersję chrześcijaństwa z pogaństwa (pozostałości m.in. z kultów żeńskich Bogini Matki, Królowej Niebios etc., której później - pod przechrzczoną nazwą Matki Boskiej - powierzał się Jan Paweł II pod hasłem "Totus Tuus"). W Biblii nie ma żadnej wzmianki o rzekomym wniebowstąpieniu Marii ani też jej rzekomym niepokalanym poczęciu i narodzeniu oraz związanej z tym bezgrzeszności. Ani też o rzekomym dozgonnym dziewictwie (wręcz przeciwnie, w Ew. wg Mateusza, rozdz. 12., czytamy o "matce Jezusa i jego braciach", których skądinąd nie uznał wówczas za rodzinę, uważając za nią swoich "braci w wierze"). Część dogmatów maryjnych - jak owe tzw. niepokalane poczęcie - Kościół rzymskokatolicki przyjął ostatecznie dopiero w XIX (rzekome niepokalane poczęcie) i XX wieku (1950 r., ogłoszenie przez Piusa XII w tzw. konstytucji apostolskiej rzekomego wniebowzięcia Maryi). Wcześniej, były toczone na te tematy dyskusje i spory wśród teologów i biskupów. Dogmaty te miały także swoich przeciwników. Są to de facto elementy różnych wierzeń pogańskich, chętnie adaptowanych i "chrzczonych" przez Kościół. Być może, przy ich przyjęciu, chodziło także o wsparcie kwitnącego biznesu pielgrzymkowego do miejsc kultu maryjnego..." Między innymi to powyższe świadczy, że kler nie uznaje Biblii, a jedynie wymyślone przez siebie dogmaty.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 16 sierpnia 2016 o godzinie 9:15:08 napisał:
  Według Ciebie kto miał niby uczestniczyć tłumaczeniu? Pastuszkowie? Górnicy? Ta "firma" działa już dość długo i nikt spoza struktur nie ma głosu. Poniał?
  0
  0
 • "ad111" dnia 16 sierpnia 2016 o godzinie 19:12:25 napisał:
  A odpowiesz na proste pytania: gdzie w Biblii można coś znaleźć na temat oddawania czci tzw. Matce Boskiej, gdzie jest napisane, że należy się do niej modlić oraz o tym, że została wzięta żywcem do nieba...?
  0
  0
 • "z_boku" dnia 16 sierpnia 2016 o godzinie 22:07:04 napisał:
  Odpowiedz najpierw na moje pytanie? "z_boku" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 19:27:13 napisał:Można wiedzieć jakie wyznanie reprezentujesz? Odpowiedzi na nie boisz się jak diabeł święconej wody. Udowodnij że jesteś normalnym, uczciwym człowiekiem który nie wstydzi się wyznawanej religii ani sposobu w jaki ją wyznaje i napisz jakie wyznanie lub który nurt chrześcijaństwa reprezentujesz. Nie pisz że jesteś chrześcijaninem, bo prawdziwy chrześcijanin nie ma w zwyczaju kłamać. Unikanie odpowiedzi nie jest kłamstwem wprost, ale jeżeli powtarza się taka sytuacja kilkakrotnie, wtedy w odpowiedziach można i należy dopatrywać się znamion umyślnego kłamstwa. Jakby tego było mało wywyższasz się uznając, że osoba do której kierujesz pokrętną odpowiedź jest pospolitym idiotą i ją połknie jak młody pelikan. Dostrzegłeś rozbieżności pomiędzy kanonem Pisma a doktryną, złapałeś do rąsi kilka książek na ten temat i walisz cytatami na zasadzie ctrl+c, ctrl+v uważając się za narzędzie najwyższego, ale do czaszki ci nie przyjdzie myśl, że te książki są pisane i wydawane dla kasy. Podobnie zresztą pisanych i wydawanych dla kasy jest wiele książek dotyczących kreacjonizmu. Ich autorzy bardzo często powołują się na Biblię i potępiają w czambuł teorię doboru naturalnego. Są też ludzie którzy to czytają i święcie w to wierzą. Tak się jednak jakoś wzięło i porobiło, że kreacjonizm pięknie się rozczłonkował na co najmniej kilkadziesiąt odłamów z których każdy troszkę różni się od innych. Piszą tam bzdury wyssane z napletka i sprzedają swoje "dzieła" za dobre pieniądze. Jeden z tych mądrych, niejaki Aleksander Barański zaliczył ptaki, nietoperze, owady latające i pterozaury do jednego baraminu nazwanego latacze, ergo nietoperz jest bliskim krewnym motyla i wrony ale nijak nie jest spokrewniony z myszą. Brną więc kreacjoniści w coraz to gęstsze szuwary swojego rodzaju samowiedzy kompletnie ignorując liczne dowody na prawdziwość teorii ewolucji. Dosyć o kreacjonizmie. Pisałem o książkach w sposób jaskrawy opisujących różnice pomiędzy treścią Biblii a doktryną. Są też inne pisma. Kilka lat temu miałem w ręce "List od Matki Bożej". Osoba która mi to wręczyła była święcie przekonana, że jest to tekst autentyczny, nie dało się z nią normalne rozmawiać, czuła obecność Ducha Świętego i czuła się powołana do zbawienia świata, ba miała nawet uniwersalne lekarstwa na wszelkie zło, były to modlitwa i egzorcyzmy. Tak oto doszliśmy do tematu fanatyzmu religijnego. Czy Ty jako chrześcijanin, trzymasz się w 100% Pisma Świętego? Co powiesz o pokarmach? Czy wzorem Żydów którzy znacznie dłużej niż chrześcijanie wyznają wiarę w JAHWE spożywasz tylko produkty koszerne, czy może nie interesuje Cię ten fragment Biblii jako oderwany od rzeczywistości? Wiesz nawet muzułmanie przejęli reguły koszerności i stosują je w wersji zaostrzonej. Czyżbyś nigdy nie jadł schabowego z ziemniakami i zasmażaną kapustą? Kaszanka to inny temat i jestem w stanie uwierzyć, że jej nie jadasz, ale czy zabierając się za jedzenie jajeczka zawsze sprawdzasz czy aby nie ma w nim kropelki krwi, a gdy takową znajdziesz to czy ją usuwasz? Widzisz, tak się jakoś porobiło, że dla chrześcijanina właściwszym pokarmem jest Big Mac niż nasze mielone, schabowe, boczki czy kiełbasy. Bardziej gulasz z kartoflami niż bigos czy gołąbki. Chyba że wyeliminujemy z naszych potraw wieprzowinę która jest nieczysta. Nie wal mi tutaj cytatami z Biblii, bo każdy głupek nie wyłączając piszącego te słowa to potrafi. Napisz coś własnymi słowami, ale napisz to w sposób zrozumiały dla ogółu czytelników, nie stawiaj się w pozycji "zawsze dziewicy" choćby przez wzgląd na jednego człowieka który około 2 tys lat temu mówił coś o wywyższaniu. To tyle, teraz czas na Grdula i Flippera.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 8:13:04 napisał:
  Znowu piszesz o wywyższaniu w takim protekcjonalno-połajankowo-pouczająco-pogardliwym tonie, że przez moment uwierzyłem w swoje winy. Otóż odwróciłeś kota ogonem, przerzuciłeś swoje frustracje na mnie i jeszcze mnie o to obwiniasz. Chyba masz jakiś problem. Napisałem już wcześniej, że jestem chrześcijaninem, bo chrześcijanin stara się żyć zgodnie z naukami Jezusa, które to są zapisane w NT. Napisałem już wcześniej, że jedynym jak dotąd Chrześcijaninem, któremu się udało wypełnić przesłanie NT w 100% został ukrzyżowany. Czego nie zrozumiałeś? Piszesz o zakazach i nakazach ze ST, a nie zauważyłeś, że Jezus coś tam zmienił w podejściu do wypełniania żydowskiego prawa? Dawał przykład trochę innego podejścia do bliźniego, do ówczesnego kleru, ba nawet przed nim przestrzegał. I co to miało być z tymi nietoperzami? Masz jakąś fobię? Aha, trochę mniej nerwów i agresji, a to że wzbudzam emocje swoimi przemyśleniami i wrażeniami, to znaczy, że trafiam w miejsca, które są zakryte ignorancją i zakłamaniem. Pozdrawiam.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 9:09:55 napisał:
  Nie mam teraz czasu, ale uspokoję Ciebie. Nie wzbudziłeś niczego swoimi jak to nazywasz przemyśleniami. :)
  0
  0
 • "???" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 12:53:08 napisał:
  @Z_boku-Czy kościół Jezusa ma jakąś nazwę własną? Na pewno nie nazwał go rzymsko-katolickim. Jesteś jak owca, która musi należeć do jakiegoś stada?
  0
  0
 • "z_boku" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 13:22:23 napisał:
  Wyżej napisałem, jestem agnostykiem. :)
  0
  0
 • "przykre" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 13:30:00 napisał:
  i nie tylko
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 14:29:21 napisał:
  Może i nie nazwał. Ale przekazał "dziedzictwo" i wspomniane wyżej "owce" św. Piotrowi. I od św. Piotra wywodzi się kościół katolicki. http://www.michaeljournal.org/CzyKosciol.htm Kto chce niech wierzy. Problem leży gdzie indziej. @"ad111" w dość bezceremonialny sposób negatywnie wypowiada się i recenzuje, w to co wierzą katolicy. Posiadł bowiem dla mnie w dość niezrozumiały sposób, wszechwiedzę i samoświadomość religijną, co jest, a co nie jest zgodne z Pismem Świętym. Co jakiś czas odbywają się na OSiRze spotkania Świadków Jehowy. Relacje z tych wydarzeń pojawiają się w przestrzeni publicznej. I nie spotkałem się z taką sytuacją, że katolicy rzucają się do komputerowych klawiatur, i "mieszają z błotem" przekonania "Świadków" (oczywiście jakiś odpałowiec się zdarzy, ale póki co, takiego nie napotkałem). @"ad111" widzi zdjęcie "Matki Boskiej" ilustrujący artykuł o "przemycie" i dostaje "misyjnej obstrukcji" - "katolicy tkwią w błędzie, ale JA wyprowadzę ich na prostą, bo nie ma żadnej Matki Boskiej". Dla mnie to po prostu nie grzeczne. @"ad111" pisze: "Aha, trochę mniej nerwów i agresji, a to że wzbudzam emocje swoimi przemyśleniami i wrażeniami, to znaczy, że trafiam w miejsca, które są zakryte ignorancją i zakłamaniem. Pozdrawiam." Dla mnie jego wypowiedzi jedynie co wzbudzają, to politowanie.
  0
  0
 • "ad111" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 20:05:59 napisał:
  A odpowiesz na proste pytania: gdzie w Biblii można coś znaleźć na temat oddawania czci tzw. Matce Boskiej, gdzie jest napisane, że należy się do niej modlić oraz o tym, że została wzięta żywcem do nieba…? Czy dalej będziesz mnie sekował? Wiem, że nie odpowiesz, bo na te pytania nie ma odpowiedzi w NT. Chrześcijaństwo w wydaniu KK teoretycznie ma mieć podstawy w NT, a praktycznie nie tylko w przypadku tzw. Matki Boskiej, ma NT gdzieś. Tu jest problem z KK i z jego wyznawcami. To wyznawcy i hierarchia KK uzurpują sobie prawa i przywileje kosztem innych wyznań i "bezwyznaniowców", ale to ja jestem tym złym, bo o tym głośno mówię. Co do wpisu Użytkownika "???", mogę tylko powiedzieć, że popieram Jego zdanie w tej kwestii.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 17 sierpnia 2016 o godzinie 20:20:28 napisał:
  http://stacja7.pl/wiara/wniebowzieta-fakty-i-legendy/
  0
  0
 • "z_boku" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 0:12:45 napisał:
  Zróbmy małe "résumé". Wszystko do sprawdzenia powyżej. Tytuł artykułu: "Matka Boska w autokarze". Później są komentarze i trzeci od góry made by, któż by inny jak nie: "ad111" dnia 12 sierpnia 2016 o godzinie 18:24:01 napisał: No własnie Bóg nie może mieć matki. Nikogo nie straszę piekłem, bo tak robią Katolicy, a ja nie jestem Katolikiem. Tak więc słabo pojąłeś „moje nauki”, ale u Katolików tak już z tym jest. Wierzą klerowi, a sami nie dociekają co tak naprawdę powiedział i czego nauczał Jezus. Bawcie się dobrze w te modły do ram obrazów, do świątków i do tzw. świętych. Na zdrowie, może rzeczywiście Bóg jest tak dobry, jak mówią i się nad bałwochwalcami jednak ulituje. Później jest tylko lepiej. Dla całego świata, nawet dla niewierzących Miriam z Nazaretu, lub jak kto woli Maria matka Jezusa jest nazywana Matką Bożą lub Boską. Dla jaśnie oświeconego "ad111" jest to jednak "tzw. Matka Boska". Osobnik ten na grzecznie zwrócenie uwagi, oraz prośby o szacunek dla uczuć religijnych innych ludzi reaguje w agresywnymi insynuacjami jakoby to ludzie mający inne zdanie niż sam "ad111" mieli jakieś problemy. Zapewne mentalne. Oceńcie sami, przeczytajcie jeszcze raz dyskusję i wtedy możecie minusować. Dobrej nocy i słodkich snów.
  0
  0
 • "ad111" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 8:55:05 napisał:
  Mój komentarz do linka "TORRES20400" ...: Rozmawia dwóch pobożnych Żydów: - nasz Rabin to święty człowiek i rozmawia z Bogiem; - a skąd wiesz, że rozmawia z Bogiem? - sam mi powiedział; - i ty mu wierzysz? - no jak mam nie wierzyć komuś, kto rozmawia z Bogiem...? Ciebie też "z_boku" pozdrawiam z chrześcijańską miłością bliźniego...:) Dla przypomnienia, zawsze gdy komuś brak argumentów zaczyna rzucać belgami, inwektywami oraz w inny sposób stara się zdyskredytować adwersarza odwracając uwagę od meritum.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 10:22:19 napisał:
  Wystarczy zacytować, czy może ktoś inny podszywa się pod Ciebie i tam powyżej to nie są Twoje wpisy? Kawał z innej beczki :) -Towarzyszu Stalin, fakty mówią co innego. -Tym gorzej dla faktów!
