Flesz | HrubieszówDaniel Czubara20 lipca 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 71 komentarzy

Matka Boska na granicy

Ikony; fot. Służba Celna
R E K L A M A    B O A R D

Funkcjonariusze Służby Celnej z Zosina zatrzymali ikony pochodzące najprawdopodobniej z XIX wieku. Malowidła wiózł w bagażu 35-letni mieszkaniec województwa lubuskiego.


Celnicy z Zosina natrafili na ikony we wtorek (19.07.) podczas kontroli toyoty na norweskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżował 35-letni obywatel Polski – mieszkaniec województwa lubuskiego. Z bagażu mężczyzny mundurowi wyjęli dwa malowane na desce obrazy, o wymiarach 20×30 cm każdy, których podróżny nie zgłosił do odprawy. 35-latek wyjaśnił, że malowidła kupił w Nowowołyńsku za cenę 700 hrywien i zamierzał podarować je rodzicom.

-Zachowane w dobrym stanie ikony przedstawiają wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Pantokratora. Malowidła posiadają tylko nieliczne ubytki farby i pochodzą najprawdopodobniej z XIX wieku. Ich wartość wyceniona została wstępnie na 2 tys. zł, jednak na szczegółową wycenę i ocenę wartości historycznej przedmiotów przez rzeczoznawcę trzeba będzie poczekać.- ocenił mł.asp. celny Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

W związku z próbą nielegalnego przewozu malowideł przez granicę, mężczyźnie grozi kara grzywny oraz utrata obrazów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi zamojski urząd celny.

Przemyt ikon należy w ostatnich latach do rzadkości. Najwięcej zatrzymań malowideł sakralnych Służba Celna notowała w latach 1990-2003. Wówczas zatrzymywane obrazy liczone były w setkach sztuk. Od 2012 r. celnicy z województwa lubelskiego zatrzymali łącznie 31 ikon. W tym roku to pierwsze tego typu ujawnienie na odcinku granicy w województwie lubelskim.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ad111" dnia 20 lipca 2016 o godzinie 19:37:51 napisał:
  Bóg nie ma matki, bo jest Stwórcą wszystkiego. Jezus miał matkę, bo był człowiekiem z krwi i kości. Innymi słowy, Matka Jezusa, to jest właściwe nazewnictwo tej ikony. Taka sytuacja...:)
  R E K L A M A
 • "z_boku" dnia 20 lipca 2016 o godzinie 20:01:19 napisał:
  Cytat z mistrza Sapkowskiego: "Nie drwij z cudzej religii, ani to ładne, ani grzeczne, ani... bezpieczne."
 • "roadrunner" dnia 20 lipca 2016 o godzinie 20:14:08 napisał:
  ....czego lokalny Pigmej dowiedział się na wykładach objazdowego Uniwersytetu Marksistowsko - Leninowskiego w trakcie obowiązkowych zajęć z " odmóżdżonego religioznawstwa dla kandydatów na ateistów " Celem wzmocnienia przekazu dowodzącego twojego poziomu, wklej link do swojego PESEL z prowokującym pytaniem: Odkryjcie datę narodzin geniusza portalu (g)Ad111, wyniki zaś publikujcie w Wikipedii w haśle " Socjopatia - wpływ na lokalne portale internetowe "... Gdybyś tradycyjnie nie potrafił zrozumieć przekazu, daj znać. Napiszę w dwóch prostych słowach kim jesteś, komentatorze przemytu na granicy UE.
 • "Przyjaciel" dnia 21 lipca 2016 o godzinie 10:16:05 napisał:
  do @roadrunner Rzadko zdarza mi się podzielać twoje poglądy ale tym razem BRAWO trafiłeś w samo sedno.
 • "ad111" dnia 21 lipca 2016 o godzinie 14:27:15 napisał:
  @"z_boku" dnia 20 lipca 2016 o godzinie 20:01:19 napisał: Cytat z mistrza Sapkowskiego: „Nie drwij z cudzej religii, ani to ładne, ani grzeczne, ani… bezpieczne.” To wykaż gdzie zadrwiłem - oszczerco!
 • "trzeba stwierdzić prawdę" dnia 21 lipca 2016 o godzinie 14:34:48 napisał:
  jesteś nie tylko oszczercą ale i pospolitym chamidłem - ad111. Zwykłym prymitywem jak Urban
 • "z_boku" dnia 21 lipca 2016 o godzinie 23:30:53 napisał:
  Drogi ad111, jak rozumiem rżniesz głupka i świetnie Ci to wychodzi. Nie będę wynikać co jest powodem tak wielkich sukcesów na tym polu, ale szczerze gratuluję. Jestem przekonany, że jako osoba inteligentna, wszakże do takich należysz, potrafisz odróżnić moherowy integryzm od chorego, wojującego ateizmu. Jak dla mnie obie te postawy warte są tyle samo. Jedna i druga strona nie są zainteresowana rozmową, potrafią jedynie okopać się na swoich pozycjach i pluć na wszystkich którzy ośmielą się mieć odmienne zdanie. Być może nie wiesz, ale dla większości chrześcijan matka Jezusa jest Matką Boską lub Bożą. Tak wiem, tłumaczenie tego przez kapłanów jest dość pokrętne i sam w to nie wierzę , ale jest cała masa ludzi którzy uważają że jest to prawda wiary. Tak jakoś wyszło, że powszechnie dla określenia Miriam z Nazaretu używa się tych nazw. Drogi interlokutorze, ośmielam się prosić o szanowanie poglądów ludzi którzy wierzą w świętość Marii, matki Jezusa. Obserwuję twoje wpisy oraz walki na słowa jakie od czasu do czasu toczysz i wnioskuję, że w wielu przypadkach niepotrzebnie się irytujesz. Wygląda to jakbyś był spięty jak Spejson po kebsie. Wyluzuj, nie szukaj na siłę wrogów i nie reaguj na wszystkie uwagi jak ten kot, co to go pchły gryzą, a nikt więcej nie będzie nazywać Ciebie pospolitym chamem. Zdrowie, także psychiczne dostaje się raz i trzeba o nie dbać żeby się nim cieszyć przez całe życie. Załączam wyrazy szacunku.
 • "ad111" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 8:31:27 napisał:
  To jeszcze raz, proszę wskazać gdzie zadrwiłem z wiary innych ludzi? Nic mnie nie obchodzi w co kto wierzy, napisałem tylko, jak jest (było) oraz co o tym myślę ja i wielu innych, a to drwiną nie jest. Natomiast wyzywanie kogoś od chamów za to, że ma inne zdanie w jakiejś kwestii jest poziomem do którego ja się nie zniżam. Też pozdrawiam Przedmówcę z taką uwagą, że nie musisz mi tłumaczyć oczywistości, no chyba, że to było dla tych co nie zrozumieli. :)
 • "TORRES20400" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 12:19:54 napisał:
  @"ad111"; Napisałeś: "Bóg nie ma matki, bo jest Stwórcą wszystkiego. Jezus miał matkę, bo był człowiekiem z krwi i kości. Innymi słowy, Matka Jezusa, to jest właściwe nazewnictwo tej ikony. Taka sytuacja…:)" Wierzysz lub nie wierzysz, w co chcesz, to Twoja sprawa i nic mi do tego. Jednakże kwestie, nawet nie tyle religii, co historii religii są Ci zupełnie obce. Ale zawzięcie się w tym temacie wypowiadasz. Teraz nawet doszło do tego, że "masz coś do powiedzenia" na temat ikonografii prawosławnego malarstwa z XIX wieku. Weź się człowieku wyluzuj. Mnie swoimi postami nie obrażasz. Raczej razisz ignorancją. Jak Cię te zagadnienia interesują, to zacznij od tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_hipostatyczna Nikt Ci nie każe w to wierzyć. Ale tym samym, bądź łaskaw powstrzymać się od recenzowania wiary, tudzież zapatrywań religijnych innych ludzi.
 • "ad111" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 17:00:31 napisał:
  Niby dlaczego mam się powstrzymywać od wypowiadania się na temat czyichś wierzeń, jak wszyscy wypowiadają się na temat tego, że ja akurat nie wierzę w żadne matki Boga. To też może obrażać moje uczucia religijne, które mówią, że Bóg nie może mieć matki, bo jeżeli Bóg ma matkę, to ta matka jest Bogiem. Stworzenie nie może stać wyżej niż Stwórca. Cała logika za tym przemawia. A historia nazewnictwa stosowanego przez "zmieniaczy" tego co głosił Jezus nie ma tu nic do rzeczy, bo liczy się przesłanie Jezusa. Jezus nigdy nie okazywał czci boskiej, czy nadludzkiej swojej matce. Jezus nigdy nie nakazywał modlić się do zmarłych, a jedynie do Boga, co sam zresztą czynił. Podstawą jest przesłanie Jezusa czyli NT, a nie wymysły "zmieniaczy" słów Jezusa. Dobrym przykładem na to nieuczciwe, ba szkodliwe zmienianie słów Jezusa znajdziemy już w podstawowej modlitwie każdego chrześcijanina "Ojcze nasz". Jest tam taki akapit w modlitwie z katechizmu : "...i nie wódź nas na pokuszenie...". Czy ktoś pomyślał, że Bóg mógłby kogoś zwodzić? Zobacz sobie w Ewangelii Mateusza jak to brzmi w oryginale. Polecam czytać źródła, a nie opracowania źródeł przez "zmieniaczy".
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 18:07:34 napisał:
  @"ad111"; Uczciwie to byłoby, gdybyś napisał coś takiego: "jestem wyznawcą (takiej owakiej religii) i w związku z tym uważam, że...". Ale ty wolisz krytykować przekonania innych. Mnie to nie za szczególnie interesuje, ale odpowiedz jakiego jesteś wyznania? Może to "kościół jedynowiedzącego ad111"? Niech będzie. Powtórzę. JAKIEGO JESTEŚ WYZNANIA?
 • "KK" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 21:33:11 napisał:
  Przecież można łatwo się zorientować że Ad111 jest chrześcijaninem. Ci, którzy tutaj tylko inwektywami obrzucają,i sensownego kontrargumentu nie potrafią przytoczyć, to jakiego są wyznania? Zamiast zastanowić się nad cytatami z Biblii, które Ad111 tutaj często przytacza, wolicie go dyskredytować. Czy chrześcijanin powinien lekceważyć słowa Biblii?Czy chrześcijanin powinien drwić ze słów Biblii i wkładać je w usta Urbana?
 • "TORRES20400" dnia 22 lipca 2016 o godzinie 21:37:39 napisał:
  Trochę to "płaskie" co wyczyniasz. Takie tchórzliwe i obleśne moralnie. Powtórzę jeszcze raz. JAKIEGO JESTEŚ WYZNANIA?
 • "ad111" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 10:35:39 napisał:
  Dzięki "KK" za objaśnienia, jak widać nie były zbyt oczywiste dla tych co mają uszy, a nie słyszą, mają oczy, a nie widzą itp.:) Konstytucja gwarantuje mi wolność wyznania oraz wolność w zachowaniu tego wyznania dla siebie. Ogólnie mogę powiedzieć tylko, że faktycznie wyznaję Boga chrześcijańskiego, który nauczał przez Jezusa i tego się trzymam. A tak BTW, to spróbuje ktoś wyjaśnić mi sprzeczności pomiędzy dogmatami katolickimi, a Biblią? Może być na początek rzeczona Matka Boska.
 • "kronikarz @ad111" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 14:35:33 napisał:
  Nie ma kogoś takiego, jak "Bóg chrześcijański", jest Bóg. Gdybyś był chrześcijaninem, wiedziałbyś to. Chrześcijanie wierzą w Boga. Bez względu na to, ilu było, jest i będzie chrześcijan, wyznawców innej religii, czy niewierzących, Bóg zawsze był i będzie. Z Twoich wypowiedzi wynika nieznajomość Pisma Św. Cytowanie nie oznacza znajomości. Dogmaty Kościoła katolickiego nie są sprzeczne z zapisami Pisma Św. Konstytucja RP gwarantuje WSZYSTKIM obywatelom wolność wyznania. Nie tylko ad111. Dlatego nie obrażaj innych tylko dlatego, że "mają czelność" mieć swoje prawa i domagać się dla nich szacunku od innych. Twoi adwersarze odpowiadają na zarzuty, które według nich uderzają w ich prawa właśnie do wolności wyznania. Nie oceniają tego, że być może jesteś innego wyznania, ale to, że ich obrażasz inwektywami. I kpisz z ich wyborów. Do tego nikt nie dał ci prawa. Chcesz, by inni szanowali ciebie, sam szanuj innych. Chcesz wymagać od innych, zacznij wymagać od siebie.
 • "KK" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 15:02:20 napisał:
  Oczywiście, że większość dogmatów katolickich jest niezgodna z Biblią. www.alberto.pl/index.php/religia-rzymskokatolicka/doktryny-niebiblijne/236-chronologiczna-lista-nauk-i-doktryn.html
 • "KK" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 15:19:28 napisał:
  https://www.youtube.com/watch?v=G1ysk700PiY
 • "TORRES20400" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 16:18:02 napisał:
  Dyskusja zaczęła się od informacji, że zostały na granicy zatrzymane ikony przedstawiające Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Pantokratora. To "obiekty kultu prawosławnego". Dalej możemy przeczytać w wątkach, że niektórzy "teologiczni wolnomyśliciele" na tym forum nie zgadzają się z tym, w co Prawosławni wierzyli tak w XIX wieku, jak i wierzą do tej pory. Wynika z tego, że jeden z głównych odłamów chrześcijaństwa, o wielowiekowej tradycji myśli religijnej, to banda jakiś teologicznych niedouko - frajerów. Bo teraz nastał czas "Kościoła Wszechwiedzącego, Oby Sprawiał Zawsze By Słońce Wstawało i Zachodziło, @AD111 i jego koleżki @KK". Duet ten, przeprowadził zdaje się ponowną egzegezę tekstów biblijnych. Tchnięci "Bożym oddechem" postanowili stworzyć NOWĄ RELIGIĘ, w której centrum, znajduje się, bliżej nie określony "Bóg chrześcijański". A teraz szukają nowych wyznawców i akolitów. Chłopaki. Sorry. Ale nie pójdę z wami. Wykładacie się na podstawowych zagadnieniach i terminach. Wasze "paliwo" to tylko i wyłącznie krytyka innych wyznań. To co prezentujecie, to taka forma "wioskowego sekciarstwa".
 • "ad111" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 18:06:43 napisał:
  Biblia, a dla chrześcijan szczególnie NT jest i powinien być wykładnią wiary. Tak nie jest. Argumenty typu, obrażasz mnie, jak nie wierzysz w to co ja wierzę, nie są argumentami merytorycznymi. Nie mają nic wspólnego z poszanowaniem uczuć religijnych. Nigdzie nie wyśmiewałem się z wyznawców Matki Boskiej, wskazałem tylko, że Jezus nic o tym nie wiedział jak chodził po ziemi, że należy modlić się do Jego matki. "TORRES20400", nie udawaj, że Katolicy nie modlą się i nie oddają hołdów tzw. Matce Boskiej podobnie jak Prawosławni. A wracając do pytania jakiego jestem wyznania, to jak napisałem z nieukrywanym ociąganiem można je określić jako wyznanie chrześcijańskie, choć z drugiej strony osobiście uważam, że pierwszym i jak dotąd ostatnim prawdziwym chrześcijaninem był Jezus. Reszta tylko nieudolnie próbuje się pod to miano podszywać. Świadczy o tym chociażby ta dyskusja pomiędzy wydawać by się mogło wyznawcami tego samego Boga, a ileż kalumnii, złych emocji oraz agresji do bliźniego swojego można tu doświadczyć tylko dlatego, że nie podziela się wiary w fałszywe lub naciągane, nie mające odzwierciedlenia w nauczaniu Jezusa dogmaty.
 • "TORRES20400" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 18:13:37 napisał:
  Znaczy się, sekta. Ok.
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 18:25:59 napisał:
  A skąd taki wniosek? Możesz się podzielić tym "odkryciem"? Bo może wiesz coś, czego ja sam o sobie nie wiem?
 • "ad111" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 18:50:49 napisał:
  A tutaj kolejny do Twojej kolekcji "TORRES20400", prawda ...? :) http://wyborcza.pl/magazyn/1,153664,20437872,niech-papiez-zobaczy-nasza-glupote-rozmowa-z-dominikaninem.html#BoxGWImg
 • "TORRES20400" dnia 23 lipca 2016 o godzinie 19:43:03 napisał:
  Trochę nie w ten dzwon trąciłeś. Zachciało ci się podstawach chrześcijaństwa rozmawiać.../ Raczej wątpię (wątpienie jest wszak sprawą pożądaną), aby Papież Franciszek zanegował to, Matka Boska, jest Matką Boską. Jeszcze raz. Nie krytykuj innych,za wyznawane poglądy, skoro ich nie znasz. A wierzyć, to możesz sobie, w co chcesz. Ja cię do niczego nie zamierzam zmuszać. I mam nadzieję "vice versa" ;-)
 • "kronikarz @ad111" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 0:41:58 napisał:
  jak widać , nie masz żadnych argumentów. jak zwykle cytujesz cudze wypowiedzi. Kolejny raz powiem, że to Ty masz problem. To Ty nie akceptujesz cudzej wolności do wiary. Przemyśl to. A ja się za Ciebie pomodlę. I poproszę o wstawiennictwo Matkę Bożą. Ona i Ciebie kocha.
 • "ad111" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 9:12:44 napisał:
  Nie chcę żebyś się za mnie modlił do Matki Boskiej. Możesz ewentualnie do Boga. Uszanuj to, albo sam sobie wystawisz świadectwo pychy.
 • "kronikarz @ad111" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 11:38:08 napisał:
  Sam widzisz, ad111. Ty czegoś nie chcesz i żądasz poszanowanie dla swojej woli. Inni proszą cię o szacunek dla ich wyborów, a ty i tak swoje. Nadal twierdzę, że to ty masz problem, nie inni.
 • "TORRES20400" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 14:34:23 napisał:
  Polemika z @"AD111", przypomina "gonienie wiatru po polu". Tu Prawosławnym wytyka ikony, Katolikom podobne herezje, jednocześnie stwierdzając [cytując za autorem]: "Ogólnie mogę powiedzieć tylko, że faktycznie wyznaję Boga chrześcijańskiego, który nauczał przez Jezusa i tego się trzymam.". Ogólnie, to mogę powiedzieć takim, jak @AD111, że każda "normalna" religia, to nie "paczka czekoladek", z której można sobie wyjąć, akurat to na co mam ochotę. Może mam za duże wymagania. Ale co @AD111, i jego akolici, mają na myśli, pisząc "Biblia". Tylko tak konkretnie. Kto, co, jak, kiedy i co przełożył. Co WY uważacie za "Biblię"?
 • "ad111" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 18:19:24 napisał:
  Nie zadawaj ciągle nowych pytań "TORRES20400" tylko po to żeby nie odpowiedzieć na pytania zadane Tobie. Ponadto każdy Katolik dobrze wie, że nie wypełnia nawet połowy przykazań i nakazań watykańskich i jakoś to im nie przeszkadza w wyjmowaniu czekoladek z tej bombonierki i pysznienia się jacy to są wielcy i chrześcijańscy bardziej od samego Jezusa. Przypominam, że Jezus nie był Katolikiem, a zapewne sam Bóg też nie jest Katolikiem. Co do "kronikarza", to nie módl się za mnie do Matki Boskiej, bo w moim świecie obrażasz tym samego Boga, a nie chciałbym być kojarzony z obrazą Stwórcy. Ty możesz modlić się do pustych ram, do świątków na rozstajach dróg i do czego tam chcesz, ale błagam, nie rób tego w intencji innych oraz mojej. Pozdrawiam i mam nadzieję, że uszanujesz moją wolę.
 • "TORRES20400" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 19:35:15 napisał:
  Czekaj, czekaj... Weź mi to wytłumacz, bo ja po polsku nie rozumiem. Nie jesteś prawosławny - ale masz, krytykę co do "prawosławnego wyznania". Matka Boska i te klimaty. Katolicy też "be". Bo w jakiś "błędach" egzystują. To może się Ewangelicy załapią, na ten dyskurs? Chociaż akurat na nich, to bym nie liczył. Oni debili po prostu olewają długą strugą.
 • "kronikarz @ad111" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 19:39:10 napisał:
  A co ciebie interesują katolicy? czy wypełniają przykazania, czy nie. To sprawa między nimi a Panem Bogiem. Tobie, ad111, nic do tego. Nie spotkałem nikogo, kto by się pysznił , że jest , jak to mówisz, "chrześcijański bardziej od samego Jezusa". No i nie masz pojęcia, co znaczy słowo katolicki. Poczytaj jeszcze trochę. Na pewno zdobędziesz nowa wiedzę, przydatną. W czyich intencjach się modlę, to też nie twój interes. Jedynie mój. Na pewno nie będę się przed tobą tłumaczył. I znowu oceniasz innych, wymagasz szacunku dla siebie nie szanując innych. Nic nowego. Uszanuj moje poglądy.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 21:06:48 napisał:
  @"ad111"; Co to jest "Biblia".
 • "KK" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 22:01:34 napisał:
  Katolicki oznacza również uniwersalny. Uniwersalny -znaczy z założenia dla wszystkich, chrześcijan jak i pogan.Stąd bierze się także rodowód wielu świąt obchodzonych przez katolików, a także kult świętych (jako kontynuacja kultu bogów), oraz Marii (kult Diany vel Królowej Niebios). Jezus nie założył kościoła katolickiego,ale cesarz rzymski Konstantyn I Wielki w IV W.n.e.
 • "TORRES20400" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 22:15:06 napisał:
  Co to jest "Biblia"?
 • "@KK" dnia 24 lipca 2016 o godzinie 23:46:30 napisał:
  http://www.opoka.org.pl/slownik/kosciol_katolicki_mw.html fragment, resztę można doczytać jw. katolicki Kościół, największa chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia religijnego określane jako katolicyzm (zob.), utożsamiająca się w swojej wierze i nazwie z Kościołem powszechnym (gr. katholikos, „powszechny”) oraz uznająca w sferze doktryny i organizacji kościelnej autorytet papieża, biskupa Rzymu. Z tego względu K.k. jest nazywany, zwłaszcza w języku prawnym, Kościołem rzymskokatolickim; nazwa ta oznacza jednak w stosunkach wewnątrzkościelnych sam Kościół zachodni, łaciński, czyli patriarchat Zachodu ze stolicą w Rzymie, w odróżnieniu od uznających zwierzchnictwo Rzymu Kościołów wschodnich (grekokatolicy i inni unici). Starożytność. Powstanie K.k. jest ściśle związane z narodzinami chrześcijaństwa (zob.), w którym wiara w Jezusa Chrystusa łączy się stale ze świadomością więzi społecznej miedzy wyznawcami i istnieniem kościelnych struktur organizacyjnych; Kościół pierwotny składał się z licznych gmin — Kościołów lokalnych; na czele pierwszego, powstałego w Jerozolimie (prawdopodobnie w 30 r. n.e.) stało kolegium 12 apostołów z Piotrem na czele; nauczanie i decyzje apostołów oraz starszych z Jerozolimy cieszyły się autorytetem w całości Kościoła (np. tzw. sobór jerozolimski); zwierzchnikami poszczególnych gmin byli zakładający je misjonarze oraz kolegia starszych. Autorytet i władzę apostołów odziedziczyli przełożeni Kościołów lokalnych, od końca I w. określani jednolicie jako biskupi; kontynuacją autorytetu św. Piotra była władza biskupów Rzymu (stolicy cesarstwa), następców św. Piotra, który tam zginął śmiercią męczeńską, jak i św. Paweł. Biskupi Rzymu wcześnie interweniowali w sprawy innych gmin (Klemens Rzymski), Rzymowi przyznawano pierwszeństwo „w związku miłości” (Ignacy z Antiochii), widziano w nim depozytariusza tradycji apostolskiej (Ireneusz z Lyonu) i dziedzica męczenników (Tertulian). Sama nazwa „Kościół katolicki” nie była używana w chrześcijaństwie pierwotnym. Pojawiła się na początku II w. (Ignacy z Antiochii, List do Smyrneńczyków) i oznaczała odtąd całą wspólnotę chrześcijańską zjednoczona wiarą, kultem i organizacją. Jednak już w I w. istniały w chrześcijaństwie cechy tak rozumianego katolicyzmu: poczucie wspólnoty chrześcijan, istnienie nadrzędnego autorytetu, wspólne poglądy. Już w części Nowego Testamentu znaleźć można przekonania zwane niekiedy „wczesnym katolicyzmem” (istnienie stałego depozytu doktrynalnego i potrzeba ładu organizacyjnego).
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 0:17:51 napisał:
  Ażeś przywalił doktryną. No spoko. Mam nadzieję, że ci @"ad111" temat rozjaśni... ;-) A tak na poważnie. Jeszcze raz. CO TO JEST "BIBLIA"?
 • "@torr..." dnia 25 lipca 2016 o godzinie 8:13:39 napisał:
  "księga"? i ....
 • "Jobot" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 9:40:03 napisał:
  Widze ze znowu mamy zlot Swiadkow Jehowy na forum ;) Temat religijny to i niektorzy musza sobie ulzyc i pokazac jacy to sa super wierzacy a inni sa be i w ogole. Brakuje tylko jeszcze klotni o to kto jest lepszym katolikiem, kto lepiej wierzy a kto gorzej a na koncu nawrzucanie sobie od pogan, balwochwalcow itd. Taka rada dla co niektorych. Zeby cos cytowac i wrzucac na forum wypadalo by rozumiec co sie czyta. Bo troche smiesznie to wyglada jak najpierw twierdzi sie ze Kosciol Katolicki zalozyl Konstantyn Wielki w IV wieku a pozniej daje sie cytat w ktorym zaprzecza sie wlasnemu stwierdzeniu. ;)
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 11:08:02 napisał:
  @"Jobot"; Zdaje się, że "KK" i "@KK" to dwie różne osoby. Też miałem podejrzenia co do "Świadków Jehowy", tyle, że oni zazwyczaj "bez bicia" przyznają się do swojej konfesji.
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 11:57:10 napisał:
  Małe słowo wyjaśnienia - dlaczego tak namolnie pytam, co to jest Biblia. To pytanie należy zadać, bo @ad111 i jego akolici, ciągle się do tego terminu odwołują. Jak napisał @ad111: "Jest tam taki akapit w modlitwie z katechizmu : „…i nie wódź nas na pokuszenie…”. Czy ktoś pomyślał, że Bóg mógłby kogoś zwodzić? Zobacz sobie w Ewangelii Mateusza jak to brzmi w oryginale. Polecam czytać źródła, a nie opracowania źródeł przez „zmieniaczy”." https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangelia_Mateusza [przepraszam za linkowanie Wiki, ale załączanie "stron katolickich" mogłoby zostać przez niektórych za stronnicze] Kluczowe w tej wypowiedzi jest "jak to brzmi w oryginale". Można z tego wywnioskować, że @ad111 zna nie tylko grekę, ale też hebrajski i aramejski (język martwy). I czyta Nowy Testament "w oryginale". To wyjątkowe zdolności lingwistyczne. Przynajmniej jak na Zamojszczyznę. Ja takowych nie posiadam, i czytam "Biblię Tysiąclecia" z 1999 roku. Różne wyznania, posługują się różnymi przekładami Pisma Świętego. Wersje niekiedy różnią się drastycznie zawartością. Ja jestem ciekawy, jakim przekładem posługuje się @ad111 (o ile jakimś przekładem w ogóle się posługuje, bo przecież czyta Pismo Święte "w oryginale"). To podstawa. Po tym będzie można poznać, z "jakiej jest parafii".
 • "Jobot" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 12:53:57 napisał:
  @TORRES20400 Mi ta dyskusja przypomina ostatnia "pogawedke" w tym temacie sprzed kilku miesiecy. Argumenty strony przeciwnej te same stad moje skojarzenie ;)
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 13:03:52 napisał:
  @"Jobot"; Daleki jestem od wydawania jakiś "sądów religijnych". Znam osobiście kilku Świadków Jehowy. To bardzo przyzwoici ludzie. Serio przeżywający i zaangażowani w swoje wyznanie. Mający coś do powiedzenia. "ad111", to zdaje się "samotny wilk", którego koledzy nie lubią w gimnazjum.
 • "@KK@Jobot" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 14:08:33 napisał:
  Jeśli przed nikiem jest @, to logiczne, że @KK to odpowiedź do KK. Zacytowałem fragment z encyklopedii udostępniony na podanej przeze mnie katolickiej stronie opoka.org.pl Jako odpowiedź na bzdury KK.
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 14:17:13 napisał:
  Wykombinuj sobie jakiś inny nick, to się ludziom nie będzie mylić.
 • "Jobot" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 18:32:38 napisał:
  @TORRES20400 Ja tez znam kilku Swiadkow Jehowy i zlego slowa na nich nie powiem a wrecz przeciwnie to bardzo sympatyczni ludzie :) Paradoksalnie nawet lepsi niz niektorzy ludzie ktorych widze jak chodza na codzien do kosciola ;) Sadow religijych podobie jak Ty nie mam zamiaru rowniez zadnych wydawac bo to jest totalny bezsens :) Tylko czasami irytuje mnie ta ich chec momentami zbyt usilnego przekonywania mnie do ich racji, nieomylnosci i jedynym slusznym postrzeganiu wiary. Niech kazdy z nas wierzy w to co chce i jak chce o ile nie wkracza do swiata tego drugiego :)
 • "KK" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 20:18:21 napisał:
  Niech kazdy z nas wierzy w to co chce i jak chce o ile nie wkracza do swiata tego drugiego Dokładnie, tylko dlaczego Twój kościół zawładną cała przestrzenią publiczną ,dlaczego ciągle chce władzy, miesza się do polityki, ustawodawstwa, ingeruje w intymne życie ludzi, "przekonuje do swojej racji, nieomylności i jedynego słusznego postrzegania wiary"? Dlaczego zawłaszczył święta państwowe(np.Święto Konstytucji 3. Maja to już szczyt hipokryzji)?Rzeczywiście, niech każdy wierzy w co chce, ale niech ta wiara pozostanie tylko i wyłącznie w jego intymnej sferze.
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 20:42:40 napisał:
  To dość ciekawe "@KK". Tak zasadniczo, co ty masz do powiedzenia o Konstytucji Trzeciomajowej? Był ostatnio taki debil, co jej bronił przed PISem. Tylko jakoś mu się zapomniało parę faktów historycznych. "Debili nie sieją, debile się sami rodzą". To mądrość "zamojszczańsko - roztoczańska".
 • "KK" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 21:38:34 napisał:
  TORRES20400 wiem, że prowokujesz :/, ale tutaj już musisz uzupełnić swe braki w edukacji.Poczytaj, co kościół mówił w sprawie Konstytucji 3.Maja i co potem nastąpiło.Wyciągnij wnioski z tej historii.
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 21:48:50 napisał:
  Bardzo chętnie się podedukuję. Podaj źródło. Natychmiast przystąpię do samo edukowania.
 • "KK" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 21:56:46 napisał:
  Dla chcącego, nic trudnego-poszukaj sobie sam :P.
 • "ad111" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 22:41:03 napisał:
  Biblia, z której korzystam to: "Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu" w przekładzie z języków oryginalnych. Wydawnictwo Pallotttinum, Poznań - Warszawa 1990. A tak BTW, nazywanie interlokutora "debilem" tylko dlatego, że ma inne zdanie świadczy dobitnie o tym co takich określeń używa.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 25 lipca 2016 o godzinie 23:23:24 napisał:
  Gdybyś nie był debilem, to wiedziałbyś o tym, że nie istnieje takie pojęcie, jak "języki oryginalne". Szkoda czasu na polemikę. Pozdrawiam i żegnam.
 • "ad111" dnia 26 lipca 2016 o godzinie 18:30:03 napisał:
  "Biblia, z której korzystam to: „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu” w przekładzie z języków oryginalnych. Wydawnictwo Pallotttinum, Poznań – Warszawa 1990." Wszystko powyższe jest cytatem z mojej Biblii- "geniuszu". Cały czas wystawiasz sobie świadectwo w ten sposób zwracając się do drugiego człowieka, którego nawet nie znasz. I Ty się mienisz chrześcijaninem...?
 • "TORRES20400" dnia 26 lipca 2016 o godzinie 19:23:08 napisał:
  Dobra jeszcze raz. Metodą elenktyczną. Nie ma wydawnictwa "Pallotttinum". Spór o "języki oryginalne" w kontekście przekładu Pisma Świętego toczy się od lat (ale ty oczywiście nic o tym nie wiesz). Pismo Święte w przekładzie "katolickim" jest ci nie znane, a przynajmniej nic z tego nie rozumiesz. Ja nie jestem jakimś "zahukanym" klechą, po którym można sobie pojeździć, jak po "łysej kobyle". Który będzie się tłumaczył, z tego, że rzuca cień. Znajdź sobie inny przekład Pisma Świętego, jak ci ten katolicki nie pasuje. I sobie tam krytykuj, co tam chcesz. Podobno, cię interesuje "jak to brzmi w oryginale" [z tym "oryginałem" mam świadomość pewnej ułomności, chodzi o ST]. To sobie posłuchaj: http://www.mechon-mamre.org/p/pt/ptmp3prq.htm I kończąc. To nie jest "moja/twoja Biblia" "geniuszu". Ja z debilami się nie zamierzam użerać. Jesteś głąbem i tyle.
 • "ad111" dnia 27 lipca 2016 o godzinie 9:36:04 napisał:
  Tak, tak, nie ma takiego wydawnictwa, a świstak siedzi i zawija... http://biblia.deon.pl/ Pogrążasz się w nienawiści i chyba muszę się za Ciebie pomodlić do Boga o opamiętanie.
 • "TORRES20400" dnia 27 lipca 2016 o godzinie 9:44:31 napisał:
  "Pallottinum", nie "Pallotttinum"...
 • "TORRES20400" dnia 27 lipca 2016 o godzinie 19:30:44 napisał:
  Pallotynni wybrali sobie taki, a nie inny znak graficzny. Wkomponowali sobie krzyż w "logo". Ty czytasz ten krzyż, jako "łacińskie "te". Stąd zapewne to potrójne "ttt". Jeszcze raz. Ogarnij się. Warto zajrzeć, co jest za okładką. Poczytać tekst, o którym chce się rozmawiać.
 • "a" dnia 27 lipca 2016 o godzinie 19:41:45 napisał:
  naklikał "ttt" a nie łacińskie znaki, daj spokój ludzie łaciny teraz nie znają
 • "TORRES20400" dnia 27 lipca 2016 o godzinie 21:44:44 napisał:
  Daje spokój. Szkoda. Ale jakoś to przeżyję ;-)
 • "ad111" dnia 28 lipca 2016 o godzinie 12:21:59 napisał:
  Słowo "literówka" wyjaśnia wszystko dla inteligentnych. Dla "zaczadzonych" powód do snucia niestworzonych historii sprzecznych z przykazaniem o nie mówieniu fałszywego świadectwa... A tak BTW, to informuję swoich Adwersarzy, którzy zapewne są zdeklarowanymi Katolikami, że warunkami dobrej spowiedzi są: 1. Rachunek sumienia 2. Żal za grzechy 3. Mocne postanowienie poprawy 4. Wyznanie grzechów 5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim Mnie interesuje punkt 5. Jeżeli nie przeprosicie i nie poprosicie o przebaczenie, to te wasze spowiedzi według doktryny KK są nic nie warte. Pomyślcie o tym przy najbliższym pierwszym piątku lub innej okazji gdy przystąpicie do konfesjonału. Jestem gotów wybaczyć, ale musi być wyrażona skrucha i obietnica poprawy...:) Odwagi!
 • "Wow" dnia 28 lipca 2016 o godzinie 12:35:25 napisał:
  Wow, za kogo ty się masz ? Jakie tabletki bierzesz ? To po nich czy z braku owych masz takie stany ?
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 28 lipca 2016 o godzinie 12:50:48 napisał:
  Jakim trzeba być "zaczadzonym" bezczelem, żeby mając mgliste pojęcie o "doktrynie KK" wypowiadać się na temat? Skoro tak bardzo nie lubisz katolików i w ogóle KK, to dlaczego "czytasz" katolicki przekład Pisma Świętego? Przerzuć się na Biblię "warszawską" i sobie pokrytykuj tych, którzy ją czytają. A najlepiej będzie jak zajmiesz się krytyką czytających Koran. Podejrzewam, że krytyka szybko się "utnie". I temat się skończy.
 • "ad111" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:15:25 napisał:
  Już nic nie zmieni tego co napisałem w poprzednim poście. Za każdym razem gdy przystąpicie do "komunii" według KK będziecie świętokradcami. Już nie zaznacie spokoju sumienia no chyba, że przeprosicie za inwektywy i obiecacie, że już nigdy się to nie powtórzy. A kim jestem? Człowiekiem, który martwi się o Wasz spokój duszy oraz o Wasze Zbawienie. Czyż to nie jest postawa godna chrześcijanina? Pomodlę się do Boga za Was o to, aby Wasze zatwardziałe serca zmiękły, uznały przewinienie, przerosiły wszystkich, którzy musieli w zgorszeniu czytać te inwektywy i w pokorze wróciły na łono Waszego KK, co zapewne przyczyni się do Waszego spokoju ducha. Amen.
 • "z_boku" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:23:29 napisał:
  Wiesz co, powiedz mi jedynie co jesz, lub palisz i gdzie to coś rośnie. Będę wdzięczny. Pozdrwaiam
 • "TORRES20400" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:24:10 napisał:
  Przestań już "męczyć bułę" prowokatorze.
 • "z_boku" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:29:23 napisał:
  Mam nadzieję, że to było do tego powyżej? ;)
 • "TORRES20400" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:32:17 napisał:
  @"z_boku"; Przecież to oczywiste. Baran sobie znalazł "tanią rozrywkę" i będzie komentował ten wątek do "usranej śmierci", licząc zapewne, że ktoś się załapie, na te jego płaskie prowokacje.
 • "z_boku" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 13:38:22 napisał:
  Dla kogo oczywiste to oczywiste, ale ten "prosty zwój" może odbierać i odbiera wszystko po swojemu.
 • "ad111" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 17:27:40 napisał:
  Pamiętajcie o mnie zawsze gdy będziecie uważać, że jesteście w stanie łaski! Pamiętajcie, bo nie zaznacie spokoju dopóki nie zadośćuczynicie Panu Bogu i bliźnim...
 • "Z Zamościa" dnia 29 lipca 2016 o godzinie 17:42:56 napisał:
  biedny człowieczku
 • "ad111" dnia 30 lipca 2016 o godzinie 8:21:56 napisał:
  Kolejne inwektywy, a jutro rączki złożone i do komunii. Pamiętajcie tylko o sumieniu i o świętokradztwie.
  R E K L A M A
 • "ad111" dnia 30 lipca 2016 o godzinie 13:24:38 napisał:
  ... i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018