R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara25 października 2016

Łukasz i inni czekają na Twoją pomoc

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

5 i 6 listopada w Zamościu oraz w Łabuniach odbędzie się rejestracja dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana.

W tych dnia będzie odbywać się akcja w Galerii Twierdza w Zamościu, zaś 6 listopada rejestrować się będzie można również w GOK w Łabuniach (godz. 10-16) oraz w Jazz Klubie „Kosz” w Zamościu (godz. 10-16). Kandydaci na dawców będą mogli zarejestrować się bazie Fundacji DKMS.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem, esemesem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Wszystkim, którzy nie znają Łukasza Zwolana, przybliżamy jego dokonania. Jest zamościaninem, grafikiem, autorem wielu plakatów, a wśród nich tych obrazujących coroczne Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych, odbywających się w Klubie Jazzowym „Kosz”. Ma za sobą również liczne sukcesy wokalne.  W najbliższy weekend w “Koszu” będzie można obejrzeć wystawę jego plakatów oraz posłuchać dobrej muzyki gdyż aby nagłośnić akcję w klubie zagrają przyjaciele Łukasza, w tym m.in. bluesowa grupa Shoemakers, Kazek Baca.

Fot. Facebook Łukasz Zwolan
Fot. Facebook Łukasz Zwolan

Z kolei już w piątek, 28 października o godzinie 13 w Zamościu na Rynku Wielkim i Łabuniach przy ulicy Zamojskiej, odbędą się marsze, które mają zwrócić uwagę na chorobę Łukasza, jak i wielu innych osób. Nie tak dawno w Zamościu i Suchowoli odbyła się akcja rejestracji dawców szpiku dla Weroniki Matwij z Suchowoli.

-Akcja ta zakończyła się dużym sukcesem. Zarejestrowaliśmy wtedy 654 potencjalnych dawców. – powiedziała na konferencji prasowej Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. Przyjaciele Łukasza i jego rodzina liczą, że listopadowa akcja przyniesie również pozytywny efekt.

Jak podkreślała Katarzyna Poniatowska, najważniejsze to przełamać i obalić mity o oddawaniu szpiku.

-Krąży taki mit, że oddanie szpiku wiąże się z punkcją z kręgosłupa. Szpik jest pobierany poprzez dwa sposoby: albo z krwi obwodowej, co przypomina nieco pobranie osocza u krwiodawcy, albo poprzez nakłucie przez lekarzy dwóch miejsc w miednicy biodrowej. Pacjent znajduje się jednak wtedy pod narkozą. Poza tym wszystkie metody omawiają przedstawiciele fundacji DKMS i wolontariuszy podczas akcji rejestracji. Można śmiało pytać o wszystko. – tłumaczyła przedstawicielka DKMS.

Jak dodała pobranie szpiku z krwi obwodowej stanowi aż 80 proc. przypadków, zaś sytuacje związane z zabiegiem pod narkozą zdarzają się rzadko. Podkreśliła również, że problemem dla rejestracji przyszłego dawcy szpiku nie są tatuaże, palenie papierosów, czy też piercing. Fundacja DKMS pokrywa również koszty badań i podróży do miejsca zabiegu oraz pobytu dawcy, gdy np. musi się on lub ona udać z Zamościa do Warszawy.

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym w organizmie człowieka. Zasadniczym problemem przy doborze dawcy, jest podobieństwo antygenów zgodności tkankowej. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%, natomiast szanse na znalezienie zgodnego dawcy wśród osób niespokrewnionych są znacznie mniejsze i wynoszą 1:1000 a nawet 1:1000000.
Mówiąc o przeszczepie szpiku – mówimy o przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych, których głównym źródłem jest po prostu krew. Rzadszym sposobem pobierania szpiku jest pobieranie go z kości miednicy. Jest ono bezbolesne i odbywa się podczas narkozy.
Szpiku nie pobiera się przy rejestracji, zostawia się jedynie próbkę krwi. Komórki krwiotwórcze pobiera się tylko i wyłącznie dla konkretnego biorcy, który ma podobne antygeny jak dawca.

 Rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku odbędzie się:

 

W Zamościu:

   5. 11 2016 (sobota) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 9:00 – 20:00
    6.11. 2016 (niedziela) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 10:00 – 20:00
    6.11.2016 (niedziela) Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza (ul. Szczebrzeska 3) godz. 10:00 – 16:00

W Łabuniach:

   6. 11. 2016 (niedziela) Dom Kultury w Łabuniach (ul. Parkowa 9) godz. 10:00 – 16:00

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "hmm" dnia 25 października 2016 o godzinie 19:15:29 napisał:
    jak mi pobiorą szpik to komus oddam i sam juz nie bede miał?
    0
    0
  • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
Brak tutaj pewnej konsekwencji, i o tym ...
Ł_obok
dodam "Kosh" jesteś moim idolem. Krzycz...
Ł_obok
Frustraci gryzą pazury zapominając że...
Ł_obok
Od kiedy to typowy zwrot jest podpisem w...
debris
Skąd dyżurny poseł zna grafik eventó...
TORRES20400
Może i IV WYDZIAŁ czuwa. Ten wstyd, kt...
Albert
Jeszcze jedno,przecież pisiory oraz nom...
debris
"poniesiony przez beneficjenta wkład w...
Albert
Prawdziwe "dożynki" dla tzw.konserwator...
z_boku
Nie chciałem zabierać głosu w tej spr...
z_boku
Widzę że znowu ktoś używa mojego nic...
ku pamięci
"Po europejskich podróżach lata spędz...
przedstawiciel ...
Najjaśniejszymi gwiazdami wernisażu by...
Bartek
Oczywiscie, że nie wesprę. Mam już do...
z_boku
Uważam że nie należy się osobie wypi...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017