R E K L A M A

Z I P

II. Region | Lublin | MotoryzacjaOliwia Bojar27 sierpnia 2017 FACEBOOK | 5159 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 7 komentarzy

Lublin: Reaktywacja kultowej WSK-i

Motocykl WSK, foto: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B O A R D

Są zamierzenia aby, po ponad 30-letniej przerwie, na taśmę produkcyjną powrócił kultowy motocykl Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego.

Historia jednośladu sięga roku 1955 kiedy z linii produkcyjnej zeszły pierwsze egzemplarze, ostatnie w 1985.
Jak podaje Radio Lublin miasto Świdnik aktualnie pracuje nad wznowieniem marki i projektem pojazdu nawiązującego do klasycznej linii motocykla sprzed lat. Motocykl ma być zaprojektowany jednak od podstaw, na miarę XXI wieku jako nowoczesna maszyna, przystosowana do współczesnych realiów.

Jak powiedział portalowi auto.dziennik.pl Michał Piotrowicz- zastępca burmistrza Świdnika ds. rozwoju i inwestycji – projekt odrodzeniazrodził się kilka lat temu w głowach pasjonatów motocykli. Ze sfery planów i marzeń, z inicjatywny burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, pomysł przeniósł się na płaszczyznę biznesową. I tak dwa lata temu rozpoczęto poszukiwania firm, które byłby w stanie sfinansować to przedsięwzięcie. Firmy już udało się znaleźć, a przez najbliższe pół roku ma zostać zawiązane konsorcjum i podpisany list intencyjnego tak, aby można było rozpocząć prace badawczo-rozwojowe.
Jak dodaje Piotrowicz aktualnie sam projekt nad modelem jest w fazie koncepcyjnej.
Prace nad pojazdem ruszą od chwili zawiązania się konsorcjum firm. Od tego momentu w ciągu trzech lat nowa WSK trafiłaby do produkcji, a potem na polskie drogi.
Miejscem produkcji nie będzie jednak zakład w Świdniku, ale motocykl na pewno ma być wytwarzany na Lubelszczyźnie.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "janusz" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 16:11:31 napisał:
  oby nie Chiński silnikiem ..
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 19:24:34 napisał:
  A ja sądzę, że każdy kolejny model będzie lepszy od poprzednika. Przedmowca słusznie, silnik czy będzie to chiński, czy będzie to inny to ma ogromne znaczenie - to może decydować o być nie być. Trzydzieści lat nieobecności to wiele generacji, firma będzie musiała dokonać przeskoku technologicznego tak aby móc konkurować w segmencie i budować siłę marki. Każdy, kto odrobinę historię motoryzacji wie jak zaczynali potentataci w branży. To będzie bardzo trudne wręcz mało wykonalne, ale tym bardziej wykonalne.
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 19:44:12 napisał:
  Silniki, a właściwie ich brak były powodem zaprzestania produkcji motocykli znanych pod marką Wiejski Sprzęt Kaskaderski. Świdnik miał kilka ciekawych konstrukcji ale Dezamet, producent silników nie był zainteresowany wprowadzaniem nowych konstrukcji.
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 20:25:00 napisał:
  z boku@ Nie zmienia to faktu, że była to polska konstrukcja, polska myśl. Dezamet nie był zainteresowany - dlatego, że mu to nie opłacało się, priorytetem było wykonanie planu - jak było naprawdę nie wiadomo. A potem przyszły lata 90-te i mamy koniec polskiej motoryzacji. Pamiętam, ze w 1986 r. FSO miała uruchomić produkcję samochodu marki Beskid (prototyp stoi w Muzeum Techniki, co niektórzy nazywają go protoplastą Renault Twingo. W tamtym okresie,Minister Przemysłu - chciał zrobić coś z FSO, nawet powzięto starania o półmiliardową pożyczkę, ale była to tylko sfera marzeń, zdaje się że to opisywał poczytny tygodnik Veto pod koniec lat osiemdziesiątych. Schyłek lat osiemdziesiątych, to starania Volskawagena, aby wejść w FSO. Zamiast FSO ostatecznie wszedł w układy ze Skodą i skoda jest sprzedawana w całej Europie.
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:02:15 napisał:
  @Thomas - gdzie ja piszę że WSK nie były polskiej konstrukcji? Były to jednak motocykle już przestarzałe. Wtedy można było kupić MZ ETZ 250, Jawę 350, ČZ 350 lub 175. Przy tych niezbyt zaawansowanych motocyklach wyroby WSK wyglądały biednie. Można jeszcze było nabyć sprzęt produkcji sowieckiej, motocykle Mińsk... Zakłady w Nowej Dębie miały potem problemy,stracili rynek zbytu na swoje silniki, w efekcie czego musieli zaprzestać ich produkcji i szukać nowej niszy dla swoich wyrobów. Co do Beskida, nie wiem czy pamiętasz ale kampania reklamowa Twingo w Polsce, rozpoczęła się w dniu w którym wygasły prawa autorskie do Beskida.
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:12:32 napisał:
  z boku@ nie piszę, że piszesz - jedynie podkreślam, że była to polska myśl techniczna, w niczym nie ujmując tobie. Jeżeli czujesz się urażony z przyjemnością mówię przepraszam . Etki, CZ czy Javy Sport faktycznie był to w tamtym czasie obiekt westchnień zwłaszcza MZ ETZ 251 (tak mi się wydaje, ze bylo to oznaczenie 251 a MZ miały 250). Tylko my mieliśmy kryzys gospodarczy wszystko stanęło popyt był nawet ogromny, tylko nijak nie szlo go zaspokoić. Hondy, Kawasaki to było marzenie.
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:19:47 napisał:
  @Thomas - Nie masz za co przepraszać. Jeżeli chodzi o MZ-ki to były dwa podobne modele. Starszy ETZ250, oraz nowszy ETZ251.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny