Reklama | Zdrowie i Urodatekst nadesłany | kategoria: REKLAMA16 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Masz problem z przełykaniem? To może być dysfagia

R E K L A M A    B O A R D

Trudności z przełykaniem, nawracające odruchy wymiotne, utrata apetytu – to może być dysfagia. Przypadłość zdarza się ludziom w każdym wieku. Sprawdź, na czym polega i czym jest spowodowana dysfagia.

Dysfagia – objawy

Początkowe objawy dysfagii wyglądają dość niewinnie i rzadko są kojarzone z przewodem pokarmowym. Chrypka i kaszel każą podejrzewać infekcję dolnych dróg oddechowych. Za czkawkę obwiniamy problemy z przeponą. Pojawiające się coraz częściej odruchy wymiotne tłumaczymy szybkim przełykaniem niedokładnie pogryzionego pokarmu. Jednocześnie podświadomie rezygnujemy z potraw twardych wymagających długiego gryzienia i żucia. Częstym objawem dysfagii jest także zgaga i uczucie przeszkody w gardle. Za niepokojące należy uznać wypadanie pokarmu z ust, permanentny kaszel i odruchy wymiotne przy jedzeniu, utratę apetytu i znaczny spadek masy ciała. Jeśli widzimy u siebie tego rodzaju symptomy, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zobacz: Czym jest dysfagia? Objawy i leczenie

Dysfagia – przyczyny

Dysfagia nie jest samodzielną jednostką chorobową. Można ją określić jako skutek uboczny innych chorób. Stąd trudno mówić o jednoznacznych przyczynach problemów z przełykaniem. Za najczęstsze uznaje się stany zapalne gardła i krtani, stany zapalne w obrębie przewodu pokarmowego, choroby nowotworowe w obrębie przewodu pokarmowego, chorobę popromienną, urazy głowy, choroby neurologiczne, wole tarczycy, zapalenie stawów, cukrzycę. Dysfagia może być też skutkiem nerwicy i zaburzeń o charakterze psychicznym.

Zdiagnozowanie dysfagii wymaga wnikliwej obserwacji i szczerości ze strony pacjenta. Powinien on opowiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu o wszystkich, nawet najbardziej jego zdaniem błahych, niepokojących przypadłościach, jakie przytrafiają się przy jedzeniu. Nawet jeśli będą tak wstydliwe, jak gwałtowny kaszel powodujący przedostanie się pokarmu do dróg oddechowych i „ulanie się” przez nos.

Dysfagię łatwo pomylić z powszechnymi chorobami gardła (stan zapalny, angina), stąd tak ważna jest współpraca pacjenta i jego samoobserwacja.

Dysfagia – leczenie

Ponieważ dysfagia nie jest chorobą samą w sobie, nie można jej wyleczyć. Terapia sprowadza się do zdiagnozowania i wyleczenia choroby pierwotnej, która jest przyczyną problemów z przełykaniem. W ramach diagnostyki przeprowadza się także badanie mające na celu określenie kondycji układu pokarmowego.

Jeśli za dysfagię odpowiedzialna jest kondycja psychiczna, niezbędna będzie wizyta u psychologa i wprowadzenie odpowiedniej terapii.

Dysfagia – dieta

Oczywiście dysfagii nie da się wyleczyć dietą, ale za jej pomocą można złagodzić objawy i jednocześnie wzmocnić nierzadko niedożywiony z powodu problemów z przełykaniem organizm. Przy problemach z przełykaniem trzeba zrezygnować z twardych, wymagających długiego gryzienia i żucia pokarmów. Lepiej postawić na dietę półpłynną i płynną, ewentualnie sięgnąć po odżywki medyczne przygotowane specjalnie z myślą o osobach mających problemy z przełykaniem. Dzięki temu w diecie znajdzie się codzienna porcja białek, witamin, minerałów i węglowodanów.

Więcej informacji na temat dysfagii można uzyskać na portalu zywieniemaznaczenie.pl.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany | kategoria: REKLAMA
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Zróbcie jeszcze plac zabaw, by księża...
muo
Dopiero wyremontowana ulica za miliony i...
Antyklerykał
W Polsce katolickiej jest około 50 tys....
Antyklerykał
A leków w aptekach nadal nie ma......
Witold
Przypominam, że Świadkowie Jehowy nie ...
KL
Niesamowite na Zamojszczyźnie - kieruj...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - n...
Inżynier z Pet...
Widać ze Pan Farion startuje na posła ...
Krys
Rozumiem protest przeciw spalarni, ale n...
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018