R E K L A M A

Z I P

2. Region | Lublin | MotoryzacjaOliwia Bojar27 sierpnia 2017

Lublin: Reaktywacja kultowej WSK-i

Motocykl WSK, foto: Oliwia Bojar

R E K L A M A    B O A R D

Są zamierzenia aby, po ponad 30-letniej przerwie, na taśmę produkcyjną powrócił kultowy motocykl Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego.

Historia jednośladu sięga roku 1955 kiedy z linii produkcyjnej zeszły pierwsze egzemplarze, ostatnie w 1985.
Jak podaje Radio Lublin miasto Świdnik aktualnie pracuje nad wznowieniem marki i projektem pojazdu nawiązującego do klasycznej linii motocykla sprzed lat. Motocykl ma być zaprojektowany jednak od podstaw, na miarę XXI wieku jako nowoczesna maszyna, przystosowana do współczesnych realiów.

Jak powiedział portalowi auto.dziennik.pl Michał Piotrowicz- zastępca burmistrza Świdnika ds. rozwoju i inwestycji – projekt odrodzeniazrodził się kilka lat temu w głowach pasjonatów motocykli. Ze sfery planów i marzeń, z inicjatywny burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona, pomysł przeniósł się na płaszczyznę biznesową. I tak dwa lata temu rozpoczęto poszukiwania firm, które byłby w stanie sfinansować to przedsięwzięcie. Firmy już udało się znaleźć, a przez najbliższe pół roku ma zostać zawiązane konsorcjum i podpisany list intencyjnego tak, aby można było rozpocząć prace badawczo-rozwojowe.
Jak dodaje Piotrowicz aktualnie sam projekt nad modelem jest w fazie koncepcyjnej.
Prace nad pojazdem ruszą od chwili zawiązania się konsorcjum firm. Od tego momentu w ciągu trzech lat nowa WSK trafiłaby do produkcji, a potem na polskie drogi.
Miejscem produkcji nie będzie jednak zakład w Świdniku, ale motocykl na pewno ma być wytwarzany na Lubelszczyźnie.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "janusz" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 16:11:31 napisał:
  oby nie Chiński silnikiem ..
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 19:24:34 napisał:
  A ja sądzę, że każdy kolejny model będzie lepszy od poprzednika. Przedmowca słusznie, silnik czy będzie to chiński, czy będzie to inny to ma ogromne znaczenie - to może decydować o być nie być. Trzydzieści lat nieobecności to wiele generacji, firma będzie musiała dokonać przeskoku technologicznego tak aby móc konkurować w segmencie i budować siłę marki. Każdy, kto odrobinę historię motoryzacji wie jak zaczynali potentataci w branży. To będzie bardzo trudne wręcz mało wykonalne, ale tym bardziej wykonalne.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 19:44:12 napisał:
  Silniki, a właściwie ich brak były powodem zaprzestania produkcji motocykli znanych pod marką Wiejski Sprzęt Kaskaderski. Świdnik miał kilka ciekawych konstrukcji ale Dezamet, producent silników nie był zainteresowany wprowadzaniem nowych konstrukcji.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 20:25:00 napisał:
  z boku@ Nie zmienia to faktu, że była to polska konstrukcja, polska myśl. Dezamet nie był zainteresowany - dlatego, że mu to nie opłacało się, priorytetem było wykonanie planu - jak było naprawdę nie wiadomo. A potem przyszły lata 90-te i mamy koniec polskiej motoryzacji. Pamiętam, ze w 1986 r. FSO miała uruchomić produkcję samochodu marki Beskid (prototyp stoi w Muzeum Techniki, co niektórzy nazywają go protoplastą Renault Twingo. W tamtym okresie,Minister Przemysłu - chciał zrobić coś z FSO, nawet powzięto starania o półmiliardową pożyczkę, ale była to tylko sfera marzeń, zdaje się że to opisywał poczytny tygodnik Veto pod koniec lat osiemdziesiątych. Schyłek lat osiemdziesiątych, to starania Volskawagena, aby wejść w FSO. Zamiast FSO ostatecznie wszedł w układy ze Skodą i skoda jest sprzedawana w całej Europie.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:02:15 napisał:
  @Thomas - gdzie ja piszę że WSK nie były polskiej konstrukcji? Były to jednak motocykle już przestarzałe. Wtedy można było kupić MZ ETZ 250, Jawę 350, ČZ 350 lub 175. Przy tych niezbyt zaawansowanych motocyklach wyroby WSK wyglądały biednie. Można jeszcze było nabyć sprzęt produkcji sowieckiej, motocykle Mińsk... Zakłady w Nowej Dębie miały potem problemy,stracili rynek zbytu na swoje silniki, w efekcie czego musieli zaprzestać ich produkcji i szukać nowej niszy dla swoich wyrobów. Co do Beskida, nie wiem czy pamiętasz ale kampania reklamowa Twingo w Polsce, rozpoczęła się w dniu w którym wygasły prawa autorskie do Beskida.
  1
  0
 • "Thomas" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:12:32 napisał:
  z boku@ nie piszę, że piszesz - jedynie podkreślam, że była to polska myśl techniczna, w niczym nie ujmując tobie. Jeżeli czujesz się urażony z przyjemnością mówię przepraszam . Etki, CZ czy Javy Sport faktycznie był to w tamtym czasie obiekt westchnień zwłaszcza MZ ETZ 251 (tak mi się wydaje, ze bylo to oznaczenie 251 a MZ miały 250). Tylko my mieliśmy kryzys gospodarczy wszystko stanęło popyt był nawet ogromny, tylko nijak nie szlo go zaspokoić. Hondy, Kawasaki to było marzenie.
  0
  0
 • "z_boku" dnia 27 sierpnia 2017 o godzinie 21:19:47 napisał:
  @Thomas - Nie masz za co przepraszać. Jeżeli chodzi o MZ-ki to były dwa podobne modele. Starszy ETZ250, oraz nowszy ETZ251.
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

obserwator
A co tak pózno jest informacja z meczu?...
Zm
Wiadomo cos o transwerach ?...
..
Czytałem rano i wyraźnie było napisan...
Gdzie post WOŚ...
Znalazłem na facebooku post o WOŚP. W ...
...
Jak ktoś pisze "po raz pierwszy zapreze...
gall anomim
A gdzie droga Krasnobród - Zielone?...
Ryskowi mówimy...
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Racuch
Zawod to jest masza zamojska pilka nozna...
z_boku
Jak to gdzie, tutaj: https://www.faceboo...
obserwator
gdzie wynik meczu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny