Polityka i SamorządPiotr Rogalski 7 lutego 2014 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 57 komentarzy

Lutowe mury

Bastion II luty 2014, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

Temperatura powyżej zera, Budimex wznawia murowanie.

 

Ostatni raport z budowy murów bastionu II zamieściliśmy na roztocze.net w pierwszych dniach stycznia. Potem atak zimy zatrzymał roboty, jednak nie na długo. Jest początek lutego. Plusowe temperatury pozwalają na murowanie. I już pojawiły się nowe fragmenty: dolne partie kurtyny łączącej bastion z istniejącym ceglanym murem przy Bramie Szczebrzeskiej. Po wschodniej stronie bastionu natomiast już jest nowy fragment muru łączący się z istniejącym, tym z furtą wodną.  Zakończenie rekonstrukcji, przy sprzyjającej pogodzie, może zakończyć się za 2 miesiące. Południowa część zamojskiej twierdzy powinna być oddana do użytku w październiku.

 

 bastion_2_luty14_1m

 

Zdjęcia: Piotr Rogalski (z dnia 6 lutego)

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "zam" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 8:24:19 napisał:
  Mury rosną. Mnie jednak zastanawia co znajdzie się miedzy murem a skarpą. Bo jeżeli ta przestrzeń zostanie zasypana ziemią, to czy nie pojawi się zagrożenie wypchnięcia przez tą ziemię murów na zewnątrz. Przykładów nieudanych czyli przewracających murów i murków nie brakuje. W Zamościu przez wiele dziesięcioleci straszył nachylony murek obok hotelu Renesans, a teraz straszy potężnie i chyba niebezpiecznie nachylony mur w parku od strony ul. Królowej Jadwigi. Wg mnie te wykonywane obecnie zamiast potężnych murów obronnych (takie jakie były) cienkie murki z cegły - jeżeli zostaną bezpośrednio obciążone ziemią z wysokiej skarpy, mogą nie wytrzymać jej naporu i będziemy mieli klops.
  R E K L A M A
 • "Rico" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 8:30:38 napisał:
  Gdzie jest inspektor nadzoru i powiatowa inspekcja budowlana ? Kto dopuścił do wykonywania prac murarskich przy ujemnych temperaturach ? Przecież obok widać śnieg ? Za kilka lat trzeba będzie wszystko remontować !
 • ".." dnia 7 lutego 2014 o godzinie 9:13:51 napisał:
  Ile dajecie wytrzymałości tym murom?Jak już coś robić to dobrze-na dziesięciolecia lub stulecia.
 • "tolek" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 9:16:31 napisał:
  Niestety pewnie maja terminy i musza murowac w takiej temperaturze i tutaj inspektor nic by nie powiedzial ,,sorry mamy taki klimat" juz teraz sie nie patrza czy zimno czy nie ostatni przyklad jak w zimie robili galerie Twierdza. To i tak kiedys wyjdzie obojetnie jakich dodatkow do zaprawy dodadza. zam - Masz racje. Oto chodzi, ze te mury bardziej przypominaja sciany oporowe, a sciany oporowe to zlozone konstrukcje zelbetowe przy takich faldach ziemi jest mozliwe, ze mury za jakis czas beda zmieniac swoje polozenie i w duzej mozliwosci, ze moga sie przewrocic i wlasnie jak widac jak za katedra jest znacznie wiecej tej ziemi to jest gigantyczne obciazenie. Nie wiem co oni wymyslili, ale nawet jak murowari cegla i dodali prety zbrojeniowe to i tak nic nie da. Niestety oni ich nie odbuduja w calosci wola zrobic tansza prowizorke oryginalu. Np: zwrocice uwage na zdjeciu nr.11 polaczenie starego muru z nowym jak to jest fatalie zrobione i jak sie rzuca w oczy. Nawet rownego poziomu nie zrobili. Ogolnie jak na to patrzec to wyglada bardzo fajnie, bo juz sie robia ciekawe ksztalty, ale jak sie tak z bliska przyjzec to juz nie jest tak kolorowo
 • "qwerty" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 9:51:20 napisał:
  Chwila chwila czy w ujemnych temperaturach można murować? Z tego co się orientuję to nie.
 • "NIKt" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 11:01:06 napisał:
  http://muratordom.pl/eksperci/pytania/murowanie-przy-ujemnych-temperaturach/8824/ Gdzie jest ZDI, czy ktoś to kontroluje?
 • "hehehe" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 11:48:37 napisał:
  A na wiosnę będzie: chłopaki trzymajcie mur, idę po wypłatę.
 • "bartez" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:10:21 napisał:
  Pytanie brzmi: Po jakim czasie te wszystkie "odrestaurowane mury" zaczną pękać i się sypać?! Prace murarskie w takiej temperaturze?? a to ciekawe! Jak zwykle ktoś odwali lipę i przyjdzie się za to wstydzić nam - Mieszkańcom pożyjemy - zobaczymy ale chciałbym usłyszeć opinię inspektora nadzoru na temat prac w obecnych warunkach!
 • "tolek" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:23:20 napisał:
  Jak zakoncza robote to zobaczycie jak bedzie wielu do wypinania sie po ordery, nagrody itp., a jak sie cos bedzie sypac wszystko zwala na wykonawce. Z reszta po czesci tak powinno byc. inspektorat powie, ze nie wiedzial ze zostaly wznowione roboty, ale nie podejmie zadnych czynnosci. Ok robic robia cos widac, ze jest, ale no z rozwaga kurde. Zamiast poczekac jeszcze pare dni i na spokojnie robic bez problemu to nie, bo czas i kasa sie liczy i glownie o to chodzi.
 • "wb" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:37:59 napisał:
  Oj malkontenci. A przecież mury maja niezaprzeczalny atut-nie będą stały puste bo nikt ich nie chce wynająć. Jak się rozlecą to można gruz zrobić albo abstakcyjne formy powstałe z rozpadu wstawić do galerii rzeźby M.Koniecznego jako akcent historyczny.
  R E K L A M A
 • "qwerty" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:41:53 napisał:
  Niech się mury pną do góry i kominy walą w dół
 • "TORRES20400" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:47:31 napisał:
  Mury zaczną się sypać w tempie ekspresowym. Tak jak "odremontowany" mur kurtyny przy Starej Bramie Lubelskiej (od strony parku). Nie związana zaprawa będzie wymywana przez deszcz - powstaną na licu takie białe zacieki i liszaje. Potem zacznie się kruszyć cegła, i fragmentami odpadać. Ale zanim zacznie się to dziać, nagrody zostaną przyznane i premie rozdzielone. Już teraz widać, że będzie jak z "Granitową Jadwigą" - ewidentna fuszerka, z elementami ciężkiej machlojki (za mała ilość posypki, ewidentna niezgodność wykonania z projektem, itd.). I jak w przypadku owej wspaniałej ulicy, "sprawców", nie będzie można ustalić. Bo ci nasi starzy wyjadacze, odpowiedzialni za te sprawy, doskonale o tym wiedzą. I "papierowe dupochrony" są już dawno przygotowane - tak, żeby się nikt personalnie nie mógł doczepić.
 • "qwerty" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 12:58:57 napisał:
  Czy jest na tym forum budowlaniec????? A może się ktoś do tego odniesie. http://muratordom.pl/eksperci/pytania/ujemne-temperatury-a-wiazanie-betonu/18594/ Może od kilku dni jest cieplej ale i tak są przymrozki - a cement potrzebuje ładnych kilku godzin aby związać. Ponadto jaka jest temperatura gruntu przy murach???? Jeżeli firmę gonią terminy to niech budują na dwie zmiany - skoro w Krakowie czy w warszawie można spotkać drogowców budujących drogi nocą przy sztucznym oświetleniu to tutaj tym bardziej. A tak w ogóle np. przy okazji budowy Stadionu Narodowego - codziennie robiono fotografię z placu budowy - zresztą ten typ poklatkowej fotografii jest popularny przy budowie takich obiektów - bo pokazuje jak takie obiekty krok po kroku powstają pytanie czy coś takiego istnieje? To jest świetna dokumentacja dzień po dniu bo widać czarno na białym co się dzieje, jakie są przestoje jaki jest tempo prac itd.
 • "TORRES20400" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 13:34:31 napisał:
  Co to jest beton? Przyjęło się uważać, że to cement z wypełniaczem i wewnętrznym zbrojeniem. Rodzajów cementów jest dużo, i nie ma sensu tutaj ich omawiać. Podstawą jest cement portlandzki i jego modyfikacje. Cement to parę glinokrzemianów (alit, belit, brown mileryt) z dodatkiem gipsu. Po zarobieniu wodą glinokrzemiany się uwadniają, tworząc w wyniku wytrzymałą strukturę krystaliczną. To tak w skrócie. Aby zaszła reakcja uwodnienia (powstanie wewnętrznej siatki/układu krystalizacyjnego) potrzebna jest odpowiednia ilość wody i TEMPERATURA. Czas wiązania to (w zależności od rodzaju cementu i zawartych w nim dodatków i modyfikatorów), czas od kilku dni do kilku tygodni. Przyjmuje się, że bez względu na rodzaj cementu, nie powinno się go używać w temperaturze granicznej +5st.C. I tu się zaczynają "zamojskie" schody. Obecnie za dnia jest powyżej +5st.C. Ale nocą jest znacznie pod "kreską". Dlatego żadna zaprawa nie ma szans prawidłowo związać. Żeby było jeszcze ciekawiej, w oryginale nasze zamojskie mury były stawiane przy użyciu zaprawy WAPIENNEJ, nie cementowej. Ale to już inna bajka...
 • "atr" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 14:06:51 napisał:
  Czy ja dobrze widzę z muru wystaje kabel? zdjęcie nr 3, PARODIA!!!ale komin nie przeszkadza to i kabel nie????
 • "NIKt" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 14:24:26 napisał:
  Z tego co słyszałem inwestycji pilnuje (i bierze za to sporą kasę) ZDI. Ciekawe na ile miesięcy przewidziana jest rękojmia wykonawcy.
 • "Budowniczy" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 15:52:29 napisał:
  Torres jestem pod wrażeniem - masz rację. Po 24 godzinach beton jest twardy, ale dopiero po miesiącu uzyskuje pełne właściwości. I przez ten miesiąc może być różnie. Nikt koszty nadzoru w zależności od wartości to do 5 procent im wyższa wartość kontraktu tym te koszty procentowo /nie wartościowo powinny być mniejsze/ Padło też pytanie o rękojmię czy gwarancję. Szczerze mówiąc to jest ciekawe - wszystko zależy od tego na jakich warunkach wygrał wykonawca takich jak - czy kondycja ekonomiczna finansowa wykonawcy jest dobra - na tyle dobra ze jest w stanie zapewnić gwarancję i rękojmię. A tak ogóle nie zastanawia was ten pośpiech???
 • "NIKt" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 18:57:15 napisał:
  Torres mistrz googla :-), ale źródła nie podaje....
 • "TORRES20400" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 19:41:23 napisał:
  "NIKt"; A to tak z głowy, na forum nie można pociągnąć? Jak się człowiek na czymś zna? Googluj dalej, może będziesz mądrzejszy ;-)
 • "NIKt" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 21:11:10 napisał:
  Czy jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego? Czy jak ktoś wie wszystko na każdy temat to nie wie nic? Ja się tam tylko na biznesie znam i ekonomii reszta mi obca pozostaje, a chwalić się tym co w goole znaleźć można nie mam zamiaru bo to wiedza powierzchowna i mało wartościowa.
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 23:33:12 napisał:
  "NIKt"; skoro się na biznesie znasz i ekonomii, to weź tu nas oświeć, jaki jest sens w "odbudowie murów", które za chwilę, bedą musiały być na powrót odbudowywane? Ja prosty człowiek jestem, i ewidentnie czegoś nie rozumiem. Może Inni tę Twoją myśl pochwycili, i wyjaśnią?
 • "looqash84" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 1:03:08 napisał:
  Na moje oko to im się po prostu terminy kończą i chcą podgonić robotę. Mury będą się sypać, oj będą :(
 • "NIKt" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 10:10:23 napisał:
  "TORRES20400" z czyjego punktu widzenia? Branży budowlanej? Małych firm z okolicy, które będą mogły zarobić na drobnych naprawach? Czy nasza (moja i twoja) wiedza dotycząca budownictwa jest wystarczająca by oceniać to na tym etapie? Od tego jest ZDI (jako "nadzorca" budowy) i Nadzór Budowlany do którego "bezpłatnie" można zgłosić zastrzeżenia. Ale nikt tego nie zrobi. Ja nie bo się na tym nie znam i nie chcę się wygłupić. A odwaga "ekspertów budowlanych" na tym forum kończy się na pokrzykiwaniu z ukrycia.
 • "TORRES20400" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 13:20:58 napisał:
  @"NIKt"; No może i jest w tym jakaś logika - postawić "mury" za grube miliony, które za chwilę będą się rozpadać, żeby potem małe firmy z okolicy mogły zarobić grosze na ich doraźnej naprawie. Co do ZDI, to przypominam, że właśnie ta firma "nadzorowała" (nadzorowała hłe, hłe) "Granitową Jadwigę". Co z tego wyszło - powszechnie wiadomo. Co do "bezpłatnego" nadzoru budowlanego. Nie wiem jak Ty to sobie wyobrażasz. Mam z poziomicą i termometrem biegać po "murach" i potem ustalenia gdzieś zgłaszać? Wolne żarty. Poza tym, bo widać tego nie wiesz, "mury" to "plac budowy" i "nie powołanym osobom - wstęp surowo wzbroniony" ;-)
 • "NIKt" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 15:38:17 napisał:
  Eeeee, to nie tak. Skoro jesteś pewien (a jesteś chyba?), że mury się rozwalą za chwilę i że nie są budowane zgodnie ze sztuką, wystarczy napisać donosik, pewnie nawet mailem. Jest na tej (MUSI BYĆ) budowie tablica informacyjna z wszystkimi danymi nadzoru, wykonawcy itp...... Uprzejmie informuję.... że zawali się wkrótce itd....... To proste, jeżeli celem twoim jest dbałość o... no właśnie......
 • "TORRES20400" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 15:53:27 napisał:
  O! widzę, że się "podciągnąłeś" z prawa budowlanego. Bardzo dobrze. To teraz już możesz robić za "społecznego inspektora nadzoru budowlanego". Powodzenia! ;-)
 • "LUdek" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 15:58:46 napisał:
  hahahah ZDI oj bo pęknę>kolejna fuszerka bez nadzoru,niech przykładem tu bedzie wystający jakis przewód z murów(foto 11/14) ładnie to wygląda i właśnie tu działa ZDI oraz konserwator zabytków i nadzór budowalany.
 • "NIKt" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 19:19:46 napisał:
  TORRES20400 to ty się na tym znasz i co.... mądry tylko z za winkla? Tchórz? A może doczytałeś coś w wikipedii, że można murować w zimie i jakoś się głupio teraz tak wycofać?
 • "TORRES20400" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 19:40:38 napisał:
  @"NIKt"; A coś Ty tam wyczytał w tej Wikipedii, bo nie wiem. Jakiegoś linka podaj, albo coś. Czasami czytanie bez zrozumienia, może przynosić całkiem nie spodziewane powody do uśmiechu. Którego, tak często nam brakuje ;-)
 • "ak" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 20:15:33 napisał:
  Nie jestem budowlańcem ale mam wrażenie że z tą troską o wytrzymałość murów wszyscy powariowali . Najpierw projektanci , którzy postanowili wzmocnić dwumetrowej grubości mur żelbetonem a teraz internauci którzy uważają że on i tak się zawali . Gdyby lekkie przymrozki uniemożliwiały wykonywania tego typu prac to w niektórych rejonach świata jakiekolwiek roboty murarskie byłyby niemożliwe . Słyszałem , a jest to informacja sprzed 30 lat że już wtedy , nawet ekipy murarzy rzemieślników dodawały do zaprawy środki chemiczne umożliwiające murowanie w temperaturze do -6 stopni . Jeżeli można mieć obawy to raczej o wytrzymałość samej cegły .
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 8 lutego 2014 o godzinie 20:49:04 napisał:
  Ja też słyszałem, o tym że ekipy murarzy - rzemieślników, dodawały, głównie do własnych organizmów związek chemiczny, o wzorze sumarycznym C2H5OH. W zależności od stężenia, można było w ten sposób nie jedno wybudować...
 • "zam" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 8:12:48 napisał:
  @ak. Piszesz "projektanci , którzy postanowili wzmocnić dwumetrowej grubości mur żelbetonem". Jak do tej pory nie zauważyłem by odbudowywano mur o takiej grubości tj. 2 m. Jest to raczej aktualnie murek (a nie mur) i poza tym tylko na za pałacem cokolwiek wzmacniany jest pionową betonową ścianką. Natomiast na tych nie wzmocnionych murkach widać od strony wewnętrznej nałożoną jak się wydaje izolację - co może wskazywać, ze zostanie tam nasypana ziemia. Jeżeli tak to moje obawy nie znikają. Boję się iż te murki po pewnym, a przypuszczam, że krótkim czasie poprzewracają się pod naporem ziemi. Jak pisałem przykładów nie brakuje nawet w Zamościu. Inną sprawą jest prowadzenie robót murarskich w okresie zimowym. Tu nie zgadzam się z krytyką - moim zdaniem dziwną. Gdyby tak było jak piszecie, że w okresie zimowym nie można murować - to nie zbudowano by żadnego miasta na Syberii, a nawet w środkowej Rosji. Tam murują nawet przy 30 stopniowym mrozie i mają trwale budynki z cegły. Tak, ze dajcie sobie spokój z tym lamentem. Po prostu nie lamentujcie, bo to wstyd.
 • "TORRES20400" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 13:28:27 napisał:
  @"zam"; Tak na chłopski rozum - skoro na Syberii można "murować" przy -30st.C, to myślisz, że budowlańcy z Budimexu o tym nie wiedzą? I wstrzymali budowę, jak tylko "trochę" zimno się zrobiło? Tak na serio. Można "murować" w niskich temperaturach. Tylko trzeba odpowiednio się do tego przygotować (materiały!), przestrzegać i dopilnować właściwego reżimu technologicznego. W przypadku naszych "murów" można mieć uzasadnione wątpliwości, czy tak jest. Bo z niedawno oddanymi do użytku "murami", nie za dobrze się dzieje (sztandarowy przykład - kurtyna Starej Bramy Lubelskiej). I o to zasadniczo chodzi z tym "lamentem", jak to obrazowo zechciałeś ująć. Nie chcę tutaj przynudzać i generować epistoły, jak się się "muruje" w niskich temperaturach, jakie są zagrożenia, co to jest "cieplak", itd. Jak ktoś ciekawy, zachęcam do lektury, która może lekko rozjaśnić temat: http://www.polskicement.cp.win.pl/3/1/artykuly/2007_4_48,49,50,51,52,53.pdf P.S. Najlepiej, niech się każdy wstydzi za siebie. Pozdrawiam. Uprzedzam zawodzenie NIKt'a - nigdzie nie napisałem, że się nie da ;-)
 • "NIKt" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 16:05:10 napisał:
  Ale sugerujesz "przestrzegać i dopilnować właściwego reżimu technologicznego. W przypadku naszych „murów” można mieć uzasadnione wątpliwości, czy tak jest. " Uzasadnionymi wątpliwościami warto się podzielić z tymi którzy nadzorują, nie z bandą laików. Prawda? Chyba, że uzasadnione wątpliwości są słabo uzasadnione. Albo Twoje uzasadnienie wątpliwości w twojej własnej ocenie jest mało uzasadnione. Znów tchórzysz? Cały czas liczę, że z tego bicia piany wyniknął dla naszego miasta jakieś korzyści. Bo o to nam przecież chodzi.... prawda?
 • "TORRES20400" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 16:26:09 napisał:
  @NIKt; Z całym szcunkiem, nie chcę Cię obrazić, ale czasami, jak czytam te Twoje posty, to mam wrażenie, że po prostu się z Księżyca urwałeś. Twierdzisz, że znasz się na biznesie i ekonomii. Tutaj poszukaj wytłumaczenia, dlaczego się tak dzieje, jak się dzieje, z tymi naszymi "murami". Wiadomo już, że na budowlance się nie znasz. OK. Masz artykuł pod nosem. Ze zdjęciami, które przedstawiają, jak "zimą należy murować". Porównaj teraz, ze zdjęciami, z "placu budowy zamojskich murów". Nie musisz być specjalistą. Wnioski wyciągnij samodzielnie. Z "system", to ja walczyłem, jak "irokeza" miałem na czaszce. Teraz, się tylko "swobodnie" przyglądam. Ty taki bojowy jesteś - zmieniaj rzeczywistość, zanim tak jak ja w "miękkich kapciach" zalegniesz ;-)
 • "zam" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 19:23:12 napisał:
  @NIKt Pojechałeś po bandzie pisząc o bandzie laików. Czy masz na myśli internautów? .
 • "NIKt" dnia 9 lutego 2014 o godzinie 22:30:23 napisał:
  Torres dalej nie rozumiesz. Ja mam w nosie mury. Żal mi marnującej się energii. Energii która w rozwój miasta mogła by iść, gdybyś zamiast masturbować się tutaj zaczął działać "w realu". Fajnie to wszystko co złe punktujesz ale bezpłodnie. Szkoda takiego potencjału. Zam, tak banda laików.
 • "TORRES20400" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 12:45:38 napisał:
  @"NIKt"; To trochę żałosne, że osoba, która nie zna się na komentowanym temacie, uzurpuje sobie prawo do oceny, kto się zna, a kto nie. Kto jest laikiem, a kto znawcą. Skoro "mury masz w nosie", to po co tyle "energii" zmarnowałeś pisząc te wszystkie posty, pod tym wątkiem? Znajdź sobie wątek np. o "energii odnawialnej" i tam się realizuj.
 • "chryzelefantynowany" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 13:42:22 napisał:
  NIKt, daj sobie spokój. Są ludzie, dla których malkontenctwo jest sensem życia, a w nosie mają naprawę problemów. Chodzi o możliwość szyderczego śmiechu, poczucia się lepszym, kiedy wytyka się coś komuś lub czemuś. Nie poprawa tu jest celem, bo problemy to dla nich radość. To jedyny sposób samorealizacji. Jak w modlitwie Polaka w Dniu Świra.
 • "TORRES20400" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 13:54:40 napisał:
  Czekałem na Ciebie "chryzelefantynowany" ;-) Następny ekspert od budownictwa ;-) "Laik", czy "znawca"?
  R E K L A M A
 • "NIKt" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 18:51:25 napisał:
  Leją beton dziś też w ZOO. Przecież zamarznie, co oni robią inż. Google odradza :-)
 • "NIKt" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 18:55:54 napisał:
  Torees to ty jesteś ekpert, zacytować cię z posta powyżej, czy znów napiszesz że się ktoś podszył :-)
 • "NIKt" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 18:59:29 napisał:
  Odwoływałeś się do analogii, to masz analogie. Budują wszędzie dookoła, więc albo wszyscy budowlańcy to głupcy, albo licha z was loża ekspertów (laicy?)
 • "TORRES20400" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 19:48:46 napisał:
  @"NIKt"; a pisałeś, że mury masz w nosie. A tu całe miasto obiegnięte. Co za energia ;-) A w ZOO, to niby gdzie "leją ten beton", donosicielu?
 • "NIKt" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 20:47:33 napisał:
  Z takiej wielkiej rury na nowy BETONOWY(!) budynek. Nie wiem co to jest. Ale na pewno dr Google ...eeee... dr Torres posiada tą wiedzę jak zresztą każdą inną, prawda. Może to wybieg dla....tchórzy?
 • "TORRES20400" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 21:04:30 napisał:
  Z takiej "wielkiej rury" specjalisto? Choćby cię na ruszcie przypiekali, i tak się nie przyznasz, że kompletnie nie masz o tym pojęcia, co piszesz, i co komentujesz.
 • "NIKt" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 22:20:54 napisał:
  Oczywiście i takie oświadczenie składam (i sĸładałem wcześniej) NIE ZNAM SIĘ NA BUDOWLANCE. TEZA: I PODDAJĘ W WĄTPLIWOŚĆ KOMPETENCJE TORRESA w tej materii szczególnie. Uważam, że to demagog (sprytny ale demagog) wykorzystujący inteligencję własną (to trzeba przyznać) i wyszukiwarkę google.com by wymądrzać się na tematy w których brak mu gruntownej wiedzy. DOWÓD: Wymądrzał się, że się nie muruje w takich temperaturach jak obecnie (cytaty powyżej), a na wszystkich budowach prace wrą. Zatem albo TORRES to kłamca, albo wszyscy budowlańcy to szaleńcy.
 • "TORRES20400" dnia 10 lutego 2014 o godzinie 22:32:10 napisał:
  No to ubaw mamy po pachy. Osoba, która publicznie stwierdza, że o "temacie" nie ma pojęcia, recenzuje kompetencje innych. "Wymądrzał się, że się nie muruje w takich temperaturach jak obecnie (cytaty powyżej), a na wszystkich budowach prace wrą." A gdzie to KŁAMCO I OSZCZERCO, żeś wyczytał w moich postach? Linki do "niezależnych" materiałów, są dla wszystkich. Tak, żeby nie było, że tylko "mi się tak wydaje". Tak, żeby każdy mógł, kto to czyta, wyrobić sobie własne zdanie. Po prostu masz, mniej niż blade pojęcie o temacie. Tym i paru innych. Ale wszędzie cie pełno...
 • "NIKt" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 7:21:11 napisał:
  Tutaj TCHÓRZU "TORRES20400" dnia 7 lutego 2014 o godzinie 13:34:31 napisał: "...Aby zaszła reakcja uwodnienia (powstanie wewnętrznej siatki/układu krystalizacyjnego) potrzebna jest odpowiednia ilość wody i TEMPERATURA. Czas wiązania to (w zależności od rodzaju cementu i zawartych w nim dodatków i modyfikatorów), czas od kilku dni do kilku tygodni. Przyjmuje się, że bez względu na rodzaj cementu, nie powinno się go używać w temperaturze granicznej +5st.C. I tu się zaczynają „zamojskie” schody. Obecnie za dnia jest powyżej +5st.C. Ale nocą jest znacznie pod „kreską”. Dlatego żadna zaprawa nie ma szans prawidłowo związać." A wszyscy wokół budują....jak zostanę prezydentem to mianuję cię na głównego inspektora budowlanego i konserwatora Zamościa.
 • "chryzelefantynowany" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 8:41:48 napisał:
  Przeleciałem po kilku wątkach na Skyscraper i uprzejmie "donoszę". Pierwsze z brzegu: Warszawa; Q22, druga linia metra (konstrukcje na powierzchni), Warsaw Spire. Lublin; Tarasy Zamkowe, Teatr w Budowie. Wszędzie praca wre.
  R E K L A M A
 • "dzis Zamość" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 11:55:07 napisał:
  Oddajmy głoś fachowcom" Największym wrogiem podczas zimy są ujemne temperatury. Gdy słupek rtęci spa-da kilkanaście stopni poniżej zera, życie na budowie stopniowo spowalnia. W takich warunkach problemem stają się wszystkie roboty, gdzie mamy do czynienia z wodą. Nie oznacza to jednak całkowitego wstrzymania budowy.Jest bowiem wachlarz prac, które generalny wykonawca może wykonywać, przez co zima nie wpływa na termin oddania inwestycji. Podstawa to harmonogram robót Rozpoczynając realizację nowego obiektu, inwestor musi dobrze zaplanować harmonogram prac budowlanych tak, by poszczególne etapy realizacji inwestycji dostosowane były do warunków atmosferycznych. Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, jak najmniej robót zewnętrznych powinno przypadać na ten okres. Najlepiej, by realizowany obiekt został doprowadzony do takiego stanu, kiedy możliwe jest zamknięcie pewnych przestrzeni i utrzymywanie w nich, w sposób sztuczny odpowiedniej temperatury. Służą do tego nagrzewnice (elektryczne lub olejowe), ale można też ogrzewać budynek za pomocą docelowej instalacji CO. Ważne jest szczelne zamknięcie obiektu. W tak przygotowanym budynku można prowadzić prace wykończeniowe. One też stanowią znaczącą część tego, co dzieje się na budowach od grudnia do lutego. Mróz nie przeszkadza w wykonywaniu większości pracy budowlanych, ale oczywiście nie może on być zbyt duży. Znaczne utrudnienia pojawiają się, gdy w rachubę wchodzi użycie wody, zwłaszcza w przypadku prac murarskich czy elewacyjnych.Przy niskich temperaturach, czyli około -10 st. Celsjusza, problem dotyczy tych robót, gdzie mamy do czynienia z wodą. Na początku budowy są to roboty żelbetowe i murarskie, przy czym dla tych pierwszych są metody na zabezpieczenie się przed skutkami niskich temperatur - mówi Przemysław Goś, dyrektor techniczny UWI Inwestycje S.A. - Wodę mamy też przy elewacjach. W przypadku niewysokich budynków i niezbyt niskich temperatur można rozpiąć opończe i ogrzewać powietrze w środku. Jednak ten sposób to spory wydatek, a jego skuteczność jest ograniczona. Przy tak niskich temperaturach, jak obecnie, nie powinno się zatem wykonywać prac elewacyjnych - dodaje Przemysław Goś. Nie są to jednak jedyne ograniczenia, na które w czasie mrozów muszą zwrócić uwagę deweloperzy. Ze względu na bardzo niską temperaturę nie wolno kłaść instalacji elektrycznych, gdyż istnieje duże ryzyko popękania osłon kabli. Zakazane jest również spawanie konstrukcji stalowych ze względu na rozszerzalność termiczną metali. Dodatkowo, nie powinno się w temperaturach poniżej -10 stopni Celsjusza wykonywać prac ziemnych, związanych z wykopem fundamentów. Postęp technologiczny kontra -10 stopni Nowoczesne produkty z sektora chemii budowlanej umożliwiają prowadzenie prac z zastosowaniem betonu. Pozwalają na to odpowiednie dodatki chemiczne przeciwdziałające zamarzaniu i przyśpieszające jego twardnienie. - Beton po osiągnięciu pewnej wytrzymałości staje się odporny na działanie mrozu. Ponadto, istnieje możliwość podgrzania go w wytwórni, co w połączeniu z faktem, iż w trakcie wiązania cementu wydzielają się dosyć spore ilości ciepła powoduje, że nawet przy niskich temperaturach nie traci on swoich właściwości - mówi Przemysław Goś z UWI Inwestycje. Niektórzy producenci chemii budowlanej, oferując swoje produkty dopuszczają prowadzenie tzw. "prac mokrych" w nieco niższych temperaturach, ale jedynie przy zastosowaniu specjalnych zapraw czy dodatków chemicznych. Stosując odpowiednie wyroby, murować można nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje nie więcej niż -6 stopni Celsjusza. Cement nie zamarznie przy takiej temperaturze, jeśli wszystkie jego komponenty będą przystosowane właśnie do budowania w okresie zimowym." Żwiężle i na temat!Uczcie się budowlańcy jak to robi się w cywilizowanej części Polski!
