II. Region | Lublin | Polityka i SamorządDaniel Czubara17 maja 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Lublin/Region: Razem chce 35-godzinnego tygodnia pracy. Partia rusza ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy

Fot. Partia Razem
R E K L A M A    B O A R D

Struktury partii Razem w województwie lubelskim rozpoczęły zbiórkę podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej 35-godzinny tydzień pracy.

Konferencja na temat tej inicjatywy odbyła się wczoraj (środa, 16 maja) o godz. 12 pod Wydziałem Politologii UMCS w Lublinie.

Spotykamy się pod tablicą upamiętniającą utworzenie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego – pierwszego rządu niepodległej Polski. Jego członkowie, działacze ruchu robotniczego i ludowego, rozumieli że nie może być odrodzonej Polski bez ucywilizowania warunków pracy i życia jej pracującej większości. Dlatego obok ogłoszenia niepodległości i ustanowienia republiki demokratycznej, zadekretowali wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Ta formalna gwarancja obowiązuje w Polsce i wielu innych państwach od stu lat. Jednak, jak się okazuje, nie jest wystarczająca dla zagwarantowania godziwych warunków pracy. Raporty Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zrzeszającej uprzemysłowione państwa świata, pokazują, że Polki i Polacy są drugim najdłużej pracującym społeczeństwem w Unii Europejskiej i piątym na świecie. Pracują długo i ofiarnie, kosztem życia rodzinnego i więzi społecznych, kosztem zdrowia fizycznego i dobrostanu psychicznego. Pracują zazwyczaj na niekorzystnych warunkach narzuconych im przez biznes, który nie potrafi nawet efektywnie wykorzystać ich ciężkiej pracy. Gdyby potrafił, to drugi najbardziej zapracowany naród Europy byłby też drugim najzamożniejszym. Tymczasem ten pozbawiony przyszłości model gospodarczy, oparty na bezwzględnej eksploatacji pracownika, stawia nas – według wspomnianego raportu OECD, obok takich państw jak Rosja, Chile i Meksyk, czy jedyny kraj UE gdzie pracuje się jeszcze dłużej – Grecja. Natomiast na przeciwległym biegunie znajdują się kraje o najmniejszym obciążeniu pracowników, takie jak Niemcy, Holandia czy kraje skandynawskie. Są to gospodarki innowacyjne i konkurencyjne, siedziby globalnych marek i atrakcyjne rynki konsumenckie. Celem naszego projektu jest zawrócenie Polski z pozbawionej przyszłości drogi greckiej na niemiecką drogę rozwoju.- mówił Mateusz Roczon, członek zarządu okręgu lubelskiego partii Razem.

-Nasz projekt przewiduje zmiany w Kodeksie Pracy i innych ustawach, które stopniowo wprowadzą powszechny 35-godzinny tydzień pracy. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązywałby 38-godzinny tydzień pracy – tak, jak obecnie jest w Danii. W kolejnym roku zostałby skrócony do 37 godzin, a więc do wymiaru obowiązującego w Belgii. Wreszcie, od 1 stycznia 2021 roku zostałby finalnie wprowadzony tydzień 35-godzinny. Takie rozwiązanie wprowadzono kilka lat temu we Francji i już teraz znane są jego pozytywne efekty. Przede wszystkim wzrosła efektywności pracy oraz jej organizacja. Nastąpił też niewielki spadek bezrobocia. Dzięki poprawie komfortu pracy znacząco spadła podatność osób zatrudnionych na nałogi oraz zachorowalność na takie choroby jak nadciśnienie i depresja. Więcej wolnego czasu to również trwalsze i szersze więzi społeczne.- dodawała Eliza Cieszkowska, również członek zarządu okręgowego Razem w Lublinie.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
z zamoscia
No cóż, szczebrzeszyńsko-zwierzyński...
Roman 202
Co wy piszecie przez opieszałość ZSL ...
eljot
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat