R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara25 października 2016 FACEBOOK | 4287 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1) ()

Łukasz i inni czekają na Twoją pomoc

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

5 i 6 listopada w Zamościu oraz w Łabuniach odbędzie się rejestracja dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Łukasza Zwolana.

W tych dnia będzie odbywać się akcja w Galerii Twierdza w Zamościu, zaś 6 listopada rejestrować się będzie można również w GOK w Łabuniach (godz. 10-16) oraz w Jazz Klubie „Kosz” w Zamościu (godz. 10-16). Kandydaci na dawców będą mogli zarejestrować się bazie Fundacji DKMS.

Rejestracja potencjalnego dawcy szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Później, w ciągu miesiąca próbki materiału genetycznego są badane, a następnie co dwa tygodnie jest robiona aktualizacja bazy danych potencjalnych dawców. Osoby, które zostają zaliczone w poczet dawców dostają informację e-mailem, esemesem lub telefonicznie. Wtedy muszą potwierdzić, czy nadal chcą pomóc.

Wszystkim, którzy nie znają Łukasza Zwolana, przybliżamy jego dokonania. Jest zamościaninem, grafikiem, autorem wielu plakatów, a wśród nich tych obrazujących coroczne Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych, odbywających się w Klubie Jazzowym „Kosz”. Ma za sobą również liczne sukcesy wokalne.  W najbliższy weekend w “Koszu” będzie można obejrzeć wystawę jego plakatów oraz posłuchać dobrej muzyki gdyż aby nagłośnić akcję w klubie zagrają przyjaciele Łukasza, w tym m.in. bluesowa grupa Shoemakers, Kazek Baca.

Fot. Facebook Łukasz Zwolan
Fot. Facebook Łukasz Zwolan

Z kolei już w piątek, 28 października o godzinie 13 w Zamościu na Rynku Wielkim i Łabuniach przy ulicy Zamojskiej, odbędą się marsze, które mają zwrócić uwagę na chorobę Łukasza, jak i wielu innych osób. Nie tak dawno w Zamościu i Suchowoli odbyła się akcja rejestracji dawców szpiku dla Weroniki Matwij z Suchowoli.

-Akcja ta zakończyła się dużym sukcesem. Zarejestrowaliśmy wtedy 654 potencjalnych dawców. – powiedziała na konferencji prasowej Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. Przyjaciele Łukasza i jego rodzina liczą, że listopadowa akcja przyniesie również pozytywny efekt.

Jak podkreślała Katarzyna Poniatowska, najważniejsze to przełamać i obalić mity o oddawaniu szpiku.

-Krąży taki mit, że oddanie szpiku wiąże się z punkcją z kręgosłupa. Szpik jest pobierany poprzez dwa sposoby: albo z krwi obwodowej, co przypomina nieco pobranie osocza u krwiodawcy, albo poprzez nakłucie przez lekarzy dwóch miejsc w miednicy biodrowej. Pacjent znajduje się jednak wtedy pod narkozą. Poza tym wszystkie metody omawiają przedstawiciele fundacji DKMS i wolontariuszy podczas akcji rejestracji. Można śmiało pytać o wszystko. – tłumaczyła przedstawicielka DKMS.

Jak dodała pobranie szpiku z krwi obwodowej stanowi aż 80 proc. przypadków, zaś sytuacje związane z zabiegiem pod narkozą zdarzają się rzadko. Podkreśliła również, że problemem dla rejestracji przyszłego dawcy szpiku nie są tatuaże, palenie papierosów, czy też piercing. Fundacja DKMS pokrywa również koszty badań i podróży do miejsca zabiegu oraz pobytu dawcy, gdy np. musi się on lub ona udać z Zamościa do Warszawy.

Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym w organizmie człowieka. Zasadniczym problemem przy doborze dawcy, jest podobieństwo antygenów zgodności tkankowej. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%, natomiast szanse na znalezienie zgodnego dawcy wśród osób niespokrewnionych są znacznie mniejsze i wynoszą 1:1000 a nawet 1:1000000.
Mówiąc o przeszczepie szpiku – mówimy o przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych, których głównym źródłem jest po prostu krew. Rzadszym sposobem pobierania szpiku jest pobieranie go z kości miednicy. Jest ono bezbolesne i odbywa się podczas narkozy.
Szpiku nie pobiera się przy rejestracji, zostawia się jedynie próbkę krwi. Komórki krwiotwórcze pobiera się tylko i wyłącznie dla konkretnego biorcy, który ma podobne antygeny jak dawca.

 Rejestracja potencjalnych Dawców Szpiku odbędzie się:

 

W Zamościu:

   5. 11 2016 (sobota) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 9:00 – 20:00
    6.11. 2016 (niedziela) Galeria Handlowa Twierdza Zamość (ul. Przemysłowa 10),
    godz. 10:00 – 20:00
    6.11.2016 (niedziela) Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza (ul. Szczebrzeska 3) godz. 10:00 – 16:00

W Łabuniach:

   6. 11. 2016 (niedziela) Dom Kultury w Łabuniach (ul. Parkowa 9) godz. 10:00 – 16:00

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
10 minut temu
Tylko i wylacznie. Cala 'wyzsza' kadra t...
Australijczyk 17 minut temu
Klakiery miauczą, jest dobrze. Czytają...
KL. 25 minut temu
Fajna para z Katarzyny i Rafała....
Za poetą Adame...
...ŚMIESZY, TUMANI, PRZESTRASZA......
Józef Bąk
Szczury uciekają z tonącego okrętu. S...
Łojeju,ale było ludzi! Całe mnóstwo,...
:)
Rafałek, jak tam scenic? Bezpieczne prz...
abc
Strata czasu. Nowoczesna powstała w kon...
kornik
Nareszcie w tym Zamościu jest ktoś poz...
obserwator
Lubię tych ludzi, są mili, widoczni i ...
L.
Bzykanie się zaszkodziło....
mieszkaniec
Ta partia jest już skończona...
KL.
Tylko Kornelia na prezydenta Zam!...
kibic
No jak wejdą do Superligi to przebiją ...
do na antyklery...
Taaa. Za to poprzednicy strasznie dbali ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny