Wywiady | ZamośćRedakcja13 lutego 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Małgorzata Bzówka: Nowa siedziba Orkiestry powstanie

R E K L A M A    B O A R D

Jestem przekonana, że nowa siedziba Orkiestry powstanie i zrobię wszystko, aby tak się stało. – mówi w wywiadzie dla roztocze.net Małgorzata Bzówka, wiceprezydent Zamościa.

Roztocze.net: – Obejmując funkcję dyrektora Wydziału Kultury i Sportu w UM w Zamościu na początku 2015 r. liczyła się Pani z możliwością awansu?

Małgorzata Bzówka: – Nigdy w życiu (śmiech). Byłam zaskoczona propozycją Pana Prezydenta, ale to oczywiście miłe zaskoczenie i ogromne wyzwanie.

Roztocze.net: – Co uważa Pani za swoje największe osiągnięcie z okresu kierowania zamojską kulturą i sportem?

Małgorzata Bzówka: – Nie mogę i nie chcę czegokolwiek przypisywać sobie, bo za kulturą i sportem w tym mieście stoją dziesiątki, jeśli nie setki ludzi pracujących w tych branżach. To wspólny wysiłek jednostek kultury, miasta, spółek miejskich, stowarzyszeń, fundacji, klubów czy Ośrodka Sportu i Rekreacji, o którym w żartach mówię, że mamy jeszcze jedną jednostkę kultury ze względu na zaangażowanie w organizację wielu wydarzeń. Czasami wystarczy nie przeszkadzać. Mam swoje oczywiście ulubione przedsięwzięcia, jak „Muza na kwadracie” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej czy historyczne potańcówki w ramach Festiwalu „Spotkania z historią”. Byłam bardzo dumna z Mistrzostw Europy w Podnoszeniu Ciężarów, które ze strony miasta organizował „Agros”. Ale oczywiście moja ocena, jak każda, jest bardzo subiektywna.

Roztocze.net: – W ostatnich latach coraz głośniej o podwyżkach zaczęli mówić pracownicy Książnicy Zamojskiej i Muzeum Zamojskiego. W tej sprawie zabierali głos m.in. na sesji Rady Miasta. Udało się już znaleźć zadowalające wszystkich rozwiązanie?

Małgorzata Bzówka: – Wydajemy na kulturę ponad 14 mln złotych rocznie, co plasuje nas w ścisłej czołówce miast w Polsce. Mniej w przeliczeniu na mieszkańca wydają takie miasta jak Chełm, Biała Podlaska, czy nawet Lublin. To pokazuje, że pieniędzy jest w systemie sporo, ale trzeba je racjonalnie wydawać. Tym się zajmują właśnie dyrektorzy, którzy otrzymują subwencję podmiotową i decydują, czy wydać więcej czy mniej na wynagrodzenia. Warto też zauważyć, że pensje w jednostkach kultury od czterech lat systematycznie rosną.

Roztocze.net: – Podczas konferencji prasowej na początku stycznia powiedziała Pani, że największym marzeniem jest powstanie w Zamościu filharmonii. Narodowy Instytut Dziedzictwa zanegował lokalizację filharmonii przy ul. Sadowej. Jaka jest szansa, że taki obiekt w Zamościu powstanie?

Małgorzata Bzówka: – Jestem przekonana, że nowa siedziba Orkiestry powstanie i zrobię wszystko, aby tak się stało. Ostatnio podczas wizyty z prezydentem Zamościa – Andrzejem Wnukiem w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie, rozmawialiśmy ponownie o planowanej lokalizacji i jestem dobrej myśli…

Roztocze.net: – Czy filharmonia byłaby sporym obciążeniem dla budżetu miasta? Czy ma Pani pomysł, wizję, by taki obiekt kolokwialnie mówiąc „potrafił na siebie zarobić” jak np. kino?

Małgorzata Bzówka: – Sama koncepcja obiektu zakłada wielofunkcyjność sali, co już daje duże możliwości organizacji wielu wydarzeń przez różne podmioty. Z dyrektorem Wicherkiem niejednokrotnie rozmawialiśmy , snując plany, jak ma to wszystko funkcjonować. Jego ogromne doświadczenie i determinacja a także dobry menedżer obiektu mogą zdziałać wiele. Pewnie utopią byłoby myśleć, że miasto nie będzie dokładać ani złotówki. Ale także ekonomiści stwierdzają w swoich badaniach, że kultura może być kołem zamachowym rozwoju miasta a każda złotówka zainwestowana w kulturę daje ok. 4 złotych zysku. Wystarczy sobie przypomnieć, ile kontrowersji wzbudzała budowa nowego kina? Dzisiaj jest to jednostka, która świetnie sobie radzi, także finansowo.

Roztocze.net: – Nowa kadencja władz miasta dopiero się rozpoczęła. Co chciałaby Pani zmienić w Zamościu przez te 5 lat?

Małgorzata Bzówka: – Przede wszystkim będę pomagać Prezydentowi miasta w realizacji bardzo ambitnego planu inwestycji w mieście. Przypomnę, że tegoroczny budżet miasta jest historyczny, pod względem wysokości, ok. pół miliarda złotych i środków przeznaczonych na inwestycje – 175 mln złotych. Siłą tego miasta jest nie tylko piękna architektura, ale także wspaniali ludzie. Mieszkamy w wyjątkowym miejscu na ziemi i trzeba to maksymalnie wykorzystać dla rozwoju miasta.

Roztocze.net: – Festiwal Kultury Włoskiej, Wszystko Gra, część Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”, Aleja Sław – wymieniać można jeszcze trochę. Zamość może stać się Kulturalną Stolicą Polski?

Małgorzata Bzówka: – Już jest. Tylko nie wszyscy o tym wiedzą.

Roztocze.net: – Dziękuję za rozmowę.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 13.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Thomas" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 2:20:08 napisał:
  Pomysł jest ciekawy, siedziba Namysłowian jest już mała i mało komfortowa, czas najwyższy na zmianę. Jest jedno ale żeby on zaskoczył to trzeba postawić na rozwój kultury i edukacji, tak aby w sposób naturalny zaszczepić miłość do muzyki zwłaszcza wśród najmłodszych, tak aby przychodziły tam tłumy. Obecne czasy raczej, nie sprzyjają kulturze, dlatego warto podjąć odpowiednie działania. Tak więc tutaj priorytetem powinna być jednak edukacja i kultura wśród najmłodszych. Dlaczego tak - ano dlatego, że małe dziecko można ukształtować, jego rodzica nie - bo to jest ta trącąca skorupka na starość, nierzadko niereformowalna. Trzeba zaszczepić pewne zachowania - tyle w temacie, nie znam szczegółów co do wielkości planowanej inwestycji. Gdyby to tak dobrze policzyć to może się udać. Jednak unikałbym porównania do Kina w którym dziennie jest 28 wyświetleń i to ośmiu filmów.
  R E K L A M A
  • "Name" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 13:34:43 napisał:
   Wszystko co piszesz, to prawda. Jednak sformułowanie "obecna siedziba orkiestry jest dziś za mała i za ciasna", to zbyt grzeczny eufemizm! Po prostu powiedzmy sobie szczerze, ŻADNA orkiestra symfoniczna w Polsce nie ma tak żałośnie słabej siedziby. To niepoważne podejście byłych władz miasta do poważnej instytucji kulturalnej i uwłaczające traktowanie artystów! Należy tylko mieć nadzieję, ze obecne władze podołają dobrej zmianie.
 • "KL" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 8:33:16 napisał:
  Chomęciska Małe to najlepsza lokalizacja.
 • "Mieszkaniec" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 10:11:49 napisał:
  Temat na pewno jest warty uwagi, ale trzeba do niego podejść ostrożnie żeby mln nie wywalić w błoto.
 • "MM" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 20:06:01 napisał:
  Drogi "Name", czy widziałeś kiedyś siedzibę najlepszej i najbardziej znanej na świecie polskiej orkiestry – warszawskiej Sinfonii Varsovia skoro twierdzisz, że to Namysłowiacy mają najgorzej ? ;)
  • "Name" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 20:30:27 napisał:
   Szkoda, że w dobie powszechnego dostępu do informacji, chcesz dyskutować nie mając żadnej wiedzy! 1)Orkiestra Symfoniczna o której piszesz powstała w roku 1984, a zatem ok 100 lat po naszej, będąc wcześniej małą orkiestrą kameralną. 2)Budynek w którym się mieści jest obszernym zabytkiem nieudolnie remontowanym od wielu lat. 3)Zaistniała sytuacja jest wstydem i hańbą dla miasta Warszawy, podobnie jak wstydem dla Zamościa jest brak godnej siedziby dla naszej orkiestry, z tą jednak różnicą, ze władze Stolicy są bardziej świadome tego faktu niż władze naszego miasta. 4) ..I najważniejsze w czerwcu ubiegłego roku, RM Warszawy podjęła uchwałę o budowie nowego wspaniałego obiektu dla ww. Orkiestry za sumę ok. 640 mln. zł, z widownią na 1800 osób.
 • "Anka" dnia 13 lutego 2019 o godzinie 20:25:27 napisał:
  Nie ma za co tego budować i utrzymać. Wyremontować ZDK. Przystosować salę w kinie i na razie to tyle bo na więcej nas po prostu nie stać. Zasraw się a postaw się to kiepska metoda
  • "adam" dnia 14 lutego 2019 o godzinie 14:36:08 napisał:
   Czy aby remontu ZDK nie zablokowało lobby ż.?
 • "Thomas" dnia 14 lutego 2019 o godzinie 2:13:30 napisał:
  Pani Prezydent myli się, nie cztery złote, tylko nakłady (czytaj inwestycje) na edukację zwracają się 10 -krotnie - to tak ad vocem. Priorytetem powinna być edukacja i kultura dzieci i młodzieży - czyli np. stypendia nie jednorazowe. Aby ta zależność zaistniała niezbędne są nie tylko nakłady, które powinny być zwiększone, ale sensowna strategia wspierania Edukacji i kultury - ze strony miasta. ======================================================================= Mam pytanie dlaczego tyle poszło na Rewitalizację Starego Miasta a pominięto Namysłowiaków (budowa nowej siedziby). Przecież Namyslowiacy to żywy symbol tego miasta. Faktycznie kontrowersje budzi budowa nowej siedziby Namysłowiaków, jednak kontrowersji nie budzi dalszy etap rozbudowy ZOO http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/zoo-zamosc-coraz-blizej-kolejnej-wielkiej-rozbudowy,4251157,artgal,t,id,tm.html (całkowita wartość projektu wraz z 50 procentowym dofinansowaniem to 18 mln zł). Może okazać się, że miasto nie zdoła udźwignąć finansowego ciężaru tej inwestycji (nowa siedziba dla orkiestry). Nowa siedziba Namysłowiaków z punktu widzenia rozwoju miasta jest niezwykle kluczowym projektem.
 • "Osvald" dnia 14 lutego 2019 o godzinie 14:28:49 napisał:
  Najlepszą lokalizacją byłby budynek po byłym kościele o.Franciszkanów tak szczodrze "zwrócony" przez hrabiego i zapuszczony przez aktualnych mam nadzieję tymczasowych użytkowników, a właśnie remontowany za twoje, twoje i moje pieniądze...ku szczerej radości gawiedzi.
 • "ad111" dnia 14 lutego 2019 o godzinie 16:43:34 napisał:
  "Osvald" w punkt. Szkoda, że znowu osobiste ambicje zrobią przelew naszej wspólnej kasy na dzieło, które będzie porażką finansową i kolejnym nienasyconym potworem do wykarmienia. Porządna hala widowiskowo-konferencyjna z miejscem dla orkiestry wydaje się najlepszym rozwiązaniem. To mogłoby się utrzymywać z koncertów, "iwentów" i innych masowych imprez, a filharmonia z czasem zarośnie pokrzywami, bo nikt nie będzie w stanie jej utrzymać. A o straconej szansie zagospodarowania na ten cel kościóła o.Franciszkanów nie wspomnę, bo teraz to jest tylko kolejny nienasycony finasowo potwór .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
wybory, wybory. ale nie pomyśleli o prz...
?
Skoro przenosiny mają być w następnym...
Zamościanin
Tak komentarze mogą pochodzić z Veolii...
wesoły antek
Taka podwyżka a dla czego panowie się ...
Ćwik&Zwola...
Rozumiem że ta psedo konferencja to ost...
Ma byc
@jas na filmie mowia ze ma byc tam gdzie...
jas
A co z delegaturą urzędu wojewódzkieg...
Ja nie mogę
Nie no Pan Ćwik jest gotowy do EU. Pozi...
Fredek
A co wspólnego z domem dziecka w Tomasz...
Kto
A co z wynajmującymi tam pomieszczenia ...
"Zulugula"
To chodźmy wszyscy do do Kauflandu du...
pasażer
A może tak pan radny zajął by się ni...
Jan III
Dużo dni ma ten maj 922?...
Do ‚ed’
Ceny śmieci rosną ale zobaczysz jak wz...
Wilk
Sondaż do niczego. Jak sie pozwala glos...
KL
Czy wynik sondy wyborczej jest zaskakuj...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018