R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara25 października 2016

Łukasz i inni czekają na Twoją pomoc

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

5 i 6 listopada w Zamościu oraz w Łabuniach odbędzie się rejestracja dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana.

W tych dnia będzie odbywać się akcja w Galerii Twierdza w Zamościu, zaś 6 listopada rejestrować się będzie można również w GOK w Łabuniach (godz. 10-16) oraz w Jazz Klubie „Kosz” w Zamościu (godz. 10-16). Kandydaci na dawców będą mogli zarejestrować się bazie Fundacji DKMS.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem, esemesem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Wszystkim, którzy nie znają Łukasza Zwolana, przybliżamy jego dokonania. Jest zamościaninem, grafikiem, autorem wielu plakatów, a wśród nich tych obrazujących coroczne Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych, odbywających się w Klubie Jazzowym „Kosz”. Ma za sobą również liczne sukcesy wokalne.  W najbliższy weekend w “Koszu” będzie można obejrzeć wystawę jego plakatów oraz posłuchać dobrej muzyki gdyż aby nagłośnić akcję w klubie zagrają przyjaciele Łukasza, w tym m.in. bluesowa grupa Shoemakers, Kazek Baca.

Fot. Facebook Łukasz Zwolan
Fot. Facebook Łukasz Zwolan

Z kolei już w piątek, 28 października o godzinie 13 w Zamościu na Rynku Wielkim i Łabuniach przy ulicy Zamojskiej, odbędą się marsze, które mają zwrócić uwagę na chorobę Łukasza, jak i wielu innych osób. Nie tak dawno w Zamościu i Suchowoli odbyła się akcja rejestracji dawców szpiku dla Weroniki Matwij z Suchowoli.

-Akcja ta zakończyła się dużym sukcesem. Zarejestrowaliśmy wtedy 654 potencjalnych dawców. – powiedziała na konferencji prasowej Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. Przyjaciele Łukasza i jego rodzina liczą, że listopadowa akcja przyniesie również pozytywny efekt.

Jak podkreślała Katarzyna Poniatowska, najważniejsze to przełamać i obalić mity o oddawaniu szpiku.

-Krąży taki mit, że oddanie szpiku wiąże się z punkcją z kręgosłupa. Szpik jest pobierany poprzez dwa sposoby: albo z krwi obwodowej, co przypomina nieco pobranie osocza u krwiodawcy, albo poprzez nakłucie przez lekarzy dwóch miejsc w miednicy biodrowej. Pacjent znajduje się jednak wtedy pod narkozą. Poza tym wszystkie metody omawiają przedstawiciele fundacji DKMS i wolontariuszy podczas akcji rejestracji. Można śmiało pytać o wszystko. – tłumaczyła przedstawicielka DKMS.

Jak dodała pobranie szpiku z krwi obwodowej stanowi aż 80 proc. przypadków, zaś sytuacje związane z zabiegiem pod narkozą zdarzają się rzadko. Podkreśliła również, że problemem dla rejestracji przyszłego dawcy szpiku nie są tatuaże, palenie papierosów, czy też piercing. Fundacja DKMS pokrywa również koszty badań i podróży do miejsca zabiegu oraz pobytu dawcy, gdy np. musi się on lub ona udać z Zamościa do Warszawy.

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym w organizmie człowieka. Zasadniczym problemem przy doborze dawcy, jest podobieństwo antygenów zgodności tkankowej. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%, natomiast szanse na znalezienie zgodnego dawcy wśród osób niespokrewnionych są znacznie mniejsze i wynoszą 1:1000 a nawet 1:1000000.
Mówiąc o przeszczepie szpiku – mówimy o przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych, których głównym źródłem jest po prostu krew. Rzadszym sposobem pobierania szpiku jest pobieranie go z kości miednicy. Jest ono bezbolesne i odbywa się podczas narkozy.
Szpiku nie pobiera się przy rejestracji, zostawia się jedynie próbkę krwi. Komórki krwiotwórcze pobiera się tylko i wyłącznie dla konkretnego biorcy, który ma podobne antygeny jak dawca.

 Rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku odbędzie się:

 

W Zamościu:

   5. 11 2016 (sobota) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 9:00 – 20:00
    6.11. 2016 (niedziela) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 10:00 – 20:00
    6.11.2016 (niedziela) Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza (ul. Szczebrzeska 3) godz. 10:00 – 16:00

W Łabuniach:

   6. 11. 2016 (niedziela) Dom Kultury w Łabuniach (ul. Parkowa 9) godz. 10:00 – 16:00

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "hmm" dnia 25 października 2016 o godzinie 19:15:29 napisał:
    jak mi pobiorą szpik to komus oddam i sam juz nie bede miał?
    0
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

ja 26 minut temu
do kmiota - niestety, cały kraj...
POdPIS
ja cie, i się tak nie boi ? Może zdję...
z_boku
Kolejny raz widać że utrzymywanie gmin...
Pamiętamy
Żenujące t.w....
Do kmiota wyże...
Z czego pisiory mają się cieszyć ,że...
Włączyć Sitaniec do Zamościa i będz...
ja
patrząc się na Wasze foto - czemu jest...
ad111
A tutaj taki kwiatek i o dziwo spadek w ...
TORRES20400
Czas pokaże. Do wyborów jeszcze rok. N...
magnar
Jeśli na liście Wspólnego Zamoscia cz...
Thomas
Pytanie do PiS jak to jest możliwe, że...
TORRES20400
W 2014 r. na listach "Wspólnego Zamośc...
haha
Bujać to my, ale nie nas, Torresie....
TORRES20400
A. Wnuk wygrał nie dlatego, że miał p...
haha
@LZA spójrz na wynik Wspólnego Zamoś...
LZA
Kto by nie startował z PIS czy PO to mo...
Horn
Moim skromnym zdaniem PiS znowu postawi ...
jorg
Zagdański?to wielka pomyłka obecnie,ta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017