  0
  0
 • "że tak sekretarzowi odpowiem" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 12:01:57 napisał:
  podsumowanie ? idiota napisał tytuł a wy zamiast o treści artykułu mu jak zwykle opluwacie katolików. I tyle
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 14:39:42 napisał:
  @"z_boku"; Może to i odciąganie od "meritum", ale uważaj, dobrze radzę. Coś się @"ad111" nie spodoba, to zarzuci Cię "belgami". Nie wiem co to jest, ale brzmi groźnie. I może być zaraźliwe i bardziej uciążliwe niż jego "poczucie humoru".
  0
  0
 • "cćć" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 15:06:17 napisał:
  żenujący jesteś DCz.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 15:59:14 napisał:
  tobie też nic nie brakuje...
  0
  0
 • "ad111" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 18:37:22 napisał:
  Trochę wiedzy z historii KK oraz cytatów z Biblii, tak dla powrotu dyskusji do meritum (życzę owocnych przemyśleń po lekturze :)): "431 r. – początek kultu maryjnego Sobór w Efezie przemianował Maryję z Christotokos (matka Chrystusa) na Theotokos (Matka Boska), choć Maria była matką Jezusa tylko jako człowieka. Co ciekawe, Efez, gdzie uchwalono ten dogmat, był stolicą kultu Królowej Niebios – Diany. Poganie stawiali jej kapliczki przy drogach, a jej wizerunki umieszczali w domach. Sześć wieków później, podczas pierwszych krucjat, chrześcijanie przejęli różaniec. Służył on poganom do odmawiania modlitw ku czci bogini Kali, czczonej na Wschodzie jako Dziewica i Królowa Niebios. Różaniec rozpowszechnił rodzaj mechanicznej modlitwy: modlący się powtarza w kółko te same słowa, czasem i bezmyślnie, jak to czynili poganie, którym chodziło o ilość pacierzy, a nie o jakość modlitwy. Jezus przestrzegł przed taką modlitwą, mówiąc: „A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani” (Mt 6. 7). Kult maryjny nabrał rozpędu całkiem niedawno. W 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Wbrew stanowisku Biblii, która naucza, że „wszyscy zgrzeszyli”, papież oznajmił, że Maria urodziła się bez grzechu. Oznacza to, że matka urodziła Marię w sposób nadprzyrodzony, a Jezus nie jest jedynym, który narodził się niepokalany, jak naucza Słowo Boże (Rz 3. 23–24). Maria była służebnicą Pańską, wzorem posłuszeństwa i oddania Bogu, ale nie była bezgrzeszna – sama to rozumiała, mówiąc o potrzebie własnego zbawienia: „Raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy” (Łk 1. 47) i składając ofiarę ustanowioną za grzech (Kpł 12. 7–8; Łk 2. 22–24). Kolejny dogmat maryjny – o wniebowzięciu – ogłosił w 1950 roku Pius XII, wynosząc kult Marii jako „Orędowniczki”, choć Pismo Święte mówi, że „jedynym orędownikiem między Bogiem i człowiekiem” jest Jezus Chrystus (1 Tm 2. 5). Apostoł Jan napisał: „Jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy. On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze” (1 J 2. 1–2). Watykan od lat czyni przygotowania do kolejnego dogmatu maryjnego, tym razem o współudziale Maryi w odkupieniu ludzkości (łac. Coredemptrix), choć Biblia mówi, że imię Jezusa jest jedynym, przez które ludzie mogą być zbawieni (Dz 4. 12). Ok. 600 r. – pośrednictwo świętych i Maryi Pierwsi chrześcijanie modlili się wyłącznie do Boga, tak jak nakazał Jezus. W późniejszych wiekach zaczęto jednak modlić się do zmarłych ludzi uznanych za świętych i szukać ich pośrednictwa. Tymczasem Jezus uczył: „Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze Mnie” (J 14. 6). Słowa te wykluczają pośrednictwo żywych (np. kapłanów), zmarłych (świętych czy Maryi), niebiańskich istot (np. aniołów). Jezus przestrzegł przed innymi pośrednikami: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą (…) Ja jestem drzwiami dla owiec” (J 10. 1, 7)..."
  0
  0
 • "że tak odpowiem sekretarzowi" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 18:54:56 napisał:
  jak to się ma do artykułu ?
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 18 sierpnia 2016 o godzinie 21:58:14 napisał:
  @"ad111"; Skoro niejaki "Rumburak" prowadzi cię przez zagadnienia religijne, to gratulacje. http://www.rumburak.friko.pl/ARTYKULY/historia/wydarzenia/katolicyzm.php Wiem, że może niektórzy się skrzywią, ale ja to napiszę. Jesteś "@ad111" prostym matołem. Opanowałeś jedynie skrót klawiaturowy "ctrl+c - ctrl+v". Nie ma o czym z tobą rozmawiać.
  0
  0
 • "ad111" dnia 19 sierpnia 2016 o godzinie 9:31:58 napisał:
  No pewnie, że dla Ciebie to nie ma o czym ze mną rozmawiać. Przecież nie znajdziesz uzasadnienia w Biblii na uprawianie kultu tzw. Matki Boskiej. Wolisz słuchać i wierzyć "wilkom w owczej skórze", to sobie wierz nic mi do tego. Ja piszę o faktach, Ty nie znajdując kontrargumentów uciekasz się do inwektyw. Kto jest tu kim niech każdy odpowie sobie sam. Pozdrawiam i więcej opanowania, kultury dyskusji oraz okazywania miłości bliźniego życzę...:)
  0
  0
 • "z_boku" dnia 19 sierpnia 2016 o godzinie 9:56:09 napisał:
  @"ad111" Fakty są takie: Nikt z piszących tutaj nie każe Ci w nic wierzyć, jednak kilka osób prosi o absolutne minimum - poszanowanie dla tradycji, przekonań innych ludzi, ich uczuć religijnych. Skoro nie rozumiesz czytanego tekstu to znaczy, że jesteś wyjątkowym wybrańców, którego IQ jest równe numerowi buta co wielce Ci ułatwia życie.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 19 sierpnia 2016 o godzinie 19:55:48 napisał:
  Nikt nie każe Ci czytać tego co piszę. Też proszę Ciebie i innych o poszanowanie mojego poglądu na ten temat, moich uczuć religijnych, przekonań. A co otrzymuję...? Pozdrawiam i więcej opanowania, kultury dyskusji oraz okazywania miłości bliźniego życzę…:) Aha, ostatnim zdaniem mocno podkreśliłeś swoją "wyższość" i tego się trzymaj, bo widocznie inaczej nie potrafisz. Gratuluję - wygrałeś! EOT
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 19 sierpnia 2016 o godzinie 20:23:52 napisał:
  https://www.youtube.com/watch?v=Qf1JPnLzV9s
  0
  0
 • "z_boku" dnia 19 sierpnia 2016 o godzinie 20:42:44 napisał:
  @"ad111" Tobie też nikt nie każe czytać tego co ja piszę. Wierz sobie w co chcesz, Twoja sprawa. Pozwól jednak, że ja będę sam decydować co czytam i jakie mam zdanie na temat tego co czytam. Pozwolisz mi? Będę wdzięczny jeśli się zgodzisz.
  0
  0
 • "ad111" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 7:17:27 napisał:
  I vice versa.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 14:23:22 napisał:
  -Panie Dyrechtorze, a ten Kowalski to jest świnia! On mówi, że Pan Dyrechtor to nie ma matury, nie zna żadnych języków obcych, a wszelkie obce wyrażenia wplata na chybił trafił! -Dziękuję wam, a temu Kowalskiemu to powiedzcie, że może mnie w _upe pocałować i vice versa!
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 14:37:45 napisał:
  @"z_boku"; Ja ostrzegałem przed "belgami" i poczuciem humoru z tym związanego. Gdzie Grdul z Flipperem? Dalej będziesz trzymał Menellego w ZOO?
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 15:13:49 napisał:
  Tak jak najzupełniej serio, to przeczytałem te "materiały" które zamieścił "@ad111". Ten użytkownik domaga się faktów. I zamieszcza materiał, który zawiera, coś takiego: "Kult maryjny nabrał rozpędu całkiem niedawno. W 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi. Wbrew stanowisku Biblii, która naucza, że..." Nie wiem czym się kierowali polscy rycerze pod Grunwaldem, śpiewając "Bogurodzicę". Nawet "tego faktu" komuniści nie mogli wypaczyć, bo to jednak z Sienkiewicza, i jest to w filmie. Może "chorągiew krakowska" nie miała innej "piosenki" na "playliście"? Zawsze jak chodzę do obecnej katedry w Zamościu, zastanawia mnie, co pierwsi Ordynaci mieli na myśli, umieszczając nad prezbiterium napis: DOMINA MEA IN COLLEUM ASSUMPTA EST. Być może byli nie "doedukowani". Nie mieli internetu. Więc się nie mogli za życia dowiedzieć o "przemyśleniach" "@ad111".
  0
  0
 • "z_boku" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 15:20:07 napisał:
  Jak tylko nasi dzielni policjanci znajdą jakieś zielsko i redakcja o tym napisze wrzucę nowy odcinek Grdula i Flippera. Jam gotów.
  0
  0
 • "ad111" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 18:50:04 napisał:
  Ciekawa teoria widzę przez niektórych proponowana, którą w skrócie można nazwać bolszewicką. Czyli innymi słowy większość ma rację bezwzględną, bo jest większością. No ciekawe. Ciekawe też, czy Jezus wiedział o tym, że Jego matka jest/zostanie boginią? Jakoś Ewangelie milczą na ten temat. Ciekawe też jest, że uczniowie Jezusa nie wywyższali Maryi, aż tu nagle kler w kolejnych wiekach zaczął sobie coś tam wymyślać. Tak długo myśleli aż wymyślili. A później w XX w, tzw. papież wymyślił i ogłosił, że Maryja wniebowzięta została żywcem do nieba. Ciekawe jak do tego doszedł, bo chyba sam Bóg mu tego nie powiedział? Jeżeli zaś powiedział, to faktycznie, jak nie wierzyć komuś, kto rozmawia z Bogiem...:)
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 20 sierpnia 2016 o godzinie 19:06:25 napisał:
  Co ty z tym "żywcem"? A potem urodził się "ad111" i założył swój własny kościół. Osobiście porozmawiał z Bogiem i publicznie zgłasza korektę... ;)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 9:11:00 napisał:
  Kościół to wspólnota ludzi wierzących, a nie budynek i kler. Wspólnotę chrześcijańską założył Jezus i to On jest głową kościoła, a nie papież. Innymi słowy wszyscy, którzy wypełniają wolę Boga i wierzą w Jezusa i Jego nauczanie tworzą kościół chrześcijański. Reszta jest uzurpacją...
  0
  0
 • "z_boku" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 15:50:35 napisał:
  Nie dokończyłeś, to powinno wyglądać tak: "Kościół to wspólnota ludzi wierzących, a nie budynek i kler. Wspólnotę chrześcijańską założył Jezus i to On jest głową kościoła, a nie papież. Innymi słowy wszyscy, którzy wypełniają wolę Boga i wierzą w Jezusa i Jego nauczanie tworzą kościół chrześcijański." Dlatego aby uchronić Was przed ogniem piekielnym i wiecznym potępieniem, ja "ad111" wraz z kilkoma znajomymi którzy też odkryli prawdę mi objawioną poprowadzimy Was prościutko ku zbawieniu. Nie będzie to droga łatwa. Konieczne będzie wiele wyrzeczeń, na początku głównie finansowych, wszak jesteśmy młodą, dopiero co wyodrębnioną wspólnotą religijną i nie posiadamy jeszcze majątku trwałego. Dla Waszej wygody wybudujemy Dom Modlitwy a nie jakiś kościół ale do tego będziemy potrzebować Waszego wsparcia w postaci marności nad marnościami czyli "PINIENDZY"..... ITD ITD ITD ;) Jak już wybudujesz ten swój dom to co dalej? Ogłosisz siedzibę swojego kościoła stolicą jakowegoś świętego? Pamiętaj że stolica św. Piotra to Rzym zaś stolica świętego Marka to Aleksandria w której mieszka dwóch różnych patriarchów używających tytułu papieża. Czyli obecnie wliczając Franciszka i Benedykta jest na świecie czterech papieży, Ty zapewne będziesz piątym. Skoro szukasz inspiracji religijnych u Rumburaka to potraktuj i to poważnie, może też coś z tego wyniesiesz, wszak KK doprowadził do zdjęcia tego z ekranów po kilku dniach wyświetlania w Polsce. http://www.cda.pl/video/16209711
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 17:05:35 napisał:
  Ja bym jeszcze dorzucił ten "obraz": http://www.cda.pl/video/838337b7 Film da się obejrzeć. Trochę zapomniany. Wbrew pozorom, poruszono w nim kilka "istotnych kwestii religijnych".
  0
  0
 • "z_boku" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 19:52:18 napisał:
  Chyba czytał mój ostatni wpis bo już mam minusa! :)
  0
  0
 • "???" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 19:53:41 napisał:
  @Torres20400, @z_boku-słyszeliście kiedykolwiek o Sola Scriptura?
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 21 sierpnia 2016 o godzinie 20:18:26 napisał:
  Ja tam żem słyszał. Dzięki "skrypturologii" wygenerowano np. pomysł "predystynacji". Teraz to mało kto się chce do tego przyznać. Obecnie "reformowacze Pisma Świętego" próbują "zakrzywić czasoprzestrzeń", że to jednak, o co innego chodziło. Będę się autopowielać: kto chce niech wierzy.
  0
  0
 • "ad111" dnia 23 sierpnia 2016 o godzinie 9:35:44 napisał:
  @"z_boku", fałszywe świadectwo, mówi Ci to coś. Nie posługuj się fałszem. Kościół stanowią ludzie wierzący w Jezusa i w to, że to On jest najwyższym kapłanem, który przez swoją ofiarę dał nam zbawienie. Żadne czary mary i inne kadzidła nic tu nie pomogą i tego nie zmienią. To już się stało. Co teraz z tym zrobią ludzie, to ich sprawa. Co do tego jak Katolicy próbują odwracać kota ogonem, to warto poczytać ze zrozumieniem coś na temat wspomniany przez @"???" Poziom pokrętnej argumentacji w obronie jedynie słusznej linii KK jest tak wysoki, że warto poczytać. http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
  0
  0
 • "z_boku" dnia 23 sierpnia 2016 o godzinie 13:34:15 napisał:
  @"ad111" Dziad o gruszce, baba o pietruszce. Dopatrujesz się w moich wypowiedziach fałszu i jak piszesz "pokrętnej argumentacji w obronie jedynie słusznej linii KK". Twierdzę, że skończyły ci się tabletki. Nie nazwę ciebie "Idiotą", byłoby to powielaniem opinii innych użytkowników. Być może toczysz walkę o rozumienie tego świata, ale jak widzę masz problemy z rozumieniem czytanego tekstu. Przypominam, jestem agnostykiem, jedyna religia której zasady jestem w stanie zaakceptować i zrozumieć to pastafarianizm. Nie interesuje mnie w co wierzysz i jakie masz zdanie o KK, czy każdym innym odłamie chrześcijaństwa z Pentekostalizmem włącznie. Dla mnie każda religia w której pojawiają się zawodowi kapłani czy zawodowi przywódcy duchowi nabiera cech prywatnego biznesu. Powtarzam jeszcze raz wierz sobie w co chcesz, twoja sprawa. Szanuj jednak wiarę innych, szanuj tych którzy nie są przekonani i wątpią.
  0
  0
 • "???" dnia 23 sierpnia 2016 o godzinie 14:10:15 napisał:
  Mocno mnie dziwi stosunek katolików do Biblii (przez pewien czas była nawet księgą zakazaną!).Czy tak samo podchodzą Żydzi do Tory, czy muzułmanie do Koranu? W tekście poleconym przez ad111 poziom krętactwa jest tak wysoki, że obraża inteligencję i rozum człowieka, a pycha rzymskiego kościoła leje się strumieniami, a to przecież grzech główny wg katechizmu.
  0
  0
 • "żenujące" dnia 23 sierpnia 2016 o godzinie 14:32:46 napisał:
  żenujący jesteś gościu. Dla swojej głupoty dyskutujesz sam ze sobą byle opluć innych. Nawet nie na temat artykułu. Na pewno co nie przeczytałeś. Wystarczył ci tytuł wymyślony przez jakiegoś półgłówka. A raczej przygłupa. I tyle z ciebie
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 23 sierpnia 2016 o godzinie 18:36:32 napisał:
  Poziom fanatyzmu quasi - religijnego @"ad111", doprowadził do absurdalnej sytuacji. Zamieszcza link, którego zawartość, zasadniczo "zawija w pieroga" jego dotychczasowe tezy. Nawet jeśli, w co wątpię, przeczytał ten tekst, to nic z niego nie zrozumiał. Zachodzę w głowę, która to wspólnota/związek religijny wysłał "na pierwszą linię" takiego "świeżaka". Może sam się wysłał? Tak czy inaczej, może by go "na tyły" odesłać? Niech chłopaczyna coś tam poczyta? Przemyśli? Bo na razie, rozjechanie go klapkiem na ścianie, w trakcie łagodnej polemiki religijnej, jest zbyt banalne.
  0
  0
 • "ad111" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 9:09:57 napisał:
  Do @"z_boku", piszesz o szacunku, a wyzywasz mnie? Pouczasz mnie i piszesz o szacunku? Zastanów się nad swoją postawą, może coś zrozumiesz. To co napisałeś w tym zdaniu: "Dla mnie każda religia w której pojawiają się zawodowi kapłani czy zawodowi przywódcy duchowi nabiera cech prywatnego biznesu."- jest tym samym co sam głoszę nie rozumiem więc Twoich ataków na moją osobę. Piszę o absurdalności zachowań KK, która z jednej strony głosi, że opiera się na NT, a z drugiej ma to zupełnie gdzieś. Nikogo staram się nie obrażać personalnie, tak jak robisz to Ty i Twoi poplecznicy. Dlatego trochę kultury dyskusji by się przydało. Co do Twojej deklaracji, że jesteś agnostykiem, to mogę tylko wyrazić swoją opinię w tej materii, że dla mnie agnostyk, to taki rodzaj ateisty, który boi się (na wszelki wypadek) głośno siebie tym ateistą nazwać...:) @"???", dzięki za głos w dyskusji. Kto potrafi czytać bez klęczenia przed klerem, ten zrozumie co w linku, który podałem jest napisane.
  0
  0
 • "??????? ?? ???!" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 10:52:28 napisał:
  o czym jest artykuł ?
  0
  0
 • "ad111" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 12:42:14 napisał:
  O czym jest dyskusja pod artykułem...? Nie obchodzi mnie jakiś malunek na desce za parę złotych i robienie z tego afery przemytniczej. Obchodzi mnie nazewnictwo tego malunku oraz oddawanie czci przez pewne owieczki takim malunkom, które nie mają uzasadnienia w Biblii, a szczególnie w NT, bo to on wyznacza kanony chrześcijaństwa. O tym jest ta dyskusja. Mogę o tym dyskutować, czy mi zabronisz? A ja zabraniasz, to dlaczego? Bo co, że tak niegrzecznie spytam? Chcesz dyskutować o przemycie malunków na deskach, to sobie dyskutuj, przecież nikomu niczego (nie mogę, nie chcę i nie mam takiego zamiaru) nie zabraniam z wyjątkiem łamania zasad dyskusji, poszanowania adwersarza i zwykłej kultury wypowiedzi. Pozdrawiam. Aha, to co masz do powiedzenia w kwestii super-hiper akcji przeciw "przemytnikom" malunków na desce w wykonaniu służby celnej?