 • "TORRES20400" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 12:26:35 napisał:
  @"NIKt"; Kończąc temat, bo staje się on już nudny. Wiem, że dla Ciebie, nie jestem ekspertem od budownictwa. Dlatego włączyłem do rozmowy p. dr inż. Grzegorza Bajorka z Politechniki Rzeszowskiej, cenionego praktyka i autora publikacji. Pan dr inż. na stronie 3 (w pdf), wyczerpująco wyjaśnia o co chodzi z temperaturą. Z resztą cały artykuł jest o tym, jak należy "murować" zimą. Gdybyś przeczytał ten tekst ze zrozumieniem, i porównał z sytuacją "na placu budowy zamojskich murów", temat byłby już dawno zamknięty. Oczywiście możesz założyć, że p. dr inż. również jest TCHÓRZEM, tak jak ja, ale na to już wpływu nie mam. Jakość prac budowlanych w Zamościu, powraca jak bumerang. Najbardziej kuriozalnym tłumaczeniem, faktu że "nowe, a już się sypie", z którym się spotkałem, to, że "normy budowlane są złe"; http://www.roztocze.net/newsroom.php/33392 Dlaczego alejki w parku się "rozlazły"? Oczywiście nie z powodu tego, że wykonywano je wbrew specyfikacji produktu HanseGrand, która zabrania używania go w temperaturze bliskiej zamarzania (zaprawa mineralna), a tak to zostało zrobione, tylko, że ludzie po nich chodzą i się "wyciera". Gdzie inndziej takie alejki się sprawdzają. U nas nie, bo się prawie natychmiast rozlatują. Gdzie indziej można zimą "murować" trwale. U nas nie - bo klimat nie taki jak trzeba, i normy budowlane do dupy.
 • "TORRES20400" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 13:26:14 napisał:
  @"dziś Zamość"; Szkoda, że linku nie załączyłeś, skąd ten tekst pochodzi. I kto go napisał. Żeby się nie okazało, że to jakiś kolejny TCHÓRZ.
 • "NIKt" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 13:48:16 napisał:
  TCHÓRZEM (i to jest najdelikatniejsze określenie) jest każdy kto widzi pożar, jest pewien że się pali i nie zadzwoni po straż pożarną. A jak do tego dyskutuje na temat przyczyn pożaru na forum dyskusyjnym, to jest do tego GŁUPCEM. Pożar jest tu metaforą, przenośnią.
 • "TORRES20400" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 14:02:22 napisał:
  Za tem apeluję do panów Moteki i Rogalskiego: zlikwidujcie ten portal! Jest zupełnie zbędny i szkodliwy dla społeczeństwa! Bo "społeczeństwo" zamiast "pożary" gasić, zbędnie energię wytraca, na deliberowanie o jakiś pierdołach... Panowie! Szlachta! Mieszczanie! Za wiaderka i gasimy!!!
 • "TORRES20400" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 15:15:09 napisał:
  @"dziś Zamość"; Trochę Cię wyręczę - Katarzyna Trzcielińska; budowlany.pl http://budowlany.pl/pl/wiadomosc/823-zima-na-budowie.php I to, że się kobiety znają na "murowaniu" zimą - dżender Panie całą gębą ;-)
 • "Blues" dnia 11 lutego 2014 o godzinie 15:53:28 napisał:
  Beton to była nomenklatura z PZPR. Twardogłowy niezniszczalny beton. Może użyć tego betonu, a jak będzie za dużo to na eksport - i w ten oto sposób dokonamy dekomunizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018