  0
  0
 • "ołówek" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 13:50:58 napisał:
  idiotą jesteś
  0
  0
 • "ad111" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 19:54:31 napisał:
  Mogę nawet być idiotą, ale to zawsze więcej niż Ty...:)
  0
  0
 • "ołówek" dnia 24 sierpnia 2016 o godzinie 22:29:15 napisał:
  nie że możesz, ty jesteś idiotą
  0
  0
 • "ad111" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 9:35:51 napisał:
  Też Cię kocham...:)
  0
  0
 • "?!" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 10:10:36 napisał:
  Ale cyrk
  0
  0
 • "ołówek" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 12:24:30 napisał:
  . Lewak. A jak lewak to i pedał
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 13:51:46 napisał:
  Bardzo proszę, nie pisać o @"ad111": "lewak", czy "pedał". Raz, że to nie kulturalne. A dwa, że on tylko na to czeka. Dzięki takim epitetom, które w jego stronę padają, będzie mógł dalej prowadzić swoją chorą krucjatę - "gdyby mnie nie atakowali, nie miałbym racji". Zachowanie @"ad111" jest tylko i wyłącznie, obliczone na wywołanie reakcji. Nie wiem, czym jest to spowodowane (może się nudzi?). Można to porównać, do zachowania ekshibicjonisty. Czai się taki osobnik w krzakach,w stroju Adama, czymś tam przykrytym. Jak widzi kobietę, wyskakuje. Obnaża co tam ma do obnażenia. I jak reakcja jest, to ma satysfakcję. Jak nie ma, to wraca w krzaki, i dalej go gryzą komary.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 14:00:38 napisał:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafilia
  0
  0
 • "ad111" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 17:31:11 napisał:
  Już nic nie muszę robić. Sami sobie wystawiacie świadectwo. Ciekawe co na to Wasz spowiednik, gdy się przyznacie w chwili skruchy do swojego postępowania? Pozdrawiam i zdrowia życzę oraz miłości bliźniego, bo bez miłości nie ma radości życia.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 18:08:24 napisał:
  Tak, tak... Już nic nie musicie robić... Jak dobrze...
  0
  0
 • "roadrunner" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 19:06:01 napisał:
  Hehehe. Czytając kolegę (g)Ad111 mam wrażenie, że Edgar Allan Poe powrócił do świata żywych... Horror w odcinkach, dostępny tylko na portalu Roztocze: XIX'th Century Fox Entertainment Presents: Mormoni, czy z Zamościa Oni?.....
  0
  0
 • "ołówek" dnia 25 sierpnia 2016 o godzinie 19:06:58 napisał:
  to nie są epitety tylko stwierdzenie faktu UBeckie przyzwyczajenia zostały: ''ciekawe co na to Wasz spowiednik''
  0
  0
 • "ad111" dnia 26 sierpnia 2016 o godzinie 11:45:07 napisał:
  Tyle lat chodzenia do kościoła, na katechezy, na pielgrzymki, w procesjach, pacierze na kolanach i jak grochem o ścianę. Żadnej pokory, skruchy, a przede wszystkim miłości bliźniego. Wręcz przeciwnie: fałszywe świadectwo, pogarda, wyszydzanie, wywyższanie się i obśmiewanie bliźniego tylko dlatego, że wskazuje na niestosowne praktyki i zachowania lub też ośmiela się zadawać trudne pytania. Pomodlę się za Was, może Bóg się nad Wami zlituje. Nawróćcie się na nauczanie Jezusa, porzućcie pychę, która kroczy przed upadkiem, porzućcie pogardę do drugiego człowieka i zamieńcie go na miłość i szacunek. Jeszcze jest czas dopóki życie trwa.
  0
  0
 • "ołówek" dnia 26 sierpnia 2016 o godzinie 12:04:58 napisał:
  czemu tyle piszesz o sobie ? Chociaż dobrze, że zadajesz sobie sprawę jak pole postępowałeś i po ta się nawrócić
  0
  0
 • "ad111" dnia 29 sierpnia 2016 o godzinie 13:11:01 napisał:
  Odwracanie "kota ogonem" jest znaną techniką obronną tych co nie mają argumentów... Bóg jest wszystkim, a wymysły ludzi są niczym...
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
antyklerykał
Nowak ciągle epatuje swoją wiarą, pom...
Jagoda Wątroba
Miasto jest na dnie. Nie zgadzam się na...
Ewqa
Czy będą śpiewać o księżach pedofi...
antyklerykał
A sukienkowi wszędzie się pchają, a t...
antyklerykał
Jak dla mnie zbyt dużo katolickiej indo...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny